Αναπαραγωγή Άσπορα αυγά, κάνω κάτι λαθος;

Αυτές είναι οι περιοχές αντίστοιχα για καλύτερη επαφη
Δεν νομίζω πως τα φτερά στο στήθος επηρεάζουν το βάτεμα... Μόνο στο επίμαχο σημείο πρέπει να γίνεται το κούρεμα και πολύ προσεκτικά να μην κοπούν οι οδηγοί.

Όσο για τις κύστες φτερών το έψαξα και για να βγάζει κύστες σημαίνει πως ήταν απόγονος από δύο μαλακόφτερα καναρίνια. Μπορείς να ανεβάσεις φώτο της κανάρας; Γιατί αν και εκείνη έχει μαλακό φτέρωμα τότε τα μικρά θα βγάλουν σίγουρα κύστες... Αν και εγώ δεν είμαι ειδική... Κύριε Μάκη ( @mgerom ) η άποψη σας;
 
Καλησπέρα, να ξεκαθαρίσω κάτι δεν κουρευουμε το στήθος απλα το πτέρωμα που κατεβαίνει απο εκεί στην επίμαχη περιοχη. Οσον αφορα για το πτέρωμα των πουλιών συμφωνώ μάζι σου μονο που 1ον το είχα αποκλείσει για το λογο οτι το καναρινάκι είναι απο εκτροφειο Βελγίου ΑΟΒ και δε πίστευα οτι θα είχε συμβεί κάποιο τέτοιο λάθος και 2ον σε μεγαλύτερη μου αναζήτηση για το θέμα της κύστης βρήκα πως ευθύνεται και ένας παράγοντας του λίπους ως προς την δημιουργία κύστεων. Έτσι πίστεψα οτι ευθυνομαι εγώ που έδινα εκείνη τη περίοδο λιπαρους σπόρους χωρίς λιποδιαλυτες. Παρακαλώ διορθωστε με σε οποιο λάθος μου

Ενα σχεδιο
12776471.webp 16590604.gif
 
Τελικά ολοκλήρωσε την δεύτερη γεννά με 4 αυγουλακια ( πρωτη με 5 ασπορα).Φφφφφφφ ☹
Και υπομονή τώρα... (Σκούρα τα βλέπω και με προβληματίζει πολύ)...
 
Δηλαδή τι σημαίνει αυτό?
Εγώ απο μονός μου πιστεύω πως και παλι ασπορα θα είναι. Ξέρω δεν παιζει ρολο απο το πόσα αυγά έκανε, απλα εμφανίζετε τσουπ και μια νέα αλλαγή όχι προς το καλυτερο..
 
Το χρώμα στα αυγά δεν έχει να κάνει με το αν είναι ένσπερμο ή όχι... Τουλάχιστο όχι από τις πρώτες μέρες.
Μια μικρή συνήθως διαφοροποίηση στο χρώμα, έχει να κάνει περισσότερο με το είδος των πουλιών...
Αν τώρα προσπαθήσει κάποιος από το χρώμα και μόνο να διαπιστώσει αν τα αυγά έχουν μέσα τους έμβρυο και αποκλείσουμε με κάποιο τρόπο το 50-50 της τύχης... Τότε το πιθανότερο είναι να αποτύχει παταγωδώς..
Για μένα καμία απολύτως ένδειξη ζωής δεν μπορεί να μας δώσει το χρώμα... Πάντα για τις πρώτες μέρες, γιατί αργότερα σκουραίνουν κάπως.
 
Απο την εμφάνιση δεν γίνετε να καταλάβεις, το ενσπορο μετα την 3 μερα φενετε, έχει γεμίσει μέσα ξεχωρίζει μονο ο αεροθαλαμος σαν διάφανη περιοχη. (δεν αλλάζει χρωμα σαν χρωμα)
 
Τελικά Είναι ενσπορα τα αυγά της,🙂 . Μαλον το κούρεμα που είχα ξεχάσει θα μου έκανε την Χαλάστρα.
 
Τελικά Είναι ενσπορα τα αυγά της,🙂 . Μαλον το κούρεμα που είχα ξεχάσει θα μου έκανε την Χαλάστρα.
Τα 2 απο τα 4 αυγά που έκανε είναι ενσπορα, επέστρεψα και τον πατερα στο κλουβακι μαζί της, αφού τον είχα βάλει σε αλλη καναρα, μολίς τελείωσε η δεύτερη καναρα με την γέννα της την άφησα μονη της οπός και στην πρωτη της γέννα που έβγαλε ενα πουλάκι. (Εκανα Κάλα; )
 
Τα 2 απο τα 4 αυγά που έκανε είναι ενσπορα, επέστρεψα και τον πατερα στο κλουβακι μαζί της, αφού τον είχα βάλει σε αλλη καναρα, μολίς τελείωσε η δεύτερη καναρα με την γέννα της την άφησα μονη της οπός και στην πρωτη της γέννα που έβγαλε ενα πουλάκι. (Εκανα Κάλα; )
Αφού έβγαλε τα πρώτα... Θα βγάλει και τα δεύτερα.
Τι είναι όμως αυτό που σε ανάγκασε να έχεις μόνη της τη μια κανάρα;
 
Αφού έβγαλε τα πρώτα... Θα βγάλει και τα δεύτερα.
Τι είναι όμως αυτό που σε ανάγκασε να έχεις μόνη της τη μια κανάρα;
Η καναρα αυτή (σε κάθε γεννα) μολίς τελειώσει με την ωοτοκία μαλον νιωθει πως απειλητε και ορμάει στον αρσενικό (δεν τον αφήνει καν να πλησιάσει την φωλία), γιαυτό βγάζω τον αρσενικό και την αφήνω οπός θέλει ήρεμα μονη της.
 
Η καναρα αυτή (σε κάθε γεννα) μολίς τελειώσει με την ωοτοκία μαλον νιωθει πως απειλητε και ορμάει στον αρσενικό (δεν τον αφήνει καν να πλησιάσει την φωλία), γιαυτό βγάζω τον αρσενικό και την αφήνω οπός θέλει ήρεμα μονη της.
Εσύ ξέρεις καλύτερα τη συμπεριφορά της. Οπότε καλά έκανες! Με το καλό να σκασουν τα αυγα!
 
Back
Top