Ασθένειες Άσχημη μυρωδιά σε παπαγαλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis@
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasilis@

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2018
Μηνύματα
129
Πόλη
Φλώρινα
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις προχθές απέκτησα ένα ζευγάρι παπαγαλάκια μπατζι και αφού τακτοποίησα την διαμονή τους σε μια 60 άρα ζευγαρωστρα είπα να ρίξω στο πτέρωμα τους,pinex powser σε σκόνη για να είμαι σίγουρος. Κατά την διαδικασία όμως και ενώ είχα το πουλί στο χέρι μου, διαπιστωσα ότι μύριζε πολύ άσχημα. Μπορώ να πω ότι βρομαγε... Να σημειώσω ότι αγοράστηκαν από pet και οι συνθήκες διαμονής τους δεν ήταν και οι καλύτερες. Τι με συμβουλευετε να κάνω; Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;
 
Nα βάλεις μια μπανιέρα η ένα μπολακι με νερό και μέσα να ρίξεις ελάχιστες σταγόνες βιολογικού μηλοξυδου εάν έχεις αλλιώς κανονικού ξυδιου...
Λογικά δεν θα μπουν, αλλά δοκίμασε...
 
Παιδιά από την πρώτη μέρα δοκίμασα να βάλω την μπανιέρα αλλά δυστυχώς δεν έκαναν προφανώς δεν έχουν κάνει ποτέ τους...Αν δοκιμάσω αυτό που μου προτάθηκε για ψεκασμό με χαμομήλι η μηλοξυδο θα τα στρεσαρω λέτε; Από την άλλη, μεταξύ του στρεσαρισματος και της καθαριότητας νομίζω είναι μονόδρομος η επιλογή.
 
Παιδιά από την πρώτη μέρα δοκίμασα να βάλω την μπανιέρα αλλά δυστυχώς δεν έκαναν προφανώς δεν έχουν κάνει ποτέ τους...Αν δοκιμάσω αυτό που μου προτάθηκε για ψεκασμό με χαμομήλι η μηλοξυδο θα τα στρεσαρω λέτε; Από την άλλη, μεταξύ του στρεσαρισματος και της καθαριότητας νομίζω είναι μονόδρομος η επιλογή.

Τα περισσότερα πουλιά κάνουν μπάνιο στον ήλιο. Δοκίμασε να βάλεις το κλουβί τους για λίγο στον ήλιο το πρωί και βάλτους μπανιέρα. Κανονικό ξύδι δεν βλέπω το λόγο να βάλεις.
 
Τα περισσότερα πουλιά κάνουν μπάνιο στον ήλιο. Δοκίμασε να βάλεις το κλουβί τους για λίγο στον ήλιο το πρωί και βάλτους μπανιέρα. Κανονικό ξύδι δεν βλέπω το λόγο να βάλεις.
Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί. Ευχαριστώ!
 
Τα πουλιά επίσης όταν κάνουν μπάνιο νιώθουν μια σχετική ανασφάλεια, διότι τα περισσότερα αισθάνονται πιο ευάλωτα. Οπότε αν βάζεις μπανιέρα, καλό θα ήταν να υπάρχει ησυχία στον χώρο τους, και εσύ να παρακολουθείς με υπομονή και διακριτικότητα, ώστε να μην αντιλαμβάνονται την παρουσία σου.
Προσωπικά, κι αν δεν έκαναν μπάνιο από μόνα τους, μετά από λίγες ημέρες θα τα έκανα ο ίδιος κάτω από βρύση με χλιαρό νερό και με προσοχή φυσικά.
Να τα χαίρεσαι!
 
Ευχαριστώ παιδιά όλους σας για τις απαντήσεις. Θα το προσπαθήσω με μπανιέρα τις επόμενες μέρες κι αν δεν κάνουν τελικά θα επέμβω είτε με ψεκασμό είτε με πλύσιμο από μένα. Σήμερα που τα είδα στο πτέρωμα, δεν φαίνεται να έχουν κάτι περίεργο (πληγές κτλ).
 
Έχεις παρατηρήσει εάν μυρίζουν άσχημα και οι κουτσουλιές τους;
Δεν νομίζω... Όταν άλλαξα το χαρτί κουζίνας από τον πάτο του κλουβιου δεν μου μύρισε κάτι περίεργο. Βάζω καθημερινά για ένα τέταρτο την μπανιέρα πρωί-απογευμα αλλά τίποτα, δεν πλησιάζουν. Οπότε σκέφτομαι το απόγευμα να τα ψεκασω με χλιαρό νεράκι και λίγο μηλοξυδο.
 
Οπότε σκέφτομαι το απόγευμα να τα ψεκασω με χλιαρό νεράκι και λίγο μηλοξυδο.
Αν είσαι εκεί το πρωινά, καλύτερα κάνε το τότε. Νομίζω ότι τα περισσότερα πουλιά κάνουν μπάνιο το πρωί.
 
Σήμερα το πρωί ψεκαστηκαν και καθαρίστηκαν. Έλαμψε το πτέρωμα τους... Νομίζω άξιζε το λίγο άγχος που τράβηξαν. Φάνηκε να το απολαύσανε στην συνέχεια όταν στέγνωναν. Ελπίζω σιγά σιγά να κάνουν και μόνα τους. Εγώ θα συνεχίσω να τους βάζω την μπανιέρα κάθε πρωί.
 
Back
Top