Ασθένειες Άχρωμο υγρό βγαίνει από τα αυτιά Αλεξανδρινού

Michalis e

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2018
Μηνύματα
98
Πόλη
Λάρνακα
Καλησπερα! Εχω εναν αλεξανδρινο παπαγαλο 20 ημερων. Οταν τον αγορασα ηταν 15 ημερων και ηταν μια χαρα! Στην 17 μερα ειδα κατι σαν πιο(αχρωμο υγρο) να βγαινει απο τα αυτια του. Ημαστε στην 20η μερα και φαινετε αυτο το υγρο να εχει στεγνωσει στα αυτια του και δεν φευγει. Τι μπορει να φταιει και πιος ο τροπος αντιμετωπισης;
Υ. Σ μαζι με την κρεμα βαζω και βιταμινες tabernil
 
Καλησπερα! Καταρχας εχεις ξαναταισει; Στη κρεμα γιατι βαζεις βιταμινες; Το πηρες παρα πολυ μικρο το πουλακι; του εχεις σε ζεστο μερος με συγκεκριμενη θερμοκρασια; Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο να βγαζει απο τα αυτια υγρο! Με το ανθρωπο που το πηρες μιλησες;
 
Καλησπερα! Για αρχη ξεκινησα με κακαρικι και το μεγαλωσα μια χαρα. Τον αλεξανδρινο τον πηρα 15 ημερινων τωρα ειναι 20 ημερινων. Μιλησα με αυτον που μου τον πουλησε και δεν ειχε ιδεα.
 
Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. Προσπαθω να ανεβασω φωτογραφια αλλα δεν με αφηνει. Μου λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο(εκανα περικοπη την
 
Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι απο την κρεμα διοτι πριν 2 μερες ειχαν και τα 2 του αυτια υγρο τωρα επιξε
 
Μιχάλη, είναι στοιχειώδες να πούμε ότι σε αυτήν την ηλικία δεν αποσπούμε τους νεοσσούς από την οικογένειά τους, όσο κι αν είμαστε έμπειροι στην τροφοδοσία τους. Με άλλα λόγια ο άνθρωπος που σου το πούλησε έκανε λάθος, ομοίως κι εσύ που το δέχθηκες από τόσο μικρή ηλικία, ανεξαρτήτως αν έχεις ή όχι μεγαλώσει και άλλο μικρό πουλάκι στο παρελθόν.
Πρέπει λοιπόν να βρεις κτηνίατρο ειδικευμένο στα πτηνά. Αυτό που βγάζει από τα αφτιά του δεν είναι φυσιολογικό και μάλλον θα έλεγα ότι επείγεσαι να βρεις κατάλληλο γιατρό. Στη συνέχεια, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας.
Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα.
 
μιχαλη καλημερα. και η δικη μου γνωμη ειναι οτι το πειρες πολη μικρο. αυτο εχει σχεση με τα αντισωματα που θα επερνε απο τους γονεις του και οχι με τις ικανοτητες σου. Πιστευω μια επισκεψη σε πτηνιατρο θα ηταν το καλητερο για πιθανον θεματα υγειας. ευχομε να πανε ολα καλα.
 
Έφυγες κατευθειάν για πτηνίατρο.
Ορίστε η λίστα με τους πτηνιάτρους και εύχομαι να είναι κάποιος κοντά σου https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Είναι πάρα πολύ μωρό, ειδικά ένας παπαγάλος που απογαλακτίζεται περίπου στους 5 μήνες.
Δεν είναι budgie που σε 1μιση μήνα σχεδόν είναι έτοιμο.
Πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που έκανε ο "εκτροφέας" και πούλησε ένα νεογνό.
Σημασία όμως τώρα έχει το πουλάκι, γι αυτό σε παρακαλώ μην το αφήσεις.
Έψαξα λίγο και σε φορουμ του εξωτερικού και βρήκα ελάχιστες περιπτώσεις αλλα σε ενήλιους παπαγάλους, όλοι είχαν πάει σε γιατρό και τους είχε δώσει σταγόνες.
Μην το αφήσεις, είναι πολύ ευαίσθητο, ειδικά σε αυτή την φάση.
Αν μπορείς να μας ενημερώσεις με την εξέλιξη του.
 
Δυστυχώς ολα στο βωμο του κερδους!
ilie mp o Michalis e ειναι απο Κυπρο!

Σίγουρα θα αναφέρει και κάποιον πτηνίατρο στην Κύπρο, μιας και έχουμε μέλη που είναι απο εκεί.
Ελπίζω να μας ενημερώσει για την κατάσταση του μωρού.
 
Δεν το ηξερα οτι δεν πρεπει να περνουμε τα μωρα τοσο μικρα. Ο εκτροφεας μου ειπε οτι οσο πιο μικρο το παρεις τοσο το καλυτερο διοτι μετα αγριευει οταν το ταιζει η μανα! Οπως και να εχει θα σας ενημερωσω για την κατασταση του παπαγαλου και ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Ευτυχώς βρήκες το φορουμ μας και θα μπορέσεις να μάθεις πολλά πράγματα που αφορούν τον μικρό σου φίλο.
Λάθος πληροφορίες έδωσε ο εκτροφέας αλλά τώρα το "κακό" έγινε.
Περιμένουμε νέα :)
 
Εχεις δικαιο 👍
ΚΥΠΡΟΣ,Λευκωσία περιοχή Δευτερά
Χαράλαμπος Πετεβίνος,τηλ +357 99 587082
Ευχαριστω θα τον παρω τωρα τηλεφωνο

Ευτυχώς βρήκες το φορουμ μας και θα μπορέσεις να μάθεις πολλά πράγματα που αφορούν τον μικρό σου φίλο.
Λάθος πληροφορίες έδωσε ο εκτροφέας αλλά τώρα το "κακό" έγινε.
Περιμένουμε νέα :)
Θα σας πω τα νεοτερα σε λιγα λεπτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μας ειπε να καθαρισουμε τα αυτια του με abc.webp βαμβακι και νερο και να του στειλουμε φωτογραφια.. αναμενουμε να μας παρει τηλεφωνο να μας πει αν χρειαζετε να παμε στο πτηνιατριο του
 
Βασικα ηταν ουδετερος δεν μου εδειξε να καταλαβω αν ηταν κατι σοβαρο. Του εστειλα στην αρχη μια φωτογραφια απο το viber και με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε να καθαρισω τα αυτακια του και να του στειλω νεα φωτογραφια για να μας πει αν ειναι ειναι επειγον για να παμε στο πτηνιατριο του! Αναμενουμε να μας παρει τηλεφωνο να μας πει τι να κανουμε

Μας ειπε να παμε την τεταρη εκει στο πτηνιατριο του για να τον δει απο κοντα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top