Ασθένειες Άχρωμο υγρό βγαίνει από τα αυτιά Αλεξανδρινού

Βασικα ηταν ουδετερος δεν μου εδειξε να καταλαβω αν ηταν κατι σοβαρο. Του εστειλα στην αρχη μια φωτογραφια απο το viber και με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε να καθαρισω τα αυτακια του και να του στειλω νεα φωτογραφια για να μας πει αν ειναι ειναι επειγον για να παμε στο πτηνιατριο του! Αναμενουμε να μας παρει τηλεφωνο να μας πει τι να κανουμε

Μας ειπε να παμε την τεταρη εκει στο πτηνιατριο του για να τον δει απο κοντα
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά γιατί δεν τον ρωτάς πότε είναι ανοιχτό το ιατρείο να το πας το πουλί σαν επείγον περιστατικό;
Καλησπερα! Εχω εναν αλεξανδρινο παπαγαλο 20 ημερων. Οταν τον αγορασα ηταν 15 ημερων και ηταν μια χαρα! Στην 17 μερα ειδα κατι σαν πιο(αχρωμο υγρο) να βγαινει απο τα αυτια του. Ημαστε στην 20η μερα και φαινετε αυτο το υγρο να εχει στεγνωσει στα αυτια του και δεν φευγει. Τι μπορει να φταιει και πιος ο τροπος αντιμετωπισης;
Ελπίζω το υγρό να μην έβγαινε από πριν τον πάρεις και απλώς ο εκτροφέας να στον... Τσούλησε. Το γνωρίζω ότι σπέρνω "καινά δαιμόνια" αυτήν την στιγμή, παρόλα αυτά ο εκτροφέας είναι είτε πανάσχετος και ανεύθυνος (για να μην πω καμιά άλλη πιο βαριά κουβέντα) είτε πονηρίδης.
Αν συμβεί κάτι με το πουλί να του ζητήσεις να στο αντικαταστήσει με άλλο μεγαλύτερο σε ηλικία. Δεν έχεις να χάσεις κάτι ζητώντας το.
 
Φυσικα αν παθει κατι το πουλι θα του ζητησω να τον αντικαταστησει! Οχι οταν μου τον εδωσε ομως δεν ειδα κατι στα αυτακια του αλλα εμφανησε το υγρο 1 μερα μετα. Ο πτηνιατρος δεν μπορουσε σημερα να δει τον παπαγαλο γιατι ειχε πολλη δουλια και αυριο δεν δουλευει γιατι ειναι αργια
 
Κυριε Γιαννη, στη Κυπρο ειναι σαν κανονας οι πετ σοπαδες η ο καθε εκτροφεας οπιουδηποτε παπαγαλου, να τα πουλα πριν ακομα απογαλακτιστουν ετσι ωστε ο αγοραστης να το ταισει στο χερι και να "δεθει" ο παπαγαλος μαζι του. Ενα πουλι που μπορει να κοστισει 50 ευρω για παραδειγμα, παιρνοντας το απο την μητερα την περιοδο ταισματος μπορουν να το πουλησουν σχεδον τα διπλασια
 
Κυριε Γιαννη,
Γιάννη:)
Φοβερά απάνθρωπη συμπεριφορά και αντιεμπορική υπό την έννοια ότι δεν σέβονται ούτε αυτό που πωλούν ούτε και τον αγοραστή. Όπου μπορείτε πάντως στην Κύπρο, εξηγήστε το...ότι δηλαδή ένα πουλάκι / ζωάκι κλπ, μπορεί να δοθεί απογαλακτισμένο. Έτσι έχει πάρει όχι μόνο τα αντισώματα από τους γονείς του, αλλά αντιλαμβάνεται και το είδος στο οποίο ανήκει, ζευγαρώνει πιο εύκολα και πιο επιτυχημένα με τα όμοιά του και είναι πιο εύρωστο, υγιές και οπωσδήποτε έχει μικρότερες πιθανότητες να πεθάνει νωρίς στα χέρια του νέου ιδιοκτήτη, κι επομένως ο παλιός έχει μικρότερες πιθανότητες να δυσφημιστεί ότι πουλά άρρωστα πουλιά.
Κυριε Γιαννη, στη Κυπρο ειναι σαν κανονας οι πετ σοπαδες η ο καθε εκτροφεας οπιουδηποτε παπαγαλου, να τα πουλα πριν ακομα απογαλακτιστουν ετσι ωστε ο αγοραστης να το ταισει στο χερι και να "δεθει" ο παπαγαλος μαζι του. Ενα πουλι που μπορει να κοστισει 50 ευρω για παραδειγμα, παιρνοντας το απο την μητερα την περιοδο ταισματος μπορουν να το πουλησουν σχεδον τα διπλασια
 
Ανηθικο θα συμπληρωνα! Αν ακι δε θελω να βγουμε τελειως off topic , αλλα μεχρι σημερα, εποχες internet και με πολλα βιβλια εκπαιδευσεως πτηνων και αλλον ζωων φυσικα, υπαρχουν πολλοι που κανουν το παρα πανω που περιεγραψα οπως και πολλοι που σε συμβουλευουν να αφησεις τον παπαγαλο σου χωρις νερο η χωρις τροφη για μερες, ετσι ωστε να τον εκπαιδευσεις να ερχεται στο χερι σου να τρωει... Βεβαια σε αυτο φταιμε και εμεις, ισως επειδη βιαζομαστε, ισως επειδη δεν εχουμε υπομονη και με την πρωτη στραβη πιστευουμε οτι το ζωντανο δε θα εξημερωθει ποτε.
 
Αφού είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κρέμα (το βλέπω λερωμένο και στο λαιμό και στη φτερούγα όμως και μάλλον δεν το καθαρίζεις σωστά κάτι που το καθιστά ευαίσθητο στις λοιμώξεις) τότε ίσως έχει κάποια μόλυνση στα αυτιά. Αν το προλάβεις εξαρχής θεραπεύεται εύκολα θεωρώ με αντιβιοτικές σταγόνες.

Λάθος σου να πάρεις τόσο μικρό πουλί και λάθος αρχικά αυτού που στο πούλησε. Το να δημιουργείς (όχι αποκλειστικά εσύ) πουλιά με κρίση ταυτότητας μόνο μπελάδες φέρνει και σε εσένα και στο πουλί.
 
Σεβαστη η γνωμη σου! Απλα εγω δεν το γνωριζα οτι δεν πρεπει να περνουμε τα πουλια πριν απογαλατιστουν. Εδω στην κυπρο λενε το αντιθετο, οτι αν αργησουν να παρουν τον παπαγαλο θα γινει πολυ αγριος οπως και μου ειπε αυτος που μου τον πουλησε! Πλεον εχω αυτο τον παπαγαλο και θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο για αυτον.
 
Δεν διαφωνώ ότι τώρα τον έχεις και πρέπει να το φροντίσεις. Αυτά θα τα ακούσεις και στην Κύπρο και στην Ελλάδα κι οπουδήποτε αλλού υπάρχει κόσμος που πουλάει πουλιά ή άλλα ζώα με μόνο γνώμονα το κέρδος. Αν ο εκτροφέας νοιάζεται πραγματικά για τα πουλιά που εκτρέφει δεν λέει τέτοιες βλακείες καθώς ξέρει κι ο ίδιος ότι δεν στέκουν. Απλά αυτές τις θεωρίες τις σερβίρει σε κόσμο που δεν έχει αρκετή γνώση για να τις αξιολογήσει και συνήθως πιάνει λόγω της εμπειρίας που υποτίθεται πως κουβαλάει ο ίδιος. Το να "ξεφορτωθεί" ο ίδιος το μικρό γλιτώνοντας ταΐσματα και πιθανές απώλειες είναι η εύκολη λύση.

Το ότι δεν γνώριζες επίσης δεν είναι κατακριτέο. Αλλά αν είχες κάνει την έρευνα που κάνεις τώρα λίγο νωρίτερα θα μας είχες βρει πριν το πάρεις και θα σε είχαμε συμβουλέψει ανάλογα. :)
 
Βεβαια να προσθεσω κ εγω οτι αν στην Κυπρο ειναι συνηθεια να πουλανε μωρα, τοτε οποιος ψαχνει για απογαλακτισμενα ισως δεν βρει ποτε, αφου ολοι τα εχουν παρει! Επισης Γιαννη και οι συμβουλες που μπορει να δωσει στα πετ κ στους εκτροφεις, μαλλον σαν να τους μιλαει ουφο θα τους ακουγεται, αφου η νοοτροπια δεν αλλαζει ευκολα και επειδη υπαρχει κ το χρημα που τα κανει ακομα χειροτερα!👎🙄
 
Καλησπερα! Πηραμε σημερα τον smoothie στον πτηνιατρο! Μας ειπε οτι τα αυτια του ειχαν μολυνση και μας εχει γραψει κολληριο που χρησιμοποιουμε εμεις οι ανθρωποι και να του βαζουμε 1 σταγονα σε καθε αφτι 2-3 φορες την ημερα! Επισεις εκανε εξαιταση τα κοπρανα του και ειχε βακτηριο που κανει ζημια στα εντερα του. Μας εδωσε φαρμακο για καταπολεμιση του βακτηριου
 
Καλησπερα! Πηραμε σημερα τον smoothie στον πτηνιατρο! Μας ειπε οτι τα αυτια του ειχαν μολυνση και μας εχει γραψει κολληριο που χρησιμοποιουμε εμεις οι ανθρωποι και να του βαζουμε 1 σταγονα σε καθε αφτι 2-3 φορες την ημερα! Επισεις εκανε εξαιταση τα κοπρανα του και ειχε βακτηριο που κανει ζημια στα εντερα του. Μας εδωσε φαρμακο για καταπολεμιση του βακτηριου

Ωραία, περαστικά του! Σε ποιον γιατρό πήγατε και ποια φάρμακα σας έδωσε;
 
Ο γιατρος ειναι ο χαραλαμπος πετεβινος απο κυπρο λευκωσια! Για τα αυτακια του μας εγραψε το ciloxan eye drops(αυτο μας ειπε οτι το χρησιμοποιουμε εμεις για τα ματια μας)
Το βακτηριο του ηταν coccidia
Δεν ξερω τι φαρμακο μου εδωσε αλλα μου το εδωσε με συριγγα μικρη. Μου ειπε για 2 μερες να βαζω 10 units και 100 ml νερο και να τα ανακατευω πολυ καλα. Και στην συνεχια να προσθεσω 10 ml απο αυτο στην κρεμα που τα ταιζω, και να επαναλαβω ξανα για 2 μερες μετα απο 2 εβδομαδες.
 
Ο γιατρος ειναι ο χαραλαμπος πετεβινος απο κυπρο λευκωσια! Για τα αυτακια του μας εγραψε το ciloxan eye drops(αυτο μας ειπε οτι το χρησιμοποιουμε εμεις για τα ματια μας)
Το βακτηριο του ηταν coccidia
Δεν ξερω τι φαρμακο μου εδωσε αλλα μου το εδωσε με συριγγα μικρη. Μου ειπε για 2 μερες να βαζω 10 units και 100 ml νερο και να τα ανακατευω πολυ καλα. Και στην συνεχια να προσθεσω 10 ml απο αυτο στην κρεμα που τα ταιζω, και να επαναλαβω ξανα για 2 μερες μετα απο 2 εβδομαδες.

Ωραία Μιχάλη και πάλι περαστικά, εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον μικρό.


Έχεις εφοδιαστεί με κλουβί; Επίσης τώρα είναι καλό να του βάζεις στο κουτί-φωλιά του πολλά και διάφορα χρωματιστά παιχνίδια όπως και να αγοράσεις harness και σιγά σιγά να του το μαθαίνεις καθώς όσο μεγαλώνει όλα αυτά θα γίνονται λίγο πιο δύσκολα. Δες αν θέλεις το θέμα μου αυτό για να πάρεις ιδέες.
 
Σας ευχαριστω! Το κλουβι του θα το ξεκινησουμε την αλλη εβδομαδα και θα ειναι diy. Επισεις μας ειπε ο γιατρος να βαλουμε διχτυ απο απο τα ρουκανιδια για να παταει καλυτερα ο παπαγαλος και να δυναμοσουν τα ποδια του. Το εφαρμοσαμε και ολα κομπλε! Harness το εχω ειδη παραγγειλει απο το ebay πριν 2 μερες! Οσο για τα παιχνιδια δεν το σκευτηκα αλλα θα παω αυριο να του αγορασω. Εννοειτε οτι θα διαβασω το θεμα σου!
 
Μιχάλη, ο γιατρός αυτός φαίνεται ότι ήξερε από πτηνά, έτσι δεν είναι; Αν ναι, δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να τον καταχωρήσεις στο αρχείο του φόρουμ, μήπως τον χρειαστεί και κάποιο άλλο μέλος από Κύπρο. Αναφέρομαι σε αυτό το αρχείο... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Επίσης, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πότε θα ξαναδείτε τον γιατρό, και αν χρειάζεται ο ίδιος να διαπιστώσει την εκρίζωση των κοκκιδίων. Αν λοιπόν πάτε ξανά, σε παρακαλώ, και για δική σου γνώση ρώτησε τι φάρμακο ήταν αυτό στην ένεση (πώς ονομάζεται), διότι μπορεί κάποια στιγμή (αχρείαστο να είναι) να πρέπει να το γνωρίζεις για το ιστορικό του πτηνού.
 
Back
Top