Ασθένειες Έβαλα ιβερμεκτίνη αλλά δεν τον πιάνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Τηλεφώνησα πριν λίγο και στο πετ σοπ και μου είπαν. Το έγραφε στην εξωτερική δική τους συσκευασία.
Η διατροφή του ήταν πάντοτε πλούσια. Τώρα του δίνω λιωμένο αυγό με τριμμένο καρότο και βρώμη. Επίσης μπρόκολο και μήλο, αχλάδι και μπανάνα.
Να δώσω και κάποιους επιπλέον σπόρους;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αφού έβαλες την 2η σταγόνα στις 11 (την 1η την ξεχνάμε) βάλε αύριο μία σταγόνα, άφησε μία εβδομάδα κενό και στην επόμενη εβδομάδα βάλε πάλι δύο φορές απο μία σταγόνα.
Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μεγαλόσωμο καναρίνι, ίσως χρειαστεί να επαναλάβεις την θεραπεία ανάλογα με τις εξελίξεις.
 
Ζωή ποια ήταν τελικά η δοσολογία και η συχνότητα του φαρμάκου;
Στις 29 Σεπτεμβρίου έβαλα την πρώτη σταγόνα και 11 Οκτωβριου τη δεύτερη. Εάν κατάλαβα καλά την ερώτηση σας.
 
Αφού έβαλες την 2η σταγόνα στις 11 (την 1η την ξεχνάμε) βάλε αύριο μία σταγόνα, άφησε μία εβδομάδα κενό και στην επόμενη εβδομάδα βάλε πάλι δύο φορές απο μία σταγόνα.
Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μεγαλόσωμο καναρίνι, ίσως χρειαστεί να επαναλάβεις την θεραπεία ανάλογα με τις εξελίξεις.
Να βάλω πάλι αύριο; Μήπως το δηλητηριασω το καημένο; Εχθές ήταν όλη την ημέρα ζαλισμενο, κατσιασμενο, σήμερα επανήλθε.
 
Να βάλω πάλι αύριο; Μήπως το δηλητηριασω το καημένο; Εχθές ήταν όλη την ημέρα ζαλισμενο, κατσιασμενο, σήμερα επανήλθε.
Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου και τον προβληματισμό σου.

Αυτό που σου πρότεινα στο ποστ 22 συμφωνεί με το σχήμα που προτείνει η Tafarm για το Acaricine που έχει την ίδια περιεκτικότητα σε Ιβερμεκτίνη με το δικό σου φάρμακο.

Εχθές ήταν όλη την ημέρα ζαλισμενο, κατσιασμενο, σήμερα επανήλθε.
Άφησε να περάσει μιά εβδομάδα, παρακολούθησε την καταστασή του και πράττεις ανάλογα.

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα οι δύο φορές που έβαλες το φάρμακο να αποδειχτούν αρκετές για την αντιμετώπιση του προβλήματος.
 
Ρώτησα ποια είναι η σωστή συχνότητα σύμφωνα με το pet που ρώτησες για το φάρμακο...
Ο εκτροφέας είχε πει μια φορά και αν χρειαστεί δεύτερη μετά από 15 μέρες. Όταν τηλεφώνησε στον σύλλογο του είπαν ότι μπορεί να γίνει και νωρίτερα η επανάληψη.
Στο πετ σοπ που πήρα τώρα μου είπαν ότι δεν φαινόταν το πρόβλημα αλλά προφανώς τα ακάρεα προϋπήρχαν γι αυτό και 3-4 μέρες μετά τον ψεκασμό για τις ψείρες άρχισαν τα συμπτώματα. Ο πετσοπας, που εκτρέφει γκουλντιανς, μου είπε ότι για θεραπευτικούς λόγους χορηγεί δύο φορές μέσα σε μια εβδομάδα και ακόμη μια φορά(3η σταγόνα) 9-10 μέρες μετά την δεύτερη σταγόνα. Βέβαια με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έχει δοκιμάσει σε καναρίνια.
 
Δεν διαφέρουν τα γκουλντιανς απο τα καναρίνια και ιδιαιτερα απο το δικο σου που ειναι μεγαλο σε μέγεθος.

Στην θεση σου θα ακολουθουσα αυτο που λεει ο Ιωαννης,τα υπολοιπα ακουγονται λιγο μπακαλιστικα
 
Δεν γνωρίζω αν μπορεί να φανούν χρήσιμες οι οδηγίες #21 του δικού μου γιατρού (τότε) για το Pulmosan

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και ανακούφιση στον μικρό Σελίμ
 
Άφησε να περάσει μιά εβδομάδα, παρακολούθησε την καταστασή του και πράττεις ανάλογα.
Δεν νομίζω ότι θα είναι αρκετές οι δύο φορές. Μετά τον πρωινό δεκάλεπτο βήχα, άρχισε πάλι τώρα και έχει κρατήσει περισσότερη ώρα. Τρελαίνομαι που τον ακούω να βασανίζεται. Είναι μαρτύριο αυτό που ζει.
Θα δω πως θα πάει και αύριο. Σίγουρα μέσα στο χρονικό περιθώριο της μιας εβδομάδας θα φανεί αν πρέπει να βάλω ακόμη μια σταγόνα.

Δεν διαφέρουν τα γκουλντιανς απο τα καναρίνια και ιδιαιτερα απο το δικο σου που ειναι μεγαλο σε μέγεθος.
Σίγουρα μέσα στην εβδομάδα θα βεβαιωθω αν χρειάζεται ακόμη μια σταγόνα, αν και το θεωρώ σίγουρο.

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να φανούν χρήσιμες οι οδηγίες #21 του δικού μου γιατρού (τότε) για το Pulmosan
Να είσαι καλά. Σε ευχαριστώ πολύ.
Εσεις βάλατε 3 σταγόνες ανά 10 μέρες; Έγινε καλά το πουλάκι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι, το συγκεκριμένο πρόβλημα (δύσπνοια και θόρυβος από το στόμα) ξεπεράστηκε με την αγωγή (1 σταγόνα στο σβέρκο κάθε 10 ημέρες Χ3 δεκαήμερα). Βέβαια τον επηρέαζε, έδειχνε πολύ πεσμένος το πρώτο 24ωρο (μετά την εφαρμογή του φαρμάκου) και μετά συνερχόταν
(αντιμετώπιζε και άλλα σοβαρά προβλήματα υγείας).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και το δικό μου έτσι. Την πρώτη μέρα μετά την εφαρμογή είναι χάλια. Από ποια σταγόνα και μετά έγινε καλά; Θυμάσαι; Ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα αργότερα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και το δικό μου έτσι. Την πρώτη μέρα μετά την εφαρμογή είναι χάλια. Από ποια σταγόνα και μετά έγινε καλά; Θυμάσαι; * Ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα αργότερα;


Πέρασαν σχεδόν 10 χρόνια από τότε, μετά τη δεύτερη σταγόνα, αν θυμάμαι καλά. Πάντως του έβαλα τρεις φορές (=3 δεκαήμερα)...* Αντιμετώπιζε τόσα προβλήματα που ειλικρινά δεν θυμάμαι, αν και έχω την αίσθηση πως όχι, δεν πρέπει να ξαναεπανήλθε το συγκεκριμένο πρόβλημα (έζησε άλλα δυο και πέθανε το 2010).
 
Back
Top