Αναπαραγωγή Έβαλα το νεοσσό σε κανάρα με τρία αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geotzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Geotzo

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2019
Μηνύματα
30
Παιδιά καλησπέρα! Τα φώτα σας! Στο δεύτερο ζευγάρι μου που έβγαλε 1 νεοσσό από τα πέντε αυγά, η κανάρα σήμερα εγκατέλειψε τη φωλιά και το μωράκι της (έψαξα για ψείρες, αρνητικό). Αφού περνούσε η ώρα και δεν άντεχα να δω ξανά νεοσσακι να πεθαίνει, το πήρα και το έβαλα στην κανάρα που έχει τα τρία αυγά. Το δέχτηκε, το ταΐζει. Προβληματιζομαι, όμως, σε 10 μέρες που υπολογίζω να βγούνε (αν όλα πάνε καλά) τα πουλάκια της, τι μπορεί να προκύψει!
 
Δυστυχώς δεν νομίζω να προλάβουν να βγουν τα πουλάκια αφού οι ανάγκες σίτισης του μικρού που έβαλες θα αυξάνονται και η μητέρα θα βγαίνει όλο κ περισσότερο με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνονται επαρκώς τα αυγά. Νομιζω ότι ήταν λάθος κίνηση αλλά πάλι σώζεις ένα ζωντανό καναρινάκι!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν κατάλαβα, πόσο ημερών είναι το πουλάκι που εγκαταλείφθηκε;
Δεν υπάρχει χρόνος από την μεριά σου να το τάιζες κι εσύ μήπως ξανά έπαιρνε μπροστά η θηλυκιά;
 
Την παρακολουθούσα επι μια ώρα και δεν έμπαινε στη φωλιά, μέχρι που το πουλάκι άρχισε να παγώνει και να γίνεται υποτονικό!
[automerge]1553195396[/automerge]
Αυτό το είδα 7 η ώρα το πρωί που σηκώθηκα οπότε δεν ξέρω από τι ώρα είχε βγει από τη φωλιά. Το πουλάκι πάντως φαινόταν ατάιστο.
 
Λέω, αλλά δεν μπορώ να προτείνω φυσικά, για να μην χαλάσει και η άλλη φωλιά με την υιοθεσία, να δοκιμάσεις να το ταΐσεις και εσύ ΑΝ δεν τρέφεται πολύ ή καθόλου από την κανάρα.
Βέβαια σε αυτή την ηλικία είναι πολύ σημαντική και η ζέστη που του παρέχει η κανάρα...
 
Έχε υπόψη σου ότι την πρώτη ημέρα ταΐζει μητρικό γάλα μην περιμένεις να δεις φουσκωμένους προλοβούς και τέτοια...
[automerge]1553195677[/automerge]
Δύσκολη περίπτωση που αν έχεις "διαβάσει" λάθος συμπεριφορές μπορεί να τα στείλουμε...
 
Να προσπαθήσω να το ξαναβαλω πίσω ;
 
Οι περισσότερες από αυτές τις "παρεμβάσεις" στις φωλιές καταλήγουν σε θάνατο του νεοσσού, καταστροφή της φωλιάς ή των αυγών και ένα σωρό παρόμοια προβλήματα.
Δεν ξέρω τι έκανες τελικά και αν τη βγάλει ο νεοσσός μέχρι αύριο... σίγουρα όμως ξέρω πως ποτέ δεν θα πρέπει να κάνουμε τέτοιες παρεμβάσεις.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά όλο αυτό ας μας γίνει μάθημα για το μέλλον.
Ποτέ ξανά χέρι στη φωλιά!
Γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ενεργούν τα πουλιά... και δεν θα πρέπει να μεταφράζουμε ως σωστό.. αυτό που σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνουμε!
Τα πουλιά ξέρουν τι να κάνουν...
Εμείς δεν ξέρουμε...
 
Είμαι η Γεωργία συγγνώμη που δεν έχω συστηθεί🤭! Ο κάναρος δεν την ταΐζει! Όμως από τη στιγμή που μπήκε ο υιοθετημένος νεοσσός την ταΐζει εκτός φωλιάς που δεν το έκανε μέχρι τώρα.
 
Δηλαδή, η ξένη κανάρα δέχτηκε να ταΐσει τον νεοσσό;
Ναι αμέσως 😊
[automerge]1553233451[/automerge]
Ο νεοσσός Γεωργία σε τι κατάσταση είναι και ποιο ζευγάρι τον φροντίζει;
Ο νεοσσός φαίνεται μια χαρά! Από τις 6:30 που έχω σηκωθεί τον έχει ταΐσει ήδη αρκετές φορές!
[automerge]1553233568[/automerge]
Ναι αμέσως 😊
[automerge]1553233451[/automerge]

Ο νεοσσός φαίνεται μια χαρά! Από τις 6:30 που έχω σηκωθεί τον έχει ταΐσει ήδη αρκετές φορές!
Τον φροντίζει το ζευγάρι με τα τρία αυγά που σας έλεγα ότι δεν ταΐζει ο αρσενικός τη θηλυκιά! Οι φυσικοί γονείς του νεοσσού ερωτοτροπούν και φτιάχνουν νέα φωλιά.
 
Γεωργία τυχερό το πουλάκι γιατί τέτοιες ενέργειες έχουν καταστροφικές συνέπειες.
Τώρα το πρόβλημα είναι τα τρία αυγά και οι δέκα ημέρες που απομένουν για να βγουν τα μικρά.
Τι σκοπεύεις να κάνεις προτού σου προτείνουμε διάφορα;
 
Δεν ξέρω, περιμένω προτάσεις
Μάλλον είσαι τυχερή, αφού οι θετοί γονείς ταίζουν τον νεοσσό κανονικά, επίσης είσαι τυχερή γιατί όταν θα εκκολαφθούν οι δικοί τους νεοσσοί ο θετός νεοσσός θα είναι περίπου 15 ημερών και θα είναι έτοιμος να κλαρώσει και να αφήσει την φωλιά.
Βέβαια αυτή δεν είναι μια φυσιολογική κατάσταση και για αυτό τον λόγο πρέπει να επιτηρείς την συμπεριφορά των γονιών και του νεοσσού συνεχώς.
Αν δείς ότι υπάρχει θέμα και κίνδυνος για τα αυγά θα πρέπει να λάβεις μέτρα.
Επίσης πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτός ο νεοσσός δεν μπορεί να συνυπάρξει με τους νέους νεοσσούς στην ίδια φωλιά λόγω της τεράστιας διαφοράς μεγέθους που θα έχουν.
Μπορεί να χρειαστεί να τον χωρίσεις με το διαχωριστικό και να παρακολουθήσεις αν τον ταίζει ο αρσενικός μέσω του διαχωριστικού.
Μπορεί ο μεγάλος νεοσσός να μην ενοχλεί την φωλιά και όλα να κυλήσουν ομαλά.
Καλό θα είναι να έχεις διαθέσιμη κρέμα ταίσματος νεοσσών για την περίπτωση που θα χρειαστεί να τον ταίσεις εσύ.

καλή επιτυχία!
 
Back
Top