Αναπαραγωγή Έβαλα το νεοσσό σε κανάρα με τρία αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geotzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ όταν θα έβγαιναν οι νεοσσοί θα έπαιρνα το μεγάλο και θα το έβαζα σπίτι σε φωλιά και θα αναλάμβανα την ανατροφή του... Όπως ειπε και ο Γιάννης δεν έχουν καμία τύχη τα μικρά αν παραμείνει στην φωλιά.
 
να συνεχίσει να κλωσσαει η καναρα μετά από 4-5 μέρες τα αυγα της
Σε καμία περίπτωση.
Αλλάζει θερμοκρασία και από επώασης περνάει σε θερμοκρασία συντήρησης νεοσσών.
 
Κατάλαβα! Αυτός ήταν ο προβληματισμός μου εξ αρχής! Ότι ο θετός δεν θα αφήνει τους άλλους να φάνε λόγω ηλικιακού προβαδίσματος! Μάλλον θα τον χωρίσω όταν έρθει εκείνη η ώρα.
 
Είχα κάνει μια ωοσκόπηση στις πέντε μέρες (και πριν προκύψει ο θετός νεοσσός) αλλά δεν κατάλαβα και πολλά γιατί έχω ψηλά τα κλουβιά λόγω γατας. Μου φάνηκε ότι είχαν κρόκο.
 
Είχα κάνει μια ωοσκόπηση στις πέντε μέρες (και πριν προκύψει ο θετός νεοσσός) αλλά δεν κατάλαβα και πολλά γιατί έχω ψηλά τα κλουβιά λόγω γατας. Μου φάνηκε ότι είχαν κρόκο.
Το θέμα δεν είναι αν είχαν κρόκο αλλά αν ο κρόκος είχε σπέρμα... 😉
 
Σε καμία περίπτωση.
Αλλάζει θερμοκρασία και από επώασης περνάει σε θερμοκρασία συντήρησης νεοσσών.
Οπότε δεν τίθεται θέμα εκκόλαψης των αυγών είτε είναι ένσπορα είτε όχι. Σωστά;
 
Κάνε ωοσκόπηση το συντομότερο. Αν είναι άσπορα, δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ αν είναι ένσπορα κινδυνεύεις να χάσεις 3 καναρινάκια.

Σε περίπτωση που είναι ένσπορα σε συμβουλεύω να το δώσεις το μικρό σε κανένα φίλο που έχει παραμάνα ή μικρά ίδιας ηλικίας και να σου το επιστρέψει όταν απογαλακτιστεί.
 
Θα το δεχόταν μια θηλυκιά που δεν έχει ούτε αυγά ούτε μωρά;
 
Μπορεί να είναι λάθος η απόψη μου αλλά μπορεί να κινηθείς ως εξής:
Να μεγαλώσουν τον νεοσσό οι θετοί γονείς, ως το σημείο που θα σκάσουν τα υπόλοιπα αρχικά αυγά (αν σκάσουν) και στο μεσοδιάστημα να έχεις προμηθευτεί σύριγγα και κρέμα ταϊσματος νεοσσών καθώς και ένα τρόπο παροχής ζέστης έτσι ώστε να τον αφαιρέσεις απο την φωλιά αμέσως όταν και αν σκάσουν τα αρχκά αυγά και να επωμιστείς εσύ το μεγάλωμα του.Αν έχεις χρόνο κλπ...
 
Παιδιά να πω και εγώ κάτι; Αν βάλει μια ακόμη φωλιά μέσα στο κλουβί και τοποθετήσει τον νεοσσο εκεί, τι θα γίνει; Επίσης δεν γίνεται αν βάλει αυτή την φωλιά, να βάλει χώρισμα και να το αφήσει με τον πατέρα;
 
Με έναν νεοσσό 3-4 ημερών πως πιστεύετε πως θα περάσει η θερμοκρασία της μητέρας στα αυγά;
Τα αυγά θα καταστραφούν από την αδυναμία περιστροφής από τη μητέρα αλλά και τις διαφοροποιήσεις των θερμοκρασιών που θα δεχτούν.
Όσο οι νεοσσοί είναι 1-2 ημερών δεν υπάρχει θέμα... όταν μεγαλώσουν λίγο χάνεται η επαφή μητέρας και αυγών... και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις αδιαφορεί για τα αυγά δίνοντας προτεραιότητα στα μικρά της.
Για μένα τα αυγά μετά την τρίτη το πολύ τέταρτη μέρα ζωής του μικρού θα καταστραφούν για τους παραπάνω λόγους και ίσως μια ντουζίνα ακόμη που δεν καταγράφηκαν.
 
Παιδιά να πω και εγώ κάτι; Αν βάλει μια ακόμη φωλιά μέσα στο κλουβί και τοποθετήσει τον νεοσσο εκεί, τι θα γίνει; Επίσης δεν γίνεται αν βάλει αυτή την φωλιά, να βάλει χώρισμα και να το αφήσει με τον πατέρα;
Αυτό με το χώρισμα που προτείνεις είναι τρελή σπαζοκεφαλιά, μου έχει τρελάνει το νευρικό σύστημα.
Πως προέκυψε;
 
Αυτό με το χώρισμα που προτείνεις είναι τρελή σπαζοκεφαλιά, μου έχει τρελάνει το νευρικό σύστημα.
Πως προέκυψε;
Εννοώ αν γίνεται να βάλει τον μεγάλο νεοσσο σε μια άλλη φωλια μόνο του και το αν γίνεται τελικά αυτό, να χώριζε τον πατέρα με τον μικρό. Δεν το πρότεινα σε καμία περίπτωση, απλά ρώτησα αν γίνεται.
 
Εννοώ αν γίνεται να βάλει τον μεγάλο νεοσσο σε μια άλλη φωλια μόνο του και το αν γίνεται τελικά αυτό, να χώριζε τον πατέρα με τον μικρό. Δεν το πρότεινα σε καμία περίπτωση, απλά ρώτησα αν γίνεται.
Γιάννη αυτό ήταν πανεύκολο,το κατάλαβα. Είναι πέρα για πέρα λάθος. Ο νεοσσός θα ψοφήσει σε λίγες ώρες.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει και με εξιτάρει είναι το γιατί να έβαζε σε αυτήν την περίπτωση και το χώρισμα.

Όταν βγουν οι νεοσσοί δεν θα έχουν καμία απολύτως τύχη με τον μεγάλο ξένο νεοσσό μέσα στη φωλιά.
Καμία απολύτως.
Γιάννη δεν πρόκειται να βγουν νεοσσοί.
Θα μείνει σε αυτόν τον νεοσσό ο φίλος,τον οποίο και δέχτηκε η κανάρα όπως κάθε καλή κανάρα.

εγκατέλειψε τη φωλιά και το μωράκι της
Μην τα ξαναπειράξεις.
 
γιατί να έβαζε σε αυτήν την περίπτωση και το χώρισμα.
Για να άφηνε τον πατέρα να αναθρεψει τον νεοσσο και την μητέρα να συνεχίσει κανονικά την διαδικασία, για αυτό.
 
Back
Top