Αναπαραγωγή Έβγαλε κανείς φασιανάκια κολχικά κοινά από μάνα;

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω φασιανους, εναν αρσενικο με τις γυναικες του. Τον αρσενικο τον εχω 5 χρονια τωρα οι γυναικες του ειναι φετινες ( η παλια πεθανε το καλοκαιρι απο μποτουλισμο που επαθε αφου εφαγε τροφη που ειχαν παει ποντικια μολυσμενα). Ο αρσενικος ειχε παραλυση απο την τοξινη για 2-3 μηνες αλλα καταφερα νατον σωσω . τωρα ειναι αρκετα ευτυχισμενος. Ολα αυτα τα χρονια προσπαθω να βγαλωφασιανακια αλλα δεν τα καταφερνω. Δεν γενανε στις φωλιες αλλα οπου ναναι και ο αρσενικοσ σπαει μερικες φορες τα αυγα. εχει καταφερει κανενασ να βγαλει φασιανακια απο μανα; Εχω μηχανη για τα αυυα αλλα δεν θελω να τη χρησιμοποιω το θεωρω αφυσικο να μεγαλωνει ενα πουλακι χωρις τη φροντιδα της μανασ του και τα περισοτερα βγαινουν τρελα με αφυσικη συμπεριφορα και δεν γινονται ποτε μανες ανδεν τα εχει μεγαλωσει μανα η σκωτονουν τα παιδια τους αν ειναι αρσενικα μεγαλωμενα στη μηχανη (τουλαχιστον αυτο συμβαινει με τις παπιες)
 
Εγώ όσα χρόνια είχα δεν μου είχαν κλωσήσει απο μόνοι τους. Τους έχεις τοποθετήσει κλειστές ή καλυμμένες φωλιές για να κάνουν εκιε τα αυγά τους; Συνήθως τα πρώτα αυγά τα κάνουν έξω απο την φωλιά δεν ξέρω γιατί. Η καλύτερη λύση είναι να έχεις ενα ζευγάρι κοτές "νανάκια" είναι οι καλύτερες μάνες και κλωσάνε όποτε μαζευτούν αρκετά αυγά αν δεν τους τα παίρνεις έτσι ρυθμίζεις πότε περίπου θέλεις να σου κλωσσήσουν όταν έχεις μαζέψει αρκετά αυγά φασιανού.
 
οι φωλιες ειναι ανοικτες απο επανω με χωρισματα η μια απο την αλλη. αλλα γενικα δεν πατανε στον κλειστο χωρο που ειναι οι φωλιες ισως εχουν καποιο ειδος κλειστοφοβιας και θελουν μονο ανοιχτους χωρους σκευτομαι να κανω υπερυψομενες ατομικες φωλιες αλλα γενανε στ εδαφος και φοβαμαι οτι θα παει τζαμπα ο κοπος. Νανακια ειχα πολλα καποτε. Καλα ηταν αλλα πολυ βρωμικα σε συγκριση με τα αγριοπουλια
 
Φιλε Σταυρο καλως ηρθες σε αυτο το φορουμ. Εγω εκτρεφω περδικες τσουκαρ κ πεδινες κ ορτυκια.Χρησιμοποιω πολυ τα νανακια σαν θετες μανες γιατι ετσι καταφερνω καλυτερα να μεγαλωσουν τα μικρα (πιο ευκολα για μενα)αλλα κ μια εκκολαπτικη μηχανη που με βοηθαει πολυ.Βασικο προβλημα των νεοσσων ειναι η διατροφη τους με την αλλαγη ποσοτητας πρωτεινης ανα διαστημα. Δεν ειχα ποτε φασιανους σε κλουβα αλλα απο φιλο που ειχε, ειχαν αναπτυξει πολυ το αισθημα κανιβαλισμου λογω του μικρου χωρου που ζουσαν.
Πολυ ομορφες οι παπιες σου ειδικα οι μανταρινοι. Σου κλωσσανε;
 
ευχαριστω για τα μυν

ευχαριστω για τα μυν. Φιλε βαγγελη πιστευω οτι οι γνωσεις σου στην εκτροφη θα μου φανουν πολυ χρησιμες. Οι φασιανοι δεν ειναι πουλια για κλουβα θελουν μεγαλο χωρο, το σωστο θα ηταν να τους ειχα ενα χωρο οπως τις παπιες αλλα ειχα ηδη το κοτετσι και τους εβαλα εκει. Ακομη και στα 8 τετραγωνικα ανοιχτο χωρο + 2 τετραγωνικα χωρο για φωλιες ειναι στριμωγμενα πιστευω για 7 πουλια. Το ιδανικο ειναι 3-5 τετραγωνικα για καθε πουλι. Δεν δειχνουν σημαδια κανβαλισμου (συνηθως τα ποθλια εμφανιζουν κανβαλισμο οταν δεν παιρνουν αρκετες πρωτεινες και τις αχνουν απεγνωσμενα). Οι φασιανες μαλωναν πολυ μεταξυ τους στην αρχη εψαξα το λογοκαι τελικα ηταν επειδη δεν περναν αρκετες φυτικες ινες ειχαν γινει δυσκοιλιες και ηταν νευρικες, τους εβαλα λοιπον 3πλασια ποσοτητα πιτουρο απο οτι εδινα και τα μαλωματα σταματησαν σε 2-3 μερες. τους μανταρινους και τις καρολινες τα πηρα φετος. Θα ξερω αν κλωσανε την ανοιξη,τωρα τελειωσα τις φωλιες τους που πρεπει να μοιαζουν με κουφαλες δεντρου και να ειναι στα 2 μετρα υψος. τα παπακια οταν γενιουνται πρεπει να πεσουν απο τη φωλια (στη φυση ως και 20 μετρα) αλα αν δεν πεσουν με δυναμη απο υψος δεν ενεργοποιηται το αντανακλαστικο της τροφης και πεθαινουν απο πεινα νομιζοντασ οτι ειναι ακομα μεσ τη κουφαλα του δεντρου. αν το υψος της φωλιας ειναι μικρο πρεπει ο εκτροφεας να τα πιασει και να τα πεταξει με λιγο δυναμη στο χωμα ενα ενα για να αρχισουν να τρωνε.
 
Φιλε καλημέρα κοίταξα το αλμπουμ σου και ειδα τους χώρους πολυ καλή δουλειά. Πιστευω οτι ο χώρος σου είναι κατάλληλος και τα πουλιά την άνοιξη θα ζευγαρώσουν. Ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το φίλτρο επειδή γράφεις κάπου για παλιό πιθανώς τώρα το έχεις αλλάξει και είδα και το νερό πολύ καθαρό τι φίλτρο χρησιμοποιείς και αν είναι δυνατό να μου πείς μάρκα μοντέλο κλπ.
Ευχαριστώ Γιάννης Β.
 
το φιλτρο που χρησημοποιω ειναι μαρκας made by stavros ειναι ιδιοκατασκευη. Ο κυκλοφωρητης παιρνει το νερο απο τη λιμνη το περναει απο εναμεγαλο πλαστικο τετραγωνο κουτι με ενα σφουγγαρι (απο το λεπτο που βαζουν για φοδρα στις καρεκλες ) υπερυψωμενο. αφου περασει απο το σφοθγγαρι μετα το νερο περναει απο μια λεκανη της οποιας ο πατος ειναι υπερυψωμενος (κενος) και απο πανω καθεται μια βαση πανω απο την οποια υπαρχει ενα στρωμα περιπου 15 εκ ψιλη αμμος. αφου περασει απο την αμμο το νερο περναει σε μια σωλινα που το οδηγει στον πατο απο ενα βαρελι 150 λιτρων το οποιο ειναι γεματο με πετρες λαβας (βιολογικος καθαρισμος) το νερο ανεβαινει απο τον πατο μεσα απο τη λαβα που ζουνε τα βακτηρια και καταληγει παλι στη λιμνη. Τα περιπου 1000 λιτρα της λιμνουλας ανακυκλωνονται καθε 45 λεπτα. το σφουγγαρι και η αμμος ειναι το μηχανικο φιλτραρισμα ενω το βαρελι ειναι ο βιολογικος καθαρισμος (τα εκατομυρια βακτηρια που ζουνε μεσα στη λαβα κατατρωνε ολα τα νιτρικα και οτι αλο θρεπτικο υπαρχει στο νερο και ετσι η αλγη (πρασιναδα) δεν μπορει να τραφει και εχει εξαφανιστει. τωρα κατασκευαζω καινουριο φιλτρο στηριγμενο στα υδροπονικα συστηματα > εδωσα σχεδια σε εναν λευκοσιδηρουργο και εφτιαξα ενα παραλληλογραμο κοντεινερ 750 λιτρα με σχαρα στον πατο (ωστε ο πατος να εχει 15 εκ κενο χωρο) πανω στη σχαρα θα βαλω χοντρη κροκαλα για περιπου 15 εκ και απο πανω αλλη σχαρα για να κραταει χαλικι στο μεγεθος μπιζελιου μεχρι το υψος της τρυπας εκροης. Μεσα στο χαλικι θα φυτεψω πολυ επιθετικα υδροβια φυτα οπως νεροκαρδαμο, παπυρους, ιριδες του νερου, καρεχ, σκριπτους και τυφα (διαφορα καλαμοειδη του νερου) το νερο θα πηγαινει στον κενο πατο και θα ανεβαινει μεσα απο τις κροκαλες και το χαλικι (και φυσικα το πλεγμα απο τις ριζες των φυτων) και μετα θα ξαναγυρναει στη λιμνη. τα υδροβι;α φυτα θα τρωνε ολα τα θρεπτικα και το νερο θα ειναι καθαρο με τελειως φυσικο τροπο. Ακομη ενα προτερημα του καινουριου φιλτρου ειναι οτι θα θελει καθαρισμα μια φορα το χρονο ενω αυτο που εχω τωρα θελει καθε 2 μερες περιπου. Γιαννη εχω και τα ποσοστα για τη τροφη για τα παπια να σου δωσω
 
Μπραβο φιλε μου... Ολα τα χεις φροντισει αψογα! Οταν ειχα παει στο αττικο ζωολογικο παρκο ειχαν σπιτακια για σκυλους για φωλιες των φασιανων! Δεν δοκιμαζεις ενα κουτι κλειστο που θα ναι ανοιχτο απο μπροστα μονο;η και κουτα βαλε!Φυτα εχεις μεσα στην κλουβα; Μηπως πανε εκει και κανουν φωλιες! Μηπως οι θηλυκιες στρεσαρωνται λογω αριθμου και γεννανε περα δωθε;

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτα τα πουλια απλα προτασεις κανω και υποθεσεις που μπορει να σε βοηθησουν!
 
καλη ιδεα τα μικρα σπιτακια θα δοκιμασω να φτιαξω κατι τετοιο. ειναι ακομη μικρουλες και ειναι τα πρωτα τους αυγα. Πολλα βγαινουν δικροκα και λιγο παραξενα και πιο μικρα απο το κανονικο. σε μερικες μερες θα σταθεροποιηθει το αναπαραγωγικο τους συστημα και θα γενανε κανονικα. 2 απο τις 6 ειναι λιγο πιο χοντρουλες και φαρδυτερες πιστευω οτι αν καποιες κατσουν κλωσες θα ειναι αυτες. Ξεκινησαν να γενανε πριν 1 βδομαδα (πολυ νωρις επρεπε σε κανα διμηνο). Ξεκιναω διατροφη για αυγοπαραγωγη απο σημερα. Ο αρσενικος ειναι ξανανοιωμενος. Περασε ενα 3μηνο σχεδον παραλυτος το καλοκαιρι (απο μποτουλισμο, την ιδια τοξινη που παραλυει τα νευρα στο botox) δεν πιστευα οτι θα ζουσε. Τωρα περπαταει συνεχεια κορδωμενος αναμεσα στις πουλαδες του (τα φτερα του ανοιγμενα σα παγωνι και τα λειρια του κατακοκινα και φουσκομενα και ατ αυτια ορδια σα κουνελι). Ειναι και 5 χρονων αραγε θα καταφερει να τις βολεψει και τις 6? ( το αντοιστιχο ενος 50ρη με 6 18χρονες ) του δωσανε αρκετο κουραγιο για μερικα ακομη χρονια ζωης. αυτες τις ειχανε σε μια κλουβα για να τις απελευθερωσουν για θυραματα σε περιοχη κυνηγιου και τις αγορασα. Πουλια γενημενα στην αιχμαλωσια δεν επιζουν στη φυση. Ουτε 1% απο τα απελευθερωμενα θυραματα δεν επιζει τον πρωτο χρονο μετα την απελευθερωση.
 
Φιλε μου χρονια πολλα και καλη χρονια.
Ειχα για πολλα χρονια κολχικους και παρουσιαζαν την συμπεριφορα που περιεγραψες και 'συ[σκορπια αυγα παντου].
Τα ειχα σε κλουβες 1 αρσενικο και 3-4 θυλικα. Οταν βρηκα και αγορασα ενα ζευγαρι μογγολους μη εχοντας αλλη κλουβα τα ψαλιδισα τα φτερα και τα εβαλα σε ενα παλιο κοτετσι με προαυλιο. Μετα απο καμια δεκαρια αυγα που εκανε σκορπια αρχισε να γενα σε ενα κασακι που ηταν στο κοτετσι. Μαζεψε 11 αυγα και εκατσε και τα κλωσσησε κανονικα. Εβγαλε 8 μικρα και μου μεγαλωσε τα 7.
Τον επομενο χρονο χωρισα και ενα ζευγαρι κολχικους και παρουσιασε ακριβως την ιδια συμπεριφορα[λιγα αυγα σκορπια και στη συνεχεια φωλια]
Μετα απο αυτο κατελειξα στο συμπερασμα οτι ειναι λαθος ο τροπος που εκτρεφουμε και τα πουλια θελουν σε ζευγαρια για να λειτουργουν φυσιολογικα
 
φιλε νικο χρονια πολλα και καλη χρονια και σε σενα.
εχω δοκιμασει για μια πενταετια να εχω ζευγαρι για να γενησει (φετος ειναι η πρωτη μου χρονια με 7 φασιανους) δεν καταφερνα τιποτακαι ενω ο αρσενικος ηταν μια χαρα εχω χασει 2 φασιανες στα 5 χρονια. Πωτησα καποιους εκτροφεις και μου εξηγησαν οτι οι ξενοι φασιανοι ζουν σε ζευγαρια χωρις προβλημα ενω οι δικοι μας οι κολχικοι ζουν σε χαρεμια και οτι ο αρσενικος μπορει να ζευγαρωνει τη μια γυναικα του μεχρι θανατου αν δεν εχει αλλες το ιδανικο μου ειπανε ειναι 3-5 για καθε αρσ για να τις αφηνει για λιγο σε ησυχια μεχρι το επομενο ζευγαρωμα. Οντως τις κυνηγαει με πονηρο σκοπο συνεχως. μολις βλεπει καθισμενη νομιζει οτι τον προκαλει να την νζευγαρωσει. εχει πλακα γιατι οταν ηταν μονο δυο πουλια προσεχε τη γυναικα του και την αφηνε παντα να τρωει λιχουδιες πρωτη. Τωρα που εχει χαρεμι το παιζει αρχηγος και δεν αφηνει αλλη να δοκιμασει αν δε φαει πωτα αυτος. σημερα το πρωι εχει τρελαθει να λαλαει σα πετεινος και ολες τρεχουν σαν παλαβες γυρω του. εφτιαξα αυγα απο πηλο και θα τα βαλω στις φωλιες μπας και πανε εκει αλα πολυ δυσκολο να πετυχω το χρωμα (παιδευομαι με 4 μπογιες να πετυχω την αποχρωση
 
Σταυρο καλησπερα.
Και στις δυο περιπτωσεις που μου κλωσσησαν οι αρσενικοι σεβαστηκαν τις θυλικες. Καθοταν ωρες διπλα χωρις να τις ενοχλουν.
Ισως καποια ορμονη να καταστελει τα παθη.
Ειναι οικονομικα ασυμφορο γιατι μετα το κλωσσημα δεν ξαναγεννουν ακομα και αν απομακρινεις τα μικρα.
Τα ψευτικα αυγα τα δοκιμασα και δεν ειχαν αποτελεσμα ισως γιατι δεν γεννουν σε φωλια που εχει επιλεξει αλλο πουλι.
Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια.
 
πολύ δυσκολο να τα καταφερεις ή με νανακια που είναι οι καλύτερες κλωσομηχανές ή κοτα
 
Αν θέλεις σίγουρα να βγάλεις νεοσσούς κολχικούς από μάνα δηλαδή να κλωσήσει μόνη και να βγάλει μικρά, πρέπει να απομονώσεις τα πολλά θηλυκά. Οι φασιανοί και γενικά όλα τα πτηνά σε περίοδο αναπαραγωγής λειτουργούν διαφορετικά από ότι όλο τον χρόνο. Για αυτό εσύ θα βγάλεις αυτήν την εποχή τώρα τον Ιανουάριο τα πολλά θηλυκά από τον αρσενικό και θα αφήσεις μόνο ένα. Το πιο υγιές πουλί, το πιο ανεπτυγμένο, δυνατό και καθόλου εχθρικό προς τα άλλα πουλιά, δηλαδή να έχεις ένδειξη πως το πουλί που θα γεννήσει να έχει φυσιολογική συμπεριφορά στην περίοδο της αναπαραγωγής χωρίς απώλειες στα αυγά από (φάγωμα σπάσιμο αυγών ή μείωση ωοτοκίας). Όταν θα αλλάξεις τα άλλα θηλυκά και τα τοποθετήσεις σε άλλο κλουβί προσπάθησε τα θηλυκά να μην βλέπουν καθόλου το ζευγάρι που θα είναι μόνο του αλλά μόνο να το ακούν. Να το ακούν γιατί με αυτό τον τρόπο αντιδρούν στο κάλεσμα που κάνει ο αρσενικός χωρίς να τον βλέπουν. Παράλληλα ο αρσενικός επειδή τις ακούει μόνο, αντιδρά και από ένστικτο κυνηγά την θηλυκιά του και την ζευγαρώνει. Προσπάθησε αυτήν την περίοδο να μην έχεις κούρνιες ή στηρίγματα που κάθονται τα πουλιά γιατί η θηλυκιά θα ξεφεύγει και έτσι θα μειώσεις τις πιθανότητες για γονιμοποίηση των αυγών. Αν δεις (υπάρχει πιθανότητα) να την χτυπά άσχημα στο κεφάλι χωρίς να την ζευγαρώνει και αυτή να ξεφεύγει χρειάζονται παρακολούθηση συνεχή για αποφυγή θανάτου του θηλυκού. Ο καλύτερος τρόπος είναι να έχεις μεγάλο κλουβί για να μην έχεις αγχωτική συμπεριφορά μεταξύ τους. Μετά βρίσκεις κλαδιά πυκνά φύλλα και πέτρες ακόμη και άχυρα και τοποθέτησε τα σε ένα σημείο του κλουβιού που να είναι πιο ευρύχωρο, σχημάτισε μια φωλιά σαν τρύπα με θάμνους κλαδάκια και άχυρα. Η φωλιά να έχει βάθος για να μπορεί το πουλί που γεννά ή κλωσά να απομονώνεται και να αισθάνετε ασφαλές. Αν αισθανθεί απομόνωση και γεννήσει το πρώτο αυγό μέσα στη φωλιά είναι το μόνο σίγουρο πως θα γεννήσει και τα άλλα και θα τα κλωσήσει. Μεγάλη προσοχή στον αρσενικό για την αποφυγή σπασίματος των αυγών. Αν συμβεί αυτό σημαίνει πως ο αρσενικός δεν θέλει να απομονωθεί το θηλυκό για κλώσημα για να την ζευγαρώνει. Μόλις γεννήσει η θηλυκιά 8-12 αυγά τα κλωσάει και μόλις τα επωάσει μετά από 7 ημέρες βγάζεις τον αρσενικό από μέσα διακριτικά και την αφήνεις μόνη της να κλωσάει χωρίς φασαρία...
 
Τον αρσενικό τον απομονώνουμε για να μειώσουμε τις πιθανότητες απώλειας των νεοσσών μήπως τύχει και μας χτυπήσει τα μικρά ή τα σκοτώσει. Ακόμη κάτι πολύ σημαντικό, όταν γεννήσει η θηλυκιά το πρώτο αυγό στη φωλιά προσπάθησε να μην έρχεσαι καθόλου σε επαφή με τη φωλιά με τα χέρια σου ή τις κινήσεις σου. Η θηλυκιά σε παρακολουθεί χωρίς εσύ να το καταλαβαίνεις. Μόλις δει ότι πειράζεις την φωλιά της ή την σκαλίζεις την παρατάει και τα άλλα τα αυγά τα γεννά έξω από την φωλιά χωρίς βέβαια να τα κλωσήσει. Αυτό δεν συμβαίνει με κότες ή νανάκια διότι τα σημερινά πουλιά που έχουμε στο σπίτι μας είναι κατοικίδια και λειτουργούν διαφορετικά. Οι φασιανοί είναι άγρια πτηνά και λειτουργούν βάσει του ένστικτου τους μόνο, για εξέλιξη του είδους και απογόνων. Την φωλιά αν την κατασκευάσεις έτσι όπως σου είπα και το πουλί θα αισθάνεται ασφαλές και θα αποφύγεις τα αυγά να μην τα δει ο αρσενικός. Μόλις η θηλυκιά βγάλει τα μικρά θα τοποθετήσεις λίγο καλό φύραμα 1 νούμερο ψιλό σε ένα πιατάκι και μία ποτίστρα χαμηλή με πιατάκι και μια πέτρα στο κέντρο, Η ποτίστρα ή πιατάκι να είναι χαμηλή και όχι βαθιά για να μην πνιγούν και πέσουν μέσα οι νεοσσοί. Αυτά που σου γράφω είναι βάση πείρας και έχω περάσει τις πιο απίστευτες καταστάσεις. Δεν είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις μικρά αλλά για να τα μεγαλώσεις, διότι ο νεοσσός έχει πολλές ανάγκες από θερμότητα, τροφή, νερό, οξυγόνο, ασβέστιο, θρεπτικά στοιχεία, βιταμίνες κ. Α. Θα σου στείλω και την συνέχεια και τι να προσέξεις στους νεοσσούς για να μην ψοφάνε.
 
φασμα ορατου φωτος και οωτοκια

περιεργως οι θηλυκες φασιανες ειχαν αρχισει να γενανε πριν ενα μηνα (λογικα δεν θα επρεπε να γενανε πριν τον μαρτιο) την εψαξα τη δουλεια για να δω τι κανω λαθος. καιω ενα μικρο λαμπακι (πρασινο 5 watt) στο κλουβι με τις παπιες τη νυχτα και ενα αλο στο κλουβι με τους φασιανους. Παντα επαιρνα τα μικρα αυτα λαμπακια σε σακουλακια με διαφορα χρωματα και παντα διαλεγα τα πρασινα και τα μπλε (οχι τα κοκκινα λογω γουστου). Πριν περιπου 2 μηνες καηκε το λαμπακι στους φασιανους αλλα δεν ειχα αλλο χρωμα για αλλαγη εκτος απο κοκκινο οποτε εβαλα αυτο. το θυμηθηκα και σκεφτηκα ειναι δυνατον να παιζει ρολο το χρωμα και να επιρεαστηκε η φωτοπεριοδος στους φασιανους και να αρχισαν να γενανε αφου τα watt ηταν τα ιδια. τελικα εκανα μια ερευνα και ανακαλυψα οτι οι υποδοχεις που μετρανε τη διαρκεια της μερας στα πτηνα ενεργοποιουνται στο κοκκινο πορτοκαλι φασμα του φωτος (σε αντιθεση με τους ανθρωπους των οποιων οι υποδοχεις ενεργοποιουνται στο πρασινο μερος του φασματος) οποτε αν και η ισχυς ηταν η ιδια το κοκκινο χρωμα ενεργοποιησε τους φασιανους μου και αρχισαν να γεννανε πριν την ωρα τους. Αλλαξα πριν 15 μερες το λαμπακι με ενα γαλαζιο και τις τελευταιες 2-3 μρες δεν βρισκω αυγα. Οποτε θα περιμενω κανενα δυμηνο ακομη μεχρι το καναονικο φως του ηλιου να ενεργοποπιησει τις φασιανες να αρχισουν να γεννανε στην ωρα τους.
 
Σταυρο η φωτοπεριοδος παιζει σημαντικο ρολο στην αναπαραγωγη αρκει να σου πω οτι στα γιαπωνεζικα ορτυκια χρησιμοποιειται το τεχνητο φως για την αυξηση των αυγων τους μεσα στο εικοσιτετραωρο, αλλα κ στα πτηνοτροφεια οπως θα ξερεις.Ακομα κ η τεχνητη υγρασια το καλοκαιρι μεσα στα πτηνοτροφεια αυξανει την αυγοπαραγωγη. Για να μην μιλησω για την ταχτικη ξενων, κυριως Ισπανων κ Ιταλων, οπου με την φωτοπεριοδο φτιαχνουν πουλια να κελαηδουν με το ανοιξιατικο τους καλεσμα μεσα στο καταχειμωνο! Κ τα ξερω απο γνωστους μου εδω στο εξωτερικο, αφου εχω ακουσει κοτσυφα να κελαηδαει σαν να ηταν ανοιξη τον Δεκεμβρη!Για οσους καταλαβαινουν τι λεω, η φωτοπεριοδος ειναι πολυ σημαντικη για τα πουλια!
 
Κλωβος αναπαραγωγης για 1 αρσενικο κ 7 θυληκους φασιανους.
 

Συνημμένα

  • fasianoiio4.webp
    fasianoiio4.webp
    15,1 KB · Προβολές: 1.356
φιλε βαγγελη και το δικο μου καπως ετσι ειναι με τη διαφορα οτι οι φωλιες ειναι κτιστο σπιτακι περιπου 2 τμ αλα δεν μπαινουν ουτε για λιγο μεσα οι θηλυκες (ο αρσενικος μπαινει μονο)νομιζω οτι φοβουνται τους κλειστους χωρους μαλον θελουν να μπορουν παντα να βλεπουν γυρω τους για κινδυνους. τελικα οι κλειστες σε στυλ κοτετσιου φωλιες κανουν μονο για τις κοτες. Οτν ειχα νανακια και τα βραδια τα περνουσαν μεσα οταν εκανε κρυο και μονο εκει γενουσαν. Θα δω φετος τι θα γινει μεχρι τωρα τζιφος με φασιανακια, φετος λεω εχω 6 θηλ ... Ουτε μια δε θα κατσει κλωσσα; Παντος ειχα στεναχωρηθει πολυ οταν μου πεθανε η προηγ φασιανη γιατι εκεινη την επιασα εγω (αφου την ειχα στρμωξει αναμεσα σε μια περιφραξη και πυρακανθους) αγρια και ελεγα οτι θα γινει καλη μανα αφου ειχε γενηθει και η ιδια απο μανα. Δεν εχω βεβαια και τρελο κολημα να βγαλω φασιανους αφου ετσι και αλιως ειναι αρκετοι αυτοι που εχω και δεν τους τρωω. Αλα λεω τουλαχιστον μια φορα να τα καταφερω να μου φυγει το μερακι
 
γεια σου φιλε σταυρο απο τις εμπειριες μου εχω να σου πω τα εξης : θα πρεπει να βαλεις αυγα φασιανου σε νανακια να τα κλωσησει και να τα μεγαλωσει. με αυτο το τροπο θα επανελθει το ενστικτο της αναπαραγωγης εφοσον υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες διαβιωσης. σου προτεινω να εχεις ζευγαρια ή χωρια τις θηλυκες και τον αρσενικο να τον βαζεις ανα 2 ημερες σε αλλη θηλυκια. εχε υποψη σου οτι τα σπερματοζωαρια του φασιανου ζουν 10-14 μερες στον ωαγωγο της θηλυκιας. στην κοτα 27 ημερες ενω στην γαλοπουλα μεχρι και 55 ημερες! Οι φωλιες μπορει να ειναι σε ανοιχτου ή κλειστου τυπου αναλογα με το ποσο δασωμενος ειναι ο χωρος στον οποιο ζουνε. μπορεις να βαλεις και γηψινα αυγα οπως κανουμε στα καναρινια. Ο μεγαλος αριθμος των αυγων προκαλει την ορμονη (LTH) την διεγερση της επωασης. Παρ'ολα αυτα ειναι αρκετα δυσκολο σε πουλια που εδω και πολλα χρονια οι προγονοι τους εκτρεφονται με τεχνικη επωαση. σου ευχομαι καλη επιτυχια. λοξιας
μην λυπασαι αυτον που δεν ξερει αλλα αυτον που δεν θελει να μαθει
 
Back
Top