Αναπαραγωγή Έβγαλε κανείς φασιανάκια κολχικά κοινά από μάνα;

ειχα ενα ζευγαρι φασιανων και γενουσε η θυλικια οπου εβρισκε. Το δευτερο χρονο μαζεψα τα αυγα και τα εβαλα σε μια φωλια προς εκπληξη μου η θυλικια ΚΑΘΙΣΕ εβγαλε 4 φασιανακια και η συμπεριφορα τουσ ηταν εφαμιλλη με των αγριων (τρεχαν κατω απο την κλωσσα)
 
εισαι τυχερος γιατι υπηρχαν αυγα να βαλεις εγω με 6 θυλ μονο τσοφλια βρισκω . Τα τρωνε με μανια μολισ γενιουνται ιδιεταιρα ο αρσενικος.η μια μονο γεναει στισ φωλιεσ οι αλλες οπου ναναι. τα αυγα στη φωλια δεν τα πειραξαν ακομη. Ο αρσενικοσ παντα ετρωγε αυγα αλλα ολα τα αλα εμαθαν παρατηροντασ των
 
μαζεψε οσα μπορεισ και βαλτα στη φωλια; Μακρια απο τον φασιανο τον αρσενικο
 
γεια σας παιδια εχω 4 θυλικιες και εναν αρσενικο και γεννανε εδω και ενα μηνα περνω καθε μερα 3 αυγα εχω βαλει σε νανακια και περιμενω το πολυ σε μια εβδαμαδα να αρχησουν να μου τα βγαζουν το ελπιζω δηλαδη.. Τους εχω μεγαλο μερος 10 μετρα επι 3 και υψος 2 μετρα το κοτετσι ειναι ενα μετρο που μενουν μεσα ειναι πρωτη χρονια που τους εχω κ γεννανε σε ενα τελαρο που τους εχω με αχυρα αλλα κ εξω.. Πρεπει να εχουν χωμα να σκαλιζουν οποσδηποτε και η καλυτερη τρωφη ειναι λαχονο εγω τους το δενω σε ενα δεντρο που εχω μεσα 15 ποντους απο την γη και σε 4 μερες το καθαριζουν ολο.. Εχω και εναν κολχικο χωρις θυλικια δυστιχος και δεν ξερω τη να τον κανω τον λυπαμε ειναι μονος...
 
να προσεχεισ γενικα με τα λαχανα και τα μαρουλια γιατι παθαινουν κοκκιδιαση
 
περιεργο αλα μια απο τισ φασιανεσ κλωσαει εδω και 15 μερεσ . Εβαλα σημαδια στα αυγα τησ γιατι οι αλεσ γενανε μεσα στη φωλια τησ κλωσασ και τα ξεχωριζω καθε μια 2 μερεσ
 
καλημερα σας. Ξεκινησα την κατασκευη κοτετσιου 8χ4 μετρα για εκτροφη φασιανων.
το προβλημα μου ειναι η διαμορφωση του χωρου πχ. Για φωλιες (πρεπει να ειναι ξεχωριστα απο τα υπολοιπα πουλια; )
και γενικα ποσα χωρισματα πρεπει να εχω;
 
Λογικά δεν μπορείς να βάλεις άλλα ζευγάρια.. αλλά ίσως 2 έως 3 θηλυκά στον ίδιο χώρο.
Τα αρσενικά συμπεριφέρονται όπως τα κοκόρια στο κοτέτσι.
Δεν θέλουν ανταγωνιστές κι αν υπάρχουν επιδίδονται σε μάχες και αγνοούν τα συζυγικά τους καθήκοντα.
 
Back
Top