Φροντίδα Έκανα καλά που έβαλα τα καναρίνια μου στο υπόγειο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
γεια σας απο καβαλα. Παιδια θα ηθελα να ροτησω εχω ενα θυληκο καναρινακι που ειναι φετινο το ενα και μοναδικο που εβγαλα φετος και ενα αρσενικο καναρινι και μια καρδερινα τα πουλακια τα ειχα στο μπαλκονι μου σε χωριστα κλουβακια. Αλλα με το που χάλασε ο καιρος τα πηρα μεσα και τα εβαλα ολα μαζι σε μια μεγαλη κλουβα που εχω στο ισογειο του σπιτιου μου αλλα ο φωτισμος δεν ειναι ειναι και πολλη καλος η κλουβα ειναι διπλα στο παραθυρο αλλα τωρα που οι μερες ειναι σκοτινες και συνεφιασμενες ειναι λιγο σκοτεινα οχι πισα σκοταδι αλλα λιγο σκοτεινα. μηπως θα ηταν καλυτερα να τα εβγαζα με την κλουβα στο μπαλκονι; Και να την καλυψω την κλουβα για να μην τα πιάνει ο αερας και η βροχή ; Καλυτερα εξω και κρυο αλλα καλο φοτιζμο η μεσα και ζεστα και χαμηλο φοτιζμο
 
Κατά την γνώμη μου δεν έκανες καλά αλλά τώρα που το έκανες η επιστροφή στο μπαλκόνι είναι παρακεκινδυνευμένη όσο και αν καλύψεις την κλούβα.
Προσπάθησε να βρεις κάποια λάμπα τεχνητού φωτισμού να την βάζεις να δουλεύει μερικές ώρες με χρονοδιακόπτη.
Περίμενε γνώμες από "καναρινάδες".
 
αν είναι σκοτεινά θα αρχίσουνε πτερόρια, καλά θα κάνεις να βάλεις φως όπως σου έγραψε και η Μαρία και σιγά σιγά να κοιτάξεις να τα βάλεις κάπου που θα έχουνε φως. Πρόσεξε όμως σιγά σιγά όμως γιατί θα τα χαλάσεις τα πουλιά και είναι κρίμα. όταν λέω σιγά σιγά θέλω να πω τη πρώτη ημέρα θα τα βγάλεις σε λίγο περισσότερο φως τη δεύτερη σε ποιο πολύ και ούτο καθ΄εξίς. Για το κρύο καλά θα ήτανε να τα βάζεις μέσα το βράδυ
 
αν είναι σκοτεινά θα αρχίσουνε πτερόρια
Αυτό πως προέκυψε; Τα καναρίνια περνάνε πτερόροια το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριος) που ο ήλιος είναι "ντάλα". Δεν νομίζω ότι αμα δεν έχουν φως θα περάσουν πτερόροια... Απλά δεν είναι καλό γι αυτά που είναι ζώα που λειτουργούν με το φως του ήλιου.

για το κρύο καλά θα ήτανε να τα βάζεις μέσα το βράδυ
Το μέσα - έξω, βάλε - βγάλε κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό.. Εκεί που συνηθίζουν σε εξωτερικές συνθήκες και θερμοκρασίες να τα βάλει μέσα στη ζέστη και την άλλη μέρα πάλι στο κρύο; Το λιγότερο που θα πάθουν είναι να κρυώσουν! Το σωστό είναι είτε μόνιμα έξω είτε μόνιμα μέσα σε εσωτερικό χώρο.

@gkavala πόσο καιρό τα έχεις σε εσωτερικό χώρο; Η διαφορά θερμοκρασίας με το μπαλκόνι πόση είναι;
 
αν είναι σκοτεινά θα αρχίσουνε πτερόρια
Αντίθετα, η πτερόρροια ελαχιστοποιείται με τη μείωση του φωτισμού.
γεια σας απο καβαλα. Παιδια θα ηθελα να ροτησω εχω ενα θυληκο καναρινακι που ειναι φετινο το ενα και μοναδικο που εβγαλα φετος και ενα αρσενικο καναρινι και μια καρδερινα τα πουλακια τα ειχα στο μπαλκονι μου σε χωριστα κλουβακια. Αλλα με το που χάλασε ο καιρος τα πηρα μεσα και τα εβαλα ολα μαζι σε μια μεγαλη κλουβα που εχω στο ισογειο του σπιτιου μου αλλα ο φωτισμος δεν ειναι ειναι και πολλη καλος η κλουβα ειναι διπλα στο παραθυρο αλλα τωρα που οι μερες ειναι σκοτινες και συνεφιασμενες ειναι λιγο σκοτεινα οχι πισα σκοταδι αλλα λιγο σκοτεινα. μηπως θα ηταν καλυτερα να τα εβγαζα με την κλουβα στο μπαλκονι; Και να την καλυψω την κλουβα για να μην τα πιάνει ο αερας και η βροχή ; Καλυτερα εξω και κρυο αλλα καλο φοτιζμο η μεσα και ζεστα και χαμηλο φοτιζμο
Έτσι κι αλλιώς, ο φωτισμός θα μειωθεί τους μήνες του χειμώνα. Μια - δυο ειδικές λάμπες για 8 - 9 ώρες την ημέρα θα καλύψει κάπως τις ανάγκες για το επόμενο δίμηνο.
 
Αυτό πως προέκυψε; Τα καναρίνια περνάνε πτερόροια το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριος) που ο ήλιος είναι "ντάλα". Δεν νομίζω ότι αμα δεν έχουν φως θα περάσουν πτερόροια... Απλά δεν είναι καλό γι αυτά που είναι ζώα που λειτουργούν με το φως του ήλιου.


Το μέσα - έξω, βάλε - βγάλε κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό.. Εκεί που συνηθίζουν σε εξωτερικές συνθήκες και θερμοκρασίες να τα βάλει μέσα στη ζέστη και την άλλη μέρα πάλι στο κρύο; Το λιγότερο που θα πάθουν είναι να κρυώσουν! Το σωστό είναι είτε μόνιμα έξω είτε μόνιμα μέσα σε εσωτερικό χώρο.

@gkavala πόσο καιρό τα έχεις σε εσωτερικό χώρο; Η διαφορά θερμοκρασίας με το μπαλκόνι πόση είναι;
αν είναι σκοτεινά αλίκη τα ρίχνουν. Δεν είναι ακριβός πτερόρια αλλά ρίχνουν και πολλά μάλιστα το έχω ζησει
 
αν είναι σκοτεινά αλίκη τα ρίχνουν. Δεν είναι ακριβός πτερόρια αλλά ρίχνουν και πολλά μάλιστα το έχω ζησει
Αν πέφτουν φτερά σε τέτοιες συνθήκες είναι παθολογικά τα αίτια, με πιθανές ελλείψεις σε βιταμίνες κλπ... αλλά δεν είναι αυτό που λέμε φυσιολογική πτερόρροια...
 
Γιάννη, όταν τους αλλάζεις περιβάλλον (από φως- σκοτάδι), είναι σύνηθες να κάνουν πτερόρροια.
Νίκο δεν έχω εικόνα για κάτι τέτοιο, ούτε και γνωρίζω κάτι σχετικό. Αλλά ακόμη και έτσι να είναι, μιλάμε για παθολογική πτερόρροια που γίνεται χωρίς να γνωρίζουμε τα πραγματικά αίτια (στρες, αβιταμίνωση κλπ) και όχι σε φυσιολογική
 
Νίκο δεν έχω εικόνα για κάτι τέτοιο, ούτε και γνωρίζω κάτι σχετικό. Αλλά ακόμη και έτσι να είναι, μιλάμε για παθολογική πτερόρροια που γίνεται χωρίς να γνωρίζουμε τα πραγματικά αίτια (στρες, αβιταμίνωση κλπ) και όχι σε φυσιολογική
στρεσάροντε γιαυτό το παθένουν
 
Πτερόρροια κάνουν. Αυτό που λέμε συστηματική "αλλαγή πτερώματος" δεν κάνουν. Επειδή πολλές φορές χρησιμοποιούμε την πρώτη λέξη για να περιγράψουμε την δεύτερη κατάσταση, γίνεται ένα είδους ΜΠΕΡΔΕΜΑ .:) 😉
 
Αν τα βάλει στο υπόγειο πρέπει να έχει και τον κατάλληλο φωτισμό με ελεγχόμενο ωράριο. Αν τα βάλει έξω πρέπει να τα προφηλάξει πολύ καλά από το κρύο και από τον αέρα γιατί θα τα χάσει τα πουλιά και είναι κρύμα.
 
παιδια στο υπογειο εχει μικρη διαφορα θερμοκρασιας απο εξω δεν ξερω το εξω το φοβαμαι γιατι εχω πολλη αερα στο μπαλκονι και δεν εχω τεντες οποτε θα ψηλοβρεχοντε και τον χειμωνα εχω περιπου θερμοκρασιες κατω απο το μηδεν. ειμαι σε ενα χωριο εξω απο την καβαλα. αλλα ξεκαθαρα δεν μου ειπατε ποιο ειναι το καλυτερο υπογειο η εξω
 
Αν βρέχονται κιόλας δεν το συζητώ υπόγειο αλλά κοίταξε να έχεις και τον κατάλληλο φωτισμό όχι πολύ έντονο. Τουλάχιστον θα είναι προφυλαγμένα από βροχή και αέρα. Φως πρέπει να έχουνε κατά τη διάρκεια σχεδόν όλης της ημέρας. μπορείς να το σβήνεις για 2 ώρες το μεσημέρι και να τα ανάβεις πάλι το απόγευμα ως το βράδυ
 
Μήπως αν τους έκανες προστασία με εκείνο το πλαστικό με τις φυσαλίδες που χρησιμοποιούν στις συσκευασίες εύθραυστων υλικών και χρήση σκρατς ως συνδέσμους;
 
Μήπως αν τους έκανες προστασία με εκείνο το πλαστικό με τις φυσαλίδες που χρησιμοποιούν στις συσκευασίες εύθραυστων υλικών και χρήση σκρατς ως συνδέσμους;
Γιάννη ξέρεις τι σημαίνει αέρας στη καβάλα και τι θερμοκρασία; Σόρρυ που σου το λέω έτσι μη με παρεξηγείς αλλά μειλάμε για το κρύο και τον αέρα
 
Back
Top