Αναπαραγωγή Έκανα καλά που χώρισα τα μικρά απο τους γονείς;

kikisavv

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω ενα ζευγαρι καναρινια τα οποια εκαναν 2 μικρα.. Την 10 ημερα χωρισα τοζευγαρι. Πρεπει να τα βαλεις κ σε μερος που να μην βλεπονται; Εμενα γενικα τα πηγαιναν καλα ταιζαν μαζι τα μικρα τους μαλωναν σπανια.. Επρεπε να τα χωρισω;η θα μπορουσα να τα εχω συνεχεια μαζι;
 
Καλά έκανες και τα χώρισες. Τον αρσενικό σε δικό του κλουβί μόνο του. Το θηλυκό μπορείς να το βάλεις με τα μικρά σε κλούβα πτήσης. Το ζευγάρι να μην βλέπονται.
 
αυτος τωρα που τους χωρισα θα ξανααρχισει να κελαηδαει; Γιατι απο τοτε που τους εβαλα μαζι μονο κατι σφυριγματα εκανε τπτ παραπανω
 
Μπορει να ταισει και μονη της η θηλυκια. Να ρωτησω εγω, γιατι τα χωρισες τη 10η μερα αφου δεν τσακωνονταν;
 
δεν ξερω παιδια για αυτο ρωταω και εγω... Διαβασα γενικα στο ιντερνετ οτι μετα απο μια με δυο εβδομαδες καλο ειναι να τα χωρισεις σε περιπτωση κιολας που δν θες να ξαναζευγαρωσουν... Τωρα τα ταιζει η θηλυκια ναι... Εδω και δυο ημερες που τα εχω χωρισει δηλαδη
 
Ενταξει αν θελεις διακοπη καλα εκανες. Δεν θα υπαρξει προβλημα :)
 
Να σου ζησουν!
Συνεχεια μαζι δεν γινεται. Θα μπορουσες,(πιο σωστα θα ηταν )να ειχαν μεινει λιγες μερες ακομα μαζι μεχρι να ξεπεταχτουν(16-18 ημερων) και μετα μεχρι να γινουν 28-30 ημερων μονο με τον αρσενικο. Αφου παρακολουθαγες και λιγο το ζευγαρι με τα μικρα πως(ποιος ταιζει, αν η καναρα θελει φωλια μπορει εχω ακουσει να τα μαδησει, πως τα πανε μεταξυ τους ολο αυτο το διαστημα). Η θηλυκια αν της ερθει, κανει αυγα(ασπορα) και μονη της.
Τωρα ποσω ημερων ειναι τα μικρα;
 
Να πω την αλήθεια τώρα πρόσεξα αυτό με τις 10 μέρες, Είχα την εντύπωση ότι τα μικρά είχαν απογαλακτιστεί. Καλύτερα να είχαν μείνει όλα μαζί λίγες μέρες ακόμα αλλά αν ταΐζει η μαμά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 
εχω ενα ζευγαρι καναρινια τα οποια εκαναν 2 μικρα.. Την 10 ημερα χωρισα τοζευγαρι. Πρεπει να τα βαλεις κ σε μερος που να μην βλεπονται; Εμενα γενικα τα πηγαιναν καλα ταιζαν μαζι τα μικρα τους μαλωναν σπανια.. Επρεπε να τα χωρισω;η θα μπορουσα να τα εχω συνεχεια μαζι;
Λοιπόν εγώ σε περίπτωση που δεν επιθυμώ άλλη γέννα κάνω το εξής: τη 13η-15η μέρα των νεοσσών τοποθετώ το χώρισμα στη ζευγαρωστρα και αφήνω τους νεοσσούς με τον ενα γονιό και τον άλλο δίπλα. Έτσι μέχρι να απογαλακτιστουν ταιζουν και οι δυο γονεις. Ο ένας μέσα απο το χώρισμα και ο άλλος μαζί τους.
 
σημερα ειναι 12 ημερων. Πριν δυο ημερες τα χωρισα δλδ να τα ξαναβαλω μαζι για τρεις ημερες ακομα; Γιατι τα βλεπω τα μικρα πολυ ζωηρα κ κανουν σαν λαιμαργα την λυπαμαι την αλλη που τα ταιζει μονη της
 
σημερα ειναι 12 ημερων. Πριν δυο ημερες τα χωρισα δλδ να τα ξαναβαλω μαζι για τρεις ημερες ακομα; Γιατι τα βλεπω τα μικρα πολυ ζωηρα κ κανουν σαν λαιμαργα την λυπαμαι την αλλη που τα ταιζει μονη της
ίσως και λίγο περισσότερο...
Λοιπόν εγώ σε περίπτωση που δεν επιθυμώ άλλη γέννα κάνω το εξής: τη 13η-15η μέρα των νεοσσών τοποθετώ το χώρισμα στη ζευγαρωστρα και αφήνω τους νεοσσούς με τον ενα γονιό και τον άλλο δίπλα. Έτσι μέχρι να απογαλακτιστουν ταιζουν και οι δυο γονεις. Ο ένας μέσα απο το χώρισμα και ο άλλος μαζί τους.
Και απαντώντας και στους δυο... Ο διαχωρισμός γίνεται μόνο όταν θα δούμε τη μητέρα να ετοιμάζει φωλιά...
Τότε αφήνουμε τα μικρά και τον πατέρα στη μια μεριά και στην άλλη την μητέρα...
Μέρες μετά τη λήξη της ωοτοκίας απομακρύνουμε τη φωλιά... συνήθως είναι και ο καιρός που απογαλακτίζονται και τα μικρά.
 
δηλαδη απο ενα σημειο και μετα τα μικρα μενουν με τον πατερα και οχι με την μητερα;
 
δηλαδη απο ενα σημειο και μετα τα μικρα μενουν με τον πατερα και οχι με την μητερα;
Ακριβώς... στην ουσία ο πατέρας αναλαμβάνει τα μικρά μετά τη 10-12 μέρα...
Φυσικά πάντα υπάρχουν διαφοροποιήσεις...
Στα ζωντανά... Κανένας κανόνας!
 
και κατι τελευταιο... Εγω εχω δυο κλουβια δν εχω αυτο που λετε με την χωριστρα οταν πλεον τα τοποθετησω σωστα το καθενα με οποιον πρεπει να τα εχω στο ιδιο χωρο η οχι; Γιατι καποιοι λενε οτι το αρσενικο δν πρεπει να βλεπει πλεον το θηλυκο
 
και κατι τελευταιο... Εγω εχω δυο κλουβια δν εχω αυτο που λετε με την χωριστρα οταν πλεον τα τοποθετησω σωστα το καθενα με οποιον πρεπει να τα εχω στο ιδιο χωρο η οχι; Γιατι καποιοι λενε οτι το αρσενικο δν πρεπει να βλεπει πλεον το θηλυκο
Καλό είναι να μην έχουν οπτική επαφή...
Τα μικρά που θα τα έχεις;
 
Καλό είναι να μην έχουν οπτική επαφή...
Τα μικρά που θα τα έχεις;
καλημερααα! Τα μικρα ειναι ακομα στην φωλια τους... Ειπα χθες να ξαναενωσω το ζευγαρι και ειπαν να ξαναθυμηθουν τα παλια και να ξαναζευγαρωσουν και τα χωρισα τα καημενα...
 
Δεν καταλαβα Γιαννη αυτο που γραφεις για την απομακρυνση της φωλιας. Οτι την απομακρυνουμε οταν απογαλακτιστουν. Δηλαδη την φωλια που μεγαλωνουν η'που μεγαλωσαν τα μικρα.Απογαλακτιζονται ποτε; Οταν τρωνε μονα τους; Οταν εχουν βγει εξω απο την φωλια;Εγω την ειχα απομακρυνει οταν τα προηγουμενα δυο μικρα δεν την χρησιμοποιουσαν. Τοτε ειναι και ο απογαλακτισμος; Και οταν χωρισα τα μικρα δεν ειχε ξεκινησει να φτιαχνει νεα φωλια. Ειχα βαλει τα μικρα σε μια εσωτερικη, αλλα καθησαν μεσα ελαχιστα. Τα χωρισα οταν ειδα πως ταιζε μονο η' σχεδον μονο ο πατερας. Περιπου 16-18 μερα αν θυμαμαι.
 
απογαλακτισμος σημαινει οταν σταματουν το γαλα και τρωνε μονα τους, στα πουλακια οταν τρωνε μονα τους σπορακια
 
Ειναι η ανεξαρτητοποιηση απο τους γονεις με την ευρυτερη εννοια. Οπως ειπε κ ο Θοδωρης (χωρις το γαλα) οταν τρωνε μονα τους.
 
Back
Top