Ασθένειες Έκανα σωστά την προσπάθεια αποκατάστασης ραγισμένης κνήμης;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λοιπον πριν λιγο γυρισαμε απο την επισκεψη μας στον γιατρο. Τα νεα ειναι ενθαρρυντικα! Οπως μου ανεφερε, η προσπαθεια επιδεσης του ποδιου ειναι σωστη εν μερη και μου προτεινε να μην πειραξουμε το ποδι γιατι σε περιπτωση που εχει αρχισει και "δενει" μην προκαλεσουμε νεο τραυματισμο. Το ποδι δεν ηταν καθολου πρησμενο ουτε μελανιασμενο και μου ανεφερε οτι δεν ειναι ατροφικο γιατι γινεται κανονικα η κυκλοφορια του αιματος μεσα στα αγγεια του. Μου προτεινε να ξαναπαω σε μια εβδομαδα και να συνεχισουμε την αντιβιωση για μια εβδομαδα ακομα.
Πραγματικά ευχάριστα τα νέα. Η ακινησία και το δέσιμο ασφαλώς και θα ατροφήσουν το πόδι. Μάλιστα θα χρειαστείς περίπου 10-15 μέρες να μπορεί να το χρησιμοποιεί σωστά. Αν το έδεσες όπως έπρεπε (και είναι πραγματικά δύσκολο λόγο μεγέθους) τότε σύντομα θα είναι μια κακή ανάμνηση. Αν πάλι δεν μπήκε στην ευθεία δεν πειράζει, αρκεί να στηρίζεται.
 
Σημερα ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι πηρα ενα μεγαλο δωρο (μαλλον δυο).Αλλαξαμε την τροφη μας τα φρουτα μας το νερακι μας με την αντιβιωση και μολις εκατσα απεναντι του να τον βλεπω ειδα οτι δειλα δειλα πατησε το ποδι του στην πατηθρα και στεκοταν ορθιος. Το μαζευε και το ξαναπατουσε μετα απο λιγο.Χαρηκα γιατι το μεγαλυτερο αγχος μου ηταν μηπως ειχε κοπει κατι στα νευρα του ποδιου και ειχε νεκρωθει. Και το μεγαλυτερο δωρο ηταν οτι σημερα στο σφυριγμα που του κανω καθε μερα οταν καθομαι κοντα του για παρεα ανταποκριθηκε με το πιο ομορφο κελαηδημα του! 🙂
 
Ευχαριστω πολυ Μαρια! Θα πανε ολα καλα ειμαι αισιοδοξος!
 
Σημερα ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι πηρα ενα μεγαλο δωρο (μαλλον δυο).Αλλαξαμε την τροφη μας τα φρουτα μας το νερακι μας με την αντιβιωση και μολις εκατσα απεναντι του να τον βλεπω ειδα οτι δειλα δειλα πατησε το ποδι του στην πατηθρα και στεκοταν ορθιος. Το μαζευε και το ξαναπατουσε μετα απο λιγο.Χαρηκα γιατι το μεγαλυτερο αγχος μου ηταν μηπως ειχε κοπει κατι στα νευρα του ποδιου και ειχε νεκρωθει. Και το μεγαλυτερο δωρο ηταν οτι σημερα στο σφυριγμα που του κανω καθε μερα οταν καθομαι κοντα του για παρεα ανταποκριθηκε με το πιο ομορφο κελαηδημα του! 🙂
Συντοπίτη, ευχαριστώ σου είπε με τον τρόπο του...Άντε σιδερένιος ο μικρός και τυχερός που τον περιέθαλψες και τον φρόντισες!
 
Ευχαριστω πολυ! Τους δινω οση αγαπη και φροντιδα μπορω και ειδικα στα αδυναμα δινω τα παντα. Ειναι απλα μια ανταποδωση στις ομορφες στιγμες που μας χαριζουν.
 
Κώστα φρόντισε πρώτα να γράψεις στο προφίλ σου το όνομά σου και στη συνέχεια μια φωτογραφία από το αποτέλεσμα της ορθοπεδικής σου απόπειρας.
 
Πολύ θετικά νέα! Μπράβο Κώστα! Η αγάπη και το γεγονός ότι δεν το άφησες στην τύχη του σε αντάμειψαν και τώρα το αποτέλεσμα είναι αυτό!
 
Με τη δική σου περίπτωση θυμήθηκα και τη δική μου...
Η φωτογραφία αυτή είναι 4-5 μέρες μετά την απομάκρυνση του νάρθηκαΚαναρίνι αποκατάσταση σπασμένου ποδιού Canary with Broken Leg.webp
Πρόκειται για το αριστερό πόδι... είχε "διαλυθεί" ο μηρός αρκετά ψηλά και με το ζόρι το έδεσα.
Μπορείτε να δείτε πως είναι σήμερα...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για τους περισσότερο παρατηρητικούς έχω αλλάξει το δακτυλίδι που φοράει από κόκκινο σε κίτρινο για να το ξεχωρίζω.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μερα που ειναι σημερα και μιας και βγηκα λιγο στον ηλιο αν και με μια μικρη ασταθεια ακομα θα ηθελα να πω σε ολους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και καλα Χριστουγεννα!
 
Φαίνεται πολύ καλά Κώστα! Μπράβο και στους δυο.σας! 😉

*νομίζω πως το κλουβάκι του είναι λίγο ακατάλληλο για καναρινακι.. Έχει πολύ ύψος. Τα καναρίνια προτιμούν κλουβιά με μήκος για να πετάνε! 😉
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μερα που ειναι σημερα και μιας και βγηκα λιγο στον ηλιο αν και με μια μικρη ασταθεια ακομα θα ηθελα να πω σε ολους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και καλα Χριστουγεννα!
Την ακούσαμε την καλημέρα. Καλημέρα κι από μένα.
 
Back
Top