Αναπαραγωγή Έκανα ωοσκόπηση και τα αυγά είναι λευκά, να τα πετάξω;

Akis galatsi

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2020
Μηνύματα
91
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδιά.. σήμερα έκανα οωσκοπηση και είδα ότι και τα 4 αυγά είναι λευκά... τα αυγά βγήκαν από 15 έως 21/9 .. τι να κανω να τους τα παρω;
 
@Akis galatsi , Άκη, η εποχή δεν είναι κατάλληλη για αναπαραγωγή καναρινιών...η διάρκεια του φωτός μειώνεται έντονα πλέον σε σχέση με την ιδανική, και η θερμοκρασία επίσης. Επιπρόσθετα, τα πουλάκια που θα γεννηθούν, ενδεχομένως να ακολουθήσουν για την πρώτη χρονιά της ζωής τους τουλάχιστον διαφορετικό κύκλο ζωής ανάλογα με τις εποχές του έτους και αυτό θα είναι μάλλον πρόβλημα.
Θα σου έλεγα ότι αν πράγματι τα αυγά είναι άσπορα, σταδιακά θα πρέπει να τα απορρίψεις (αφού φυσικά εξαντλήσεις τις ημέρες για την εκκόλαψή τους) και εντωμεταξύ να έχεις χωρίσει τον αρσενικό σε άλλο κλουβί, ώστε τα πουλιά να μην ζευγαρώσουν ξανά (αν υποθέσουμε ότι είχαν ζευγαρώσει) και έπειτα να αφαιρέσεις και τη φωλιά.
Επίσης πες μας, τα καναρίνια σου δεν πέρασαν πτερόρροια αυτήν την περίοδο (κι αν όχι, πότε είχαν πτερόρροια για τελευταία φορά;) Και...διαβιώνουν σε εσωτερικό χώρο; Αν ναι, ποιες είναι οι συνθήκες φωτεινότητας; Έχετε ας πούμε ανοιχτό το φως έως τις 9-10 το βράδυ;
 
Καλήμερα.. παπαγάλοι είναι.. αυτοί που εχω στην φωτο,τα έχω στο μπαλκόνι αλλα ο χώρος είναι κλειστός οποτε πανε με το φως της ημέρας. Πτερορροια περασαν πριν τον Αύγουστο δεν θυμάμαι ακριβώς..
 
Καλήμερα.. παπαγάλοι είναι.. αυτοί που εχω στην φωτο,τα έχω στο μπαλκόνι αλλα ο χώρος είναι κλειστός οποτε πανε με το φως της ημέρας. Πτερορροια περασαν πριν τον Αύγουστο δεν θυμάμαι ακριβώς..
Ωχ, συγγνώμη, για κάποιον λόγο θεώρησα ότι πρόκειται για καναρίνια.
Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει;
 
@ianos οχι δεν ειχα κάνει καο η αλήθεια είναι ότι δεν το περιμενα.. ειχα κάνει προετοιμασία για την ανοιξει αλλα τιποτα.. και φαντάστηκα ουτε και τωρα.. η διατροφή που έκανα τωρα ήταν σπόρους συσκευασμένους λιοσπορους που και που έβαζα αυγο και εχω πάντα στο κλουβί κόκαλο σούπας
 
@Akis galatsi Δεν πειραζει! Την επομενη φορα μην στεναχωριεσαι! Οταν θα ερθει η καταλληλη εποχη και οταν θα νιωσουν και εκεινα πιο ετοιμα θα σου κανουν αυγουλακια και μετα θα βλεπεις τα μωρα να τσιριζουν ζητωντας φαγητο! Μηπως ειναι πρωταρικα;και μαλλον ψαχνουν να βρουν πως παει ολο το σκηνικο! Μην απογοητευσαι την επομενη φορα!
 
@Elli σ ευχαριστώ ελλη.. είναι η πρώτη φορά ναι.. ειναι περίπου 1.5 χρονών με 2 μήνες διαφορα το ένα με το άλλο.. η θυλικια δείχνει να θελει ο αρσενικός δεν φαίνεται και πολύ ζωηρός χαχαχα
 
@Akis galatsi τα θυληκα, παντα κατα την γνωμη μου, ωριμαζουν πιο γρηγορα απο τα αρσενικα! Και να "χτυπιεται" το θυληκο οταν θα ερθει η ωρα να ζευγαρωσει αμα το αρσενικο δεν ειναι ετοιμο δεν γινεται η δουλεια 😉 την επομενη φορα που θα ειναι πιο ετοιμα και τα 2 και περισσοτερο ο αρσενικος θα δεις οτι θα βγουνε μικρα παπαγαλακια.
 
Οχι μωρε εντάξει.. απλα δεν το περιμενα και μολις το ειδα χάρηκα πάρα πολύ... μετα ξενέρωσα αλλα οκκκ μπορει την επόμενη... την ανοιξει θα είναι έτοιμο και το αλλο ζευγάρι για αναπαραγωγή οποτε θα εχω περισσότερες πιθανότητες
 
Back
Top