Αναπαραγωγή Έκανε 3 πουλάκια αλλά δεν έζησε κανένα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης grekosdx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

grekosdx

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2012
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Φίλοι μου γειά σας..
Φέτος, ενώ ξεκινήσαμε καλά (έτσι νομίζαμε) και είχαμε 4 αυγά (από το περσινό ζευγάρι που μας έδωσε 14 υγειή πουλιά), κάτι δεν πήγε καλά... Επωάστηκαν μόνο τα 3 (το 4ο το έσπασε μόνη της και το πέταξε) αλλά στην πορεία και ενώ τα έβλεπα όλα να κινούνται και να τρώνε, κάποια στιγμή είδα μόνο 1 κεφαλάκι να αναζητά τροφή! Τότε, με λύπη μου διαπίστωσα ότι τα άλλα 2, είχαν απεβιώσει και τα είχε βάλει στην άκρη, λες και τα "έχτισε" στην κυριολεξία στη φωλιά! ☹
Έβγαλα τη φωλιά, απομάκρυνα τα πουλάκια και το ζωντανό το ξαναέβαλα γρήγορα-γρήγορα στη θέση του, ώστε να μην ανησυχήσει πολύ η θηλυκιά και κάνει κανένα χαζό! Πέρυσι που καθαρίζαμε τη φωλιά, δεν είχαμε ιδιαίτερα θέματα.. Μέσα σε λίγη ώρα, ξαναπήγαινε στη φωλιά της και όλα καλά! Και το έκανε το στραβό εντέλει! Δεν πολυπήγαινε στη φωλιά πλέον, δεν το ξυπνούσε να το ταϊσει και στο τέλος το άφησε στη μοίρα του! Δυστυχώς το πήρα χαμπάρι πολύ αργά, όταν πλέον δεν κινούταν καθόλου... ☹
Καθάρισα λοιπόν τη φωλιά, χωρίς να τη χαλάσω όμως και την είδα να την ξαναγεμίζει ακόμα ποιό πολύ με νήμα και εδώ και 2 μέρες, έχουμε 3 νέα αυγά! Τι να πω; Αυτή ξέρει; Ξέρει; 👎
Διάβασα κι άλλα περίεργα ποστ από φίλους φέτος, με τις γέννες κλπ και παρατηρώ ότι ενώ είναι σχετικά έμπειρα πουλιά, κάνουν διάφορα περίεργα! Λυπήθηκα πάρα πολύ που έχασα τα 3 πρώτα της, αλλά οι ώρες μας φέτος, δεν μας επέτρεψαν να προλάβουμε το κακό! Τα παραπάνω, τα αναφέρω για να αποκομίσουμε κάποια εμπειρία /γνώση όλοι μας (ειδικά οι "πρωτάρηδες" όπως εγώ..) και αν κάποιοι είχαν παρόμοια περίπτωση, ας αναφέρουν τις παρατηρήσεις τους και τις γνώσεις τους!
Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά στενοχωρηθήκαμε πολύ. Κρίμα και στην ταλαιπωρία αλλά και το χρόνο που δαπάνησαν και τα πουλιά!
Ας ελπίσουμε τα υπόλοιπα να πάνε καλύτερα...
Καλές γέννες σε όλους!
👍
 
Καλημερα φιλε! Μηπως επαιξε ρολο ο καιρος; Τα εχεις εξωτερικα;
Αν ναι μπορει λογο θερμοκρασιας να μην αντεξαν τα μικρα.
Ειναι λιγο νωρις ακομα και ο καιρος αστατος και ισως γι΄αυτο να εχασες
τα 2 πρωτα.
 
Καθάρισα λοιπόν τη φωλιά, χωρίς να τη χαλάσω όμως και την είδα να την ξαναγεμίζει ακόμα ποιό πολύ με νήμα και εδώ και 2 μέρες, έχουμε 3 νέα αυγά! Τι να πω; Αυτή ξέρει; Ξέρει;
δυστυχώς σε παρόμοιες περιπτώσεις εγκαταλείπεται η φωλιά, ή πετάγονται έξω από αυτή οι νεοσσοί ή και σε κάποιες τρελές καταστάσεις θανατώνονται ώστε να δημιουργηθεί ο χώρος για τη νέα φωλιά.
Την καταστροφή αυτή την προκαλεί ένα ένστικτο που υπερισχύει των υπολοίπων... Το ένστικτο της ωοτοκίας... Αλάθητο τις περισσότερες φορές.. αλλά αν υπάρχουν αυγά στη διαδρομή... ανεξέλεγκτο.
Διάβασα κι άλλα περίεργα ποστ από φίλους φέτος, με τις γέννες κλπ και παρατηρώ ότι ενώ είναι σχετικά έμπειρα πουλιά, κάνουν διάφορα περίεργα! Λυπήθηκα πάρα πολύ που έχασα τα 3 πρώτα της, αλλά οι ώρες μας φέτος, δεν μας επέτρεψαν να προλάβουμε το κακό! Τα παραπάνω, τα αναφέρω για να αποκομίσουμε κάποια εμπειρία /γνώση όλοι μας (ειδικά οι "πρωτάρηδες" όπως εγώ..) και αν κάποιοι είχαν παρόμοια περίπτωση, ας αναφέρουν τις παρατηρήσεις τους και τις γνώσεις τους!
Κάθε εμπειρία γίνεται αφορμή συζήτησης και λήψης γνώσεων από πολλούς... καλά έκανες και έτσι να συνεχίσεις.
Έχω κι εγώ παρόμοια περιστατικά... απλά στις περισσότερες ή ήταν κάπως μεγάλα οπότε τη γλίτωσαν ή υπήρχαν παραμάνες που τα υιοθέτησαν.. Όπως και να ΄χει... ψυχές ζωής χωρίς κανόνες είναι κι αυτά.
Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά στενοχωρηθήκαμε πολύ. Κρίμα και στην ταλαιπωρία αλλά και το χρόνο που δαπάνησαν και τα πουλιά!
Ας ελπίσουμε τα υπόλοιπα να πάνε καλύτερα...
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε αυτά που γράφει η φύση... και ίσως είναι καλύτερα παρά τη στεναχώρια μας να τα αποδεχόμαστε...
Όλοι μας.
 
Αν το προλάβαινε το 3ο και το απομόνωνε ο φίλος και το τάιζε στο χέρι θα το έσωνε;
 
Απαντώ σε όλους λέγοντας:
1) Τα έχω μέσα στο σαλόνι εδώ και καιρό, λόγω του παγετού που είχαμε στη Β. Ελλάδα και μόλις ζεστάθηκαν, ξεκίνησε το "πανηγύρι"!
Επομένως, δεν υφίσταται θέμα κρύου. Το θερμόμετρο δίπλα στα πουλιά, λέει διαρκώς 21,9-22,5 βαθμούς...
2) Αν το παίρναμε χαμπάρι νωρίτερα ότι θα συμπεριφερθεί έτσι, ίσως και να κάναμε κάτι να το ταϊσουμε, δεν ξέρω τι, αλλά ίσως να προσπαθούσαμε με λίγο λιωμένο αυγό και νεράκι κλπ...
3) Μου έκανε πολύ εντύπωση το γεγονός ότι, ζευγάρωσε πολύ γρήγορα (βάτεμα) με τον αρσενικό, ενώ τα μικρά ήταν ακόμη πολύ μικρά, ενώ πέρυσι το βάτεμα άρχισε όταν ξεπετάχτηκαν κάπως τα μικρά και ήταν κανονικά πουλάκια, ικανά να ψιλοπετάξουν αν χρειαστεί...
Και το ποιό περίεργο για μας (ίσως όχι για όσους ξέρουν τις συμπεριφορές τους λόγω εμπειρίας ετών..), ήταν ότι όποιο ψοφούσε, δεν το πετούσαν εκτός φωλιάς αλλά το "'εχτιζαν" στην κυριολεξία μέσα σε αυτή ή αυτό που έκανε μόλις πέθανε και το τελευταίο: ξεκίνησε να το σκεπάζει με νήμα, ώστε να μην το βλέπει /να μην την ενοχλεί και έδειχνε σαν να ήθελε να χτίσει στα γρήγορα τη νέα φωλιά της, πάνω /μέσα στην παλιά, ασχέτως αν ήταν μέσα 3 νεκρά μωράκια!
Θα μου πείτε, έτσι προφανώς κάνουν και στη φύση ή έτσι συμπεριφέρονται, επειδή δεν υπάρχουν συναισθήματα όπως τα δικά μας...
Αλλά υπήρχε πάντα ο φόβος της μόλυνσης της φωλιάς, από τη σήψη των άλλων μικρών που ήταν ήδη πεθαμένα! Οπότε, έκανα καθαρισμό της φωλιάς με τρόπο και άμεσα ξεκίνησε και έφτιαξε σε χρόνο ρεκόρ τη νέα και την επόμενη μέρα έκανε και το 1ο αυγό!
Πιθανολογώ λοιπόν ότι λόγω ωοτοκίας, εγκατέλειψε την παλιά φωλιά και πάνω της ετοιμάστηκε να χτίσει νέα!
Όπως το περιέγραψε κι ο Γιάννης (misalouris)... Δυστυχώς εγώ δεν έχω "παραμάνες", επειδή τα κλουβιά είναι γεννήστρες χωρισμένες σε διαμερίσματα και το ζεύγος ήταν μόνο... Αν ήταν σε μεγάλη κλούβα, σαν κοινόβιο, ίσως και να τη γλύτωναν.
 
Αν ήταν σε μεγάλη κλούβα, σαν κοινόβιο, ίσως και να τη γλύτωναν.
Αμφιβάλω... Δύσκολα αν η μητέρα αδιαφορήσει γι' αυτά. Πολύ δύσκολο.
ότι όποιο ψοφούσε, δεν το πετούσαν εκτός φωλιάς αλλά το "'εχτιζαν" στην κυριολεξία μέσα σε αυτή ή αυτό που έκανε μόλις πέθανε και το τελευταίο: ξεκίνησε να το σκεπάζει με νήμα, ώστε να μην το βλέπει /να μην την ενοχλεί και έδειχνε σαν να ήθελε να χτίσει στα γρήγορα τη νέα φωλιά της, πάνω /μέσα στην παλιά, ασχέτως αν ήταν μέσα 3 νεκρά μωράκια!
Θα μου πείτε, έτσι προφανώς κάνουν και στη φύση ή έτσι συμπεριφέρονται, επειδή δεν υπάρχουν συναισθήματα όπως τα δικά μας...
Αλλά υπήρχε πάντα ο φόβος της μόλυνσης της φωλιάς, από τη σήψη των άλλων μικρών που ήταν ήδη πεθαμένα! Οπότε, έκανα καθαρισμό της φωλιάς με τρόπο και άμεσα ξεκίνησε και έφτιαξε σε χρόνο ρεκόρ τη νέα και την επόμενη μέρα έκανε και το 1ο αυγό
Ακόμη και έτσι να είναι... αν αποτελέσει πηγή μόλυνσης ή κινδύνου θα εγκαταλειφθεί η φωλιά...
Το ένστικτο αυτοσυντήρησης στα άγρια ζώα είναι εκπληκτικά μεγάλο... Ξεπερνά κατά πολύ τα υπόλοιπα ένστικτά και μέσα σ' αυτά της μητρότητας.
 
Γιάννη, όταν λές "παραμάνες", εννοείς άλλες κανάρες που έχουν γεννήσει ταυτόχρονα; Γιατί, άλλη θηλυκιά έχω αλλά δεν έχει γεννήσει ποτέ της και δεν ξέρω ποια συμπεριφορά μπορεί να υπήρχε, αν την έβαζα μέσα στο κλουβί με το ζεύγος!
 
Γιάννη, όταν λές "παραμάνες", εννοείς άλλες κανάρες που έχουν γεννήσει ταυτόχρονα; Γιατί, άλλη θηλυκιά έχω αλλά δεν έχει γεννήσει ποτέ της και δεν ξέρω ποια συμπεριφορά μπορεί να υπήρχε, αν την έβαζα μέσα στο κλουβί με το ζεύγος!
Ο ρόλος της "παραμάνας" δεν είναι αυτός.
Η παραμάνα βρίσκεται σε ξεχωριστό κλουβί... έχει γεννήσει αυγά... και τα αλλάζεις βάζοντας τα αυγά που επιθυμείς να τα εκκολάψει και να μεγαλώσει τους νεοσσούς. Χρησιμοποιείται στα "δύσκολα πουλιά" και πρέπει να είναι εκπληκτικές μητέρες... Αν λοιπόν μια τέτοια περίπτωση έχει νεοσσούς... μπορείς να τροποποιήσεις τον αριθμό τους μέσα σ' αυτή... Αν έχει μόνο αυγά τότε απόλυτα δύσκολα θα δεχτεί κάποιο μικρό... Σε μένα δεν πέτυχε ποτέ.
Ο ρόλος της "παρένθετης" μητέρας ίσως να ήταν πιο σωστός...
Η παραμάνα τα παίρνει μεγάλα και τα ανατρέφει... Και στα καναρίνια αυτό δε γίνεται.
Στις μεγαλύτερες εκτροφές που σχεδόν συγχρονίζονται οι γέννες των θηλυκών είναι εύκολο να βάλεις ένα επιπρόσθετο μικρό σε κάποια φωλιά με λιγότερα πουλιά... κάποια θα υπάρχει... ας το λέμε "υιοθεσία" για να συνεννοούμαστε.
 
Επομένως, τα αφήνω ως έχουν και "το ξεχνάω", αφού στην ουσία 1 ζευγάρι έχω για γέννες κι αυτό είναι η 2η χρονιά του. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για να κελαηδάνε και να τα χαιρόμαστε! :D
Όπως πάνε κι ότι καταφέρουν... Αυτό, μην το πάρετε όπως "ότι βρέξει ας κατεβάσει"! 😀
Εννοώ ότι δεν τα πολυενοχλώ και τα αφήνω να κάνουν τα πάντα σχεδόν μόνα τους! Επεμβαίνω μόνο στον καθαρισμό τους και τις τροφές /νερά τους. Τα υπόλοιπα, ας τα αναλάβει η "φύση" τους. Ότι είναι να γίνει θα γίνει!
 
Επομένως, τα αφήνω ως έχουν και "το ξεχνάω", αφού στην ουσία 1 ζευγάρι έχω για γέννες κι αυτό είναι η 2η χρονιά του. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για να κελαηδάνε και να τα χαιρόμαστε! :D
Όπως πάνε κι ότι καταφέρουν... Αυτό, μην το πάρετε όπως "ότι βρέξει ας κατεβάσει"! 😀
Εννοώ ότι δεν τα πολυενοχλώ και τα αφήνω να κάνουν τα πάντα σχεδόν μόνα τους! Επεμβαίνω μόνο στον καθαρισμό τους και τις τροφές /νερά τους. Τα υπόλοιπα, ας τα αναλάβει η "φύση" τους. Ότι είναι να γίνει θα γίνει!
Καλή δύναμη... και καλά αποτελέσματα.
 
Πρώτη φορά πέρσυ προσπάθησα λόγω έλλειψης παραμάνας (κανάρας με αυγά) να μεταφέρω νεοσσούς σε άλλη κανάρα, τα μετέφερα βράδυ και αρκετά ταϊσμένα από εμένα αλλά λόγω της εργασίας μου δεν μπορούσα να τα ταϊζω συνέχεια και πήρα το ρίσκο. Η παραμάνα τα μεγάλωσε σαν να ήταν δικά της. Να προσθέσω πως η παραμάνα ήταν μία κανάρα πέντε ετών που δεν χρησιμοποιήθηκε για ναπαραγωγήκαι δεν είχε φτιάξει καν φωλιά, αλλά επειδή τ α προηγούμενα χρόνια ήταν υποδειγματική μητέρα πήρα το ρίσκο
 
Πρώτη φορά πέρσυ προσπάθησα λόγω έλλειψης παραμάνας (κανάρας με αυγά) να μεταφέρω νεοσσούς σε άλλη κανάρα, τα μετέφερα βράδυ και αρκετά ταϊσμένα από εμένα αλλά λόγω της εργασίας μου δεν μπορούσα να τα ταϊζω συνέχεια και πήρα το ρίσκο. Η παραμάνα τα μεγάλωσε σαν να ήταν δικά της. Να προσθέσω πως η παραμάνα ήταν μία κανάρα πέντε ετών που δεν χρησιμοποιήθηκε για ναπαραγωγήκαι δεν είχε φτιάξει καν φωλιά, αλλά επειδή τ α προηγούμενα χρόνια ήταν υποδειγματική μητέρα πήρα το ρίσκο
Μπράβο Γιάννη.. Τυχερός..
Φυσικά δεν είχες και πολλές επιλογές αλλά σου βγήκε το ρίσκο.
 
Στις πόσες ημέρες ψόφησαν; Για μαύρη τελεία είδες;
 
Εγώ πιστεύω πως κάτι έγινε και η κανάρα μπήκα ξαφνικά στο δεύτερο γύρο για δεύτερη γέννα, σταμάτησε να ταίζει και ιδού τα αποτελέσματα. Αυτό που πρέπει να βρεις είναι τι έφταιξε και της άλλαξε το βιολογικό ρολόι.. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να ανατρέψεις παρόμοια συμπεριφορά στην επόμενη γέννα και στο μέλλον γενικότερα..
 
Παιδιά, δεν μπήκα καν στην ιδέα ότι κάτι μπορεί να υπήρξε και να πέθαναν από άλλο λόγο... Κι αυτό γιατί σχεδόν άμεσα έκανε τα υπόλοιπα αυγά της και ήδη κάθεται εδώ και μέρες σταθερά στη φωλιά, για τη νέα της γέννα! Πρώτη φορά που έγινε αυτό.. Πέρυσι είχε κάνει 3 αυγά on the air και μετά στο καπάκι, άλλα 5 στη φωλιά, τα οποία ήταν όλα υγιή πουλάκια! Είχα αναρτήσει και ανάλογο ποστ!
Σαν να συνέβη και φέτος αυτό...χμ... Με παρόμοιο τρόπο! Μόνο που εδώ κλώσσησε κανονικά και γεννήθηκαν και πουλάκια! Δεν πέταξε απλά τα αυγά στο κενό για να σπάσουν! 👎
Θα σας έχω νέα, μόλις βγουν οι νεοσσοί! Ελπίζω να πάνε όλα καλά φέτος.. Δεν είχα σκοπό να τα βάλω για γέννα φέτος, λόγω των ωρών που δεν είμαστε κοντά τους, αλλά έκαναν σαν τρελά μόλις τα έβαλα μέσα λόγω του παγετού, που ειλικρινά λυπήθηκα τον αρσενικό μου, ο οποίος θα έτρωγε τα σίδερα!
:D
 
Σήμερα γράφω στο ποστ που άνοιξα, για να σας αναφέρω (προς γνώση όλων) ότι είχαμε νέα γέννα! Εξ ου και ο λόγος που παράτησε τα υπόλοιπα (μάλλον). Έκανε 6 αυγά! Έλεος με αυτό το πουλί! Δεν την προλαβαίνεις! 9 αυγά συνολικά, σε μικρό διάστημα;! Τέλος πάντων. Ελπίζω να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Πάντως πουλάκια βγήκαν και τα ταϊζει! Σήμερα (πριν λίγο) πετάχτηκε έξω, κρατώντας με το ράμφος της ένα τσόφλι από μισοανοιγμένο αυγό... Πουλάκι; Άσπορο; Δεν ξέρω ακόμα. Με την 1η ευκαιρία θα δω και θα τα ξαναπούμε! Άντε να δούμε... Καλές γέννες σε όλους εύχομαι!
👍
 
Back
Top