Αναπαραγωγή Έκανε 3 πουλάκια αλλά δεν έζησε κανένα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης grekosdx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο, να σου ζήσουν, όλα καλοκλάρωτα!
Αφού έκανε τόσα αυγά σε μικρό χρονικό διάστημα, ενίσχυσέ την για λίγες μέρες με ασβέστιο στο νερό. Θα σου πουν καλύτερα και τα παιδιά που ασχολούνται περισσότερο.
 
Λυπάμαι που συνέβη αυτό... Νομίζω πως στο τρίτο πως το έβαλα σαν ενδεχόμενο... και ήταν λογικό, καμία μάνα δεν παρατά αναίτια τη δημιουργία της.
Και φυσικά κανείς δεν μπορεί να κάνει και πολλά όταν το αποφασίσει... Το έζησα και 'γω φέτος, δυστυχώς.
 
Το τσοφλι που ειδες μαλλον ειναι απο καποιο πουλακι που βγηκε, απλα καθαριζει τη φωλια απο οσα δεν φαει.
Σου ευχομαι ολα να πανε καλα, να μεγαλωσουν και να τα καμαρωσεις στα κλαρια 🙄
 
Το θυμάμαι Γιάννη, αλλά δεν μου είχε ξανασυμβεί, οπότε δεν ήξερα την πραγματική αιτία. Το κατάλαβα και από τον τρόπο που συμπλήρωσε τη φωλιά κατόπιν! Την έκανε όπως και πέρυσι, με περισσότερη γέμιση και ποιο στενόχωρη. Το ένστικτο βλέπεις... Κρίμα πάντως για τα πρώτα πουλάκια, αφού ειδικά το 1ο ήταν σχετικά μεγαλούτσικο, αλλά όχι τόσο ώστε να μπορείς να το πάρεις στο χέρι και να προσπαθεήσεις να το ταϊσεις!

Το τσοφλι που ειδες μαλλον ειναι απο καποιο πουλακι που βγηκε, απλα καθαριζει τη φωλια απο οσα δεν φαει.
Σου ευχομαι ολα να πανε καλα, να μεγαλωσουν και να τα καμαρωσεις στα κλαρια 🙄
Ευχαριστώ, αμήν! Είδα αρκετά φέτος! 😀! Δεν θα αντέξω κι άλλα!
:D
 
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σε όλους.. Έχουμε πλέον οριστικά και αμετάκλητα, 5 νέα "κοτοπουλάκια", εκ των οποίων τα 2 ήδη κάνουν τρελές πτήσεις μέσα στο κλουβί... Όλα βαίνουν καλά και 5 νέες ζωές είναι γεγονός. Το τρώμε όολο το αυγουλάκι μας και θέλουμε κι άλλο! Απορώ μόνο για ένα πράγμα... Δεν λέει να στρώσει τη 2η φωλιά ακόμη. Ενώ βατεύεται εδώ και καιρό, παρόλα αυτά, παίρνει τα νήματα και τα πετάει κάτω ακόμη. Κάποια μάλιστα, πάει και τα βάζει, πάνω στα πουλάκια! Πέρυσι δεν είχε θέμα με τη 2η φωλιά.. Φέτος, κάνει "τα δικά της"... Πουλιά, τι να πεις; Άγνωσται αι βουλαί της... Κανάρας!
:D
 
Μη φοβασαι! Μπορει να θελει την ιδια φωλια με πριν βεβαια... Εμενα η δικια μου πηγαινε εστρωνε τη δευτερη... Μετα επαιρνε μπαμπακια και τα εβαζε πανω στα μικρα... Μετα τα εβγαζε ο πατερας... Μπορει να παιζουν τι να πω! Αναποφασιστες γυναικες παιδι μου...
 
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σε όλους.. Έχουμε πλέον οριστικά και αμετάκλητα, 5 νέα "κοτοπουλάκια", εκ των οποίων τα 2 ήδη κάνουν τρελές πτήσεις μέσα στο κλουβί... Όλα βαίνουν καλά και 5 νέες ζωές είναι γεγονός. Το τρώμε όολο το αυγουλάκι μας και θέλουμε κι άλλο! Απορώ μόνο για ένα πράγμα... Δεν λέει να στρώσει τη 2η φωλιά ακόμη. Ενώ βατεύεται εδώ και καιρό, παρόλα αυτά, παίρνει τα νήματα και τα πετάει κάτω ακόμη. Κάποια μάλιστα, πάει και τα βάζει, πάνω στα πουλάκια! Πέρυσι δεν είχε θέμα με τη 2η φωλιά.. Φέτος, κάνει "τα δικά της"... Πουλιά, τι να πεις; Άγνωσται αι βουλαί της... Κανάρας!
:D
Οπλιστείτε με υπομονή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top