Γενικά Ένα αστείο ατύχημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι είχε εγκλωβιστεί στην ταιστρα με την αυγοτροφή. Ευτυχώς που το είδα διαφορετικά δεν θα άντεχε μέχρι αύριο το πρωί που είναι η επόμενη επίσκεψη ρουτίνας. Ήταν μια χαρά.
 
Αυτοπαγιδεύτηκε...
Η παρουσία σου εκεί το γλύτωσε από τα χειρότερα.
Πραγματικά οι "παγίδες" είναι πάρα πολλές και δύσκολα μπορούμε να τις προνοήσουμε...
Εύχομαι να είναι το τελευταίο του... 😀
 
Ναι οι παγίδες πολλές. Δεν μπορούσε να βγει το καημένο. Αλλά το λάθος ήταν μάλλον δικό μου
Κουίζ: Τι μπορεί να δημιούργησε μια τέτοια κατάσταση;
Η ταιστρα είναι από αυτές με δύο μεταλλικά συρματάκια που τα λυγίζεις.
 
@YannisK, Συνήθως αυτές "εκτίθενται κυρίως στα μεταλλικά στηρίγματα.
Και μία και πρέπει να μαντέψουμε το περιστατικό...
Υποθέτω πως το πίσω αριστερά υποχώρησε, έγειρε προς τη μια πλευρά και με τη δράση του μικρού ξεκρεμάστηκε και του ήρθε καπέλο.
 
Καλές οι σκέψεις σας, θα πω και την δική μου εκδοχή. Ήταν ''κρεμασμένη'' πολύ χαμηλά (στο οριζόντιο σύρμα της κλούβας που φαίνεται, μπροστά). Τόσο χαμηλά που ουσιαστικά δεν ήταν κρεμασμένη αλλά ακουμπούσε λίγο κάτω.
Υποθέτω ότι με το βάρος του γύρισε καπάκι και τον παγίδεψε (τα συρματάκια λογικά δεν έκαναν χρήση).
Θα μου πεις, πρώτη φορά βάζεις την ταιστρα έτσι; Όχι αλλά σίγουρα δεν θα το ξανακάνω.
 
Ναι αφού ήταν εκεί, λογικό, πατώντας έγυρε και το πήρε από κάτω, το καημένο θα τρόμαξε :)
 
Καλά να πάθει γιατί πάει και βάζει την μούρη του παντού ο συγκεκριμένος :D
Δε φταίει ο "διαβολάκος" τότε...
Εσύ φταις και θα μπεις τιμωρία...
Ψάχνω στη φωτογραφία να βρω τη σχάρα της ταΐστρας και δεν τη βλέπω, υπήρχε;
 
Δε φταίει ο "διαβολάκος" τότε...
Εσύ φταις και θα μπεις τιμωρία...
Ψάχνω στη φωτογραφία να βρω τη σχάρα της ταΐστρας και δεν τη βλέπω, υπήρχε;
Όχι βέβαια σχάρα, αυγοτροφή και γκουλντιαν δεν πάνε μαζί 😉

Το πιο έξυπνο πουλί σου είναι καλέ, δεν ξέρεις, περιέργεια ένδειξη ευφυίας :D
Σιγά τον έξυπνο. Με κοιτούσε σαν τον χάνο όταν τον έβγαλα. :D
 
ουφ! αγχώθηκα! Ευτυχώς το ατύχημα είχε αίσιο τέλος!👍
(για να πω την αλήθεια, τρόμαξα βλέποντας την εικόνα και μόνο αστείο δεν μου φάνηκε:D )
 
(για να πω την αλήθεια, τρόμαξα βλέποντας την εικόνα και μόνο αστείο δεν μου φάνηκε)
Μάλλον αστείο εκ του "αποτελέσματος"... εννοούσε ο Γιάννης
 
Να ρωτήσω γιατί;
Είναι λίγο μπελαλίδικα στην διατροφή τους. Οι σχάρες κάποιες φορές τα αποθαρρύνουν.
Τους αρέσει να βόσκουν και να ψάχνουν. Έχω παρατηρήσει πολύ καλύτερη αποδοχή σε νέες ή ''δύσκολες'' τροφές όταν μπορούν να ''σκαλίζουν'' χωρίς εμπόδια. Ιδανικά είναι τα ρηχά μπολ με μεγάλη επιφάνεια όπου μπορούν να βοσκήσουν όλα μαζί.
 
Χρησιμοποιω τις συγκεκριμενες ταιστρες αλλα με την σχαρα απο πανω. Οχι επειδη πιστευα πως θα παγιδευτει καποιος αλλα επειδη πανε και βαζουν οτι βρουν εκει για να φτιαξουν φωλια (για καναρινια) και επειδη θεωρω πως ετσι μενει πιο καθαρη.

Είναι λίγο μπελαλίδικα στην διατροφή τους. Οι σχάρες κάποιες φορές τα αποθαρρύνουν.
Τους αρέσει να βόσκουν και να ψάχνουν. Έχω παρατηρήσει πολύ καλύτερη αποδοχή σε νέες ή ''δύσκολες'' τροφές όταν μπορούν να ''σκαλίζουν'' χωρίς εμπόδια. Ιδανικά είναι τα ρηχά μπολ με μεγάλη επιφάνεια όπου μπορούν να βοσκήσουν όλα μαζί.

Αυτο η αληθεια δεν το γνωριζα αλλα δεν παρατηρησα κατι τετοιο στα gouldian.
 
Back
Top