Αναπαραγωγή Ένα γεράκι σκότωσε την κανάρα, μπορώ να σώσω τα αυγά;

Αυγά κάνουν και οι κότες χωρίς να έχουν δει ποτέ κόκορα στη ζωή τους. Αυτά τα αυγά δεν είναι γονιμοποιημένα γιατί απουσιάζει το σπέρμα του αρσενικού. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα θηλαστικά. Τα θηλυκά έχουν ωορρηξία αλλά δεν κάνουν παιδί κάθε φορά επειδή δεν υπάρχει το σπέρμα του αρσενικού. Επομένως, τα αυγά που έχεις δεν πρόκειται να σχηματίσουν έμβρυο και να βγάλουν πουλάκι.
 
Τα θηλυκά γεννούν αυγά και από μόνα τους, ακόμα και χωρίς καν την παρουσία αρσενικού.
Αυτό το ξέρω η μακαριτισσα πριν την ζευγαρωσω Πέρσυ μου γεννούσε αυγά αλλά σε αυτήν την περιπτωση υπήρχε αρσενικό μπορεί να τα γεννούσε απο μονη της ενω είχε ζευγαρώσει; γιατί φαινόταν το πράγμα εκτός και αν τα αυγά όντως ηταν ασπορα τι να πω;έχω μπερδευτεί.
 
Αν ενα θηλυκο ερθει η ωρα να κανει αυγα, θα χτισει φωλια και θα κανει οσα αυγα προγραμματιζει ο οργανισμος της χωρις να υπαρχει και αρσενικο. Δηλαδη δεν εχει σχεση οτι το ειχες με αρσενικο.
Απλως οταν ειναι ζευγαρι εχεις τις πιθανοτητες να ειναι και ενσπορα.
 
Αυγά κάνουν και οι κότες χωρίς να έχουν δει ποτέ κόκορα στη ζωή τους. Αυτά τα αυγά δεν είναι γονιμοποιημένα γιατί απουσιάζει το σπέρμα του αρσενικού. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα θηλαστικά. Τα θηλυκά έχουν ωορρηξία αλλά δεν κάνουν παιδί κάθε φορά επειδή δεν υπάρχει το σπέρμα του αρσενικού. Επομένως, τα αυγά που έχεις δεν πρόκειται να σχηματίσουν έμβρυο και να βγάλουν πουλάκι.
Όπως σας είπα τα πουλάκια είχαν ζευγαρώσει αμφιβαλω να γεννουσε απο μονη της τώρα δεν μπορω να πω τίποτα άλλο γιατί έφυγε η Καναρά μου και την καρδερίνα την έχω μονη και τα αυγουλακια τα πεταξα. Δέχομαι οτι ενα πουλι 8 χρονων δεν ειναι γονιμο ομως το συγκεκριμενο πουλι αλλά πραγματα μου έδειχνε και είμαι σίγουρη πως αν δεν γινότανε αυτο το συμβάν με το Σαΐνι θα είχα στην εκτροφή μου καρδερινοκαναρα.
 
Όπως σας είπα τα πουλάκια είχαν ζευγαρώσει αμφιβαλω να γεννουσε απο μονη της
Κακώς κατά τη γνώμη μου αμφιβάλεις...
Κάθε πουλί θα γεννήσει αυγό όταν έρθει η εποχή που στη φύση ζευγάρωνε και συνήθως θα κάτσει και θα τα κλωσήσει..
Απλά χρειάζεται "λιγάκι" και το αρσενικό για να δούμε απογόνους...
 
είμαι σίγουρη πως αν δεν γινότανε αυτο το συμβάν με το Σαΐνι θα είχα στην εκτροφή μου καρδερινοκαναρα.
Μη σε στενοχωρεί ότι δεν έχεις στην εκτροφη σου καρδερινοκαναρα. Να σε στενοχωρεί που έχασες ένα πουλάκι τόσο άδοξα. Οι επιθέσεις των αρπακτικών είναι πολύ συχνές και είναι ένα θέμα πολυσυζητημενο στο φόρουμ. Μπορείς να μελετήσεις με την ησυχία σου τα διάφορα θέματα που αφορούν τα μέτρα προστασίας και είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις πολλές ιδέες.
 
Μη σε στενοχωρεί ότι δεν έχεις στην εκτροφη σου καρδερινοκαναρα. Να σε στενοχωρεί που έχασες ένα πουλάκι τόσο άδοξα. Οι επιθέσεις των αρπακτικών είναι πολύ συχνές και είναι ένα θέμα πολυσυζητημενο στο φόρουμ. Μπορείς να μελετήσεις με την ησυχία σου τα διάφορα θέματα που αφορούν τα μέτρα προστασίας και είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις πολλές ιδέες.
Καλησπέρα Παναγιώτα και φυσικά στεναχωριεμαι τόσο που έχασα το καναρινάκι μου που ηταν τόσο καλό θυληκο Καλη μάνα και δεν με νοιάζει τόσο να έχω καρδερινοκαναρα! Ας είχα το κορίτσι μου και ας μην εβγαζα ποτε. Έχω πάρει τα μετρα μου θα αναγκαστω να κάνω ενα σπιτάκι ας το πω για τα πουλάκια μου με συρμάτινο καγκελακι μπροστά ώστε να μην έχω θέμα άλλο με τα αρπακτικα και να έχουν τον χώρο τους και το χειμωνα γιατί δεν έχω εσωτερικό χώρο.

Κακώς κατά τη γνώμη μου αμφιβάλεις...
Κάθε πουλί θα γεννήσει αυγό όταν έρθει η εποχή που στη φύση ζευγάρωνε και συνήθως θα κάτσει και θα τα κλωσήσει..
Απλά χρειάζεται "λιγάκι" και το αρσενικό για να δούμε απογόνους...
Όλα δεχτα αυτά που μου λέτε βρε παιδιά ότι μπορεί να ζευγαρωσαν αλλά μπορεί να μην γινόντουσαν πουλάκια δεν είμαι απολυτη. Μέχρι ποσο χρονων μπορεί να ζευγαρώσει και να κανει πουλάκια ενα πουλί; Μονο στις καρδερίνες η και στα καναρίνια ισχυει η σε όλα τα πουλιά;
 
Μέχρι ποσο χρονων μπορεί να ζευγαρώσει και να κανει πουλάκια ενα πουλί; Μονο στις καρδερίνες η και στα καναρίνια ισχυει η σε όλα τα πουλιά;
Σε κάθε είδος διαφορετική.
Σε κάθε άτομο του ίδιου είδους διαφέρει, ανάλογα με τον οργανισμό του, την ετοιμότητα, την υγεία, τον τόπο διαβίωσης και κυρίως την κατάστασή του.
Όπως λοιπόν εύκολα καταλαβαίνεις δεν υπάρχει κανένας κανόνας σε ζωντανούς οργανισμούς.
 
Έχω πάρει τα μετρα μου θα αναγκαστω να κάνω ενα σπιτάκι ας το πω για τα πουλάκια μου με συρμάτινο καγκελακι μπροστά ώστε να μην έχω θέμα άλλο με τα αρπακτικα και να έχουν τον χώρο τους και το χειμωνα γιατί δεν έχω εσωτερικό χώρο.
Χαίρομαι που αποφάσισες να φτιάξεις μια κατασκευή ώστε να προστατέψεις τους φτερωτους σου φίλους. Απλά σου προτείνω να το κάνεις το συντομότερο γιατί το αρπακτικο θα επιστρέψει.
Εννοείται πως όταν ολοκληρώσεις την κατασκευή σου θα χαρούμε πολύ να μας την παρουσιάσεις εδώ
https://community.petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/
ώστε να πάρουν ιδέες και άλλα μέλη.
 
Back
Top