Ένα κλουβάκι που έφτιαξα για ένα από τα ζευγάρια καρδερίνες μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jimas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jimas

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2020
Μηνύματα
32
Πόλη
Χαλκίδα
Θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα κλουβακι που έφτιαξα για ένα από τα ζευγάρια καρδερίνες μου και θα ήθελα οποίοι έχουν κάποια αποψη-ενσταση για την ποιότητα διαμονής τους σε αυτό. Τα ξύλα που χρησιμοποιήθηκαν είναι από απεντομομενη παλέτα και καλαμάκια για σουβλάκια.
 
Σε μήκος λίγο μεγαλυτερο από την ζευγάρωσε τα σε ύψος υπολόγισε τρία καλαμάκια και κάτι ψιλά και σε βάθος 50 πόντους. Αρκετα ευρύχωρο για να πετάνε και λιγο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όμορφη κατασκευή, μπράβο σου. 👍 Τα σανίδια που έβαλες στην οροφή δεν είναι λίγο βαριά; Δεν υπήρχε λύση για κάτι ελαφρύτερο μιας και το υπόλοιπο κλουβί δείχνει πολύ ελαφρύ;
 
Δεν έχετε άδικο. Απλα δεν το σκέφτηκα. Εξαλλου είχα στο μυαλό μου ότι ειναι απεντομομενη η παλέτα που χρησιμοποίησα. Μην έχω τπτ εκπληξεις. Εχω στο μυαλό μου μια πολυκατοικία για τα 4 ζευγάρια που έχω. Εκει θα χρησιμοποιήσω κόντρα πλακε. Τι θα μου προτείνατε... Την πλάτη να την κάνω με κόντρα πλακέ η ανοιχτή;
 
Καλύτερα είναι τυφλή η πλάτη, ένα που θα σε κάνει ο χώρος σου κουμάντο. Τι πουλιά θα βάλεις, εάν είναι εσωτερικά ή εξωτερικά κλπ. Ωραία σκέψη, καλή εφαρμογή.
 
Έχω δύο ζευγάρια καρδερινες. Εναν φλώρο με μια κανάρα και ένα ζευγάρι καναρίνια. Αυτα σκέφτομαι να βάλω.σε εσωτερικό χώρο θα τα έχω. Εκτος αν σκεφτώ κάτι ώστε να τα προστατέψω από τυχών αρπακτικά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Αν και μέχρι σήμερα τα έχω μέσα.
 
Back
Top