Αναπαραγωγή Ένα περίεργο αναπαραγωγικό φαινόμενο!

Καναρίνι4ever

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.500
Πόλη
Καισαριανή
Γειά σας παιδιά! Καλημέρα σας! Ελπίζω να είστε όλοι καλά και τα πουλάκια το ίδιο! Εδώ και λίγο καιρό μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον μια περίεργη απορία από μια παρατήρηση που έχω κάνει. Όπως όλοι γνωρίζετε τα οικόσιτα καναρίνια και παπαγαλάκια αρχίζουν να κλωσσούν από τη γέννηση του πρώτου με του δεύτερου αυγού. Έτσι, οι νεοσσοί που προκύπτουν θα διαφέρουν σε: 1)μέγεθος, 2) ηλικία και 3) δύναμη και σθένος για να απαιτήσουν την τροφή από τους γονείς τους. Έχω, όμως παρατηρήσει το εξής. Πώς γίνεται ενώ στα παπαγαλάκια οι νεοσσοί να διαφέρουν τόσο πολύ σε μέγεθος και ηλικία να καταφέρνουν να τα μεγαλώσουν όλα τους τα νεογνά, ενώ τα καναρίνια να απεβιώνουν τα μικρότερα και να μην γίνεται το ίδιο με τα παπαγαλάκια; Τι συμβαίνει εκεί; Ποιοι παράγοντες ευθύνονται για αυτό το φαινόμενο; Θα ήθελα να συζητήσουμε αυτήν την απορία!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Γειά σας παιδιά! Τι κάνετε; Περιμένω απαντήσεις σας. Ελάτε, μην με απογοητεύετε! Σας περιμένω! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Πώς γίνεται ενώ στα παπαγαλάκια οι νεοσσοί να διαφέρουν τόσο πολύ σε μέγεθος και ηλικία να καταφέρνουν να τα μεγαλώσουν όλα τους τα νεογνά, ενώ τα καναρίνια να απεβιώνουν τα μικρότερα και να μην γίνεται το ίδιο με τα παπαγαλάκια; Τι συμβαίνει εκεί; Ποιοι παράγοντες ευθύνονται για αυτό το φαινόμενο;
Μήπως επειδή είναι διαφορετικά είδη; :)
 
Μπορεί κι αυτό. Μην μου απαντάτε σαν ερώτηση! Δεν ξέρω ούτε εγώ γιατί γίνεται αυτό! Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να φταίει το μέγεθος της φωλιάς. Στα παπαγαλάκια οι φωλιές τους είναι πολύ ευρύχωρες και χωρούν άνετα όλους τους νεοσσούς, ενώ των καναρινιών είναι καλαθωτές και μικρές δεν πολυβοηθάει τους γονείς να ταίζουν όλα τα μικρά τους. Περιμένω πάντως και τις γνώμες άλλων. Λοιπόν, τι διστάζετε; Απαντήστε :)
 
Αμβρόσιε, είναι διαφορετικά είδη! Η σύγκριση δεν στέκει. Στους αετούς πεθαίνουν λιγότεροι νεοσσοί, τί σχέση είχει αυτό με τα καναρίνια;
 
Δηλαδή, απλά τα παπαγαλάκια είναι πιο συνεπή και υπεύθυνα ως γονείς από τα καναρίνια ή όχι; Απλά μου έχει κάνει εντύπωση πώς γίνεται τα παπαγαλάκια να απογαλακτίζονται όλα τα νεογνά της γέννας, όσα κι αν είναι και στα καναρίνια τα μικρότερα να απεβιώνουν. Και προσπαθώ να λύσω αυτό το μυστήριο, αυτό.
 
Α, δηλαδή να το πώ έτσι, έτσι τα έχει φτιάξει ο θεός! Έτσι είναι η φύση του κάθε πουλιού δηλαδή; Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι που να προκαλέι αυτό το φαινόμενο; Και πάλι σας ευχαριστώ που μου απαντάτε κ. Σταύρο και πραγματικά ζητώ χίλια συγνώμη αν σας κουράζω με τα πολλά μηνύματα! Φιλικά Αμβρόσιος
 
Α, εντάξει! Απλά κι εγώ λέω από μέσα μου: ''Καλά τόσα μηνύνατα τους στέλνω πια! Τους έχω ζαλίσει πια!'' Α, κύριε Σταύρο, το ξέρω ότι δεν είναι στη σωστή... Ενότητα, απλά θέλω να σας ενημερώσω για κάτι. Θυμάστε την κανάρα που σας έστειλα μήνυμα; Τελικά την φύσηξα και είδα ότι δεν έχει εξόγκωμα σαν αυγό στην αμάρα της και το άγγιξα ελαφρώς και δεν ένιωσα κάτι σαν αυγό μέσα της. Πιστεύετε ότι δεν έχει κάτι;
 
Ας πάρουμε παράδειγμα τα ψάρια. Υπάρχουν ψάρια που αφήνουν τα αυγά ελεύθερα στο νερό, άλλα κρατάνε τα αυγά στη κοιλιά ή στο στόμα μέχρι να βγουν ψαράκια και μετά τα αφήνουν. τέλος κάποια βοηθάνε τα μικρά τους να τραφούν μέχρι κάποια ηλικία. Ότι βόλεψε το είδος στην εξέλιξη του, αυτό και συνεχίζεται. Η επιλογή της εγκατάλειψης μοιάζει σκληρή αλλά δεν είναι τόσο σκληρή όσο αυτή των τρωκτικών που τρώνε τα μικρά τους ( για λόγους πρωτεΐνης λογικά) σε περίπτωση που αυτά κινδυνέψουν!
 
δεν ειναι σιγουρη απαντηση, αλλα πιθανη. Τα παπαγαλακια (Budgies ) εχουν χαμηλοτερες πρωτεινικες αναγκες, αλλα και σε λιπη σε σχεση με τα καναρινια. Ομως και στα δυο στην αναπαραγωγη δινουμε αυγο ή αυγοτροφη με παρομοια συσταση (τουλαχιστον οι ετοιμες ετσι ειναι ).Αποτελεσμα, στα παπαγαλακια η αναπτυξη των τελευταιων πουλιων, να μην ειναι τοσο αργη και οι γονεις να μην εγκαταλειπουν τα πουλια λογω ενστικτου φυσικης επιλογης.Αντιθετα στα καναρινια οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες, η αναπτυξη πιο αργη και το φαινομενο της εγκαταλειψης πιο συχνο. Στα ιθαγενη τωρα, που προσφατα προγονοι τους ηταν στη φυση, ειναι λογικο το ενστικτο αυτο (της φυσικης επιλογης ) να ειναι εντονοτερο.Αποτελεσμα αυτου, ειναι να βλεπουμε πιο ευκολα εγκαταλειψη απο τους γονεις, ειδικα αν τα πουλια διαλεγουν κυριως να σιτισουν τα μικρα τους με σπορους και η αυγοτροφη ειτε δεν γινεται αποδεκτη, ειτε εχει χαμηλη πρωτεινη
 
Σε ευχαριστώ πολύ jk21 για την κατατοπιστικότατα απάντηση σου! Μου έλυσες την απορία! Περιμένω και τη γνώμη άλλων παιδιών που ίσως δουν το θέμα! Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
Like Αμβρόσιε, Like. Γι αυτό τα έχουμε τα Like. Δεν ενδιαφέρουν τον αναγνώστη του Θέματος άσχετα με αυτό μηνύματα.
 
Αμβρόσιε ένας άλλος παράγοντας είναι το είδος της φωλιάς που αναπαράγεται κάθε είδος. Στα καναρίνια είναι εύκολο να πατηθεί και να " ξεχαστεί " ένας νεοσσός πράγμα δύσκολο στα παπαγαλάκια... Ένας δεύτερος λόγος είναι πως τα καναρίνια έχασαν ή δεν λειτουργεί πάντα ο κανόνας να εκκολάπτουν τα αυγά τους μετά την γέννηση ενός ικανοποιητικού αριθμού ώστε η εκκόλαψη να γίνεται ταυτόχρονα σε όλους τους νεοσσούς...
 
Like Αμβρόσιε, Like. Γι αυτό τα έχουμε τα Like. Δεν ενδιαφέρουν τον αναγνώστη του Θέματος άσχετα με αυτό μηνύματα.
Με συγχωρείτε κύριε Σταύρο, αλλά τι εννοείτε με αυτό που μου λέτε; Ότι πρέπει να κάνω like στους άλλους; Μπορείτε να μου εξηγήσετε; Φιλικά!
 
Αμβρόσιε καταλαβαίνω, ότι θέλει να σου πει πως αν μας αρέσει κάτι πατάμε το like. Το να γεμίζουμε ένα θέμα με ευγενικές αβροφροσύνες κάνει το θέμα δυσανάγνωστο γι αυτούς που τους ενδιαφέρει να πάρουν γνώσεις επί του θέματος. :)
 
Εννοώ ότι όποιος θέλει να ευχαρίστησει κάποιον για το μήνυμα που έγραψε, θα πρέπει να πατάει το Like στο αντίστοιχο μήνυμα και όχι να γραφεί από κάτω "ευχαριστώ". Ο αναγνώστης ανοίγει ένα θέμα για να το διαβάσει πιστεύοντας ότι θα διαβάσει σχετικά με τον τίτλο του μηνύματα και όχι ένα σωρό άσχετα πράγματα. Ένα φόρουμ δεν υπάρχει μόνο για να δίνει βοήθεια σε αυτόν που γράφει ένα μήνυμα, αλλά και σε όσους θα αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα αργότερα. Ας τους σεβαστούμε λιγάκι.
 
Άρα λοιπόν κοιτάμε την ουσία και βάζουμε ένα στόχο, αφήνοντας στην άκρη τα περιττά. Όπως τα καναρίνια που αποκτούν ένα απόγονο και αδιαφορούν για τα άλλα μικρά. Μπας και είναι της ποιότητας;! Αρετή δεν είναι η πολυτεκνια αλλά η καλιτεκνια. 🙂
 
Back
Top