Αναπαραγωγή Ένα περίεργο αναπαραγωγικό φαινόμενο!

Αμβροσιε απο που συμπερανες οτι τα μικροτερα καναρινια (νεοσσοι) που βγαινουν απο το αυγο με διαφορα 4-5 ημερων απο τα αλλα πεθαινουν, γιατι σε εμενα δεν εχει πεθανει ποτε το μικροτερο πουλακι στην φωλια, τοσα χρονια αφηνω τα αυγα να βγαινουν με τι σειρα δεν τα μαζευω και δεν ειχα ποτε προβλημα
 
Άρα λοιπόν κοιτάμε την ουσία και βάζουμε ένα στόχο, αφήνοντας στην άκρη τα περιττά. Όπως τα καναρίνια που αποκτούν ένα απόγονο και αδιαφορούν για τα άλλα μικρά. Μπας και είναι της ποιότητας;! Αρετή δεν είναι η πολυτεκνια αλλά η καλιτεκνια. 🙂
🙂 όχι δεν υπάρχει δίλημμα σ' εμάς. όλοι νοιώθουμε ευγνωμοσύνη για την βοήθεια που παίρνουμε και θέλουμε να την εκφράσουμε. Γίνεται αυτό όμως αυτό στα πλαίσια ενός διαλόγου. Δεν είναι ανάγκη να μεγενθύνουμε τα θέματα. Όπως τώρα εγώ που θα φάω την κατσάδα μου γιατί συντηρώ το off topic ")
 
Οι παπαγάλοι επειδή διατηρούν σε μεγαλύτερο βαθμό τα ένστικτά τους συνήθως κλωσσανε από το 3 αυγό πάνω κάτω και οι νεοσσοι δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που και στους παπαγαλους ο μικρότερος δε ζει, εμένα άρχισαν το κλωσσημα από το δεύτερο και ο μικρότερος πλακωθηκε από τους μεγαλύτερους
 
Αμβροσιε απο που συμπερανες οτι τα μικροτερα καναρινια (νεοσσοι) που βγαινουν απο το αυγο με διαφορα 4-5 ημερων απο τα αλλα πεθαινουν, γιατι σε εμενα δεν εχει πεθανει ποτε το μικροτερο πουλακι στην φωλια, τοσα χρονια αφηνω τα αυγα να βγαινουν με τι σειρα δεν τα μαζευω και δεν ειχα ποτε προβλημα
Το έχω διαβάσει απλά σε διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο. Όλοι το λένε ότι πρέπει να αντικαθίστανται τα αυγά με ψεύτικα, για να
Αμβρόσιε ένας άλλος παράγοντας είναι το είδος της φωλιάς που αναπαράγεται κάθε είδος. Στα καναρίνια είναι εύκολο να πατηθεί και να " ξεχαστεί " ένας νεοσσός πράγμα δύσκολο στα παπαγαλάκια... Ένας δεύτερος λόγος είναι πως τα καναρίνια έχασαν ή δεν λειτουργεί πάντα ο κανόνας να εκκολάπτουν τα αυγά τους μετά την γέννηση ενός ικανοποιητικού αριθμού ώστε η εκκόλαψη να γίνεται ταυτόχρονα σε όλους τους νεοσσούς...
Ναι κι εγώ αυτό σκέφτηκα! Άμα δεις το έχω και στο πρώτο ποστ μου που αναφέρω σε κάποιους από τους παράγοντες και το μέγεθος της φωλιάς! Πάντως κάπου το έχω αναφέρει, σίγουρα! Στα παπαγαλάκια είναι όντως πιο ευρύχωρες οι φωλιές, ενώ στα καναρίνια πιο μικρές και λίγο στενές.
 
Δεν πεθαίνουν νεοσσοί με 2 μέρες διαφοράς. τα πρώτα 2 αυγά δεν τα κλωσά η μάνα έτσι και τα τελευταία θα βγούνε μαζί
 
Δεν πεθαίνουν νεοσσοί με 2 μέρες διαφοράς. τα πρώτα 2 αυγά δεν τα κλωσά η μάνα έτσι και τα τελευταία θα βγούνε μαζί
Σε ποιο ειδος πτηνων αναφερεσαι; Τι εννοεις οτι τα δυο πρωτα αυγα δεν τα κλωσσα το θηλυκο; Να μας λυθουν και οι αποριες βρε πατριωτη! 😀! Φιλικα Αμβροσιος!
 
Στα καναρινια η θηλυκια καθετε κανονικα απο το τριτο αυγο, εγω μια φορα τα πηρα τα αυγα σε ολα τα ζευγαρια και τα αντικατεστησα με ψευτικα και δεν μου αρεσε αυτος ο τροπος,(αλλους τους βολευει περισσοτερο και καλα κανουν και τα παιρνουν) οποτε τα αφηνω να κανουν οτι αυτα θελουν και οταν σκασουν τα μικρα την 5 μερα για το καθε ενα, περναω το δαχτυλιδι του. Δεν θελω να πιανω τα αυγα και να ανυσηχω την καναρα
 
Υπαρχει καποιο ειδος πουλιου οπου γεννα παντα δυο αυγα. Απο αυτα ο μεγαλυτερος νεοσος κατα 99.9% των περιπτωσεων διωχνει το μικροτερο απο τη φωλια μπροστα στα ματια των γονιων με αποτελεσμα το μικροτερο να ψοφαει μεσα σε λιγες ωρες! Στην συγκεκριμενη περιοχη η επαρκεια τροφης ειναι πολυ μικρη και αν το μεγαλητερο δεν ειχε εξορισει το μικροτερο θα πεθεναν και τα δυο απο ελλειπη σιτηση!Η φυση τα εχει κανονισει ολα, οποτε κατι αναλογο ισως να συμβαινει και με τα καναρινια στη φυση! Καποια τα καταφερνουν και καποια οχι!
 
Υπαρχει καποιο ειδος πουλιου οπου γεννα παντα δυο αυγα. Απο αυτα ο μεγαλυτερος νεοσος κατα 99.9% των περιπτωσεων διωχνει το μικροτερο απο τη φωλια μπροστα στα ματια των γονιων με αποτελεσμα το μικροτερο να ψοφαει μεσα σε λιγες ωρες!
Ένα είδος αετού είναι.
 
Αμβρόσιε το μόνο σιγουρο ειναι πως η εξέλιξη βοηθησε να γινουν ετσι.
Τα καναρίνια προήλθαν απο ευρωπαικά ειδη... Αν σκεφτεις ομως πως στα πουλια αυτου του μεγεθους ο μονος φυσικος εχθρος ειναι τα γερακια εχουν πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωναν στην φυση σε συγκριση με τους απογονους ενος μικρου παπαγαλου σε ενα υποτροπικο δασος της Αυστραλιας που οι κινδυνοι και οι δυσκολιες (απουσια νερου και τροφης) ειναι περισσοτερες. Επομενως το οτι ολοι οι νεοσσοι μεγαλωνουν δεν σημαινει απαραιτητα οτι και θα επιβιωσουν 🙂
 
Back
Top