Γενικά Έπιασα ένα καναρίνι αλλά δεν ξέρω τι ράτσα είναι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis276
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sakis276

PB Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2008
Μηνύματα
115
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Σήμερα έπιασα ενα καναρίνι αλλά δεν ξέρω τι ράτσα είναι; Απο ότι κατάλαβα είναι θηλυκιά και νεαρή σε ηλικία(Πράγμα που το ήθελα πάρα πολύ, λόγω το οτι έχω μπόλικους γαμπρούς). Μπορεί κάποιος/α να αναγνωρίσει την ράτσα του;Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα1136 - Αντιγραφή.webp
    Εικόνα1136 - Αντιγραφή.webp
    56,2 KB · Προβολές: 220
  • Εικόνα1138 - Αντιγραφή.webp
    Εικόνα1138 - Αντιγραφή.webp
    48,9 KB · Προβολές: 205
  • Εικόνα1139 - Αντιγραφή.webp
    Εικόνα1139 - Αντιγραφή.webp
    70,2 KB · Προβολές: 198
  • Εικόνα1140 - Αντιγραφή.webp
    Εικόνα1140 - Αντιγραφή.webp
    62,7 KB · Προβολές: 192
  • Εικόνα1141 - Αντιγραφή.webp
    Εικόνα1141 - Αντιγραφή.webp
    55,5 KB · Προβολές: 195
  • Εικόνα1143 - Αντιγραφή.webp
    Εικόνα1143 - Αντιγραφή.webp
    74,2 KB · Προβολές: 193
Δεν βλέπω να είναι κάποιας ράτσας,τουλάχιστον χρώματος. Είναι πάντως καλοσχεδιασμένη και μεγαλόσωμη. Να την χαίρεσαι και να την φροντίζεις.
Πως τα πιάνετε έτσι βρε παιδιά, εγώ μόνο πενηντάρικα βρίσκω!
 
Πιο πολύ για κοινό μου μοιάζει, ομορφούλα είναι πάντως!
Πως την έπιασες; Ήρθε αυτή στα μέρη σου; Δαχτυλίδι δεν έχει έτσι;
Μόνο το κλουβάκι μου φαίνεται λίγο μικρό, τι διαστάσεις έχει;
 
Σάκη μου να το χαίρεσαι! Να σου ζήσει! Μην το δένεις πως είναι θηλυκό. Λόγω του στρες, μπορεί να αργήσει να κελαηδήσει. Μόλις περάσει η καραντίνα, αν είναι αρσενικό θα αρχίσει το τραγούδι! Να την έχει σε διαφορετικό χώρο απ τα δικά σου για 40 μέρες για σιγουριά!
Επίσης όταν μπορέσεις βάλτο σε ένα πιο μεγάλο κλουβί και βάλε ξύλινες πατήθρες σαν αυτές:
https://petbirds.gr/product/φυσικές-ξύλινες-πατήθρες-οξιάς-30-cm/
είναι οι πλέον κατάλληλες για τα πόδια τους.

Αν τελικά όντως είναι κορίτσι ένας αρσενικός στα χρώματά της θα ήταν ό,τι πρέπει!

Όσον αφορά την ράτσα σίγουρα δεν είναι καναρίνι χρώματος. Τώρα αν είναι φωνής (τιμπράντο) θα το καταλάβεις μόνο απ το τραγούδι του αν είναι αρσενικό! Αλλά μάλλον είναι κοινή... Όπως και να έχει είναι όμορφη και δε δείχνει ταλαιπωρημένη! Και πάλι να σου ζήσει!

Πως τα πιάνετε έτσι βρε παιδιά, εγώ μόνο πενηντάρικα βρίσκω!
Και πάλι καλά να λες..
 
Δεν βλέπω να είναι κάποιας ράτσας,τουλάχιστον χρώματος. Είναι πάντως καλοσχεδιασμένη και μεγαλόσωμη. Να την χαίρεσαι και να την φροντίζεις.
Πως τα πιάνετε έτσι βρε παιδιά, εγώ μόνο πενηντάρικα βρίσκω!
Και τα 50αρικα καλα ειναι 😀

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Σήμερα έπιασα ενα καναρίνι αλλά δεν ξέρω τι ράτσα είναι; Απο ότι κατάλαβα είναι θηλυκιά και νεαρή σε ηλικία(Πράγμα που το ήθελα πάρα πολύ, λόγω το οτι έχω μπόλικους γαμπρούς). Μπορεί κάποιος/α να αναγνωρίσει την ράτσα του;Ευχαριστώ.
Να την χαιρεσαι, να δεις και απογονους οταν ερθει ο καιρος. Οπως ειπαν και τα παιδια, και με την λιγη πειρα που εχω, για κοινο καναρινακι μοιαζει, αλλα ειναι κουκλα. Μπορει να σου βγει και κουκλος μολις ξε-αγχωθει 😀 ;)
 
Ναι αλήθεια πώς;

echo
εντονα χρωματα, κεφαλι, σταση
αλλα μπορει να κανω λαθος και ναι και θηλυκο
μικρο φαινεται επισης
στη φωτο 1 τα χρωματα των φτερων του φαινονται πιο θαμπα απο τις φωτο 2 και 5 η καμερα ειναι η η κλιση της η κατι αλλο;
 
εντονα χρωματα
Δεν συμβαίνει πάντα έτσι. Ένα κιτρινο μαύρο πουλί, στο θηλυκό του θα είχε περισσότερες αντιθέσεις χρωματικές, πχ περισσότερες γραμμώσεις.Ωστόσο αν το πουλί είχε μαύρα πόδια και ήταν σαν το παρακάτω,θα είχες πολλές πιθανότητες να έχεις δίκιο περι αρσενικού.

Non-intensiveYellowBlack.png

Ένα κίτρινο μαύρο χιονέ και μάλλον θηλυκο.
Τέτοια πουλιά,όχι απαραίτητα τέλεια, χρησιμοποιούνται σε εξωδιασταυρώσεις με μεταλλαγμένα. Κυρίως για δημιουργία φορέων και κατοπινή χρήση αυτών στο κοπάδι για βελτίωση χαρακτηριστικών ή ενίσχυση ευαίσθητων μεταλλάξεων.
Όλα αυτά υποθετικά και παρακινδυνευμένα.
 
μου φαινεται αρσενικο
Δε θα με παραξενέψει αν αρχίσει να κελαηδά.
Από όσα μπορώ να δω στην πρώτη φωτογραφία... μάλλον για αρσενικό μου μοιάζει περισσότερο παρά για θηλυκό.
Τέλος πάντων.. σύντομα θα μας πει ο "τυχερός" @sakis276 αν κελαηδά ή όχι.
 
Δε θα με παραξενέψει αν αρχίσει να κελαηδά
Ούτε μένα! Ούτως ή άλλως είναι αρκετά στρεσαρισμενο τώρα...
Αλλα και να αρχίσει να τραγουδάει δεν αποκλείει ότι μπορεί να είναι θηλυκό 😀 έχω εγώ θηλυκά που τραγουδούν ουκ ολίγα! Ας αφήσουμε τις υποθέσεις... Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι το αυγό! Αν δει αυγό στον πάτο τότε είναι κοριτσάκι 😀 ;)
 
Μου ειχε πει ενας πωλητης σε pet shop πως οταν γυρισεις αποτομα το καναρινι και η ουρά του ειναι προς τα πανω ειναι αρσενικο. Δεν ξερω αν ισχυει. Δεν το δοκιμασα. Παντως οταν μου το ελεγε μου το εδειχνε και στην πραξη και οντος ετσι ηταν. Του ειχα παρει καναρινια και γνωριζα το φυλο τους.
 
Μου ειχε πει ενας πωλητης σε pet shop πως οταν γυρισεις αποτομα το καναρινι και η ουρά του ειναι προς τα πανω ειναι αρσενικο. Δεν ξερω αν ισχυει. Δεν το δοκιμασα. Παντως οταν μου το ελεγε μου το εδειχνε και στην πραξη και οντος ετσι ηταν. Του ειχα παρει καναρινια και γνωριζα το φυλο τους.
σε μεγαλο ποσοστο ισχυει
 
Μου ειχε πει ενας πωλητης σε pet shop πως οταν γυρισεις αποτομα το καναρινι και η ουρά του ειναι προς τα πανω ειναι αρσενικο. Δεν ξερω αν ισχυει. Δεν το δοκιμασα. Παντως οταν μου το ελεγε μου το εδειχνε και στην πραξη και οντος ετσι ηταν. Του ειχα παρει καναρινια και γνωριζα το φυλο τους.
σε μεγαλο ποσοστο ισχυει
το έχουμε ξανασυζητήσει εδω στο φόρουμ άλλα δεν μπορώ να το βρω... Πάντως έχει να κάνει κυρίως με την κλίση του χεριού και όχι με το φύλο... Δεν ισχύει τόσο συχνά ώστε να γίνει κανόνας... και επίσης είναι σχεδόν αδύνατο να κρατήσεις ένα πουλί απολύτως οριζόντια, έστω και λίγες μοίρες διαφορά μπορούν να αλλάξουν την κατεύθυνση της ουράς (δοκιμάστε το και θα καταλάβετε)
Οι πιο σίγουροι κανόνες είναι εδω : https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/
 
Back
Top