Διατροφή Έρχεται η πτερόρροια

Όσο για την αυγοτροφή κατά την διάρκεια της πτερόροιας έχεις να προτείνεις κάποια Γιάννη;
Αλίκη ότι σχετικό με την αυγοτροφή που χρησιμοποιώ και τον τρόπο παρασκευής της τα αναφέρω όλα στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Επίσης τα μικρά μόλις σαραντίσουν σταδιακά μειώνω την συχνότητα αυγοτροφής που τους δίνω..
Εγώ όχι...
Καμία μείωση για όλο το καλοκαίρι... Που υπάρχει η πτερόρροια σε εξέλιξη.
Μείωση αρχίζει στα μέσα Σεπτέμβρη και ο "χειμώνας" έρχεται με την απουσία της αυγοτροφής περίπου στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Οκτώβρη.
Είμαι τυχερή και το δωμάτιο που μένουν το καλοκαίρι τα μικρά μου είναι ένα δωμάτιο που η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς!
Καλό είναι να το αναφέρουμε στις συζητήσεις για τις περιπτώσεις πτηνών που ζουν σε συγκυριακά μεγαλύτερες θερμοκρασίες.
Το 28 δεν είναι κάποιο όριο... αλλά αυθαίρετη δική μου εκτίμηση...
Από κάπου άλλωστε πρέπει να ξεκινάμε.
Ακόμη και σε χαμηλότερες όμως θερμοκρασίες η ζύμωση είναι πάντα παρούσα και εξαιρετικά επικίνδυνη.
Μόνο με συνεχής δοκιμές μπορούμε να έχουμε σωστό αποτέλεσμα χρόνου και ασφαλούς παραμονής της αυγοτροφής στα πουλιά.
 
Αυτό που σκέφτομαι είναι.. Θα το αραιώνω σωστά; ή απλά θα πάρω κεχρί, θα βάζω με το μάτι κεχρί στο μείγμα και θα τρώνε; Αλλά δεν πάει έτσι... Δεν πρέπει να γίνει πιο σωστά και μετρημένα; Λέω εγώ τώρα... Δε ξέρω.. Μπερδεμένη είμαι και εγώ..
😱!meh Νά ποιός πέρασε με μέσον την τρίτη δημοτικού! 😛
Όταν έρθει η ώρα στείλε μου pm και θα το έχεις σε μέθοδο των τριών ή σε στοχαστική ανέλιξη(σπόρι σπόρι ανά τριήμερο) ή σε αφηρημένη άλγεβρα(θα το προσπαθήσω με θεωρία ομάδων)😎
 
Αλίκη ότι σχετικό με την αυγοτροφή που χρησιμοποιώ και τον τρόπο παρασκευής της τα αναφέρω όλα στο άρθρο
Το έχω χιλιοδιαβάσει.. αυτό που ρωτάω είναι αν η Easyyem με πρωτείνη 22% είνα ικατάλληλη για την διάρκεια της πτερόροιας ή αν θα έχει επιπτώσεις η τόσο συχνή χορήγησή της στο συκώτι των πουλιών μου.

Εγώ όχι...
Καμία μείωση για όλο το καλοκαίρι... Που υπάρχει η πτερόρροια σε εξέλιξη.
Μείωση αρχίζει στα μέσα Σεπτέμβρη και ο "χειμώνας" έρχεται με την απουσία της αυγοτροφής περίπου στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Οκτώβρη.
Δηλαδή απ την στιγμή που θα γεννηθούν μέχρι τον Οκτώβρη τους δίνεις καθημερινά αυγοτροφή; Μα ακόμα και στην πτερόροια η καθημερινή χορήγηση Θα ήταν (κατά τη γνώμη μου) υπερβολική.. Νομίζω 2-3 φορές την εβδομάδα αυγοτροφή κατά τη διάρκεια της πτερόροιας είναι καλά.. Μέτρον άριστον ούτως ή άλλως...

😱!meh Νά ποιός πέρασε με μέσον την τρίτη δημοτικού! 😛
Όταν έρθει η ώρα στείλε μου pm και θα το έχεις σε μέθοδο των τριών ή σε στοχαστική ανέλιξη(σπόρι σπόρι ανά τριήμερο) ή σε αφηρημένη άλγεβρα(θα το προσπαθήσω με θεωρία ομάδων)😎
Με κουράσατε... Θα κάνω ότι μου λέει το ένστικτό μου.. Να στε καλά όλοι σας!
 
αυτό που ρωτάω είναι αν η Easyyem με πρωτείνη 22% είνα ικατάλληλη για την διάρκεια της πτερόροιας ή αν θα έχει επιπτώσεις η τόσο συχνή χορήγησή της στο συκώτι των πουλιών μου.
Είναι μια καλή αυγοτροφή που όμως δεν έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να πω περισσότερα.
Το ποσοστό πρωτεΐνης είναι όντως πολύ...
Αλλά όπως γράφεις κι εσύ μιλάμε για 2 το πολύ τρεις φορές την εβδομάδα για 3-4 ώρες τη φορά...
Συνεπώς κανένας απολύτως κίνδυνος
Δηλαδή απ την στιγμή που θα γεννηθούν μέχρι τον Οκτώβρη τους δίνεις καθημερινά αυγοτροφή;
Σωστά η αυγοτροφή δεν απουσιάζει αλλά...
Ποτέ δεν έγραψα για καθημερινή χορήγηση της αυγοτροφής κατά την πτερόρροια.
Ούτε φυσικά μπορούμε να βάψουμε μέσω αυτής με λιγότερες από 2-3 φορές την εβδομάδα...
Ανάλογα με την εποχή, την περίοδο της εκτροφής, με την μετάλλαξη και τις ανάγκες των πουλιών... μπορούμε να δίνουμε αυγοτροφή από μια φορά την εβδομάδα μέχρι και καθημερινά...
Την περίοδο της πτερόρροιας προσπαθώ να έχω πολύ τακτικά γλυστρίδα, κόκκινη πιπεριά, καλαμπόκι, άγρια χόρτα κλπ... ανάλογα φυσικά με το χρώμα και τη μετάλλαξη των πουλιών.

Και πάντα @alicedros επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς δεν μπορούμε να έχουμε το "πάντα" σταθερό στην τροφοδοσία τους...
Όλα συγκυριακά μπορούν και πρέπει κατά περίπτωση να αλλάζουν...
 
Ποτέ δεν έγραψα για καθημερινή χορήγηση της αυγοτροφής κατά την πτερόρροια.
Έγραψα πως σταδιακά μειώνω την συχνότητα της και μένω στις 2-3 φορές την εβδομάδα κατά τη διάρκεια της πτερόροιας και εσύ έγραψες:
Καμία μείωση για όλο το καλοκαίρι... Που υπάρχει η πτερόρροια σε εξέλιξη.
Παρεξήγηση γραπτού λόγου μάλλον!
Οπότε μπορώ να συνεχίσω να δίνω την ίδια αυγοτροφή σε μικρότερη φυσικά συχνότητα σε σχέση με την αυγοτροφή. Σ ευχαριστώ!

Όσο για τους σπόρους, ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου... Θα μείνω στο breeder plus και στην πτερόροια και στη συντήρηση θα δω τι θα κάνω...

Σας ευχαριστώ..
 
Αλίκη αλά έκανες και τα διευκρίνισες γιατί ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται, αλλά επειδή διάβασα καλά αυτό που έγραψες... και δε θέλω να μένουν ως λάθη στον αέρα...
Επίσης τα μικρά μόλις σαραντίσουν σταδιακά μειώνω την συχνότητα αυγοτροφής που τους δίνω.. Κάνω καλά ή θα πρέπει να τρώνε καθημερινά αυγοτροφή μέχρι τους 3 μήνες ζωής και μετά να αρχίσω να μειώνω την συχνότητα παροχής της;
Μέχρι τους δυο - τρεις πρώτους μήνες των πουλιών η αυγοτροφή πρέπει να υπάρχει σε μικρές ποσότητες καθημερινά στα πουλιά που βρίσκονται στην ανάπτυξη και στην πρώτη πτερόρροια... και σταδιακά να μειωθεί στις 2-3 φορές την εβδομάδα και να παραμείνει μέχρι και το τέλος της χρονικά κανονικής πτερόρροιας...
Αυτό που έγραψα
Καμία μείωση για όλο το καλοκαίρι... Που υπάρχει η πτερόρροια σε εξέλιξη.
αναφέρετε στη απαραίτητη χορήγηση για 2-3 φορές την εβδομάδα που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να περιοριστεί... κυρίως για τα νεαρά πουλιά.
 
Μέχρι τους δυο - τρεις πρώτους μήνες των πουλιών η αυγοτροφή πρέπει να υπάρχει σε μικρές ποσότητες καθημερινά στα πουλιά που βρίσκονται στην ανάπτυξη και στην πρώτη πτερόρροια... και σταδιακά να μειωθεί στις 2-3 φορές την εβδομάδα και να παραμείνει μέχρι και το τέλος της χρονικά κανονικής πτερόρροιας...
Εγώ από αυτό καταλαβαίνω πως μέχρι τους 3 μήνες ζωής τους καθημερινά δίνεις μικρή ποσότητα αυγοτροφής και μετά η συχνότητα σιγά σιγά μειώνεται στις 2 με 3 φορές την εβδομάδα.. Σωστά κατάλαβα έτσι; Γιατί τα λες και λογοτεχνικά εσύ! :D
 
Εγώ από αυτό καταλαβαίνω πως μέχρι τους 3 μήνες ζωής τους καθημερινά δίνεις μικρή ποσότητα αυγοτροφής και μετά η συχνότητα σιγά σιγά μειώνεται στις 2 με 3 φορές την εβδομάδα.. Σωστά κατάλαβα έτσι;
Απόλυτα σωστά Αλίκη.
Η αυγοτροφή για τα μικρά είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη.
Όχι σε μεγάλος ποσότητες αλλά για μισό κουταλάκι του γλυκού την ημέρα...
Να μη γίνει η βασική διατροφή τους.
Γιατί τα λες και λογοτεχνικά εσύ!
Ναι βρε. Γεμάτος λογοτεχνία.. 😀
 
Το θεωρείς πολύ "παχύ" για συντήρηση αλλά αναγκαίο για εξωτερικό χώρο; Μιλάω πάντα στη βάση της vadigran που έχεις.
Καλό θα ήταν να αραιωθεί με λίγη βρώμη ακόμα ή κέχρι για τη συντήρηση. Τώρα για πτερρόροια αν είχε λιγότερο νίζερ στο 5% αντί 8% και κανναβούρι από 3% στο 6% περίπου θα ήταν φίνα :)
 
Καλό θα ήταν να αραιωθεί με λίγη βρώμη ακόμα ή κέχρι για τη συντήρηση. Τώρα για πτερρόροια αν είχε λιγότερο νίζερ στο 5% αντί 8% και κανναβούρι από 3% στο 6% περίπου θα ήταν φίνα :)
Λάμπρο κάτι τέτοιο θα γίνει.
Μάλλον απο σεπτέμβρη θα γίνει μία κρούση για την απο κοινού αγορά κεχριού και άλλων για τις όποιες αραιώσεις.
Ας έχουμε, εμείς τα μέλη, αυτό στην άκρη του μυαλόύ μας προγραματίζοντας τις αγορές μας.
 
Σίγουρα φίλε. Και εγώ το σκεφτόμουνα να εφοδιαστώ από Σεπτέμβρη. Θα μιλήσουμε να δούμε πως θα κινηθούμε. Κέχρι έχω και τώρα μπόλικο αν θέλεις να σου δώσω από ornitalia.
 
Σίγουρα φίλε. Και εγώ το σκεφτόμουνα να εφοδιαστώ από Σεπτέμβρη
Θα ανοίξω εγώ ένα θέμα απο τον Άυγουστο που θα έχει μια βάση και θα λέει, αυτά και αυτά τα μέλη θα προβούν σε αγορά αυτών και αυτών των προιόντων,θέλει κανείς να συμμετάσχει;
Νομίζω έτσι θα εξυπηρετηθούν πολλοί... Και εσύ που έχεις σχετικά λίγα αλλά για λόγους ποιότητας πάς σε τσουβάλι και εγώ που έχω ελάχιστα και οι άλλοι,όσοι έχουν πολλά αλλά θέλουν πχ μόνο 10 κιλά κεχρί για την συντήρηση.
Και θα έχουμε σαν κέρδος την σωστή συντήρηση και φυσικά την γνωριμία μας.
 
Πραγματικά για την ποιότητα θα σε γελάσω φίλε.Vadigran λέμε καλή αλλά πολύ κανναβούρι το πετάνε κάτω χωρίς να το ανοίξουνε.Ornitalia έβγαζε ζωύφια. Δεν ξέρω πραγματικά τί είναι καλό και τί όχι.Απλά από τα έτοιμα μείγματα δεν βρίσκω κάποιο με χαμηλό νίζερ. Όλα σχεδόν τον έχουνε σαν πρωτεύον σπόρο.Ίσως κινηθούμε και σε μεμονομένα σπορικά 5 κιλα ώστε να φτιάξει ο καθένας όπως το θέλει. Θα το δούμε μέχρι τότε. Έχετέ με στα υπόψιν σας :)
 
χαχα οκ. Μ'αρέσεις αν και τις περισσότερες φορές κινούμε αθόρυβα σαν αίλουρος για να αποφεύγω τα αρχηγιλίκια. Δεν μου πάνε. Προτιμώ δευτερεύοντες ρόλους όχι πρωταγωνιστικούς :)
 
Αυτό δεν το φοβάστε παιδιά; Νοιώθετε έτοιμοι για κάτι τέτοιο;
Προσωπικά όχι.Αν και αυτό είναι μεγάλη συζήτηση, εγώ συμφωνώ, αν υπάρχει δυνατότητα να φτιάχνει ο καθένας το μείγμα του.
Στην πραγματικότητα είχα φτιάξει και εγώ το δικό μου μείγμα πριν καν γραφτώ στο petbirds, διαβάζοντας όμως άρθρα εδώ και αλλού.
Ο μόνος λόγος που το έκοψα ήταν το οτι ορισμένοι σπόροι ήταν χύμα, σε σακουλάκια νάιλον δηλαδη.
Η κύρια ιδέα όμως και αυτή που έχω συζητήσει δεν είναι ένα νέο μείγμα απο την αρχή αλλά η αγορά είτε πχ 25 κιλών (20 για vadigran) κεχριού για αραίωση είτε η αγορά μείγματος τρέχουσας αξιοπιστίας.
 
Το ορθότερο θα ήτανε κάποιο μείγμα με αραίωση όπως λες φίλε.Απλά αν το κέχρι που θα αραιώνουμε είναι άλλη μάρκα δεν ξέρω αν είναι σωστό.
Μαρία έχεις δίκιο απλά εννοείτε 5κιλο θα είναι το κέχρι. Τα υπόλοιπα λογικά κιλού αφού για παράδειγμα αν φτιάξει κάποιος μείγμα για να κρατήσει 2 κιλά στα δυο κιλά θα βάλει γύρω στα 100 γρ. κανναβούρι αν θέλει 5% ποσοστό.
Θα τα βάλουμε κάτω εν καιρό να δούμε πόσοι ενδιαφέροντε και τί θέλουμε εν τέλει.
 
Και θα έχουμε σαν κέρδος την σωστή συντήρηση και φυσικά την γνωριμία μας.
Εγώ τον Λάμπρο τον έχω γνωρίσει! Και μερικά άλλα παιδιά από εδώ μέσα! Αλλά ο Λάμπρος είναι όντως όσων χαμηλών τόνων λέει και φυσικά εξαιρετικό παιδί!
 
Εγώ τον Λάμπρο τον έχω γνωρίσει! Και μερικά άλλα παιδιά από εδώ μέσα! Αλλά ο Λάμπρος είναι όντως όσων χαμηλών τόνων λέει και φυσικά εξαιρετικό παιδί!
Με κολακεύεις Αλίκη :) Να είσαι καλά. Η πλατεία κοντά είναι δραστηριοποιηθείτε για καφέ και να ρθούνε και άλλα παιδιά 😉
Πάλι off topic βγήκα ο άτιμος χεχε
 
Back
Top