Αναπαραγωγή Έσπασα τα αυγά στην προσπάθεια μου να καθαρισω το κλουβι

γωγώ πουλάκη

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, έχω ενα ζευγάρι καναρινια. Η θηλυκιά ειχε τέσσερα αυγά, τα οποία στην προσπάθεια μου να καθαρισω το κλουβι απ' τις κουτσουλιές, τα έσπασα! Θα γεννήσει και άλλα αυγά; Πως καθαριζω το κλουβί; Μπορω να εχω το κλουβί στο μπαλκόνι οσο η θηλυκια κλωσσάει; Βοήθεια!
 
Γωγω καλησπέρα και καλή ήρθες στην παρέα μας!
Αρχικά ψυχραιμία! Πόσες μέρες κλωσουσε τα αυγα η καναρα!; Έπεσαν κάτω και έσπασαν; Ή μήπως τα έπιασες; Σίγουρα τα σπασμένα αυγά πρέπει να πεταχτουν... Ο Καθαρίζεις το κλουβί και δίνεις νέα φωλιά και νέο νήμα για να ξαναστρωσει φωλιά και να κάνει αλλά αυγά.
Γενικά όταν κλωσανε οι κανάρες καλό θα είναι να δινουμε μόνο νερό και τροφή καθημερινά. Η καθαριότητα θα γίνει αφού σκασουν τα αυγα καλύτερα ώστε να μην υπάρχει φόβος να σπάσουν.

Όσο για το μπαλκόνι αν τα πουλάκια έχουν μάθει τις θερμοκρασίες του εξωτερικού χώρου, είναι συνηθισμένα δλδ, πρπροστατευμενα από τα καιρικά φαινόμενα και τα αρπακτικά τότε ναι φυσικά και το κλουβί μπορεί να είναι στο μπαλκονι όσο κλωσαει η καναρα. Τέλος κάτι πολύ σημαντικό, στην αναπαραγωγή δεν κουναμε το κλουβί και δεν αλλάζουμε θέση. Μπορεί με την αλλαγή να στρεσαριστουν και να εγκαταλειψουν αυγά ή και νεοσσους..
 
Καλησπέρα, έχω ενα ζευγάρι καναρινια. Η θηλυκιά ειχε τέσσερα αυγά, τα οποία στην προσπάθεια μου να καθαρισω το κλουβι απ' τις κουτσουλιές, τα έσπασα! Θα γεννήσει και άλλα αυγά; Πως καθαριζω το κλουβί; Μπορω να εχω το κλουβί στο μπαλκόνι οσο η θηλυκια κλωσσάει; Βοήθεια!
Στο μπαλκόνι αν επιτεθεί αρπακτικό, εκτός τ'αυγά θα χαθούν και τα πασχάλια...
Από τη στιγμή που υπάρχουν αυγά (και ακόμα χειρότερα κλώσημα), δεν πειράζουμε-ενοχλούμε -καθαρίζουμε!όλα αυτά γίνονται πολύ αργότερα από την εκκόλαψη.
Μην ξαναπειράξεις τίποτα!
 
γωγω ξεκινα διαβασμα σε προηγουμενα topics και χρησιμοποιησε την αναζητηση. Θα βρεις ως ''πρωταρα'' πλυθωρα πληροφοριων
 
Δυσάρεστη εξέλιξη!
Πήρες ένα μάθημα με τον σκληρό τρόπο.
Ξεκίνα το διάβασμα και προχώρα σε άλλη γέννα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ! Οι συμβουλές σας ηταν πολύτιμες! Εβγαλα το κλουβί στο μπαλκόνι, είναι προστατευμένο. Παρατηρησα οτι η κανάρα παίρνει νήμα κ ετοιμάζει νεα φωλιά. Τι να την ταίζω;

Γωγω καλησπέρα και καλή ήρθες στην παρέα μας!
Αρχικά ψυχραιμία! Πόσες μέρες κλωσουσε τα αυγα η καναρα!; Έπεσαν κάτω και έσπασαν; Ή μήπως τα έπιασες; Σίγουρα τα σπασμένα αυγά πρέπει να πεταχτουν... Ο Καθαρίζεις το κλουβί και δίνεις νέα φωλιά και νέο νήμα για να ξαναστρωσει φωλιά και να κάνει αλλά αυγά.
Γενικά όταν κλωσανε οι κανάρες καλό θα είναι να δινουμε μόνο νερό και τροφή καθημερινά. Η καθαριότητα θα γίνει αφού σκασουν τα αυγα καλύτερα ώστε να μην υπάρχει φόβος να σπάσουν.

Όσο για το μπαλκόνι αν τα πουλάκια έχουν μάθει τις θερμοκρασίες του εξωτερικού χώρου, είναι συνηθισμένα δλδ, πρπροστατευμενα από τα καιρικά φαινόμενα και τα αρπακτικά τότε ναι φυσικά και το κλουβί μπορεί να είναι στο μπαλκονι όσο κλωσαει η καναρα. Τέλος κάτι πολύ σημαντικό, στην αναπαραγωγή δεν κουναμε το κλουβί και δεν αλλάζουμε θέση. Μπορεί με την αλλαγή να στρεσαριστουν και να εγκαταλειψουν αυγά ή και νεοσσους..
Κλωσυσε περιπου 7
Γωγω καλησπέρα και καλή ήρθες στην παρέα μας!
Αρχικά ψυχραιμία! Πόσες μέρες κλωσουσε τα αυγα η καναρα!; Έπεσαν κάτω και έσπασαν; Ή μήπως τα έπιασες; Σίγουρα τα σπασμένα αυγά πρέπει να πεταχτουν... Ο Καθαρίζεις το κλουβί και δίνεις νέα φωλιά και νέο νήμα για να ξαναστρωσει φωλιά και να κάνει αλλά αυγά.
Γενικά όταν κλωσανε οι κανάρες καλό θα είναι να δινουμε μόνο νερό και τροφή καθημερινά. Η καθαριότητα θα γίνει αφού σκασουν τα αυγα καλύτερα ώστε να μην υπάρχει φόβος να σπάσουν.

Όσο για το μπαλκόνι αν τα πουλάκια έχουν μάθει τις θερμοκρασίες του εξωτερικού χώρου, είναι συνηθισμένα δλδ, πρπροστατευμενα από τα καιρικά φαινόμενα και τα αρπακτικά τότε ναι φυσικά και το κλουβί μπορεί να είναι στο μπαλκονι όσο κλωσαει η καναρα. Τέλος κάτι πολύ σημαντικό, στην αναπαραγωγή δεν κουναμε το κλουβί και δεν αλλάζουμε θέση. Μπορεί με την αλλαγή να στρεσαριστουν και να εγκαταλειψουν αυγά ή και νεοσσους..
Κλωσσουσε περίπου επτά μέρες. Τα εσπασα εγώ, προσπαθώντας να καθαρισω το κλουβί

Στο μπαλκόνι αν επιτεθεί αρπακτικό, εκτός τ'αυγά θα χαθούν και τα πασχάλια...
Από τη στιγμή που υπάρχουν αυγά (και ακόμα χειρότερα κλώσημα), δεν πειράζουμε-ενοχλούμε -καθαρίζουμε!όλα αυτά γίνονται πολύ αργότερα από την εκκόλαψη.
Μην ξαναπειράξεις τίποτα!
Δηλαδή να αφησω το κλουβί γεματο κουτσουλιές; Τις ταίστρες κ τις ποτίστρες να μην τις καθαρίζω;
 
Ταΐστρες και ποτίστρες οπωσδήποτε να τις καθαρίζεις. Φρέσκο νερό άλλωστε χρειάζονται καθημερινά. Επισης, αν υπάρχει τρόπος να καθαρίζεις το κλουβί όταν λερώνεται πολυ, να το κανείς, χωρίς όμως να το μετακινείστε απο εκεί που το έχεις. Αν πχ εχει συρτάρι - ταψί απο κάτω, βγάζεις αυτό και αφήνεις τη σχάρα. Εσωτερικά μπολακια, εσωτερικές ταΐστρες κλπ να τις αποφύγεις αυτην την περίοδο. Και όπως είπαμε, το κλουβί όσο γέννα, κλωσσά, και όσο εχει μωρά δεν το μετακινούμε.
 
Back
Top