Αναπαραγωγή Έσπασα τα αυγά, τι κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giakap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giakap

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2014
Μηνύματα
41
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα στο forum. Δυστυχώς σήμερα έσπασα τα αυγά δυο κανάρων σύνολο εφτά αυγά. Τώρα πυρώνουν ψεύτικα αυγά. ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Η μια κανάρα άρχισε το κλώσημα μαζί μ'άλλες δυο. Να τις βάλω αυγά απο τις άλλες κανάρες;! Πιστεύω γίνεται. Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος με προηγούμενη εμπειρία ας με συμβουλέψει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Γίνεται, αλλά γιατί να το κάνεις;

Πάρε τις φωλιές από τις θηλυκές και σε 2-3 μέρες ξανά μανά απ την αρχή.
 
Ευχαριστώ ABATON.Λέω μήπως τους δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα.Αν τις πάρω έτσι ξαφνικά τις φωλιές μήπως ταραχθεί και δεν ξαναγεννήσει! Στη μία που είχε αρχήσει πριν 3 μέρες να κλωσά αυτό θα κάνω. Στην άλλη σκέφτομαι να τις βάλω αυγά απο άλλες κανάρες οι οποίες έχουν έτσι ώστε αυτές να έχουν λιγότερους νεοσσούς να αναθρέψουν. Τι λές;
 
Eγώ δεν θα τό κανα.

Ετσι κάνεις μπάχαλο όλες τις κανάρες σου.

Αστην 2-3 μέρες να κλωσήσει και μετά πάρε τη φωλιά... Και σε λίγες μέρες ξαναβάλε καινούργια.
 
Στο κλουβί έχω 2 κανάρες και έναν αρσενικό. Οπότε τι κάνω; Τις αφήνω 2 μέρες να κλωσήσουν και μετα βγάζω τις φωλιές. Μέχρι να ξαναφτιάξουν φωλιές να τους βάζω βιταμίνες, κσβέστιο και γενικά ότι χρειάζεται κατα την προετοιμασία;
 
Σ ένα κλουβί δύο κανάρες και έναν αρσενικό;

Γιατί;

Αφού δεν έχεις χώρο ρε Γιάννη γιατί τα στριμώχνεις τα πουλιά;

Οταν βγουν τα μικρά... Τι θα γίνει... Που θα θέλει η κανάρα να προχωρήσει σε επόμενη γέννα;

Απλά πράγματα ρε παλικάρια είναι η αναπαραγωγή στα πουλιά.
 
Έχω διαβάσει ότι 2 θυληκά μ'ένα αρσενικό είναι εφικτό. Και απ'ότι είδα αυτό γινόταν το κλουβι δεν είναι μεκρό. Έχει και χώρισμα. Ευρύχωρο θα το έλεγα για 3 πουλιά. Έχεις όμως δίκιο όταν θα θέλουν να προχωρήσουν σε επόμενη γέννα ίσως υπάρξει πρόβλημα. Τι συμβουλεύεις;Να σημειώσω ότι έχω άλλα 2 κλουβιά με χώρισμα τα οποία φιλοξενούν 4 ζευγάρια. Κάθε ζευγάρι το χώρο του όμως. Όταν οι αντίστοιχες κανάρες θελήσουν να προχωρήσουν σε επόμενη γέννα έχω σκεφτεί να βγάλω τους νεοσσούς την φωλια και έτσι η κανάρα θα προχωρήσει στην επόμενη γέννα. Έτσι κι'αλλιός θα έχουν περάσει 4 βδομάδες οπότε θα έχουν απογαλακτιστεί τα μικρά.Λάθος;
 
Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις διάβασμα όσο αναφορά την αναπαραγωγή... Των καναρινιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Τα'χεις ψιλομπλέξει βρε Γιάννη. Γιατί το κάθε ζευγαράκι να μην είναι μόνο του;
Να φθάνουν τα μικρά στις 15 με 20 μέρες, να μένουν λίγο με τον πατέρα τους και η μάνα να προχωράει στην επόμενη γέννα; Δεν σου ακούγεται πιο φυσιολογικό, από τα ''τρίο'' που έχεις επιλέξει;
Και μετά;... Τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιά;... Πως θα βγάλεις άκρη με τα μικρά;
Τον κάθε αρσενικό μπορείς να το βάλεις και με 3 η 4 η 5 θηλυκιές, αλλά από τη μία στην άλλη. Όχι όλοι μαζί.
 
Όσο περισσότερα διαβάζεις τόσο λιγότερα συνηδητοποιείς ότι ξέρεις. Γι'αυτό λοιπόν και ζήτησα συμβουλή. Πρίν είπες ότι είναι απλή η αναπαραγωγή πουλιών. Η σκέψη μου δεν είναι απλή και λογική;
 
Οκ λάθος μου. Όπότε αύριο βάζω το χώρισμα στο κλουβί. Την μια κανάρα με το αρσενικό και την άλλη μόνη της. Πειράζει που θα βλέπονται μεταξύ τους; Τον αρσενικό πότε τον βάζω μαζί με την άλλη κανάρα;
 
Είναι πυρωμένος ο αρσενικός;
Τον αρσενικό τον βάζεις μια ώρα νωρίς το πρωϊ και μια ώρα νωρίς το απόγευμα.
Πως κατάφερες να σπάσεις 7 αυγά;
 
Για να. Δώ αν είναι πυρωμένος κοιτάζω να δώ αν το "μόριο" του προεξέχει πολύ; Δεν το έχω κοιτάξει αλλα κελαιδάει σαν τρελός. Μια ώρα το πρωι μια ώρα το απόγευμα και την υπόλοιποι μέρα μόνος του; Το καρφάκι στον τοίχο όπου κρεμόταν το κλουβί έφυγε την ώρα που πήγαινα να βάλω σακούλα κάτω απ΄το κλουβί. Το κλουβι το πρόλαβα πριν πέσει αλλά δυστυχώς έγειρε αρκετά και τα αυγά έγιναν ομελέτα! Τα λάθοι πληρώνονται το καρφάκι δεν το είχα βάλει καλά και το άφηνα όλο για αύριο. Καλά να πάθω!
 
Ναι, το ψευδοπέος του θα πρέπει να ξεχωρίζει αρκετά.. Αλλά αν σου κελαηδάει πολύ, λογικά είναι έτοιμος.
Προετοιμασία έκανες καθόλου;
Αφού τον βάλεις το πρωϊ, τον γυρνάς σε μία από τις δύο που πιθανώς έχεις δει να ταιριάζει καλύτερα.
Αν είναι πυρωμένος, δεν θα έχει πρόβλημα και με τη 2η..Αν όχι, μπορεί και να μην κάνει τίποτα.
Το καλύτερο είναι το κάθε ζευγαράκι, από την αρχή μέχρι το τέλος κάθε γέννας μαζί. Αυτή την ταλαιπωρία 2 με 1 η βάλε-βγάλε και τα πουλιά ταλαιπωρείς και σωστή αναπαραγωγή δε γίνεται.
 
Ναι προετοιμασία (διατροφής) είχα κάνει στα θηλυκά μόνο γιατι το αρσενικό το απέκτησα πρόσφατα. Για να μην σε ζαλίζω άλλο PAIANAS θα σου πώ τι σκέφτομαι να κάνω και διόρθωσε με σε παρακαλώ.Χώρισμα(κάγκελο έχουν οπτική επαφή) στο κλουβί. Στη μια μεριά το ζευγάρι στην άλλη το θηλυκό. Το ζευγάρι βγάζει όλοι τη γέννα μαζί. Μόλοις τελειώσει όλη η γέννα τότε βάζω το αρσενικό στο άλλο θηλυκό.Αν μου κάνει η μόνη θηλυκιά αυγά τότε τις τα πέρνω και σταματά να κάνει. Με προετοιμασία τι κάνω
 
Να μην πάρεις τα αυγά από καμμία. Μπορεί να είναι βατεμένα. Η θηλυκιά μόνη της μπορεί να φέρει όλη τη διαδικασία σε πέρας, χωρίς να είναι απαραίτητη η παρουσία του αρσενικού.
Από τη στιγμή που έχουν ενωθεί τα ζευγάρια και έχεις δει αυγά, δεν έχει νόημα η προετοιμασία.
Βάζεις σουπιοκόκκαλο στα κλουβιά (η αν δίνεις calci lux στο νερό), πλούσια διατροφή με καλό μείγμα,ότι συμπληρωματικά δίνεις, τα λαχανικά που δίνεις (τα κόβεις όταν βγουν τα μικρά και συνεχίζεις σφού τα μικρά γίνουν 7+ ημερών) και κόψε -αν δίνεις- αυγό αφότου τελειώσει την ωοτοκία και αρχίσει να κλωσσάει. Θα το ξαναβάλεις αφού βγουν τα μικρά.
Τι διαστάσεις ζευγαρώστρα έχεις;
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.PAIANA η ζευγαρώστρα έχει διαστάσεις μ 52xυ 35xπ 27
 
Γιάννη πόσα ζευγάρια έχεις;τι χώρος υπάρχει;τι εννοείς 7 στο σύνολο κλωσσαει αλλά 5?
Βάλε το κάθε θηλυκό με τον αρσενικό του να έχεις αποτέλεσμα γιατί οι μέθοδοι επιβήτορα αν δεν ξέρεις τα βασικά είναι πολύπλοκες. Στον χώρο του να βγάλει τα μικρά τους και εσύ ξεκινά το διάβασμα χωρίς να σκέφτεσαι τα των πετσοπαδων ότι θα καταλάβω ότι δεν ξέρω τίποτα.
Κοίτα να βγάλεις λίγα και καλά δυνατά πουλιά όχι πολλά.
 
Back
Top