Διατροφή Έτοιμη αυγοτροφή για κόκκινα καναρίνια ή ουδέτερη που προσθέτουμε χρωστική;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Ορμώμενη από αυτό το θέμα, για να μην το χαλάσω με τα άσχετα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι αλήθεια οι διαφορές ανάμεσα στις έτοιμες, συσκευασμένες αυγοτροφές για κόκκινα καναρίνια με την ουδέτερη αυγοτροφή στην οποία προσθέτουμε εμείς την χρωστική; Ποια τα υπέρ, ποια τα κατά της καθεμίας; Με ποιον τρόπο βάφετε τα καναρίνια σας και γιατί; :)
 
Εγω την γνωμη μου σου την ειπα και στο προηγουμενο θεμα. Αυγοτροφη ουδετερη και την σωστη ποσοτητα χρωστικων μεσα. Αν βαζεις την σωστη δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για την υγεια τους. Υπερδοσολογια τα καταστρεφει.
 
Με ποιον τρόπο βάφετε τα καναρίνια σας και γιατί; :)
Νομίζω Αλίκη πως είναι πιο πολύ θέμα ελέγχου. Την ξηρή την κάνεις ότι θέλεις και μέσα σε αυτή προσθέτεις και άλλα που δεν μπορείς να τα κάνεις στην πατέ. Η πατέ είναι η ξένοιαστη.
 
Αν βαζεις την σωστη δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για την υγεια τους.
Θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, πως το ξέρουμε αυτό; Εγώ έχω διαβάσει τον κ. Μάκη να γράφει αν δεν θέλετε να συμμετέχετε σε εκθέσεις ή να πουλήσετε, να χρωματίζετε με λαχανικά, άρα; :)
 
Θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, πως το ξέρουμε αυτό; Εγώ έχω διαβάσει τον κ. Μάκη να γράφει αν δεν θέλετε να συμμετέχετε σε εκθέσεις ή να πουλήσετε, να χρωματίζετε με λαχανικά, άρα; :)
Μα συμφωνω.. Δεν ειπα το αντιθετο. Αλλα η ερωτηση αφορουσε την επιλογη της αυγοτροφης και της χρωστικης. Σε αυτο απαντησα 😉
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι πως εμπιστεύομαι καλύτερα να προσθέτω εγώ την χρωστική παρόλο που είναι ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου. Του χρόνου λοιπόν που θα αλλάζουν φτερά αν έχω χρόνο θα πάρω έναν καλό μετρητή και θα βάζω την ακριβή δοσολογία. Αν δεν έχω χρόνο θα δοκιμάσω την κόκκινη πατέ και ίσως να έχει καλά αποτελέσματα.. Ποιος ξέρει; 😛
 
Του χρόνου λοιπόν που θα αλλάζουν φτερά αν έχω χρόνο θα πάρω έναν καλό μετρητή και θα βάζω την ακριβή δοσολογία.
Αλίκη μου για πόσο διάστημα δίνεις εσύ χρωστικές; Γιατί αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποιοι, που δίνουν το μεγαλύτερο διάστημα του έτους;
 
Γιατί αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποιοι, που δίνουν το μεγαλύτερο διάστημα του έτους;
Δεν κάνεις λάθος Μαρία. Η μόνη περίοδος από όσο γνωρίζω που σταματά η χορήγηση χρωστικής σε ορισμένες ράτσες, όπως πχ. Κόκκινα λιποχρωμικά, είναι η περίοδος της ανάπαυσης. Σταματούν δηλαδή να δίνουν χρωστική αμέσως μετά τη λήξη της πτερόρροιας και ξεκινούν πάλι στην αναπαραγωγή, συνήθως επτά μέρες πριν τη γέννηση του πρώτου αυγού.
 
Δεν κάνεις λάθος Μαρία. Η μόνη περίοδος από όσο γνωρίζω που σταματά η χορήγηση χρωστικής σε ορισμένες ράτσες, όπως πχ. Κόκκινα λιποχρωμικά, είναι η περίοδος της ανάπαυσης. Σταματούν δηλαδή να δίνουν χρωστική αμέσως μετά τη λήξη της πτερόρροιας και ξεκινούν πάλι στην αναπαραγωγή, συνήθως επτά μέρες πριν τη γέννηση του πρώτου αυγού.

Ρωτησα πριν λιγες μερες ενα εκτροφεα και μου ειπε οτι δινει ολοχρονα χρωστικες.
 
Δεν κάνεις λάθος Μαρία. Η μόνη περίοδος από όσο γνωρίζω που σταματά η χορήγηση χρωστικής σε ορισμένες ράτσες, όπως πχ. Κόκκινα λιποχρωμικά, είναι η περίοδος της ανάπαυσης. Σταματούν δηλαδή να δίνουν χρωστική αμέσως μετά τη λήξη της πτερόρροιας και ξεκινούν πάλι στην αναπαραγωγή, συνήθως επτά μέρες πριν τη γέννηση του πρώτου αυγού.
Ναι, αυτό μπορεί να γίνει στους γεννήτορες. Στους απογόνους για κάποιον που στοχεύει την έκθεση είναι απαγορευτικό. Είναι "υπχρεωμένος" να δίνει χρωστική μέχρι τον διαγωνισμό. Μάλιστα αυτό είναι και δύσκολο καθώς όσο απλώνεται μια διαδικασία στον χρόνο τόσο πιο πιθανό είναι να κάνεις και λάθη,τουλάχιστον απο πλευράς πρότυπου βαψίματος.Αλλα πρόσθετα για το βάθος χρώματος ή την ποιότητα φτερώματος δίνονται όλο το χρόνο.
 
καλημέρα..χτες είδα έναν γνωστό μου που έχει πολλά χρόνια πουλιά. Είχε δώσει χρωστικές σε κίτρινα και παρδαλά καναρίνια.. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.. Κακό πτέρωμα και ξεθωριασμένα χρώματα. Οι ποτίστρες ήταν γεμάτες με ένα κόκκινο χρώμα. Μου έδειξε ένα μπουκαλάκι και που είπε ότι βάζει από αυτο, δεν θυμάμαι τη μάρκα.. Κατάλαβα πως αγνοούσε βασικά πράγματα μιας και μεγάλης ηλικίας σχετικα.. Από τα ελάχιστα που έχω μάθει νομίζω πως χρειάζεται αρκετή γνωσή το θέμα του βαψίματος..
 
Μια πολύ ενδιαφέρον συζήτηση για τη διάρκεια χορήγησης χρωστικής έχει γίνει εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Η-χρωστική-δίνεται-όλο-το-έτος-ή-μονο-την-πτερόρροιας.26240/
😀 Παναγιωτα το ίδιο βλέπαμε!
Ας μου πεί κάποιος τί εννοεί ο @misalouris εδώ:
Να συμπληρώσω σε όσα σωστά αναφέρθηκαν πως σε κάποια είδη όπως στα κόκκινα λιποχρωμικά καναρίνια, στα black red, στους κόκκινους αχάτες κλπ, η βαφή τους πρέπει να ξεκινά λίγες μέρες πριν την γέννηση του πρώτου αυγού και σταματά μετά την ολοκλήρωση του φτερώματος των νεοσσών. Επανέρχεται στην πρώτη τους πτερόρροια.

Να προσθέσω πως για ένα διαγωνιζόμενο πουλί που προορίζεται να αναπαραχθεί η χρωστική επι της ουσίας δεν σταματα παρά μετα απο ενάμιση χρόνο.
 
Γνωρίζει κάποιος βάσει στατιστικών εάν η παρατεταμένη χορήγηση χρωστικής μειώνει αποδεδειγμένα τη ζωή του καναρινιού; Προσωπικά χορηγώ χρωστική στο νερό πολύ ελεγχόμενα και μόνο κατά την πτερόρροια ενώ τον υπόλοιπο χρόνο βασίζομαι στο καρότο, στην πιπεριά και στην αυγοτροφή.
 
καλημέρα..χτες είδα έναν γνωστό μου που έχει πολλά χρόνια πουλιά. Είχε δώσει χρωστικές σε κίτρινα και παρδαλά καναρίνια.. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.. Κακό πτέρωμα και ξεθωριασμένα χρώματα. Οι ποτίστρες ήταν γεμάτες με ένα κόκκινο χρώμα. Μου έδειξε ένα μπουκαλάκι και που είπε ότι βάζει από αυτο, δεν θυμάμαι τη μάρκα.. Κατάλαβα πως αγνοούσε βασικά πράγματα μιας και μεγάλης ηλικίας σχετικα.. Από τα ελάχιστα που έχω μάθει νομίζω πως χρειάζεται αρκετή γνωσή το θέμα του βαψίματος..

Ωχ.. Του εξηγησες; Κριμα ειναι.
 
Γνωρίζει κάποιος βάσει στατιστικών εάν η παρατεταμένη χορήγηση χρωστικής μειώνει αποδεδειγμένα τη ζωή του καναρινιού;
Ακόμα και αν σου έβρισκα την ανάλυση, πως θα ξέραμε ποιός πλήρωσε για να γίνει;👍
Προσωπικά χορηγώ χρωστική στο νερό
Ίσως καλύτερα να την βάζεις μέσα στην αυγοτροφή.
 
Η χρωστική σταματά να χορηγείται στο δικό μου κόκκινο κοπάδι μετά την πτερόρροια.
Από την πρώτη μέρα του Οκτώβρη σταμάτησα τη χορήγηση της χρωστικής γιατί σταμάτησα την αυγοτροφή στα καναρίνια... ενόψει του "χειμώνα".
Τα πουλιά που θα πάνε σε εκθέσεις, εκτός από καλό χρώμα (για τα κόκκινα), θα πρέπει να έχουν και το ανάλογο σωστό σχήμα (για όλα), ώστε να αναδεικνύουν τα σωστά χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας.
Αν κάποιο πτηνό από αυτά που προορίζονται για την έκθεση έχει ακόμη φτερά να βγάλει, αυτά καλύπτονται σε μεγάλο βαθμό από τη χρωστική που έχει "αποθηκεύσει" στον οργανισμό του. Αν παρόλα αυτά έχει ένα δυο φτερά πλημμελώς βαμμένα και χάσει στις κρίσεις μόνο από κει.. Τότε χαλάλι μας.
Η χρωστική στο νερό είναι μια απαγορευτική κατά την άποψή μου τακτική γιατί υποχρεώνουμε τα πουλιά να "βαφούν" θέλουν δε θέλουν μέσα από το βασικότερο για τη ζωή αγαθό... Το νερό.
Νερό που θα πιουν όλα αναγκαστικά και αυτό δε μου αρέσει.
Επιπρόσθετα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο λερώνουν χώρο, φτερώματα και περιοχή κάτι που είναι και πολύ αντιαισθητικό.
Παρ' όλα αυτά αρκετοί εξακολουθούν και βάφουν έτσι...
Προφανώς γιατί έχουν καλύτερα αποτελέσματα...
Όσα έγραψα παραπάνω το έκανα χωρίς επικριτική διάθεση για κανέναν.
Επίσης κατά την άποψή μου η χρωστική πρέπει να δίνεται στα πουλιά κόκκινου ή κίτρινου παράγοντα μέσα από την αυγοτροφή, συνεπικουρούμενη με όλα τα απαραίτητα για την υποστήριξή της.
Οι ποσότητες που προτείνονται από τις εταιρίες παρασκευής των χρωστικών είναι οι κατάλληλες ώστε να ισορροπεί το καλό χρώμα με την καλή υγεία στα πουλιά.
Είναι βέβαια χημικό προϊόν, έχει σε υπερκατανάλωση καταστροφικές επιδράσεις σε όργανα των πουλιών αλλά ας μη γινόμαστε "βασιλικότεροι του βασιλέως"...
Δε θέλουν αυτές οι εταιρίες το κακό των πουλιών γιατί έμμεσα καταστρέφονται κι οι ίδιες.
Έτσι προτείνουν τις μετά από έρευνα σωστές ποσότητες χρωστικής.
Εμείς δεν έχουμε παρά να μετράμε και να τις βάζουμε πάντα σωστά.
Για τις έτοιμες αυγοτροφές με χρωστική δεν έχω άποψη γιατί ποτέ δεν τις χρησιμοποίησα.
Δίνουν λύσεις σε περιπτώσεις με ένα - δυο πουλιά, εκεί που η παρασκευή της αυγοτροφής γίνεται ασύμφορη.
Και τέλος να μην ξεχνούμε... ένα πουλί δεν θα γίνει ποτέ κόκκινο χωρίς την ανάλογη γονιδιακή προέλευση.
 
πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.. Να ρωτήσω κάτι.. Αν ένα πουλί κόκκινου παράγονται τρέφεται και βάφεται σωστα θα μεταφέρει καλύτερα γονίδια κόκκινου παράγοντα στους απογόνους του σε σχέση μέ ένα άλλο πουλί που δεν βαφόταν σωστά;
 
Back
Top