Έτοιμη η κατασκευή (βάση με Dexion και πλέγμα)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Κατασκεύασα τελικά τη βάση με Dexion και πλέγμα για να στεγάσω τον μικρό μου φίλο. Την ιδέα την πήρα από τον Νίκο. Οι διαστάσεις είναι 1μ. μήκοςχ55εκ. Πλάτος και 2.20 μ. ύψος. Μπροστά έβαλα μια πόρτα με μεντεσέδες από ξύλο. Μόλις μετακομήσει έξω ο μικρός στο καινούργιο του κλουβί θα ανεβάσω άλλες ψωτογραφίες.

rsz_20150401_145855.webp rsz_220150408_141302.webp
 
Λάμπρο με λένε 😛. Τα Dexion κοστίσανε 55 ευρώ. Το πλέγμα γύρω στα 17 ευρώ αλλά όπως φαίνεται δεν έχω βάλει στα πλάγια μέχρι κάτω και από πίσω γιατί έτσι κι αλλιώς ένα όροφο θα έχω. Τα ξύλα γύρω στα 10 ευρώ και την πόρτα επειδή είμαι λίγο 'κατσίκι' την ανέθεσα σε έναν ξυλουργό να βάλει τα ξύλα στο πλέγμα και τους μεντεσέδες και μου πήρε 30 ευρώ. Το τελευταίο αν κάποιου πιάνουνε τα χέρια του το γλύτωνε το κόστος. Και 42 ευρώ το κλουβί που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία. Πάντως έγινε όπως το είχα στο μυαλό μου :)
 
Πολύ ωραία είναι, να την χαίρεσαι κι εσύ και το πουλάκι σου!
Έχεις ευστάθεια σε περίπτωση αέρα; Της έχεις κράτημα στον τοίχο από πίσω; Αν και κατεβάζεις τέντες όπως φαίνεται.
Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σκεφτόμουνα να το βιδώσω στον τοίχο αλλά είναι αρκετά σταθερή δεν κουνιέται.
 
Σκεφτόμουνα να το βιδώσω στον τοίχο αλλά είναι αρκετά σταθερή δεν κουνιέται.
Και άμα πιάσει κανένας δυνατός αέρας; Στην Ελλάδα ζούμε.. Και εγώ έτσι σίγουρη ήμουν και μου πήρε την κλούβα ο αέρας.. Θα έλεγα να βάλεις τουλάχιστον ένα λάστιχο για σιγουριά.
 
Και άμα πιάσει κανένας δυνατός αέρας; Στην Ελλάδα ζούμε.. Και εγώ έτσι σίγουρη ήμουν και μου πήρε την κλούβα ο αέρας.. Θα έλεγα να βάλεις τουλάχιστον ένα λάστιχο για σιγουριά.
Θα το δέσω ή θα το καρφώσω.
 
Μπράβο Λάμπρο..ωραία δουλειά... Εξάλλου φαίνεται και από τη γραφή σου ότι είσαι ''ψείρας'' . Το σίγουρο είναι πλέον ότι δεν θα μείνεις στο ένα πουλί...
 
Στο ένα όχι φίλε δεν θα μείνω. Υγεία να έχουμε και εμείς για να τα περιποιούμαστε. Μετά το καλοκαίρι θα ψάξω για θηλυκιά. Είμαι λίγο ψείρας αλλά δεν πιάνουνε τα χέρια μου. Και είμαι τώρα ψείρας γιατί σκέφτομαι το προηγούμενο που είχα και δεν του είχα προσφέρει ούτε το 1/4 σε σχέση με αυτό που έχω τώρα και στεναχωριέμαι περισσότερο. Του είχαμε αδυναμία μεγάλη αλλά ήτανε πολύ βολικό πουλάκι. Κρίμα που έφυγε έτσι. Την ιδέα για το Dexion πάντως από εσένα την πήρα :)
 
Στο ένα όχι φίλε δεν θα μείνω. Υγεία να έχουμε και εμείς για να τα περιποιούμαστε. Μετά το καλοκαίρι θα ψάξω για θηλυκιά. Είμαι λίγο ψείρας αλλά δεν πιάνουνε τα χέρια μου. Και είμαι τώρα ψείρας γιατί σκέφτομαι το προηγούμενο που είχα και δεν του είχα προσφέρει ούτε το 1/4 σε σχέση με αυτό που έχω τώρα και στεναχωριέμαι περισσότερο. Του είχαμε αδυναμία μεγάλη αλλά ήτανε πολύ βολικό πουλάκι. Κρίμα που έφυγε έτσι. Την ιδέα για το Dexion πάντως από εσένα την πήρα :)
Καλή συνέχεια... και προσεκτικό σχεδιασμό..
Για μας ενημέρωση της πορείας των κατασκευών και των εκτροφικών επιλογών σου.
 
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω. Επιβάλεται λέτε έ?Σκεφτόμουνα μήπως του κλείσουμε την θέα πολύ μετά οπότε να σκέπαζα το κλουβί μόνο με σίτα όταν νυχτώνει για το βράδυ.Αλλά μετά την μέρα πάλι ίσως έχει πρόβλημα. Η σίτα πάντως μπαίνει εύκολα φαντάζομαι στο Dexion και την πιάνω με σύρμα.
 
Η σήτα επιβάλλεται για προστασία από τα κουνούπια και τον κίνδυνο της ευλογιάς που ελοχεύει.
 
Λάμπρο για να γίνει κομπλέ η κατασκευή και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο χρειάζεται:
Βίδωμα στον τοίχο.
Νάιλον σε τουλάχιστον μία πλευρά (ακόμα και το καλοκαίρι).
Σήτα.
Και αν έχεις όρεξη μπορείς να βάλεις ροδάκια να την μετακινείς και να καθαρίζεις εύκολα!
 
Τα ροδάκια λίγο δύσκολο τώρα αν και γίνετε. Νάιλον λες από εκεί που σκάει ο βοριάς; Σήτα μάλλον ναι θα βάλω τελικά. Για τις τρύπες στον τοίχο έχουμε λίγο θέμα με τους υπόλοιπους της οικογενείας :)
 
Για τις τρύπες στον τοίχο έχουμε λίγο θέμα με τους υπόλοιπους της οικογενείας :)
Δύο γάντζους βάλε με χοντρά ούπα. Τα ούπα δεν καταστρέφουν τους τοίχους, κλέινουν με ασφάλεια κατόπιν οι τρύπες. Μπαλκόνι είναι και ένα γιασεμί να βάλεις θα το πιάνεις πάνω στους γάντζους.
Αν θέλεις βοήθεια σε επιχειρήματα, πες μας :)
 
Back
Top