Γενικά Έφυγε το κοκατιλ μου, τι κάνω σε περίπτωση που ξαναγυρίσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jim23

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
150
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα σας!
Καθώς σήμερα καθαριζα το κλουβί των παπαγάλων το μωρό ( το παιδί τον δύο άλλον παπαγαλων που έχω, κοκατιλ) έφυγε. Και θέλω να μου πείτε τι θα πρέπει να κάνω σε περίπτωση που ξαναγυρίσει. Ευχαριστώ.
 
Και θέλω να μου πείτε τι θα πρέπει να κάνω σε περίπτωση που ξαναγυρίσει.
Αν ξαναγυρίσει θα το πιάσεις και θα το βάλεις στο κλουβί με τους γονείς του.

Αλλά νομίζω πως αυτό που πρέπει να μας ρωτήσεις είναι τι πρέπει να κάνεις για να βρεις το μωρό.. Έψαξες στη γύρω περιοχή να το βρεις; Πόσο ημερών είναι;
 
Τι εννοεις τι να κανεις αν ξαναγυρίσει; Εγω θα εβγαζα το κλουβι έξω για να δει το οικειο μερος και να ξαναγυρισει, στη δικη σου περιπτωση αμα γυνεται και τους γονεις του ετσι ωστε να ακουσει την μουρμουρα του και μηπως γυρισει αν ειναι καπου κοντα
 
Γεννήθηκε 29/11/2015. Αφού έφυγε το είδα να πετάει πάνω από το σπίτι μου, να φεύγει και να ξανάρχεται πριν από καμία ώρα. Επίσης έβγαλα τους γονείς του έξω μήπως ανταποκριθεί στο κελάηδημα του και άφησα ένα μπολάκι με νερό και φάει έξω. Κάποιος μου είπε πως άμα το δω να το βρεθώ με το λάστιχο για να το πιάσω πιο εύκολα αλλά δεν νομίζω πως είναι σωστό.
 
Αν μπορείς με μια πολύ ψιλή "βροχή" να το βρέξεις σιγά σιγά χωρίς να το τρομάξεις τότε θα το πιάσεις εύκολα. Πολύ ψιλή βροχή και σιγά σιγά να πάει πάνω του μέχρι να γίνει τελείως μούσκεμα.
 
Εωγαλες το κλουβι με τιυς γινεις εξω να ακουσει τις κραυγες τους;
Ηταν ημερο το μικρο;
Το καλο σεναριο θα ειναι να το βρηκε καποιος, το κακο...
 
Ναι τα έχω βγάλει τα κλουβιά. Το μικρό έτρωγε από το χέρι μου μερικές φορές δεν το λες και ήμερο. Το χειρότερο σενάριο είναι να το έφαγα κανένα γεράκι.
 
Μήπως υπάρχει κανένα κεντρικό μαγαζί στη γειτονιά, περίπτερο, μπακάλικο, ψιλικατζίδικο, που να πηγαίνει πολύς κόσμος, να πας να ρωτήσεις ή και να αφήσεις το τηλέφωνο σου, δηλώνοντας οτι αν το βρήκε κάποιος μπορεί να το κρατήσει αν θέλει, αλλά να σου το πουν τουλάχιστον για να ησυχάσεις κι εσύ οτι είναι καλα;
 
Συνήθως τυπώνουμε αφισούλες (Α4) με φωτογραφία του πουλιού (ή του είδους του) και τον αριθμό τηλεφώνου μας, ώστε να μπορέσει κάποιος που το βρήκε και θέλει να έρθει σ΄επαφή μαζί μας.
 
Τον σταυρό σου. Για θαύμα!
Αν το κοκατιλ είναι μικρό κ ανοίξει τα φτερά του, αμέσως ανεβαίνει ψηλά αρκετά, αν φτάσει από τον ενθουσιασμό του 200m μακριά, θα θέλει να ξαναγυρισει αλλά δεν ξέρει πως... Βγες στην γειτονιά κ φώναξε.. Κοιτα σε μπαλκονια 1ου οροφου, αν είναι τυχερο, θα το βρεις...
 
Λυπάμαι... Τώρα εμαθες το λάθος σου κ θα το αποφύγεις... Καλό θα ήταν να καθαρίζεις το κλουβί μέσα στο σπίτι.. Το πολύ πολύ να έχεις περιπέτειες με το φωτιστικό...
 
Λυπάμαι... Τώρα εμαθες το λάθος σου κ θα το αποφύγεις... Καλό θα ήταν να καθαρίζεις το κλουβί μέσα στο σπίτι.. Το πολύ πολύ να έχεις περιπέτειες με το φωτιστικό...
Τωρα αυτο δεν είναι κάπως άσχετο;
Ο ανθρωπος είπε οτι καθώς καθάριζε το κλουβι του έφυγε το πουλάκι. Προφανώς το έμαθε το μάθημα του και με τον χειρότερο τροπο για εκείνον και το πουλι! Μακάρι να μην το μάθαινε. Εσύ τί πρόβλημα έχεις; Του κανείς τωρα παρατήρηση; Οτι δεν ήταν προσεκτικός;
Επισης, τι ακριβώς εννοείς με το φωτιστικό; Οτι είχες μια περιπέτεια με ενα πουλι κι ενα φωτιστικό; Και αν ναι, τι τον νοιάζει τον jim23 στην παρούσα φάση;
Τωρα αν παρεξήγησα τα λεγόμενα σου, συγνώμη εκ των προτέρων.
 
Back
Top