Ασθένειες Έχει αποσυρθεί το σιρόπι Vibramycin;

FoReIgNeR

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2007
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Το δίνω στο αγαπορνίθι μου (lovebird) -ο πτηνίατρος το συνέστησε λόγω ψιττάκωσης- αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά το σιρόπι πια. Έχει αποσυρθεί από τα φαρμακεία; Ξέρει κανείς;
 
Η αλήθεια είναι πως έχει αποσυρθεί και είναι δυσεύρετο. Εγώ όσες φορές το έχω χρειαστεί για τα καναρίνια μου το έχω παραγγείλει και μου έχει έρθει μετά από λίγες μέρες. Αλλά γενικά δεν κυκλοφορεί σαν το σιρόπι depon ας πούμε... Δυστυχώς!

ο πτηνίατρος το συνέστησε λόγω ψιττάκωσης
Μπορείς να μας πεις τι εξετάσεις έκανε ο πτηνίατρος και πως κατάλαβε ότι έχει ψιττάκωση; Σε ποιον πτηνίατρο πήγε; (όλα αυτά στα ρωτάω για να μάθουμε! Μην το πάρεις ως ανάκριση! )
 
ο πτηνίατρος το συνέστησε
Δεν μπορεί να σου προτείνει άλλο με την ίδια δραστική ουσία;
Κάποιο άλλο φάρμακο δηλαδή που να καλύπτει όσα κι αυτό?
 
Έχει και κτηνιατρικό αντίστοιχο (doxycycline), ρώτα τον γιατρό σου να στο προτείνει/δώσει. Δεν νομίζω πως καταργήθηκε πάντως, ίσως είναι σε έλλειψη, συμβαίνει συχνά με τo vibramycin τα τελευταία 2-3 χρόνια.
 
Η αλήθεια είναι πως έχει αποσυρθεί και είναι δυσεύρετο.

(Κάποιες παρτίδες γνωρίζω πως είχαν αποσυρθεί κάποια στιγμή)
... Τηλεφώνησα στον φαρμακοποιό μου, υπάρχει έλλειψη τους τελευταίους 2-3 μήνες μου είπε...
 
Συγγνώμη που αργώ τόσο να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, λόγω δουλειάς δεν παίρνω ούτε ανάσα.

Επειδή είχε γίνει πριν κάτι χρόνια όλο αυτό δε θυμάμαι για να'μαι ειλικρινής τι εξετάσεις είχε κάνει. Είχα χάσει άλλα πουλάκια από αυτό (με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, ξύνονταν υπερβολικά πολύ σε σχέση με το συνηθισμένο που κάνουν για να περιποιηθούν το φτέρωμά τους και μετά από λίγο καιρό δεν πάταγαν καλά το ένα ποδαράκι τους ώσπου σιγά-σιγά έχαναν τα ποδαράκια τους και μετά από λίγες μέρες πέθαιναν). Είχα πάει σε άλλους γιατρούς πριν από το συγκεκριμένο πτηνίατρο (στον Αγ. Δημήτριο και στο Χαλάνδρι έχει ιατρεία απ' όσο θυμάμαι, πολύ καλός!) που μου συνέστησαν διάφορα που δε βοήθησαν και κλασικά είχα κάνει και τη βλακεία να ακούσω κτηνίατρο που δεν ήξερε από πτηνά και δεν κατάλαβε ότι πρόκειται για ψιττάκωση, αλλά και εκτροφέα πτηνών που είπε να δίνω κάποια σκόνη που είχε συσκευασμένη και για να μη σας τα πολυλογώ το έφερε η τύχη λόγω δουλειάς να μάθω πολύ αργά ότι πρόκειται για ψιττάκωση. Οπότε πήγα στο γιατρό χωρίς να του πω τι έχει το πουλάκι, θα το διαπίστωσε κι ο ίδιος γιατί πρότεινε το Vibramycin αλλά με προειδοποίησε ότι αν δεν πιάσει αυτό δε γίνεται κάτι άλλο. Απ' όσο ξέρω δε θεραπεύεται 100% άπαξ και νοσήσει το πτηνό από αυτό, αλλά περιστασιακά μπορείς να του το χορηγείς για να προλαβαίνεις τυχόν επιδείνωση -δεν είμαι γιατρός, λίγο η εμπειρία μου λίγο όσα μου είπαν κι όσοι έχω γνωρίσει του χώρου κατά καιρούς με οδήγησαν σε αυτά που λέω, έχω κάτι χρόνια που βλέπω ότι ισχύουν στην πράξη-. Φυσικά απολυμαίνεις με ελάχιστη χλωρίνη και καλό πλύσιμο το κλουβί (πατήθρες κτλ.) για να την αποφύγεις και το στεγνώνεις καλά πριν ξαναμπεί το ζουζούνι μέσα.

Τώρα σε ό,τι αφορά την έλλειψη του φαρμάκου προβληματίζομαι γιατί το σιρόπι είναι πιο αποτελεσματικό από τα χάπια, οπότε λέω να το ψάξω κι εκτός Αθηνών και αν μπορέσω να το παραγγείλω, καλώς. Αλλιώς θα αναγκαστώ να ενοχλήσω το γιατρό να ρωτήσω για τα χάπια γιατί δεν ξέρω σε τι δοσολογία θα μπορώ να τα βάζω στο νερό της μπουμπούς.
 
Το vibramycin το δινω στους γατους. Το χαπι εννοω. Ενας φαρμακοποιος μου ειπε οτι διαλυεται στο νερο το χαπι. Δεν ξερω αν κανει ομως για πουλια. Σιροπι στην Κυπρο δεν το βρηκα πουθενα. Ρωτησε μηπως κανει και το χαπι.
 
Γιατί δεν παίρνετε κατευθείαν το ταμπερνιλ βρε παιδιά;

Υπάρχει το tabernil doxiciclina. Τα προϊόντα της tabernil τα έχουν τα περισσότερα pet shop.

Η διάλυση του χαπιού στο νερό είναι η ύστατη λύση ανάγκης. Δεν ξέρεις ακριβώς πόσο θα πάρει το πουλί αφού το χάπι δεν είναι υδατοδιαλυτό κι άρα δεν γνωρίζουμε αν το διάλυμα έχει την ίδια συγκέντρωση σε όλο τον όγκο του.
 
Όλο; Είναι τεράστια δόση για πουλί λίγων γραμμαρίων.
Όχι Ανέστη όλο :) σύμφωνα με την δοσολογία του γιατρού. Οι γιατροί δίνουν άλλη συνταγή για χορήγηση στο στόμα και άλλη, με άλλη αραίωση αν το βάλεις στην ποτίστρα.
 
... Δεν ξέρεις ακριβώς πόσο θα πάρει το πουλί αφού το χάπι δεν είναι υδατοδιαλυτό κι άρα δεν γνωρίζουμε αν το διάλυμα έχει την ίδια συγκέντρωση σε όλο τον όγκο του.

Επιμένω
Όχι Ανέστη όλο :) σύμφωνα με την δοσολογία του γιατρού. Οι γιατροί δίνουν άλλη συνταγή για χορήγηση στο στόμα και άλλη, με άλλη αραίωση αν το βάλεις στην ποτίστρα.

Κτηνίατρος μου το είπε. Σε μια γάτα που ζυγίζει τουλάχιστον 1-1,5 κιλό τα περιθώρια μεγαλύτερης δόσης είναι μεγαλύτερα απο αυτά ενός πουλιού μικρότερο των 100 γραμμαρίων.
 
Επιμένω
Κτηνίατρος μου το είπε. Σε μια γάτα που ζυγίζει τουλάχιστον 1-1,5 κιλό τα περιθώρια μεγαλύτερης δόσης είναι μεγαλύτερα απο αυτά ενός πουλιού μικρότερο των 100 γραμμαρίων.
Δεν καταλαβαίνω, ΤΙ δεν καταλαβαίνεις, τι πρέπει να εξηγήσω και γιατί επιμένεις :) και φυσικά συμφωνώ με αυτό που λέει ο κτηνίατρος.
Υπάρχει κάποια πληροφορία που αγνοώ;
Πας στον γιατρό, σου δίνει δοσολογία, κάνεις την αντίστοιχη αραίωση και το χορηγείς στο στόμα του πουλιού όσες φορές ημερησίως σου έχει συστήσει. Πχ μία κάψουλα, αραιώνεται σε Χ λίτρα νερού.
Μόνοι μας ρυθμίζουμε τις αναλογίες για να μπούμε σ' αυτή την συζήτηση; Σ' έχω "χάσει" με δυο λόγια :)
 
Δεν καταλαβαίνω, ΤΙ δεν καταλαβαίνεις, τι πρέπει να εξηγήσω και γιατί επιμένεις :) και φυσικά συμφωνώ με αυτό που λέει ο κτηνίατρος.
Υπάρχει κάποια πληροφορία που αγνοώ;
Πας στον γιατρό, σου δίνει δοσολογία, κάνεις την αντίστοιχη αραίωση και το χορηγείς στο στόμα του πουλιού όσες φορές ημερησίως σου έχει συστήσει. Πχ μία κάψουλα, αραιώνεται σε Χ λίτρα νερού.
Μόνοι μας ρυθμίζουμε τις αναλογίες για να μπούμε σ' αυτή την συζήτηση; Σ' έχω "χάσει" με δυο λόγια :)

Ξανακουατάρω το ίδιο γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. :D
.. Δεν ξέρεις ακριβώς πόσο θα πάρει το πουλί αφού το χάπι δεν είναι υδατοδιαλυτό κι άρα δεν γνωρίζουμε αν το διάλυμα έχει την ίδια συγκέντρωση σε όλο τον όγκο του.

Δεν είναι υδατοδιαλυτό σημαίνει ότι δεν έχει τέτοια οδηγία στο φύλλο οδηγιών του κι ότι το κάνουμε επειδή δεν έχουμε άλλη λύση. Γίνεται εκτός συνταγής της εταιρείας κατασκευής του με αποτέλεσμα να μην παίρνεις ομογενές διάλυμα, πολλές φορές έχεις ίζημα μέσα του. Πώς ξέρεις λοιπόν πόση δοξυκυκλίνη ακριβώς περιέχουν τα 2 ml π.χ. Που τράβηξες εσύ με τη σύριγγα;
 
Πώς ξέρεις λοιπόν πόση δοξυκυκλίνη ακριβώς περιέχουν τα 2 ml π.χ. Που τράβηξες εσύ με τη σύριγγα;

Δεν είναι δύσκολο. Πρέπει να υπολογίσεις την ποσότητα που χρειάζεται ένα πουλί, με βάση την περιεκτικότητα της δραστικής ουσίας στο χάπι (σε mg) που αν διαλυθεί σε x ποσότητα νερού (π.χ. 100ml) να σου δώσει τέτοια συγκέντρωση που αν πιει το πουλί περίπου 4ml που πίνουν το χειμώνα ή 5ml το καλοκαίρι, να πάρει ακριβώς τη δόση του φαρμάκου που χρειάζεται για θεραπεία στο συγκεκριμένο είδος είδος (κάτι που θα πρέπει να γνωρίζεις επίσης).

Αν θέλεις να δώσεις απευθείας στο στόμα, τότε αυτή τη συγκέντρωση του φαρμάκου που πρέπει να υπάρχει σε 4 - 5ml, να την κάνεις να περιέχεται σε μια σταγόνα διαλύματος, υπολογίζοντας τη σχετική αναλογία ανάμεσα στα 4-5ml και τον όγκο μιας σταγόνας σε ml.

Απλά πράματα.
 
Δεν είχα προσέξει πως είχες αναφέρει πως δεν είναι υδατοδιαλυτό. Σ' αυτή την περίπτωση καθόλου δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε, ούτε στην ποτίστρα ούτε με σύριγγα. Απορρίπτεται ως λύση και φαντάζομαι κανείς γιατρός δεν θα συστήσει κάτι τέτοιο, γιατί το συζητάμε τότε;
 
Απλά πράματα.

Δεν είναι καθόλου. Στο περίπου είναι αυτός ο υπολογισμός. Το διάλυμα που φτιάχνεις έτσι δεν είναι ομογενές αφήνει ίζημα έστω και λίγο.

Δεν είχα προσέξει πως είχες αναφέρει πως δεν είναι υδατοδιαλυτό. Σ' αυτή την περίπτωση καθόλου δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε, ούτε στην ποτίστρα ούτε με σύριγγα. Απορρίπτεται ως λύση και φαντάζομαι κανείς γιατρός δεν θα συστήσει κάτι τέτοιο, γιατί το συζητάμε τότε;

Κι όμως το συστήνουν ώς λύση ανάγκης. Κι αρκετοί απ'οσο ακούω. Το έχω κάνει κι εγώ σε διασωθέντα γατάκια με παντελή έλλειψη vibramycin και δεν είχε ούτε το κτηνιατρικό για ένα διάστημα. Πάνε 5 χρόνια σχεδόν.



edit: Και γενικότερα η θεραπεία μέσω ποτίστρας κι όχι απευθείας στο στόμα ή στα ρουθούνια είναι θεραπεία στο περίπου.
 
Εγω δεν το εψαξα η αληθεια εινι αυτη. Αλλα επειδη το δινω το συγκεκριμενο χαπι στους γατους αυτη την περιοδο το βαζω στο φαγητο και βλεπω οτι διαλυεται. Κι ο φαρμακοποιος απο μονος του το ειπε. Δεν το εδωσα ομως ποτε σε νερο. Απλα μεταφερω αυτο που ειδα και αυτο που ακουσα.
 
Back
Top