Ασθένειες Έχει αποσυρθεί το σιρόπι Vibramycin;

Το έχω κάνει κι εγώ σε διασωθέντα γατάκια με παντελή έλλειψη vibramycin και δεν είχε ούτε το κτηνιατρικό για ένα διάστημα. Πάνε 5 χρόνια σχεδόν.
Σε καταστάσεις ζωής και θανάτου κάνεις πολλά. Κι εγώ έχω δώσει χάπι baytlir γάτας με πολύ σχολαστικό σπάσιμο και διαχωρισμό της σκόνης σε "ετοιμόρροπο" πουλί και σώθηκε. Αλλά δεν το θεωρώ λύση, ούτε το προτείνω σε κάποιον. Όταν δεν υπάρχει το κατάλληλο φάρμακο, το κατάλληλο μυαλό (του κτηνίατρού μου) πολλά σκαρφίζεται.

Και γενικότερα η θεραπεία μέσω ποτίστρας κι όχι απευθείας στο στόμα ή στα ρουθούνια είναι θεραπεία στο περίπου.
Κι εγώ είμαι κάθετα υπέρ αυτής της άποψης.👍
 
Δεν είναι καθόλου. Στο περίπου είναι αυτός ο υπολογισμός. Το διάλυμα που φτιάχνεις έτσι δεν είναι ομογενές αφήνει ίζημα έστω και λίγο.

Κι όμως το συστήνουν ώς λύση ανάγκης. Κι αρκετοί απ'οσο ακούω. Το έχω κάνει κι εγώ σε διασωθέντα γατάκια με παντελή έλλειψη vibramycin και δεν είχε ούτε το κτηνιατρικό για ένα διάστημα. Πάνε 5 χρόνια σχεδόν.

edit: Και γενικότερα η θεραπεία μέσω ποτίστρας κι όχι απευθείας στο στόμα ή στα ρουθούνια είναι θεραπεία στο περίπου.
Συμφωνώ!
 
Back
Top