Ασθένειες Έχει κάνει κανείς θεραπεία για ψιττάκωση σε cockatoo;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EFTHIMIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

EFTHIMIS

PB Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Πόλη
Καστοριά
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει θεραπεια για την Ψιττακωση; Πριν 4μερες ο θειος πηγε σε κτηνιατρο στην Πτολεμαιδα για τον σκυλο του και του ειπα να ρωτησει αν ο κτηνιατρος γνωριζει απο παπαγαλους, αυτος του ειπε οτι γνωριζε αρκετα και του εδωσε 40 καψουλες να του τις ριχνω στο νερο καθε μερα για την προληψη Ψιττακωσης! Το φαρμακο δεν το γνωριζω για να σας το πω! Ισχυει κατι τετοιο;
 
Οι αυστηροί κανόνες υγιεινής, προστατεύουν από την ούτως ή άλλως σποραδική εμφάνιση της νόσου. ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία με τετρακυκλίνες, δοξυκυκλίνη και χλωροτετρακυκλίνη.

Ελευθεροτυπία - Ψιττάκωση (χλαμυδίαση) των πτηνών

https://community.petbirds.gr/threads/Ψιττάκωση-στον-άνθρωπο.156/

INTERPET
 
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει θεραπεια για την Ψιττακωση; Πριν 4μερες ο θειος πηγε σε κτηνιατρο στην Πτολεμαιδα για τον σκυλο του και του ειπα να ρωτησει αν ο κτηνιατρος γνωριζει απο παπαγαλους, αυτος του ειπε οτι γνωριζε αρκετα και του εδωσε 40 καψουλες να του τις ριχνω στο νερο καθε μερα για την προληψη Ψιττακωσης! Το φαρμακο δεν το γνωριζω για να σας το πω! Ισχυει κατι τετοιο;

Όπως προαναφέρθηκε δεν υπάρχει εμβόλιο και η μόνη πρόληψη είναι η καθημερινή καθαριότητα, η σωστή κυκλοφορία φρέσκου αέρα, η αυστηρή τήρηση καραντίνας σε νέο πουλί, όπως και ο μη υπερβολικός πλυθησμός σε μικρό χώρο συντελούν στην πρόληψή της. Προληπτικά δεν δίνουμε φάρμακα στα πουλιά πλήν ελαχίστον περιπτώσεων (εσωπαρασιτα, ψείρες κτλ). Πρόληψη χρειάζεται και όχι θεραπευτική αγωγή.
 
Aυτο μου ειπε οτι κανει αυτος ο κτηνιατρος! Σ'αυτη τη χωρα ενας γιατροςπου να γνωριζει απο πτηνα, δεν υπαρχει!
 
Aυτο μου ειπε οτι κανει αυτος ο κτηνιατρος! Σ'αυτη τη χωρα ενας γιατροςπου να γνωριζει απο πτηνα, δεν υπαρχει!

Γιατροί υπάρχουν με ειδικότητα μόνο στα πτηνά και μάλιστα αξιόλογοι. Καλό θα ήταν να βρείς πως λέγεται το φάρμακο, για να πάρουμε και άλλες γνώμες γιατρών.
 
Εγω οπως εχω πει και σε αλλο ποστ το κοκατιλ μου ειχε ορνιθωση(ψιττακωση) αλλα ειμουν τυχερος γιατι ηταν σε μικρο επιπεδο και δεν ειχε κατι (σαλμονελα νομιζω λεγεται)και ετσι δεν μπορουσε να κολησει τους ανθρωπους. Του δειναμε καποιες σταγονες στην ποτηστρα και εγινε καλα.Απο οσο γνωριζω τα συμπτωματα της ψιττακωσης ειναι αρεοση πουπουλων γυρω απο τα ματια και γενικα διαφορα εξωγκοματα γυρω απο την περιοχη των ματιων... (βεβαια αδιαθεσια και συχνω κουρνιαζμα κ. Α)
 
Πριν 4μερες ο θειος πηγε σε κτηνιατρο στην Πτολεμαιδα για τον σκυλο του και του ειπα να ρωτησει αν ο κτηνιατρος γνωριζει απο παπαγαλους, αυτος του ειπε οτι γνωριζε αρκετα και του εδωσε 40 καψουλες να του τις ριχνω στο νερο καθε μερα για την προληψη Ψιττακωσης!
popopopo aftos einai kiniatros, XORIS na blepei to pouli dini farmaka kai ksekinis mia therapia 40 kapsoules gia Psittakosi...apistefto. Eprepe na xanei tin adeia san kiniatro.

Εγω οπως εχω πει και σε αλλο ποστ το κοκατιλ μου ειχε ορνιθωση(ψιττακωση) αλλα ειμουν τυχερος γιατι ηταν σε μικρο επιπεδο
Afto den iksera mexri tora, tha iparxei IO se kamilo i psilo epeipedo ;

(σαλμονελα νομιζω λεγεται)
Salmonella einai Baktiria, Psittakosei einai IO

Απο οσο γνωριζω τα συμπτωματα της ψιττακωσης ειναι αρεοση πουπουλων γυρω απο τα ματια και γενικα διαφορα εξωγκοματα γυρω απο την περιοχη των ματιων... (βεβαια αδιαθεσια και συχνω κουρνιαζμα κ. Α)
Me to koubi ANAZITISI kai tin leksi PSITTAKOSEI tha brite ola gia afto to thema sto forum. Kai ta symptomata einai pola.
 
ο πτηνιατρος μας ειπε οτι ειναι ενα χαμηλο επιπεδο μιας ασθενιας που προερχχετε απο την ψιττακοση...
 
ο πτηνιατρος μας ειπε οτι ειναι ενα χαμηλο επιπεδο μιας ασθενιας που προερχχετε απο την ψιττακοση...
Signomi ala ti einai afto tora ; An katalaba tora kala ixe to pouli Psittakosei, den kaname tipota gia tin Psittakosei ala diname farmaka gia mia arostia ( agnosto ) pou proerxete apo tin Psittakosei ; Eisai sigura aftos itane Ptiniatro ;

Psittakosei einai mia arostia pou boroune na pethenoune anthropous den milame edo gia krioma i ponokefalo...milame gia POLI SOBARA arostia, den einai kala se afto to thema na leme kati mono na leme kati.
 
O πτηνιατρος που επισκεπτομαι ειναι αυτος που εμπιστευεται σχεδον η μιση Θεσσαλονικη και ειναι πολυ εμπειρος και το κοκατιλακι μου εγινε πληρως καλα. (Νομιζω οτι αλλος πτηνιατρος δεν υπαρχει στην Θεσσαλονικη εκτος απο την κλινικη ζωων)
 
O πτηνιατρος που επισκεπτομαι ειναι αυτος που εμπιστευεται σχεδον η μιση Θεσσαλονικη και ειναι πολυ εμπειρος και το κοκατιλακι μου εγινε πληρως καλα. (Νομιζω οτι αλλος πτηνιατρος δεν υπαρχει στην Θεσσαλονικη εκτος απο την κλινικη ζωων)
ο πτηνιατρος μας ειπε οτι ειναι ενα χαμηλο επιπεδο μιας ασθενιας που προερχχετε απο την ψιττακοση...
An elege afto san egrapses esei, tote afto den einai kalo ptiniatro kai kako ola ton pisteboune. Kanena ptiniatros sto kosmos DEN kanei therapia gia Psittakosei, an to pouli exei Psittakosei. An exei Psttakosei ena apo ta poulia sou PREPEI na baloune ola ta poulia sou kai tin oikogenia sou se karantina. Poles fores apofasei o kiniatro tou krato na skotonoune ta poulia.
 
αλλα ιδη εχω πει οτι δεν ειναι ακριβως ψιττακωση 😉! Και οτι αυτο το ειδος ψιττακωσης δεν μεταδιδετε 😉
 
Χθές πήγα το budgie μου μάλλον στον ίδιο κτηνίατρο με τον Ευθύμη στην Πτολεμαΐδα και το είδε και χωρίς καμία εξέταση μου έδωσε προληπτικά αυτά τα χάπια (DOXYTAB 100MG )για την ψιττάκωση μου είπε να τα βάζω στην ποτίστρα κάθε μέρα για 40 ημέρες. Αυτό που έχει το παπαγαλάκι μου είναι να φτερνίζεται αρκετά συχνά δηλαδή την μέρα γύρω στις 10 φορές. Μήπως είναι επικίνδυνα; να του τα δώσω;
 
Δεν έγινε τίποτα διότι η αντιβίωση ήταν χωρίς διάγνωση, στα κουτουρού. Όταν βλέπετε ότι κάποιος γιατρός έχει ένα συγκεκριμένο σύστημα τυφλοσούρτη χωρίς τη δυνατότητα να στηρίξει αυτό που λέει επιστημονικά να φεύγετε απο την αρχή. Αυτός εδώ σε όποιον έχει παπαγάλο φαίνεται να δίνει 40 μέρες αντιβίωση έτσι γιατί το λέει η λέξη.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top