Ασθένειες Έχει κάτι ο παπαγάλος μου;

Καλημέρα! Δεν είναι φυσιολογικό να είναι έτσι κολλημένες οι κουτσουλια στην αμαρα του πουλιού! Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτείς κάποιο κτηνίατρο! Άλλαξε κάτι στη διατροφή του έφαγε κάτι διαφορετικο;
 
Καλημέρα! Δεν είναι φυσιολογικό να είναι έτσι κολλημένες οι κουτσουλια στην αμαρα του πουλιού! Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτείς κάποιο κτηνίατρο! Άλλαξε κάτι στη διατροφή του έφαγε κάτι διαφορετικο;
Εχτες τον πηρα.. Δεν εχει φαει τπτ και μονο με το κοκαλο της σουπιας παιζει. Γενικα εχει αρχησει να ζωηρευει απο εχθες. Το περισσότερο το εχει καθαρησει. Και το πηρα απο πετ σοπ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σιγουρα γιατι δεν θελω να κολλησει και ο αλλος παπαγαλος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κανε αυτο που σου ειπε ο Ζαχαριας!
Παρακολουθησε το!
Να δεις πως ειναι η συμπεριφορα του!

Ειναι λογικο να μη τρωει. Εχει στρεσαριστει απο την αλλαγη.

Γιατρο που να ξερει απο πουλια εχετε στο Αγρινιο;
 
Ηπιε νερο πριν λιγο. Ειναι καλο;
Εννοείται και είναι καλό!

Αν θέλεις βάλε μας μια φωτογραφία του πουλιού να δούμε την συνολική του εικόνα.
Όταν οι παπαγάλοι αλλάζουν περιβάλλον τις πρώτες μέρες δεν τρώνε και μπορεί να έχουν και περίεργες κουτσουλιές.
Η συνολική εικόνα είναι αυτή που μετράει.
Σήμερα έφαγε απο ότι είδα στο άλλον θέμα, οπότε άρχισε να συνηθίζει το νέο περιβάλλον.

Θα σε παρακαλούσα πάρα πολύ να ανοίξεις ένα θέμα (αν δεν υπάρχει ήδη δικό του) που να μας βάλεις φωτογραφία του κλουβιού, γιατί μου φαίνεται πολύ ακατάλληλο για κοκατίλ το συγκεκριμένο.
Οι δε πατήθρες δεν κάνουν ούτε για καναρίνι.
Υπάρχουν κατάλληλα κλουβιά και πατήθρες για το είδος που διάλεξες και σε καλές τιμές. Εννοείται και θα σε βοηθήσουμε για το ποιο να διαλέξεις, κν δεν γνωρίζεις :)
Το ίδιο να κάνεις και για την κονούρα σου, γιατί είναι το σπίτι τους και πρέπει να είναι άνετο!
 
Ναι τον επλυνα κιολας και καθαρισαν τα φτερα του. Ειναι κουκλος τωρα ερχισε να τρωει και οι κουτσουλιες σε σχεση με εχθες αρχιζουν να φτιαχνουν. Πιστευω πως ειμαστε σε καλο δρόμο
 
Στον πάτο να βάζεις χαρτί κουζίνας. Η εφημερίδα είναι εντελώς ακατάλληλη, πόσο μάλλον εφόσον ο παπαγαλος έχει πρόσβαση σε αυτήν.
Αυτο δεν το ηξερα.σε ευχαριστω πολυ.
 
Καλημερα. Να σας πω με χαρα οτι παει καλυτερα το πουλακι. Απο την ωρα που αρχισε να τρωει και να παιζει μεσα στα κλουβι αρχισαν και οι κουτσουλιες να φτιαχνουν. Εχθες το εκανα και το πρωτο του μπανιο γτ ειχε γινει χαλια.:)
 
Καλημερα. Να σας πω με χαρα οτι παει καλυτερα το πουλακι. Απο την ωρα που αρχισε να τρωει και να παιζει μεσα στα κλουβι αρχισαν και οι κουτσουλιες να φτιαχνουν. Εχθες το εκανα και το πρωτο του μπανιο γτ ειχε γινει χαλια.:)
Πώς του έκανες μπάνιο; Έβαλες μπανιέρα;
 
Οχι. Οπως καθαρζα το κλουβι ειχα το λαστιχο ισα να σταζει το νερο και σιγα σια τον εβρεχα. Δεν το εκανα παπι απλα λιγο λιγο. Μετα τον αφησα στον ηλιο να στεγνωσει με την υσιχια του
 
Οχι. Οπως καθαρζα το κλουβι ειχα το λαστιχο ισα να σταζει το νερο και σιγα σια τον εβρεχα. Δεν το εκανα παπι απλα λιγο λιγο. Μετα τον αφησα στον ηλιο να στεγνωσει με την υσιχια του
Πολλά πουλιά τρομάζουν με τη συγκεκριμένη διαδικασία. Παρατήρησε το δικό σου. Και ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος εάν είναι σωστή η διαδικασία. Εγώ βάζω μπανιέρα μέσα στο κλουβί και μπαίνουν και πλατσουριζουν οποτε θέλουν και με όποιον τρόπο θέλουν. Μπανιέρα στο εμπόριο τόσο μεγάλη δεν έχω βρει γι αυτό και βάζω ένα μικρό τάπερ από οικογενειακό παγωτό. Μέσα βάζω 2-3 δάχτυλα νερό και το αφήνω στο κλουβί δέκα λεπτά. Μετά είτε κάνουν μπάνιο είτε όχι, το αφαιρώ.
 
Πολλά πουλιά τρομάζουν με τη συγκεκριμένη διαδικασία. Παρατήρησε το δικό σου. Και ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος εάν είναι σωστή η διαδικασία. Εγώ βάζω μπανιέρα μέσα στο κλουβί και μπαίνουν και πλατσουριζουν οποτε θέλουν και με όποιον τρόπο θέλουν. Μπανιέρα στο εμπόριο τόσο μεγάλη δεν έχω βρει γι αυτό και βάζω ένα μικρό τάπερ από οικογενειακό παγωτό. Μέσα βάζω 2-3 δάχτυλα νερό και το αφήνω στο κλουβί δέκα λεπτά. Μετά είτε κάνουν μπάνιο είτε όχι, το αφαιρώ.
Για πρωτη φορα καλα τα πήγε. Το κονουρακι ξετρελενεται να κανει μπανιο ετσι. Εγω απλα κραταω το λαστιχο. Μονα τους πανε μετα και πλατσουριζουν. Εχω δοκιμασει με μπανιερα αλλα την πεταει συνεχεια. Δεν θελει να την βλεπει. Απλα το κοκατιλ επρεπε να το πλυνω λιγο καλύτερα γτ ηταν χαλια απο κατω. Τωρα ειναι πεντακαθαρο
 
Για πρωτη φορα καλα τα πήγε. Το κονουρακι ξετρελενεται να κανει μπανιο ετσι. Εγω απλα κραταω το λαστιχο. Μονα τους πανε μετα και πλατσουριζουν. Εχω δοκιμασει με μπανιερα αλλα την πεταει συνεχεια. Δεν θελει να την βλεπει. Απλα το κοκατιλ επρεπε να το πλυνω λιγο καλύτερα γτ ηταν χαλια απο κατω. Τωρα ειναι πεντακαθαρο
Εάν κατάλαβα καλά η διαδικασία αυτή γίνεται όταν τα πουλιά είναι μέσα στα κλουβιά. Να προσέχεις να στεγνωνεις μετά πάρα πολύ καλά τα κλουβιά.
 
Εάν κατάλαβα καλά η διαδικασία αυτή γίνεται όταν τα πουλιά είναι μέσα στα κλουβιά. Να προσέχεις να στεγνωνεις μετά πάρα πολύ καλά τα κλουβιά.
Εννοείται. Γιαυτο τα αφηνω στον ηλιο.
 
Πολλά πουλιά τρομάζουν με τη συγκεκριμένη διαδικασία. Παρατήρησε το δικό σου. Και ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος εάν είναι σωστή η διαδικασία.

Δεν είναι απαραίτητα λάθος διαδικασία από την στιγμή που δεν πήρε το λάστιχο και άρχισε να το βρέχει με το ζόρι!
Σε πολλούς παπαγάλους αρέσει αυτός ο τρόπος.
Το ringneck που είχα το έκανα μπάνιο και με ψεκαστήρι και τρελενόταν και άνοιγε τα φτερά του και με το λάστιχο το καλοκαίρι :)
 
Back
Top