Ασθένειες Έχει ο καναρίνος μου αρθρίτιδα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BabisNL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BabisNL

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2013
Μηνύματα
128
Γεια σας παιδιά,

Γράφω για πρώτη φορά στο forum. Καλώς σας βρίσκω. Είχα και παλιότερα καναρίνια και γενικά δεν είχα ποτέ προβλήματα με ασθένειες εκτός από κάτι ψιλοκρυολογήματα. Πριν από 8 χρόνια μετανάστευσα Ολλανδία και δεν ασχολήθηκα ξανά λόγο χρόνου. Κάποια μέρα μπήκα σε ένα petshop με ένα φίλο για να πάρει τροφή για γάτες και είτε το πιστεύετε είτε όχι ένας κοκκινούλης με έπεισε να τον αγοράσω. Το καναρίνι αυτό μας έχει στείλει στο Δαφνί, ιδιαίτερα τη γυναίκα μου, γιατί δεν πίστευε ποτέ ότι ένα καναρίνι γκρινιάζει, ζητάει λιχουδιές, ζητάει μπάνιο, επιτίθεται, κάνει αγάπες κλπ. Το θέμα είναι ότι ο φουκαράς δεν ήταν και σε top φόρμα. Όταν τον πήρα ήταν περίπου 1 1/2 χρόνων. Τους πρώτους δύο μήνες πρέπει να έφαγε 2 σουπιοκόκαλα, άσε που δεν είχε δει ποτέ του μήλο, καρότο, μπρόκολο, αυγό, γλυκοπατάτα... Με τα πολλά και με καλή διατροφή έγινε σούπερ. Κελαηδάει όλη μέρα είναι γενικά πολύ κτητικός με το χώρο του, και δεν του αρέσει να τον πιάνεις με τίποτα. Τώρα είναι περίπου 4 χρονών. Το θέμα του το μεγάλο είναι το δαχτυλίδι το οποίο τραβάει αδιάκοπα. Τελευταία προσέξαμε ότι το πίσω δάκτυλο έχει σχεδόν ισιώσει και δεν κλείνει με τίποτα ενώ μου φαίνεται έντονη στο φως η φλέβα κατά μήκος του ποδιού. Δεν φαίνεται να τον ενοχλεί αλλά πρέπει να κάνουμε κάτι. Επίσης έχει αυξηθεί το άσπρο στις κουτσουλιές του. Από όσο ξέρω φαίνεται για αθρίτιδα οπότε του έβαλα για περίπου μια εβδομάδα βιολογικό μηλόξυδο στο νερό και φάνηκε κάποια μικρή βελτίωση στις κουτσουλιές. Πριν μου πείτε να τον πάω σε γιατρό να ενημερώσω ότι τα τελευταία 3 χρόνια τον έχω πάει αρκετές φορές λόγω αναπνευστικού που νομίζαμε ότι είναι ακάρεα, για να καταλάβουμε μόνοι μας ότι έχει πρόβλημα με ξηρό αέρα... Διατροφή: Σποράκια κατά κύριο λόγο, 3 φορές λαχανικό, φρούτο, χαμομήλι, ρίγανη ρόφημα και κανά προβιοτικό - βιταμίνη στην πτερόροια. Δυστυχώς είναι πολύ επιλεκτικός με τα σποράκια και δεν ξέρω εάν αυτό του επιδεινώνει την κατάσταση. Συγνώμη για την πολυλογία, και κάθε βοήθεια δεκτή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλώς ήρθες...
Το θέμα του το μεγάλο είναι το δαχτυλίδι το οποίο τραβάει αδιάκοπα.
Αν κρίνεις πως τον ενοχλεί καλύτερα να το βγάλεις... Να το κόψεις.
Από όσο ξέρω φαίνεται για αθρίτιδα οπότε του έβαλα για περίπου μια εβδομάδα βιολογικό μηλόξυδο στο νερό και φάνηκε κάποια μικρή βελτίωση στις κουτσουλιές.
Σωστά έπραξες... και σωστά το αντιμετωπίζεις... ακόμη και να μην έχει κάτι τέτοιο... Τα παραπάνω δεν θα του κάνουν κακό... Αρκεί να κρατηθούν σε λογικές δόσεις και χορηγήσεις.
Τ Πριν μου πείτε να τον πάω σε γιατρό να ενημερώσω ότι τα τελευταία 3 χρόνια τον έχω πάει αρκετές φορές λόγω αναπνευστικού που νομίζαμε ότι είναι ακάρεα, για να καταλάβουμε μόνοι μας ότι έχει πρόβλημα με ξηρό αέρα...
Στο γιατρό πάμε όταν υπάρχει ανάγκη.. και μόνο τότε. Το θέμα με τα ακάρεα της τραχείας έχει μπερδέψει πολύ κόσμο... και πολλούς γιατρούς.
. Διατροφή: Σποράκια κατά κύριο λόγο, 3 φορές λαχανικό, φρούτο, χαμομήλι, ρίγανη ρόφημα και κανά προβιοτικό - βιταμίνη στην πτερόροια. Δυστυχώς είναι πολύ επιλεκτικός με τα σποράκια και δεν ξέρω εάν αυτό του επιδεινώνει την κατάσταση.
Δεν είναι το μόνο πουλί που επιλέγει την τροφή του... εσύ φρόντισε να έχει ακριβώς την ποσότητα σπόρων που χρειάζεται και κυρίως τα extra να είναι για λίγο και μια φορά τη βδομάδα στη διάθεσή του...
 
Καλώς ήρθες και πραγματικά πολύ τυχερός ο κοκκινούλης με τόση φροντίδα και αγάπη που έχει!

Τελευταία προσέξαμε ότι το πίσω δάκτυλο έχει σχεδόν ισιώσει και δεν κλείνει με τίποτα ενώ μου φαίνεται έντονη στο φως η φλέβα κατά μήκος του ποδιού.
Μια φώτο θα βοηθούσε πολύ!

Διατροφή: Σποράκια κατά κύριο λόγο, 3 φορές λαχανικό, φρούτο, χαμομήλι, ρίγανη ρόφημα και κανά προβιοτικό - βιταμίνη στην πτερόροια.
Αυγουλάκι δεν του δίνετε; Ή τουλάχιστον συσκευασμένη αυγοτροφή; Μπορείς αντί για βιταμίνες στο νεράκι να δίνεις αυγό βραστό! Από κει παίρνει φυσικά όλες τις βιταμίνες που χρειάζεται! 👍
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω πως υπάρχουν διάφορες συνταγές για μείγματα σπόρων. Το θέμα μου εδώ που μένω είναι ότι οι συνήθεις τροφές είναι πολύ πλούσιες σε rupsen, που δεν το πολυσυμπαθεί. Αγοράζω από γερμανία καλύτερο μείγμα αλλά προτιμάει πάντα το καναβούρι και το νίζερ, και στο τέλος αφήνει το κεχρί το οποίο και δεν ακουμπάει. Το καταλαβαίνω σε ένα βαθμό, λόγω μεγάλου κλουβιού και ψυχρότερου κλίματος. Δυστυχώς την άλλη μέρα το πρωί περιμένει να σηκωθώ πάει στη ταίστρα και χτυπάει το πλαστικό με τη μύτη για κανούργια σποράκια. Έχω δοκιμάσει και XtraVital μια στο τόσο και κάνει τα ίδια. Σκεφτομαι να του βάζω σκέτο κεχρί μια φορά την εβδομάδα για να πιεστεί να το φαει. Εάν έχεις άλλη άποψη πες μου από τη δική σου εμπειρία
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω πως υπάρχουν διάφορες συνταγές για μείγματα σπόρων. Το θέμα μου εδώ που μένω είναι ότι οι συνήθεις τροφές είναι πολύ πλούσιες σε rupsen, που δεν το πολυσυμπαθεί. Αγοράζω από γερμανία καλύτερο μείγμα αλλά προτιμάει πάντα το καναβούρι και το νίζερ, και στο τέλος αφήνει το κεχρί το οποίο και δεν ακουμπάει. Το καταλαβαίνω σε ένα βαθμό, λόγω μεγάλου κλουβιού και ψυχρότερου κλίματος. Δυστυχώς την άλλη μέρα το πρωί περιμένει να σηκωθώ πάει στη ταίστρα και χτυπάει το πλαστικό με τη μύτη για κανούργια σποράκια. Έχω δοκιμάσει και XtraVital μια στο τόσο και κάνει τα ίδια. Σκεφτομαι να του βάζω σκέτο κεχρί μια φορά την εβδομάδα για να πιεστεί να το φαει. Εάν έχεις άλλη άποψη πες μου από τη δική σου εμπειρία
Όχι Μπάμπη (έτσι σε λένε 😉 δεν κατάλαβες τι εννοώ! Τα σποράκια καλά κάνεις και τα δίνεις! Όποια τροφή και να δώσεις αρκεί να είναι συσκευασμένη καλή είναι! Όχι στα χύμα όμως! (Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; :) Εγώ αυτό που σου προτείνω είναι σε όλη τη διατροφή να προσθέσεις και το βραστό αυγουλάκι 1-2 φορές την εβδομάδα! Τους κάνει πολύ καλό! Τώρα να σου πω να φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή για ένα καναρινάκι είναι περιττό και χάσιμο χρόνου. Ένα σφιχτοβρασμένο (πάνω από 12') αυγό κάνει μια χαρά δουλειά! 😉
 
Αλίκη ευχαριστώ,

Όπως είπα είχα και παλιά καναρίνια αλλά για μένα αυτός είναι περίπτωση. Του έβαζα αυγό ειδικά στην πτερόροια, αλλά μετά τις δύο πρώτες φορές άρχισε να σηκώνει το πόδι και φοβήθηκα μήπως έχει πρόβλημα με μεταβολισμό πρωτείνης. Οπότε του βάζω μια στο τόσο. Γενικά και με τα φρούτα δεν τρελαίνεται πλέον, αλλά σκοτώνει για μπρόκολο.
 
Αλίκη ευχαριστώ,

Όπως είπα είχα και παλιά καναρίνια αλλά για μένα αυτός είναι περίπτωση. Του έβαζα αυγό ειδικά στην πτερόροια, αλλά μετά τις δύο πρώτες φορές άρχισε να σηκώνει το πόδι και φοβήθηκα μήπως έχει πρόβλημα με μεταβολισμό πρωτείνης. Οπότε του βάζω μια στο τόσο. Γενικά και με τα φρούτα δεν τρελαίνεται πλέον, αλλά σκοτώνει για μπρόκολο.
Αχά κατάλαβα! Τότε καλά κάνεις! 👍 Παράξενος ο κοκκινούλης! Μάλλον δεν τα είχα μάθει ποτέ όλα αυτά και έτσι δεν τα τρώει..
 
Tον κακομάθατε. Θα βάζεις ένα μείγμα ''φτωχό'' με παραπάνω ασπούρι και θα περιμένεις να το τελειώσει.
Θέλει υπομονή και επιμονή γιατί τώρα έχει μάθει ότι θα του βάλεις αυτό που του αρέσει.
Θα του έχεις βρώμη σε μικρή αυγοθήκη και μέρα παρά μέρα λαχανικά. Μπρόκολο, σπανάκι, μήλο και αν μπορείς να βρεις τσουκνίδα και ταραξάκο (έστω αποξηραμένα), όπως και αγκάθι Μαρίας(περασμένο μια φορά στο μπλέντερ- να σπάσει όχι να γίνει λιώμα).
 
Tον κακομάθατε. Θα βάζεις ένα μείγμα ''φτωχό'' με παραπάνω ασπούρι και θα περιμένεις να το τελειώσει.
Θέλει υπομονή και επιμονή γιατί τώρα έχει μάθει ότι θα του βάλεις αυτό που του αρέσει.
Θα του έχεις βρώμη σε μικρή αυγοθήκη και μέρα παρά μέρα λαχανικά. Μπρόκολο, σπανάκι, μήλο και αν μπορείς να βρεις τσουκνίδα και ταραξάκο (έστω αποξηραμένα), όπως και αγκάθι Μαρίας(περασμένο μια φορά στο μπλέντερ- να σπάσει όχι να γίνει λιώμα).

Νίκο αυτό θα προσπαθήσω να κάνω. Θα του αυξήσω σταδιακά το ασπούρι κι ελπίζω να μην του κακοφανεί ιδιαίτερα. Μπρόκολο, σπανάκι, μήλο και καρότο είναι στανταράκια. Ιδιαίτερα σε σπανάκι μπρόκολο είναι πιό καταστροφικός και από τις εφτά πληγές του Φαραώ. Όσο για τη βρώμη, του έβαλα πριν από δυό εβδομάδες, πήγε στο ταιστράκι, ανακάτεψε, και μετά με κοίταξε με ύφος: Έλα τώρα που είναι κρυμμένο το νόστιμο; κι έφυγε...'Αμα ζοριστεί θα το φάει πιστεύω. Θα βοηθούσε κανένα σπασμένο αμυγδαλάκι; Τσουκνίδα μπορώ να βρώ, για τα υπόλοιπα θα κοιτάξω. Και πάλι ευχαριστώ
 
Back
Top