Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει ποδάγρα προχωρημένη και ακάρεα τραχείας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@kyra , σε ποιον γιατρό πήγατε; Επιτρέπεται να αναφέρεις το όνομά του. Και κάτι άλλο...στην πρώτη φωτογραφία μου δίνει την εντύπωση ότι έχει αραίωση πούπουλων και γύρω από τα μάτι, είναι όντως έτσι όπως τα βλέπω; κι αν ναι, ο γιατρός τι είπε επ' αυτού;
 
Καλημέρα σε όλους,πηγαμε στην κτηνιατρική κλινική Παρασύρη στο Ηράκλειο απέναντι από το τζάμπο.εχουμε πάει τρεις φορές,την Παρασκευή μας είπε ότι τα πηγαίνει καταπληκτικά και ούτε η ίδια περίμενε να φτιάξει τόσο γρήγορα ,μας είπε την επιθολ να την συνεχίσουμε μόνο καλό του κάνει και το pulmosan να κάνουμε άλλες δύο χορηγήσεις ανά 12 μέρες και μετά να πάμε να τον ξαναδεί,έχει πάρει λίγο βάρος και έχουν αρχίσει να του βγαίνουν φτερα.εχει αρχίσει να βρίσκει το κέφι του ,έχει δύναμη να ανεβαίνει στα κλαδιά και του ανέβασα σταδιακά το φαη κ το νερο του πανωκαι κελαιδαει όταν του μιλάω ,όχι συνέχεια αλλά πριν δεν έκανε τίποτα και τρώει ευτυχώς πολύ,τον έχουνε μπουσταρει με βιταμίνες λαχανικά αυγοτροφες και αυγό βραστο.εχουμε δουλειά ακόμη αλλά δόξα το θεό νομιζω ότι σωθηκεIMG_20240303_085912.webp
[automerge]1709450293[/automerge]
Δεκαπέντε μέρες μεταIMG_20240303_085912.webp
 
Update τρεις μήνες μετα:
Μετά από πολλές εξετάσεις και θεραπείες ,επαναληπτικές ο Μπάμπης οργανικα είναι καλά τουλάχιστον αυτό μας είπαν οι εξετάσεις,έχει παθολογική πτεροροια που μου είπε ο γιατρός ότι θα επανέλθει σιγά σιγά το φτερωμα με τις ειδικές βιταμίνες ,τα πόδια του είναι τέλεια ,δεν εχει ακάρεα ούτε τραχειας ,το μόνο που έχει είναι κάτι τέλειες μαύρες στο στηθος και σε δύο σημεία των φτερών που πιστεύω ότι είναι εξωτερικα παράσιτα
 
Update τρεις μήνες μετα:
Μετά από πολλές εξετάσεις και θεραπείες ,επαναληπτικές ο Μπάμπης οργανικα είναι καλά τουλάχιστον αυτό μας είπαν οι εξετάσεις,έχει παθολογική πτεροροια που μου είπε ο γιατρός ότι θα επανέλθει σιγά σιγά το φτερωμα με τις ειδικές βιταμίνες ,τα πόδια του είναι τέλεια ,δεν εχει ακάρεα ούτε τραχειας ,το μόνο που έχει είναι κάτι τέλειες μαύρες στο στηθος και σε δύο σημεία των φτερών που πιστεύω ότι είναι εξωτερικα παράσιτα
Καλημερα.Πολυ ευχαριστα νεα. Αν επιτρεπετε ποια ειδικη βιταμινη συνεστησε, ποιας εταιρειας? supervit (που αναφερθηκε σε προηγουμενο μυνημα) σαν επωνυμια προιοντος απο ενα γρηγορο ψαξιμο βγαζει και η verselle και η evia parrots και υπαρχει και μια gana-supervit.
Ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης Supervit evia parrots
Vit A evia parrots αυτές τις παίρνουμε εναλλάξ καθημερινά .
Τώρα για την πτεροροια ενάμιση μήνα μας είπε την NEKTON BIOTIN
 
Back
Top