Διατροφή Έχει παχύνει, τι φταιει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickoula

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Αίγιο
παιδια sos, ο Jimmis μου παρατήρησα οτι την τελευταία βδομάδα έχει παχύνει πολύ. Τί φταίει; Πρέπει να αφερέσω κάτι απο την διατροφή του; Αν και το μόνο που έχει συνήθως μέσα στο κλουβί του είναι η τροφή, το σουπιοκόκκαλο καιεκείνο το κίτρινο του είχα αλλα το έχω βγάλει και κατα διαστήματα τρώει φρούτα, λαχανικά και αυγό... Τι πάει στραβα; 😕
 
Πώς ξέρεις ότι έχει παχύνει; Το ψηλάφησες;

Έχει χώρο για να ασκείται;
 
Η τροφή του (δηλαδή οι σπόροι του) είναι χύμα ή συσκευασμένοι;

Αν είναι χύμα τι σπόρους περιλαμβάνει; Υπάρχει ποικιλία σπόρων; Εκεινο το κίτρινο τι ήταν; Χυμα βιταμινούλες; Και αυγό ποσο συχνα του εβαζες;

Παντως δεν μπορεί να παχυνε μεσα σε μια βδομάδα... Ειναι σίγουρα λίπος, ή απλά κάθεται φουσκωμένο;

Αν θες να το ελέγξεις, πιασε το πουλί και φυσηξε το φτέρωμα στην κοιλιά. Αν δεις την κοιλιά κίτρινη από λίπος, μαλλον θα χρειαστεί καποιου είδους δίαιτας και αυξηση της κινητικής δραστηριότητας.
Βαλτο σε μεγάλο κλουβί, χωρίς κουνια, μονο δυο πατήθρες σε απόσταση και σε 2 επίπεδα και παρακολούθησέ το.
 
τον έχω σε μια ζευγαρόστρα μόνο του! Η τροφή είναι συσκευασμένη και το κίτρινο είναι αυτό που ονομάζουν βιταμίνη αλλα το έχω βγαλει. Μου φένεται πιο χοντρούλης, φοβάμαι να τον πιάσω γιατί θα τον τρομάξω. Λέτε απλώς να έχι πάρει φθσιολογικο βαρος και να μην είναι ανησυχητικό;
 
Ο μονος τροπος για να βεβαιωθεις οτι εχει παχυνει, ειναι να τον πιασεις. Θα τον κρατησεις στο αριστερο σου χερι και θα φυσηξεις δυνατα στην κοιλια του.Αν δεν μπορεις να δεις κατω απο τα φτερα χρησιμοποιησε το δεξι. Για να τα ανασηκωσεις. Εκει θα δεις αν εχει λιπος.. Και μονον ετσι θα καταλαβεις αν εχει παχυνει.Αν ετσι οπως τον κοιτας απο αποσταση σου φαινεται πιο...χοντρος πιθανοτατα να καθεται φουσκωμενος.
Ας ξεδιαλυνουμε πρωτα τι ακριβως ειναι, παχυς ή αδιαθετος...
 
okθα προσπαθήσω να τον πιάσω αύριο, δεν νομίζω να είναι αδιαθετος γατι δεν έχει χασει την όρεξή του ούτε κάθετε συνέχεια! Θα κοιτάξω άυριο και θα σας πω! Και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω ότσν είχα πάρει το 1ο πουλάκι μου είχαν δώσει παπαγαλίνη και όταν πήρα τον Jimmi μου είπαν οτι δεν κάνει γιατι μπορεί να σπάσει το ράμφος του και μουέδωσαν τροφή για παραδείσια.στη μια ταίστρα εγώ τις ανακάτεψα γιατι αφού την ετρωγε ως ττότε το 1ο ήθελα να δω ποια θα προτημήδει, το ίδιο έκανα και στον Jimmi λέτε να φταίει και αυτό. Αλλα το άλλο δεν έχει πάθει τπτ ίσα ίσα που είναι αδυνατούλης! Ευχαριστ'ω πολυ για την βοήθεια!
 
εχει παχύνει

Πριν απο λ'ιγο τον κοιτάξαμε, με μεγάλη δυσκολια.. Τρόμαξε ο καιμενος.. Δεν είδα να είναι κίτρινη η κοιλίτσα του... Ελπιζω να μην είναι τπτ!Βεβαια σήμερα έχει βραχνιάσει η φωνούλα του, τον έκανα χθες μπάνιο αλλα δεν είχε ρευματα αέρα και ήταν συνέχεια μες στο σπίτι...😕ουφ καθε μέρα και κάτι καινούριο...☹
 
Το ξύδι είναι σωτήριο για τα πουλιά.
Το μηλόξυδο είναι το ιδανικό.
Σε ήδη παχειά πουλιά η άμεση ενέργεια είναι η επιλογή ελαφράς τροφής (χωρίς λάδι)
Βγάλε όλους τους σπόρους απο το κλουβί.
Καθάρισέ το.
Γέμισε τις ταίστρες με τρίματα παξιμαδιού ποτισμένα με σταγόνες μηλόξυδο.

Σε λίγες μέρες θα έχεις ένα υγειές πουλί.
Το παχύ πουλί είναι αυτό που το περιβάλλαμε με αγάπη χωρίς μέτρο.

Τρίματα παξιμαδιού με μηλόξυδο. Και ας μήν επαναλάβουμε την δίαιτα που συνηθίζαμε.
 
Να συμπληρώσω και κάτι.
Τα πουλιά στη φύση παίρνουν ξύδι.
Μπορούν (όταν μπορούν..) να βρούνε παραγινωμένους καρπούς, έως και μισοσαπισμένους.
Το ξύδι έχει λιποδιαλυτικές ιδιότητες.
Χρησιμοποιείται επίσης για τη θεραπεία του "λιπώδους ήπατος", που ώς γνωστό, είναι αρώστια
θανατηφόρα.
 
Back
Top