Αναπαραγωγή Τι φταιει και δεν πυρωνει η καναρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχω μια καναρα απο τον Νοεμβριο την οποια εχω σε εσωτερικη εκτροφή με προετοιμασια απο μεσα Δεκεμβρη.Βρισκεται σε ζευγαρωστρα μαζι με αρσενικο με χωρισμα ο οποιος βατευει πλεον την αυγουλιερα! Θερμοκρασια σταθερη 15-16 βαθμούς. Ενω εχει νημα και φωλια δεν το αγγιζει καθολου και δεν εχει εμφανη σημαδια πυρωματος. Ειναι υγιεστατη χωρις περιτο λιπος και ζωηρη. Τι μπορει να φταει;
Κώστα σχεδιάζουμε πολλές φορές όσα εμείς με το μυαλό μας ή τη λογική μας βρίσκουμε σωστά ή μας αρέσουν.
Η ζωή όμως όπως σιγά σιγά μάθαμε όλοι δεν είναι καθόλου έτσι...
Η ζωή στηρίζεται στους νόμους της φύσης... και επειδή στη φύση κάθε λάθος πληρώνεται και μάλιστα με την ίδια τη ζωή.. όλα τα ζώα είναι πάντα επιφυλακτικά...
Ξεκινούν κάθε αναπαραγωγική τους προσπάθεια μόνο όταν έχουν ή καλύτερα νοιώσουν τα εχέγγυα που θα διασφαλίσουν τα μωρά τους.. Τα μωρά που θα φέρουν τα γονίδιά τους.
Η απόσταση του "δεν κάνει τίποτε".. με το "έφτιαξε φωλιά και κάνει αυγά" μοιάζει να είναι πάρα πολύ μεγάλη...
Αλλά θέλω να με πιστέψεις κι ας σου φανεί τρελό πως αν έρθει η κατάλληλη ώρα θα γίνουν όλα πολύ γρήγορα... σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
Πιστεύω πως πολύ σύντομα όλη αυτή η αγωνία σου θα δείχνει αστεία μια και πολύ σύντομα θα διαπιστώσεις πως έχω δίκιο παρακολουθώντας την "κυρία" να χτίζει τη φωλιά της. Άλλωστε η αδημονία μας και η ανυπομονησία μας μεγαλώνει το χρόνο...
Οπλίσου λοιπόν με υπομονή και στο χρόνο που πρέπει θα δεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα..
 
Back
Top