Διατροφή Έχετε άποψη για το συσκευασμένο ασπράδι αυγού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σπύρο μου είχαν φέρει αυτά τα σκεύη δωράκι, τα χρησιμοποίησα 1 χρόνο μετά και σε 5 λεπτά τα πέταξα στα σκουπίδια.
Δεν θυμάμαι γιατί όμως.Αν είναι για τρελοπαρασκευές αυγοτροφών μπορεί να κάνουν, για εμάς τους ανθρώπους όμως είναι λίγο ξεπυρωτικά.
 
Αν είναι για τρελοπαρασκευές αυγοτροφών μπορεί να κάνουν...

Δημήτρη μόνον για αυτήν την χρήση με ενδιαφέρει.
[automerge]1587288725[/automerge]
Για εμάς τους ανθρώπους όμως είναι λίγο ξεπυρωτικά...

Δεν με απασχολεί...
Δεν το χρειάζομαι...







Έχω συνταγή γιατρού! :) 😉
 
Update για όποιον ενδιαφέρεται...

Παιδιά τα δοκίμασα με ανέλπιστα καλά αποτελέσματα!
Ας είναι καλά η καραντίνα...

Επιτέλους θα σταματήσω να τρώω 4 κρόκους την ημέρα με μακροπρόθεσμα θέματα που μπορεί να δημιουργήσει στην υγεία μου αλλά και βραχυπρόθεσμα όπως ο πνιγμός που φοβάται ο καλός μου φίλος ο @Deukalion...

Αξιοσημείωτα:

- με δεδομένο πως ένα αυγό των 33g δίνει 2 κ.σ. ασπράδι, η κάθε μία από τις έξι αυγουλιέρες χωράει 10 κ.σ. ασπράδι οπότε υπολογίστε...

- διατροφική αξία ανά 100g:
11g Protein, 0.6g Carbonates, 0.3 Fat

Δεν έχω ιδέα αν πλησιάζει το "κανονικό" ασπράδι του αυγού...
 
Ρε φίλε δεν συμφέρει. Η καρτέλα τα μεσαία αυγά έχει 3,5-4€
Μια φορα τις αγοραζεις τις αυγουλιερες Βασιλη!

... Και 8,90 ευρώ τα 130 ασπράδια 😉
Μακη αν παρει την υγρασια που χρειαζεται η Easyyem για να αφρατεψει η αλμπουμινη δεν θα γινει στοκος;
 
Μακη αν παρει την υγρασια που χρειαζεται η Easyyem για να αφρατεψει η αλμπουμινη δεν θα γινει στοκος;
Δεν ξέρω πως το εννοείς και τι υγρασία χρειάζεται ειδικά η Easyyem για να σου πώ με βεβαιότητα.
Αν το προσθέτεις σαν αλάτι σε κάθε μερίδα (ας πούμε 5gr/100gr αυγοτροφής) δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Θα έλεγα μάλιστα οτι βοηθάει να μη λασπώνει μια κάπως πιο υγρή αυγοτροφή.
 
Δεν ξέρω πως το εννοείς και τι υγρασία χρειάζεται ειδικά η Easyyem για να σου πώ με βεβαιότητα.
Αν το προσθέτεις σαν αλάτι σε κάθε μερίδα (ας πούμε 5gr/100gr αυγοτροφής) δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Θα έλεγα μάλιστα οτι βοηθάει να μη λασπώνει μια κάπως πιο υγρή αυγοτροφή.

Μακη αυτο που εννοω ειναι οτι οπως ο Σπυρος, ετσι κι εγω,ταιζουμε Easyyem στην οποια δινουμε υγρασια απο το ασπράδι.
Αυτο που αναρωτήθηκα ειναι αν θα δωσει κολλωδες απποτελεσμα η αλμπουμινη οταν μπει νερο πια στο μειγμα.
 
Yγραίνεις την αυγοτροφή σου όσο θέλεις με σκέτο νερό, πορτοκάλι ή μαλακωμένο κους-κους και αφού σταθεροποιηθεί, προσθέτεις σαν αλάτι όπως λέω, την αλμπουμίνη. Πιθανόν να χρειαστεί κάποιου είδους προσαρμογή ώστε να δίνει το σωστό αποτέλεσμα με την υγρασία, αλλά αυτό είναι κάτι που γρήγορα το πετυχαίνεις με μερικές δοκιμές (προσθαφαιρέσεις). Υπάρχουν αρκετές συσκευασίες στο εμπόριο που ίσως αντιδρούν κάπως διαφορετικά η κάθε μιά, αλλά όχι τόσο που να μπορούν να δημιουργήσουν οποιοδήποτε πρόβλημα στο τελικό προϊόν.
Υ. Γ Καλόν είναι να προσθέτει κανείς την σκόνη μόνο στην μερίδα που πρόκειται να ταΐσει εκείνη την στιγμή.
 
Φίλε μου τα έχω και εγώ αυτά εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ! Αν θυμάμαι καλά όμως τότε που τα πήρα στις οδηγίες χρήσεις έλεγε ότι ή τα ψεκάζουμε με λίγο λάδι εσωτερικά πριν την χρήση ή τα αλοίφουμε για να βγει το αυγό εύκολα. Βάζεις και εσύ λάδι; Και αν βάζεις δεν πειράζει στα πουλιά;
 
Βάζεις και εσύ λάδι; Και αν βάζεις δεν πειράζει στα πουλιά;

Ξαναλέω πως ο μοναδικός λόγος που τα πήρα είναι πως δεν χρησιμοποιώ τον κρόκο των αυγών.
Ναι, στάζω λίγες σταγόνες λάδι.
Το αγνό παρθένο ελαιόλαδο και το σησαμέλαιο προσπαθούμε να τα περάσουμε στη διατροφή τους, για παράδειγμα μέσω της αυγοτροφής, οπότε θεωρώ πως λίγες σταγόνες αν δεν θα τα οφελείσουν τότε σίγουρα δεν θα τα βλάψουν...
 
Back
Top