Γενικά Έχετε να μου προτείνετε εκτροφέα για αγορά parrotlet;

captain21

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2016
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Ενδιαφέρομαι να κάνω μέλος της οικογένειας μου ένα parrotlet, έχω ψάξει αρκετά το είδος και με έχει κερδίσει αυτό το μικρούλι, χαριτωμένο παπαγαλάκι. Έκανα αρκετές προσπάθειες να βρω ένα μέσω του ίντερνετ αναζητώντας εκτροφείς/εκτροφεία και μετά από δύο τρία τηλέφωνα δεν κατάφερα να βρω κάτι λόγω μη διαθεσιμότητας, όπως μου είπαν.

Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιο καλό και έμπιστο εκτροφέα ή ιδιώτη; Η πρότιμηση μου είναι ένα μικράκι, ήμερο, ταϊσμένο στο χέρι με σκοπό την εξημέρωσή του.Αν μπορείτε να με βοηθήσετε δέχομαι και πμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπερα, σιγα σιγα θα αρχισουν να υπαρχουν πολλα παπαγαλακια σε διαθεσιμοτητα γιατι τωρα εχουν κανει αυγα.
Σου στελνω π. Μ για καποιον που ξερω οτι θα εχει σε λιγο διαθεσιμα αλλα δεν ξερω περιοχη δικια σου και δικια του :)
Οπως και να εχει με το καλο το νεο μελος και χαιρομαι που θα γινουμε πολλοι νεοι παπαγαλογονεις :D
 
Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιο καλό και έμπιστο εκτροφέα ή ιδιώτη; Η πρότιμηση μου είναι ένα μικράκι, ήμερο, ταϊσμένο στο χέρι με σκοπό την εξημέρωσή του...

Αφού το πουλάκι θα είναι ταισμένο στο χέρι θα είναι ήδη και εξημερωμένο, εσύ απλά θα διατηρήσεις αυτή την εξημέρωση...
Έχεις εμπειρία από παπαγάλους; Τα ταισμένα στο χέρι πουλιά έχουν αρκετές απαιτήσεις...
Εγώ σου προτείνω τον εκτροφέα που αγόρασα τα δικά μου, αυτή είναι η σελίδα του στο fb
https://www.facebook.com/parrotletsgreece.forpus?fref=ts
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Καλή επιλογή τα parrotlet αλλά δε σημαίνει πως επειδή είναι μικρό στο μέγεθος δεν έχει απαιτήσεις ή ότι είναι εύκολο. Θα έχεις το χρόνο που πρέπει να του διαθεσεις; Είναι αρκετά δύσκολα πουλακια και θέλουν συνέχεια να τους δινεις σημασία.
Από εκτροφείς μπορείς να βρεις πολλούς. Τώρα θα αρχίσουν να βγαίνουν τα μωρά.
Επίσης οι τιμές ποικιλουν. Μπορείς να βρεις και από ιδιώτες αλλά και από εκτροφείς από σύλλογο. Και πάλι έχε τα μάτια σου ανοιχτά για τις τιμές.
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Καλή επιλογή τα parrotlet αλλά δε σημαίνει πως επειδή είναι μικρό στο μέγεθος δεν έχει απαιτήσεις ή ότι είναι εύκολο. Θα έχεις το χρόνο που πρέπει να του διαθεσεις; Είναι αρκετά δύσκολα πουλακια και θέλουν συνέχεια να τους δινεις σημασία.
Από εκτροφείς μπορείς να βρεις πολλούς. Τώρα θα αρχίσουν να βγαίνουν τα μωρά.
Επίσης οι τιμές ποικιλουν. Μπορείς να βρεις και από ιδιώτες αλλά και από εκτροφείς από σύλλογο. Και πάλι έχε τα μάτια σου ανοιχτά για τις τιμές.

Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ,το πουλάκι θα δεχθεί την περιποίηση που χρειάζεται για να είναι ευτυχισμένο.
Ιδιώτες και εκρτοφείς έχεις να μου προτείνεις;
 
Με το καλό ν' αποκτήσεις το πανέξυπνο μικρό που επιθυμείς!
Σου στελνω π. Μ για καποιον που ξερω οτι θα εχει σε λιγο διαθεσιμα αλλα δεν ξερω περιοχη δικια σου και δικια του :)
Από τους κανόνες του φόρουμ επιτρέπεται να αναφέρεις και δημόσια τον εκτροφέα, αν θέλεις.
 
Εγώ καλό μου για παράδειγμα άνοιξα τη χρυσή ευκαιρία και βρήκα ένα παιδί που είχε ζευγαρακι και του γέννησε. Υπάρχει όμως και εκτροφέας συλλόγου χώρις όμως να θυμάμαι ποιος ήταν. Ο εκτροφέας της Σισσυς είναι πολύ καλός αλλά ταυτόχρονα και πιο ακριβός από άλλους. Η επιλογή είναι δική σου και φυσικά εάν είχα και εγώ τα παραπάνω χρήματα αλλά ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΈΝΩ διότι τότε δεν είχε μωρά, από εκεί θα έπαιρνα. (Αν θέλω κάτι το θέλω χθες,όχι τωρα )
 
Εγώ καλό μου για παράδειγμα άνοιξα τη χρυσή ευκαιρία και βρήκα ένα παιδί που είχε ζευγαρακι και του γέννησε. Υπάρχει όμως και εκτροφέας συλλόγου χώρις όμως να θυμάμαι ποιος ήταν. Ο εκτροφέας της Σισσυς είναι πολύ καλός αλλά ταυτόχρονα και πιο ακριβός από άλλους. Η επιλογή είναι δική σου και φυσικά εάν είχα και εγώ τα παραπάνω χρήματα αλλά ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΈΝΩ διότι τότε δεν είχε μωρά, από εκεί θα έπαιρνα. (Αν θέλω κάτι το θέλω χθες,όχι τωρα )
... Πω πω πόσα θέματα ''θίγεις'' Ιωάννα μου!:D φοβάμαι πως θα βγω εκτός θέματος, αλλά δεν κρατιέμαι να υποστηρίξω τουλάχιστον την άποψη μου σε αυτό...
Η αγορά ενός ζώου-πτηνού εννοείται πως θα πρέπει να είναι απόφαση που έχει παρθεί μετά από σοβαρή σκέψη, αφού αυτή η απόφαση θα αφορά και κάποια-αρκετά-έως πολλά χρόνια (ανάλογα με το είδος) από τη ζωή μας.
Θεωρώ ''αστείο'' λοιπόν το να περιμένω 2-3 μήνες προκειμένου να βρω ένα ζώο με προδιαγραφές και μάλιστα από εκτροφέα ο οποίος βραβεύεται (χρόνια) και είναι γνωστός στους ''κύκλους'' (εντός και εκτός Ελλάδας) που ασχολούνται με πτηνά.
Επίσης πιστεύω πως όταν είσαι ικανός να περιμένεις για κάτι, αυτό το κάτι μπορεί να έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ενδιαφέροντος 🙂... φιλικότατα, πάντα!
 
Εγώ παλι βρίσκω και τις δύο απόψεις χρήσιμες και πλήρως κατανοητές. Αντιλαμβάνομαι τις περιπτώσεις εκείνες στις οποίες αξίζει να περιμένει κανείς για αυτο που προσδοκά με τόση λαχτάρα, αλλά επισης προσεγγίζω οτι σε κάποιους ανθρώπους οι επιθυμίες όταν εκφράζονται και γίνονται πλήρως συνειδητές, είναι και επιτακτικές, διότι στη συγκεκριμένη περίπτωση εχει απλως ακολουθηθεί μία τελείως διαφορετική διαδικασία που δεν αφορά μονο στη ξαφνική επίγνωση της επιθυμίας, αλλά και σε έναν διαφορετικό τροπο κατα τον οποίο αυτή γίνεται αποδεκτή, μια άλλη διαδικασία θα λέγαμε.
Όσον αφορά την αξία με την οποία περιβάλλουμε το αντικείμενο ή έστω υποκείμενο, μια και μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς της λαχταράς μας, θεωρώ οτι αν δεν είμαστε βέβαιοι για αυτό, καλύτερα να περιμένουμε να δούμε πως κινείται η προσδοκία μας σε βάθος χρονου, ενώ αν απο την άλλη μεριά έχουμε την επίγνωση του εαυτού μας και ανάλογες εμπειρίες, δεν χάνει σε τιποτα το ενδιαφέρον μας σε βάθος χρονου.

Όλα είναι σχετικά με αλλα λογια
 
Το
... Πω πω πόσα θέματα ''θίγεις'' Ιωάννα μου!:D φοβάμαι πως θα βγω εκτός θέματος, αλλά δεν κρατιέμαι να υποστηρίξω τουλάχιστον την άποψη μου σε αυτό...
Η αγορά ενός ζώου-πτηνού εννοείται πως θα πρέπει να είναι απόφαση που έχει παρθεί μετά από σοβαρή σκέψη, αφού αυτή η απόφαση θα αφορά και κάποια-αρκετά-έως πολλά χρόνια (ανάλογα με το είδος) από τη ζωή μας.
Θεωρώ ''αστείο'' λοιπόν το να περιμένω 2-3 μήνες προκειμένου να βρω ένα ζώο με προδιαγραφές και μάλιστα από εκτροφέα ο οποίος βραβεύεται (χρόνια) και είναι γνωστός στους ''κύκλους'' (εντός και εκτός Ελλάδας) που ασχολούνται με πτηνά.
Επίσης πιστεύω πως όταν είσαι ικανός να περιμένεις για κάτι, αυτό το κάτι μπορεί να έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ενδιαφέροντος 🙂... φιλικότατα, πάντα!
Το ότι κάποιος δεν έχει δαχτυλίδι συλλόγου δεν τον κάνει χειρότερο από κάποιον άλλο που είναι γραμμένος σε σύλλογο.
Δηλαδή εγώ όταν είχα τα κοκατιλ μου και έβγαζα μωρά, δεν επρεπε να τα δώσω γιατί ίσως για σένα δεν έκανα κάποιες διαδικασίες που θα έκανε ο εκτροφεας; Είδαμε και τους καλούς που τα χρυσοπληρωσαμε και μας πέθαναν στο 1μιση χρόνο επειδή το έστειλε άρρωστο.
Όσο για το ενδιαφέρον του χρόνου στην περίπτωση μου δεν ισχύει. Εάν το έπαιρνα τώρα φυσικά και δε θα μπορούσα να ασχοληθώ εγώ και να μάθει εμένα ή την οικογένεια μου γιατί τώρα εγώ ξεκινάω να μπαίνω στους ρυθμούς της δουλειάς. Άλλα τα δικά σου κρητιρια και χρόνοι και άλλοι οι δικοί μου.
Και για το τέλος,όταν έχασα τον Παπιο και έπρεπε να περιμένω 3 μήνες για να πάρω τον Πριμακο μου, αργοπεθαινα μέχρι να έρθει η μέρα να τον κρατήσω στα χέρια μου.
 
Δεν είμαστε ευτυχώς όλοι ίδιοι παιδιά. Πάντως άλλο το κριτήριο να συμβουλεύσεις κάποιον που δεν έχει εμπειρία από πουλιά, από την αγορά των εκτροφέων και άλλο πως θα μετρήσει και θα εκτιμήσει τις καταστάσεις κάποιος που ξέρει.
Όταν είσαι άπειρος, καλό είναι να εμπιστευθείς κάποιον με συστάσεις, με καλή φήμη κτλ. Στην ζωή μόνο κάποιος καλός γνώστης μπορεί να αξιολογήσει και να εκμεταλλευθεί μια ευκαιρία. Έτσι είναι και με τα πουλιά και επειδή είναι ζωντανά, ακόμα περισσότερο.
Τίποτα δεν σε εξασφαλίζει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να πας στα τυφλά.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, κι οι δύο από την πλευρά σας, καλά τα λέτε :)
 
Μαρία μέσα σε όλο αυτό βάζω και κάτι άλλο.
Υπάρχουν άτομα που ακόμα και από εκτροφεα να πάρουν πουλί, δεν έχουν την πείρα, χρόνο, διάθεση τελικά και το πουλί αγριευει.
Παρόλ'αυτά ακόμα πιστεύω πως και στις δύο περιπτώσεις, δικιας μου και Σισσυς, παίζει μεγάλο ρόλο και το ίδιο το πουλί.
 
Παρόλ'αυτά ακόμα πιστεύω πως και στις δύο περιπτώσεις, δικιας μου και Σισσυς, παίζει μεγάλο ρόλο και το ίδιο το πουλί.
Πάντα παίζει βασικό ρόλο θα έλεγα το πουλί αλλά δεν μπορούν όλοι να το αξιολογήσουν το ίδιο.
 
Αυτό το θέμα ταιριάζει ''γάντι'' με την τοποθέτηση μου περί εκτροφέων και... Εκτροφέων
Ξεραμενες κρεμες στα μαγουλα του

Οταν τον πηρα ειδα οτι στα μαγουλα πριν το στομα του ειχαν πετρωσει οι κρεμες απο το ταισμα και προφανως η κοπελα που τον μεγαλωσε δεν τον σκουπιζε οπως κανουμε εμεις με χαρτομαντηλο με αποτελεσμα να σχηματιστουν 2...
... Κανονικά αυτά δεν πρέπει να μένουν καθώς μπορεί να γίνουν εστία μόλυνσης.
κάτι τέτοιες...''λεπτομέρειες'' κάνουν την διαφορά, η ξεραμένη κρέμα σίγουρα γίνεται εστία μικροβίων+μόλυνσης
 
Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για τους παπαγαλους οπως μετα σκυλια αλλα πχ στα σκυλια ενας ειναι ο κανονας.
Ειτε σκυλο απο σωστο εκτροφεα αναγνωρισμενο απο τον ΚΟΕ με το πεντιγκρι του κλπ , ειτε απο φιλοζωικη (αν δεν θελεις καποια συγκεκριμενη φυλη) για να σωσεις μια ψυχουλα.
Απο πετ σοπ ή ιδιωτη που ζευγαρωνει το σκυλο του ποτε...
Δεν εχουν γινει οι απαραιτητες εξετασεις για τις αρρωστιες και τα κληρονομικα της καθε φυλης, συν οτι ο χαρακτηρας και καμια φορα η εμφανιση διαφερει απο το προτυπο και αυτο καμια φορα εχει ασχημες συνεπειες.
Θα μου πειτε που κολανε ολα αυτα;
Απλα το λεω ενα μελος πιο πανω ειπε "Δηλαδή εγώ όταν είχα τα κοκατιλ μου και έβγαζα μωρά, δεν επρεπε να τα δώσω γιατί ίσως για σένα δεν έκανα κάποιες διαδικασίες που θα έκανε ο εκτροφεας"
Για μενα η απαντηση εδω θα ηταν οτι αν δεν εχουν γινει οι σωστες εξετασεις κλπ δεν θα επρεπε καν να εχει γινει αυτη γεννα.
Ομως στους παπαγαλους απο οτι εχω καταλαβει ειναι αλλιως.
Ο καθε ενας με 2 πουλια μπορει να ζευγαρωνει και να πουλαει... Πλεον για τα σκυλια υπαρχει νομος γι αυτο (ασχετως που φυσικα ο Ελληνας δεν τηρει ποτε τιποτα).
Αυτο το λεω γιατι θελω να μαθω... Αν δηλαδη στους παπαγαλους ισχυει αυτο που εγραψα πανω για τα σκυλια τοτε κι εγω απεκτησα το παπαγαλακι μου απο "εκτροφεα" της πισω αυλης...;!
Οπως και να εχει πιστευω οτι η αποψη της Sissy ειναι σωστη γιατι οταν αφορα μια ψυχουλα πρεπει να κανεις οση υπομονη χρειαζεται, ασχετως αν εγω σαν χαρακτηρας ειμαι οπως η melagio80 και συμφωνω οτι οταν εχασε το πολυαγαπημενο της φιλαρακι ηταν πολυ οδυνηρο μεχρι να αποκτησει νεο μελος.
Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι ιδια αντοχη στον πονο, ο καθε ενας το χειριζεται διαφορετικα.
 
εγω σημερα ειδα δυο μικρα παπαγαλακια ταισμενα στο χερι απο μαγαζι καθοταν συνεχεια στα χερια μου στον ομο μου ηταν απιστευτα δεν ξεκολουσαν απο πανω μου εδινε το ζευγαρι 35 ευρο το ενα εμενα μου ειπε επειδη ειμαι πελατης θα μου το αφηνε 30 εκει ηταν να τα παρω αλλα δεν τα αγορασα αλλα μου μπηκαν στο ματι
 
εγω σημερα ειδα δυο μικρα παπαγαλακια ταισμενα στο χερι απο μαγαζι καθοταν συνεχεια στα χερια μου στον ομο μου ηταν απιστευτα δεν ξεκολουσαν απο πανω μου εδινε το ζευγαρι 35 ευρο το ενα εμενα μου ειπε επειδη ειμαι πελατης θα μου το αφηνε 30 εκει ηταν να τα παρω αλλα δεν τα αγορασα αλλα μου μπηκαν στο ματι
Εσύ τώρα έχεις παρέα :Dαφοσιώσου σε αυτήν για κάποιο διάστημα, δες πως κυλά ο καιρός τι ανάγκες υπάρχουν να καλύψεις και μετά θα είσαι ελεύθερος να... Ξαναμπλέξεις και με άλλους! 😛
 
Back
Top