Φροντίδα Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μεγάλο κλουβί για lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης empress
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

empress

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2015
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα! Εχετε να μου προτεινετε καποιο μεγαλο κλουβι για lovebird?εχω ενα με διαστασεις 30*40*57 (αυτο της φωτο)αλλα θα ηθελα ενα μεγαλυτερο με μικρη ομως αποσταση καγκελων γτ σε αυτα των μεγαλων παπαγαλων περναει το κεφαλι αναμεσα υποθετω...
 

Συνημμένα

  • 700_thumb_270x270.webp
    700_thumb_270x270.webp
    8,9 KB · Προβολές: 356
Μπορεις να διαβασεις το παρακατω νημα για να δεις περιπου τι ψαχνεις.
Κλουβιά για παπαγάλους

Στα μικρόσωμα είδη παπαγάλων, Budgerigar και Lovebirds, που μπορεί να ζουν όχι μόνο σε ζευγάρια αλλά και σε μικρές ομάδες, το προτεινόμενο μέγεθος είναι 50 Χ 35 Χ 50 εκ.

Οι πατήθρες του πρέπει να είναι ξύλινες κατά προτίμηση για να γυμνάζουν πόδια και ράμφος ενώ οι κούνιες, σκάλες και αυτοσχέδια παιχνίδια με σχοινιά, χάντρες και κουδουνάκια είναι απαραίτητα αξεσουάρ, καθώς είναι πουλιά με παιχνιδιάρικη διάθεση.

Η χρήση των καθρεφτών πρέπει να αποφεύγεται, καθώς μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσουν στα πουλιά.

Το κλουβί θα πρέπει να έχει πλαϊνές πόρτες για την τοποθέτηση της ξύλινης εξωτερικής φωλιάς, αλλά και την τοποθέτηση μπανιέρας μιας και λατρεύουν το μπάνιο.

Επειδή τα μικρά είδη παπαγάλων ειδικεύονται στις αποδράσεις, οι πόρτες θα πρέπει να ασφαλίζουν προκειμένου να μην δραπετεύσουν οι φιλοξενούμενοι. Μπορεί να τοποθετείται σε ευήλιο και ευάερο μέρος στο μπαλκόνι, ενώ καλό θα ήταν την νύχτα να διαμένουν σε προφυλαγμένο από κρύο και αέρα, χώρο. Καθώς έχουν ανάγκη από ύπνο και ξεκούραση αρκετές ώρες την ημέρα χρειάζονται ένα δωμάτιο ήσυχο και χωρίς δυνατό φωτισμό.
 
Το διαβασα, ευχαριστω:-D
απλα θα ηθελα πιο συγκεκριμενα καποιο κλουβι που μπορω να βρω αθηνα γτ οπου ρωτησα δε με καλυψε κατι🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα κλουβια για μεγαλυτερους παπαγαλους ειναι επικινδυνα για lovebirds?περναει το κεφαλακι τους;
 
Λογικα οχι, αλλα προτεινω να σε συμβουλευσει η @maria p , δεν ειχα ποτε τετοια εμπειρια για να σου πω!
 
Από αυτό που έχω 2, δεν περνάει το κεφαλάκι τους
upload_2015-5-20_14-8-24.webp
Δεν ξέρω σε τι τιμή μπορείς να το βρεις γενικά. Είδα προ μηνός στο pet4you στην Αγ. Παρασκευή κοντά στην Μεσογείων, με 150 ευρώ.
 
Καλημερα! Εχετε να μου προτεινετε καποιο μεγαλο κλουβι για lovebird?εχω ενα με διαστασεις 30*40*57 (αυτο της φωτο)αλλα θα ηθελα ενα μεγαλυτερο με μικρη ομως αποσταση καγκελων γτ σε αυτα των μεγαλων παπαγαλων περναει το κεφαλι αναμεσα υποθετω...

θα ελεγα οτι θελει προσοχή. Ψαχνοντας στο internet ειδα οτι το διακενο για lovebirds πρεπει να ειναι μιση ιντζα (~ 1.3cm).
A Cockatiel Dies Because Of Improper Cage Bar Spacing | birdtricks.com/blog/a-cockatiel-dies-because-of-improper-cage-bar-spacing/
 
Εγώ του έχω 60Χ40Χ40 με κόστος αγοράς 22-23 ευρώ και φαίνεται ικανοποιητικό.
Αν μπορείς να πάρεις και 76άρα, θα είναι άρχοντας.
DSC01495_zpsnhjmjuel.jpg

DSC01499_zpsy84u5thj.jpg
 
Πολυ καλη επιλογη Μαρια. Τετοιο να αγορασεις empress, θα αρεσει στον παπαγαλο σου.
 
Μια χαρά είναι και περισσότερο ωφέλιμο χώρο και πιο φθηνό. Ρώτα απλά για το άνοιγμα των κάγκελων που δεν νομίζω βέβαια.
 
Ωραιο το κλουβακι, του λειπουν τα παιχνιδια. 😉
Μετά την πρώτη εβδομάδα του έφτιαξα και παιχνίδια, τα διέλυσε, τα ξαναέφτιαξα, τα ξαναδιέλυσε...
DSC01582_zpsnhckawan.jpg
 
Μετά την πρώτη εβδομάδα του έφτιαξα και παιχνίδια, τα διέλυσε, τα ξαναέφτιαξα, τα ξαναδιέλυσε...

Αυτος ακριβως ειναι ο σκοπος των παιχνιδιων! Συνεχιζε να του δινεις καινουρια παιχνιδια και να μην αφηνεις ποτε το κλουβι του αδειο και το μυαλο του να βαριεται. Τοτε ειναι χαρουμενο.
 
Μη σε μαλώσω τώρα!
😀 δεν είπα και τίποτα κακό και εγω δεν εχω παπαγάλους καναρίνι θα πάρω είπα :) τα καναρίνια είναι αλλιώς καμιά σχέση δεν παίζουν με παιχνίδια και τέτοια αλλά το κελάηδημα είναι άλλο πράγμα! το καθένα έχει την χάρη του
 
Εγώ του έχω 60Χ40Χ40 με κόστος αγοράς 22-23 ευρώ και φαίνεται ικανοποιητικό.
Αν μπορείς να πάρεις και 76άρα, θα είναι άρχοντας.
DSC01495_zpsnhjmjuel.jpg

DSC01499_zpsy84u5thj.jpg
Απο που αγορασατε το κλουβί αυτό; υπάρχει στο ίντερνετ;
 
Σπύρο, τα βρίσκεις σε αρκετά καλές τιμές ακόμα και σε συνοικιακά pet-shop, τουλάχιστον στην Αθήνα.
Αν θες για online αγορά, μπορείς να δεις στα διάφορα e-shop όπως εδώ:
https://www.pet4u.gr/bird-cage-white-wire-9669.html
 
Back
Top