Γενικά Έχουν εξαφανιστεί τα lovebirds μου από το κλουβί

dryhammer

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Καλαμάτα
☹Καλησπερα, θελω τη βοηθεια σας! Εδω και 3 μερες εχουν εξαφανιστει τα παπαγαλακαι απο το κλουβι. Παλιοτερα μου ειχαν φυγει(ειχα αφησει την ταιστρα ανοιχτη) αλλα μετα απο καποιες ωρες και αφου ειχα αφησει ανοιχτο το πορτακι απο το κλουβι τα ξαναβρισκα μεσα. Τον τελευταιο καιρο τα αφηνα επιτηδες 2-3 φορες τη βδομαδα να βγαινουν απο το κλουβι για να πετανε αλλα και παλι ερχονταν πισω. Αυτη τη φορα ομως δεν ειχε επιστροφη. Τον τελευταιο καιρο οταν πλησιαζα το κλουβι αυτα εμπαιναν μεσα στη φωλια και δεν εβγαζαν ουτε το κεφαλι τους. Περιμενα μηπως κανουν αυγουλακια μες το καλοκαιρι αλλα τπτ. Τα εχω(ειχα😕) σχεδον ενα χρονο και ειναι 2.5 χρονων(κοκκινο δαχτυλιδι). Καταλαβαινω οτι δεν εχω πολλες πιθανοτητες να ξαναγυρισουν αλλα μπορω να κανω κατι; Εχω ρωτησει καποιους γειτονες αλλα δεν ξερουν τπτ.
 
Χωρις να θελω να σε θιξω αλλα πολλα μελη σε ειχαν προειδοποιησει!☹
 
Παντα πρεπει να λαμβανουμε τα μετρα μας! Τα Lovebirds φημιζονται για τις αποδρασεις! Αλλη φορα λουκετακια σε πορτακια και δεσιμο σε ταιστρες!
 
Το τελευταιο πραγμα που χρειαζεσαι αυτη την στιγμη ειναι "κραξιμο" αλλα πως το εκανες αυτο;Ειναι δυνατον;

Μπορει να τους επιτεθηκε καποιο αρπακτικο η ακομα χειροτερα να ψωφισουν απο την πεινα. Κριμα τα πουλακια.
 
Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα... Τους ανοιγες το πορτάκι για να φεύγουν και να ξαναγυρίσουν μετά από λιγο; Δεν σκέφτηκες ότι κάποια στιγμή θα έφευγαν και δεν θα ξαναγύριζαν; Γιατί δεν τα άφηνες ελεύθερα μέσα στο σπίτι σου; Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις το κλουβι ανοιχτο μπας και έρθουν να φάνε που δεν νομίζω...
 
Μα γιατι;
Κοιτα τωρα τι εγινε, εφυγαν και δεν γυρισαν! Δεν ειναι σαν τα περιστερακια...
Σου ευχομαι να γυρισουν πισω συντομα.
Εχε τους το κλουβακι εξω με φαγητο και νερο για την περιπτωση που επιστρεψουν!
 
επρεπε να τα αφηνες μεσα στο σπιτι και οχι εξω... υπαρχουν πολοι κινδυνοι.. Οπως καποια αρπαχτικα και γατες... ακομα και αν εβλεπες πως γυρνανε αυτο δεν σημαινει κατι.. μια φορα ερχεται το κακο...
 
Ναι μου αξιζει λιγο κραξιμο, δεν επρεπε να το κανω αυτο. Φερθηκα ανοητα και τα λαθη πληρωνονται. Επειδη δεν μπορω να κανω κατι αλλο απλα θα περιμενω..

(οσοι θελουν ας κραξουν...)
 
Δεν σε κραζει κανενας! Ολοι συμπασχουμε μαζι σου! Σημασια εχει να βρεις τα πουλάκια για αυτο μην καθεσαι με σταυρωμενα χερια... Βγες, φωναξέ τα, αναζητησέ τα στην γειτονια, ρωτα παντου, βγαλε αφισσουλες με τις φωτογραφιες τους... Κανε κατι οσο το δυνατον συντομοτερα...
 
ασφαλως και δεν σε κραζουμε απλα ειναι το καθηκον μας να σου εκφρασουμε αυτο που θεωρουμε σωστο σαν αποψη...
 
Εδώ ο ειδικός…. Έχω χάσει και αν έχω χάσει….

Το είδος αυτό φωνάζει έντονα …ακούγετε από μεγάλες αποστάσεις …όταν δε είναι ελευθέρα νομίζω ότι η ένταση μεγαλώνει.
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η πόλη σου…αλλά σίγουρα δεν είναι σαν την Αθηνά. Διάδωσε όσο περισσότερο μπορείς ότι τα έχασες σε γνωστούς και όχι μονό…
Πήγαινε στα πετ σοπ και ενημέρωσε τα …..συνήθως στις πόρτες αφήνουν να βάλεις αγγελία …
Τύπωσε αφισακια και βαλτά σε σημεία όπου περνά κόσμος…
Βαλε αγγελία στις τοπικές εφημερίδες …είναι δωρεάν συνήθως και στο τοπικό ραδιόφωνο.
Δες τα παρακάτω …ίσως σε βοηθήσουν….

Και ότι χρειαστείς ρώτα με ……

Εύχομαι να τα βρεις σύντομα…

Χάνοντας τον αγαπημένο μας φίλο.. αυτά είναι που πρέπει να ξέρετε
https://community.petbirds.gr/threads/Χάνοντας-το-αγαπημένο-μας-κατοικίδιο.15958/

Άσχημα νέα, έφυγε ο Dennis
https://community.petbirds.gr/threads/Άσχημα-νέα-έφυγε-ο-dennis-ο-african-grey-μου.15930/
 
Τον τελευταιο καιρο τα αφηνα επιτηδες 2-3 φορες τη βδομαδα να βγαινουν απο το κλουβι για να πετανε αλλα και παλι ερχονταν πισω.
"επιτηδες";δηλαδη σαν να λες σας ανοιγω την πορτα και αντε στην ευχη του Θεου.
Τι να πω;Ευχομαι να πανε σε καλα χερια τα πουλακια!
 
παθηματα δυστυχως γινονται μαθηματα, αλλη φορα κλειδωμενα τα παντα αν βγαζεις πουλακια ελευθερα
 
Δε σε κραζει κανεισ φίλε μου γιατι ολοι μας εχουμε χασει... Και αν είνια κάποιος που δε το έχει κανει μπραβο του να μας πει τη συνατγη...ΑΛλα δεν εινια αυτο το θέμα μας.. Δε γινεται να μας λες οτι τ αφηνες ελευθερα και τωρα ανεβαζεις ποστ να σε βοηθησουμε, σε κατι που αν θυμαμαι καλα σε ειχαν προειδοποιησει παλιότερα... Δε μπορω να καταλαβω... Τα λαθη πληρονονται.. Μονο που τα λάθη σου δε τα πληρώνεις εσυ, αλλα τα πουλάκια σου...
 
Μήπως μπορείς να μου εξηγείς γιατί το έγραψες αυτό εδώ.

Για να σου απαντάμε τι;
Το έκανες καλά...
Περίμενε θα έρθουν πίσω...
Κρίμα για τα πουλια...
Έπρεπε να ξέρεις αυτό θα γινόταν μια μέρα...

Εγώ πιστεύω αυτό το θέμα δεν έχει νόημα.
Και ούτε για μαθήματα κάνει γιατί κάθε μικρό παιδί ξέρει αυτό γίνετε αν αφίνεις τα πουλια ελευθερα.
 
εμενα δεν μου αρεσει να κραζω οπος κανουν μερικοι, αφεισε τη πορτα του κλουβιου ανοιχτη οι ταιστρες γεματες φαι και νερο και σου ευχομαι να σου ξαναγυρησουν παλι, αλλες φορες αργουσαν να γυρησουν πυσω;
 
Dryhammer, ποτέ δεν ξέρεις! Εχε κοντά νερό και φαί, κανένα σεντόνι ή δίχτυ. Μπορεί να ξαναγυρίσουν. Μακάρι! Τα λαβ είναι έξυπνα και μπορούν και επιβιώνουν. Βέβαια, οι κίνδυνοι παραμονεύουν αλλά ίσως πάνε σε κανέναν κήπο ή μπαλκόνι όπου υπάρχουν κι άλλα λαβ. Εύχομαι να γυρίσουν!
 
τι να σου πω ειμαι σιγουρος πως θα γυρισουν εκτος αν τα εμποδιζει κατι.. υπαρχουν πολοθ λογοι που δεν μπορουν να γυρισουν και δεν τα λεω γιατι ειναι εκτος του κλιματος...
 
Το θέμα άνοιξε στις 26 Σεπτεμβρίου. Πιστεύετε δηλαδή πραγματικά ότι μπορεί να γυρίσουν τα πουλιά; Μακάρι να γυρίσουν αλλά δε μιλάμε για σκύλο, για πουλιά πρόκειται;
 
Back
Top