Φροντίδα Έχουν καταργηθεί οι ξύλινες πατήθρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης demimp82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

demimp82

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2017
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά!Ρώτησα γνωστή αλυσίδα pet shop αλλά και σε άλλα δύο συνοικιακά για ξύλινες πατηθρες και μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί γιατί γέμιζαν εύκολα ψείρες!
Ισχύει αυτό;
 
Επειδη το εχεις μεσα στο σπιτι δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα.
Παντα ξυλινες επαιρνα εγω και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα (με παπαγαλους).
Επισης πολλοι εδω μεσα με καναρινια χρησιμοποιουν αυτες.
Μια φορα το μηνα θα τις βγαζεις και θα τις πλενεις με καυτο νερο και ξυδι και ολα καλα :D
Αν εχει ηλιο εξω θα τις βγαζεις να στεγνωσουν εκει.
Νομιζω εχει καλες και οικονομικες https://petbirds.gr/product/φυσικές-ξύλινες-πατήθρες-οξιάς-30-cm/
Επισης βγαινουν σε διαφορα μεγεθη.
Καλυτερα να παρεις 2 διφορετικα για καλυτερη εκγυμναση των ποδιων 🙂
 
Σαφώς και οι ξύλινες είναι πιο επιρεπής στο να "γεμίσουν" ψείρες αλλά με τα κατάλληλα μέτρα προστασίας, οι πιθανότητες να αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο είναι απειροελάχιστες.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μάλλον μέσω ιντερνέτ βλέπω να τις παραγγέλνω αν δε βρω πουθενά αλλού!
 
Δήμητρα.. Αν βρεις αγόρασε αυτές..

patithres.webp

Στο bird market σίγουρα έχει.. Αλλιώς δες και στο karderines.gr.
Αν πάλι δεν τις βρεις και πιάνουν τα χέρια σου αγόρασε καβιλιες μέτρου... Τα περισσότερα πετ σοπ πουλάνε...η αλλιώς μπορείς να τις βρεις στα practiker η στα Leroy Merlin..

Αν πάρεις καβιλιες... Θα τις κόψεις ανάλογα με το κλουβί(η βάλε κάποιον που να ξέρει για να σε βοηθήσει αν δεν μπορείς η ίδια)και θα τις χαράξεις στις άκρες τους...
Μια των 10μμ και μια των 12μμ είναι ότι πρέπει για το σωστό πάτημα.. Και όχι μόνο.. Επειδή θα πατάει σε διαφορετικό πάχος πατηθρων θα γυμνάζονται και τα ποδαράκια του..

Όσο αφορά το καθάρισμα των ξύλινων πατηθρων... Μπορείς μια φορά στις 10 μέρες η και πιο αραιά... Να τις βάζεις σε μια λεκάνη με νερό ζεστό..φάρμακο πιάτων και ξύδι η λίγη χλωρίνη...
Θα τις αφήνεις μισή ώρα και θα τις ξεβγαζεις πάρα πολύ καλά... Μετά θα τις αφήνεις να στεγνώνουν εντελώς και ύστερα θα τις επιστρέφεις πίσω στο κλουβι ΣΤΕΓΝΕΣ.. Τώρα αργούν και να στεγνώσουν... Πάρε και άλλες για να αλλάζεις...
Και μια φορά τον μήνα μπορείς αν θες να τις ψεκαζεις με το chevitren της chevita. Γιατί οι ξύλινες πατηθρες είναι επιρρεπείς στις ψείρες και ας είναι και μέσα στο σπίτι, αλλά με την σωστή καθαριότητα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα... :)
 
Ρώτησα γνωστή αλυσίδα pet shop αλλά και σε άλλα δύο συνοικιακά για ξύλινες πατηθρες και μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί γιατί γέμιζαν εύκολα ψείρες
Πω πω, μέχρι εκεί έφτασε η αναίδεια. :D

Δήμητρα, πήγαινε λίγο παρακάτω σε ένα πιο ενημερωμένο κατάστημα και θα βρεις σε κάθε διάμετρο. Βρες απλά κάποιο περισσότερο ενημερωμένο.
 
Οι πατήθρες στο birdmarket μέχρι και την προηγούμενη Δευτέρα είχαν τελειώσει.
Κανε ένα τηλέφωνο να μάθεις αν έφερε η πότε θα ξαναφέρει.
 
Ρώτησα γνωστή αλυσίδα pet shop αλλά και σε άλλα δύο συνοικιακά
Να μας γράψεις αν μπορείς ονόματα εταιρειών, για να ξέρουμε κι εμείς αλλά και οι ίδιοι πόσο λάθος ενημερώνουν τους πελάτες τους.
 
Να μας γράψεις αν μπορείς ονόματα εταιρειών, για να ξέρουμε κι εμείς αλλά και οι ίδιοι πόσο λάθος ενημερώνουν τους πελάτες τους.
Στα pet city Ρώτησα. Τα αλλά είναι συνοικιακά και δεν είναι γνωστά.
 
Στα pet city Ρώτησα. Τα αλλά είναι συνοικιακά και δεν είναι γνωστά.
Σε οσα τετοια εχω παει εδω κ χρονια νομιζουν οτι εννοουμε κανα κλαρι απο δεντρο, δεν ξερουν τι ειναι.

Παντως και σε συνοικιακο που πηγαινα εχουν ελλειψη στις ξυλινες σε μεγεθη, εχει μονο τα μεγαλα.
 
Καλησπέρα παιδιά!Ρώτησα γνωστή αλυσίδα pet shop αλλά και σε άλλα δύο συνοικιακά για ξύλινες πατηθρες και μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί γιατί γέμιζαν εύκολα ψείρες!
Ισχύει αυτό;


Βρε τους πετσοπαδες! Ολα τα κουλα θα σου πουνε για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
Απο οσα σας λενε ουτε τα μισα μην ακουτε, για να μην πω ολα.
Δεν παιζονται πια
 
Πω πω, μέχρι εκεί έφτασε η αναίδεια. :D
.. Πέστα Πρόεδρε!👍D αλλά ποιός σε ακούει;☹
Να μας γράψεις αν μπορείς ονόματα εταιρειών, για να ξέρουμε κι εμείς αλλά και οι ίδιοι πόσο λάθος ενημερώνουν τους πελάτες τους.
και τι θα αλλάξει, βρε Μαρία; Εγώ ένα ξέρω.. Ο χορός των προβλημάτων στην εν λόγω αλυσίδα καλά κρατεί! Οταν δεν υπάρχει όρεξη για δουλειά, αλλά κυρίως οργάνωση.
δες και στο karderines.gr/shop..
εκεί υπάρχουν. Προχθές πήρα..👍
 
ο χορός των προβλημάτων στην εν λόγω αλυσίδα καλά κρατεί!
Ποιος χορός προβλημάτων Δημήτρη; Μην στοχοποιούμε φίρμες ελαφρά τη καρδία.
Προσωπικά είναι μία από τις επιλογές μου για κάποιες αγορές και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.
Ξέρω ότι έχουν κάποια πράγματα πιο συμφέροντα και κάποιοι άλλοι όπως το pet4u κάποια άλλα πιο συμφέροντα.
Ψάχνω πριν ψωνίσω. Πχ τα drontal για γάτες, τα βρήκα φθηνότερα πάντων σ' ένα μικρό καλά οργανωμένο μαγαζί κοντά στο σπίτι μου.
Δεν είχε όμως διαθέσιμο για σκύλο και το βρήκα στο petcity.
Δεν πάμε περιμένοντας να μας προτείνουν οι πωλητές τι θα ψωνίσουμε.
 
Μην στοχοποιούμε φίρμες ελαφρά τη καρδία.
δεν στοχοποιώ κανέναν,Μαρία.
Είμαι και γω μέσα σε αυτούς που δεν βρίσκω αρκετά πράγματα από αυτά που χρειάζομαι για τα πουλιά.. Και το κατέθεσα. Για όλα τα υπόλοιπα.. Τόσο αυτό που απάντησαν στην Δήμητρα,όσο και ότι άλλο έχουμε ακούσει και άλλοι κατά καιρούς, αρκεί πιστεύω.
Για σκύλους και γάτες έχουν αρκετά προιόντα από πολλά άλλα κατ/τα, για τα πουλιά.. Πάμε παρακάτω! 👍

ολα τα κουλα θα σου πουνε για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
Απο οσα σας λενε.. Ουτε τα μισα να μην ακουτε, για να μην πω ολα. Δεν παιζονται πια..
όχι όλοι, αγαπητέ Στέφανε. Υπάρχουν και αυτοί που έχουν διάθεση για δουλειά.
Μου έχουν πει για συνοικιακό πετ-σοπ που έχει τόσα προιόντα αλλά και άλλη τόση διάθεση να σου φέρει ακόμη και ότι δεν έχει που.. Καμμία αλυσίδα δεν το πιάνει! Και παράδοση στον χώρο σου χωρίς επιβάρυνση..χωρίς όριο αγορών.. 😉
 
Κάποιες απο τις αλυσίδες το θέλουν το ΚΡΑΞΙΜΟ :D
Υπάρχουν μια σειρά απο e-shop που έχουν γνώση και εξειδίκευση γύρο απο τα πτηνά. Προσφέρουν ευκολία, σχετικά καλές τιμές και εξυπηρέτηση σε υψηλά ποσοστά.
Ornitalia
Karderines.gr Shop
animalia.gr/shop/home.php
Birdmarket
ornishop.gr
http://my-petshop.gr/my-petshop/el/6-canaries
kanarienhaus
http://www.klouvi.gr/
http://zoopolispetshop.gr/
petsamolis.gr
https://www.ktiniatrikos.gr/
 
ο χορός των προβλημάτων στην εν λόγω αλυσίδα καλά κρατεί!
Όταν γράφεις αυτό, την στοχοποιείς και μάλιστα για ένα θέμα, που κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να καταλάβει, πως ως απάντηση δεν είναι δυνατόν να είναι γραμμή της εργοδοσίας αλλά πρόφαση λόγω άγνοιας του υπαλλήλου.
μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί γιατί γέμιζαν εύκολα ψείρες!
Αν η ίδια απάντηση δινόταν από κάποιον ιδιοκτήτη καταστήματος, θα μπορούσα να δεχθώ πως λέγεται και εκ του πονηρού. Όταν δίνεται από υπάλληλο αλυσίδας που πουλάει από τροφή για χάμστερς, ψάρια, σαύρες και ότι άλλο βάλει ο νους σου, όχι αυτή η απάντηση είναι ευθύνη του υπαλλήλου.
Αλλά δεν είναι πιασάρικη γνώμη όσο να κατηγορούμε τις αλυσίδες.
Κάποιες απο τις αλυσίδες το θέλουν το ΚΡΑΞΙΜΟ :D
Το υγιές κράξιμο θα έλεγα, ναι, κ. Μάκη.
Αυτό περιμένουμε από τους συλλόγους σας, να αγωνιστούν για την νομοθετική ρύθμιση της σωστής φιλοξενίας των ζώων όσο παραμένουν στα petshops, καθώς και της καταγραφής προμηθευτών και πιστοποιητικών γεννήσεων, αλλά μετά λύπης μου αυτά βλέπω να απουσιάζουν από τις ενέργειες όλων των συλλόγων.
 
Nόμοι υπάρχουν και μάλιστα αυστηρότατοι για την κατοχή, διαβίωση και διακίνηση των ζώων στα pet-shop . Αυτό έγινε πραγματικότητα και με την συμβολή συλλόγων και ανάλογων Ομοσπονδιών. Το θέμα είναι η ελλιπής εως ανύπαρκτη εφαρμογή τους.
 
Back
Top