Αναπαραγωγή Έχω δυο καναρίνια σε εξωτερικό χώρο και θέλω να τα ζευγαρώσω

Thanos250

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2017
Μηνύματα
58
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ και έχω στη κατοχή μου δυο καναρίνια:ένα αρσενικό και ένα θυληκο και θέλω να τα ζευγαρωσω. Τα έχω σε εξωτερικό χώρο στη ζευγαρωστρα χωρίς χώρισμα, είναι απόλυτα υγιής, με διατροφικη προετοιμασία και θα ήθελα να ρωτήσω πιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνω. Τα είχα αρχικά με χώρισμα αλλά ταιζοντουσαν κλπ και το έβγαλα. Σημερα έβαλα φωλιά και νήμα αλλά το σκορπούσαν πέρα δώθε. Μαλλον δεν είναι έτοιμα... Να περιμένω;🙂
 
Τα έχω σε εξωτερικό χώρο στη ζευγαρωστρα χωρίς χώρισμα
Βγάλε τη φωλιά και το νήμα. Βάλε ξανά το χώρισμα.

με διατροφικη προετοιμασία
Διάβασε αυτό το άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Η-προετοιμασία-των-καναρινιών-μου-πριν-την-αναπαραγωγή.29748/ στο οποίο αναφέρω τη διατροφική προετοιμασία που κάνω εγώ στα ζευγάρια μου. Εννοείται να διαβάσεις και όλα τα άρθρα που σου επισήμανε ο Γιάννης παραπάνω.

Και ένωσε τα μόλις δεις τα δείγματα πως είναι έτοιμα για ζευγάρωμα.

Τα έχω σε εξωτερικό χώρο
Τα έχεις προστατευμένα από αρπακτικά πουλιά και γάτες;
 
Λοιπόν παιδιά είμαι ο Thanos520 που άνοιξα την συζήτηση απλά έκανα νέο λογαριασμό επειδή ξέχασα τον κωδικό.

Τωρα:ευχαριστώ για τα θέματα που μου προτείνετε τα διάβασα με μεγάλη προσοχή όλα και μου λύθηκαν πολλές απορίες. Τα πουλιά προστατεύονται από σιτες προστασιας που απέχουν 8εκ από όλες τις πλευρές... Το νήμα αφαιρέθηκε όπως επίσης και η φωλιά. Τα χώρισα με 2χ χώρισμα ώστε να μην βλέπουν το ένα το άλλο. Θα περιμένω μέχρι να δω σημάδια επιθυμίας ζευγαρώματος όπως ακριβώς μου είπατε... Και ενημερώνω.

Ευχαριστώ για όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και τις απαντήσεις σας 🙂
 
Λοιπόν παιδιά είμαι ο Thanos520 που άνοιξα την συζήτηση απλά έκανα νέο λογαριασμό επειδή ξέχασα τον κωδικό.
Οι δύο λογαριασμοί συγχωνεύτηκαν. Τώρα θα πρέπει σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς μόνο αυτόν, τον Thanos250.
 
Ωραία Σταυρό ευχαριστώ πολύ.

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση ακόμα που με προβληματίζει; Άμα τα καναρίνια ταιζονται μεταξύ τους αλλά ο αρσενικός δεν κελαηδα προς την καναρα σημαίνει πως δεν είναι ακόμα εντελώς έτοιμα;Για παράδειγμα τα δικά μου φιλιούνται και ταιζονται...Αλλά δεν παρατηρήθηκε κανένα απολύτως κελαηδα από το αρσενικό, ούτε και καμιά σημαντική πρόοδο στην συμπεριφορά της καναρας.🙂
 
Ειναι φυσιολογικό να μην κελαηδα ο αρσενικός γιατί έχει μαζι του το θυληκο. Δεν χρειαζεται να το καλεσει. Οτι ταίζει την καναρα είναι επίσης πολύ καλό σημάδι. Η κανάρα δεν θα δείξει κατι, παρα μόνο διάθεση να φτιάξει την φωλιά οταν είναι ετοιμη. Και πιστεύω δεν θα αργησει..
 
Τα χώρισα με 2χ χώρισμα ώστε να μην βλέπουν το ένα το άλλο
Αν εξακολουθείς και τους έχεις και οπτικό χώρισμα, θα πρότεινα να το βγάλεις, ώστε τουλάχιστον να βλέπονται, να ταΐζονται μέσα από τα κάγκελα και να φλερτάρουν. Είπαμε ο έρωτας είναι... Τυφλός, αλλά όχι και στην κυριολεξία😛
 
Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Τα πουλάκια μαλωνουν που και που αλλα φιλιούνται επίσης... Πολλές φορές στην διάρκεια της ημέρας. Σημερα παρατήρησα κάτι περίεργο θα έλεγα... Η καναρα μου έκοβε χαρτί από τον πάτο του κλουβιου και στην προσπάθεια της συμμετηχε και ο αρσενικός. Μηοως προσπαθούν να βρουν υλικό για φωλιά... Επειδή τους είχα βάλει πριν τρεις ημέρες νήμα και δεν έγινε τίποτα απολύτως... Έχω μπερδευτεί μπορεί κανείς να με βοηθήσει;🙂
 
Επειδή τους είχα βάλει πριν τρεις ημέρες νήμα και δεν έγινε τίποτα απολύτως... Έχω μπερδευτεί μπορεί κανείς να με βοηθήσει;
Ακόμη παίζουν...
Όταν έρθει η ώρα να χτίσει τη φωλιά το θηλυκό σε ελάχιστες ώρες τη βλέπεις γεμάτη με ότι υλικό βρίσκει..
Υπομονή διαφορετικά θα ξοδεύεις χωρίς λόγο υλικό φωλιάς.
 
Η καναρα μου έκοβε χαρτί από τον πάτο του κλουβιου και στην προσπάθεια της συμμετηχε και ο αρσενικός. Μηοως προσπαθούν να βρουν υλικό για φωλιά... Επειδή τους είχα βάλει πριν τρεις ημέρες νήμα και δεν έγινε τίποτα απολύτως... Έχω μπερδευτεί μπορεί κανείς να με βοηθήσει;:)
Εγώ θα έλεγα ενώ τα έχεις χωρισμένα και να βλέπονται να δώσεις ξανά σε 5-6 μέρες νήμα και φωλιά στο θηλυκό. Αν δεις και τα βάζεις στη φωλιά και την επισκέπτεται συχνά, την δοκιμάζει κτλ, λίγο πριν την τελειώσει βγάλε το χώρισμα και καλούς απογόνους! Και αν τσακώνονται άστα! Είναι και αυτό μες το παιχνίδι! 😉
 
Εγώ πάλι είμαι της άποψης να βάλεις τη φωλιά στη θέση της με τσόχα, και να δώσεις λίγο νήμα, λίγες ίνες, ας πούμε 8, και λίγο βαμβάκι και έπειτα να παρατηρήσεις σε λίγη ώρα αν το παίρνει και το βάζει στη φωλιά. Αν ναι, τότε είναι εύλογο να της δώσεις και παραπάνω υλικό επίστρωσης. Αν όχι πάλι αύριο τα ίδια, κ. Ο. Κ.
 
Γενικα στην αναπαραγωγη τα πτηνά θέλουν αρκετη αλλά διακριτική παρατηρηση. Μια πσράβλεψει μπορεί να οδηγήσει σε αποτυχημένη αναπαραγωγή.
 
Παιδιά σήμερα έβαλα φωλιά και νήμα στην πλευρά τη θυληκιας και κρατάει ποσότητα νήματος στο στόμα... Και νομίζω εβαλε λίγο στην φωλιά της. Ο αρσενικός δεν παρουσίασε κάτι νέο στην συμπεριφορά του. Ειμαι σε καλό δρόμο;
 
Παιδιά σήμερα έβαλα φωλιά και νήμα στην πλευρά τη θυληκιας και κρατάει ποσότητα νήματος στο στόμα... Και νομίζω εβαλε λίγο στην φωλιά της. Ο αρσενικός δεν παρουσίασε κάτι νέο στην συμπεριφορά του.Ειμαι σε καλό δρόμο;
Θάνο, δεν είσαι εσύ στο δρόμο, εσύ είσαι ο Παρατηρητής - Φροντιστής, και χρειάζεσαι υπομονή και τίποτα άλλο. Και να θέλει να παίξει με το νήμα, δεν νομίζεις ότι θα το κρατήσει τουλάχιστον για όσο διαρκεί μία σου ματιά, στο στόμα; Κάθισε ήσυχα και υπομονετικά και απόλαυσε την όλη διαδικασία.
 
Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Εχω δυστυχώς το εξής πρόβλημα:ο αρσενικός μου όταν βλέπεται με την καναρα φουσκώνει, αλλά όταν τα χωρίσω με 2χ χώρισμα ξεφουσκώνει. Που μπορεί να οφείλεται αυτό το πράγμα; Τι πρέπει να κάνω;
 
ο αρσενικός μου όταν βλέπεται με την καναρα φουσκώνει, αλλά όταν τα χωρίσω με 2χ χώρισμα ξεφουσκώνει.
Τι εννοείς φουσκώνει και ξεφουσκώνει; Μπαλόνι είναι; Μπορείς να ανεβάσεις φώτο με το τι εννοείς φούσκωμα και τι ξεφούσκωμα;

*Δε σε κοροιδεύω απλά προσπαθώ να καταλάβω για να σε βοηθήσω!
 
Λοιπόν παιδιά... Εννοώ ότι όταν έβλεπε την καναρα φουσκώνει λίγο το πτέρωμα του.Αντιθετως όταν δεν βλεποταν μεταξύ τους ήταν σε φυσιολογική κατάσταση. Τωρα παρόλο που βλέπουν το ένα το άλλο είναι μία χαρά.Ίσως είναι λόγω στρες δεν ξέρω θα το παρατηρήσω διακριτικά και θα σας ενημερώσω . Τώρα πάντως το πουλάκι είναι μία χαρά... Κελαηδαει πάρα πολύ

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις 🙂
 
Λοιπον παιδιά σήμερα είδα τον αρσενικό να βατεβει την καναρα μπροστά στα μάτια μου. Επισης μάλλον την είχε ξαναβατεψει όριο μία μέρα αλλά έβαλα εξωτερικη φωλιά και νήμα και το σκορπούσαν πέρα δώθε. Να βάλω εσωτερική να ξαναδωκιμασω;🙂
 
Back
Top