Αναπαραγωγή Έχω δυο καναρίνια σε εξωτερικό χώρο και θέλω να τα ζευγαρώσω

Ναι, γιατί όχι; Βάλε και εσωτερική και εξωτερική φωλιά και άστην να διαλέξει.
 
Ναι, γιατί όχι; Βάλε και εσωτερική και εξωτερική φωλιά και άστην να διαλέξει.
Ωραία τοποθέτησα και τις δύο φωλιές και έβαλα και νήμα. Μέχρι τώρα η καναρα δεν κάνει τίποτα παράμονο μαζεύει ποσότητα νήματος στο στόμα και το κρατάει για αρκετή ώρα αλλά δεν το βάζει στην φωλιά. Θα περιμένω και θα ενημερώσω
 
Αυτό δείχνει μια ανέτοιμη κανάρα για να μπει σε αναπαραγωγή.
Ίσως παίζει η ηλικία κάποιο ρόλο διότι η καναρα είναι μόλις ενός έτους. Δεν ξέρω τι να πώ... Ο αρσενικος την βατεβει αρκετές φορές, από τις οποίες μία -δυο ειμουν μπροστά για να σιγουρευτώ. Θα περιμένω μία μέρα ακόμα. Διαφορετικά αν δεν γίνει τίποτα θα αφαιρεθεί η φωλιά και το νήμα και θα ξαναμπούμε τέλος Απριλίου.
 
Εγώ στη θέση σου θα τα άφηνα μαζί με φωλιά και θα έβαζα λίγο νημα 2 φορες την ημέρα, και όταν θα έπαυε να παίζει και θα το τοποθετούσε μέσα στη φωλιά, θα έδινα πολύ περισσότερο. Θα εξακολουθούσα δε τη διατροφική προετοιμασία.
 
Ίσως παίζει η ηλικία κάποιο ρόλο διότι η καναρα είναι μόλις ενός έτους. Δεν ξέρω τι να πώ... Ο αρσενικος την βατεβει αρκετές φορές, από τις οποίες μία -δυο ειμουν μπροστά για να σιγουρευτώ. Θα περιμένω μία μέρα ακόμα. Διαφορετικά αν δεν γίνει τίποτα θα αφαιρεθεί η φωλιά και το νήμα και θα ξαναμπούμε τέλος Απριλίου.

Nα έχουμε υπ' όψιν μας όμως, οτι αυτό μπορεί να διαφοροποιηθεί ραγδαία. Το πρωί μπορεί να ψιλοπαίζει και το βράδυ να έχει στρωμένη φωλιά.
Θα έλεγα οτι η πρόταση του Γιάννη για την διατήρηση της κατάστασης ώς έχει, είναι πολύ πιο κοντά στην θετική εξέλιξη..
 
Βρε Θάνο μην περιμένεις με το που δει νημα να στρωσει φωλια και να κανει αυγό. Υπομονη θελει το χομπι μας. Υπομονη και αγαπη. Εσύ δώστης διαφορες επιλογές, και διάφορα είδη νηματος να διαλέξει και άστην μονη της. Φετος ειχα καναρα που απλα γεμιζε γεμιζε γεμιζε τη φωλια με νημα επί 10 μερες και μολις εβγαλα αρκετο νημα και την ψιλοεφτιαξα εγω και της εβαλα και μια εσωτερικη φωλια να δω πως θα αντιδρασει μου εκανε αυγο στην εξωτερική διορθωμενη λιγο απο μενα φωλια! Οποτε αστα ως εχουν και ξερει καλυτερα εκεινη απο σενα τι να κανει! 😉
 
Back
Top