Γενικά Έχω πάθει ΣΟΚ, το καναρίνι μου πρέπει να έπαθε ανακοπή

Pavlos Kiriakou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2019
Μηνύματα
549
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το αρσενικό μου καναρίνι πρέπει να έπαθε ανακοπή.
[automerge]1569488700[/automerge]
Πλησίασα το κλουβί καί πρόσεξα ότι σκάλοσε το νύχι του στο κλουβί.
Εγώ φοβήθηκα μην σπάσει κανένα δάκτυλο και το έπιασα και του έκοψα τα νύχια παρατήρησα ότι η καρδούλα του χτυπούσε γρήγορα όταν το γύρισα στο κλουβί δεν αντιδρούσε.
Το αφίσα κάτω στο κλουβί ξάπλα έχει ένα δεκάλεπτο έτσι.
Τι έγινε;
Τι έκανα λάθος ρε παιδιά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άφησέ το ήσυχο, μην πηγαίνεις καθόλου κοντά για κανένα μισάωρο. Θα αναλάβει πιθανότατα. Ναι, έχει τρομάξει, εκτός κι αν πράγματι έχει πληγωθεί, αλλά αυτό θα το δεις στη συνέχεια. Μην μασάς, όλα καλά θα πάνε
 
Δεν πληγώθεικε και τα νύχια είναι σωστά κομμένα.
[automerge]1569489067[/automerge]
Έχω τρελαθεί
[automerge]1569489343[/automerge]
Και μόλις ξεκίνησε το κελαΐδισμα και το καμάρωνα.
Ετοίμαζα βιντεάκι για να το ανεβάσω.
Όχι ρε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν πληγώθεικε και τα νύχια είναι σωστά κομμένα.
[automerge]1569489067[/automerge]
Έχω τρελαθεί
Μην τρελαίνεσαι βρε Παύλο. Θα το ξεπεράσει. Απλά πρέπει να μείνει ήσυχο.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το έχω πάθει κι ο ίδιος μια φορά που για να αποφύγω να πηγαίνω στην άκρη του Θεού, κοπάναγα εγώ τις ενέσεις σε ένα καναρίνι, με οδηγία πτηνιάτρου φυσικά, και στο τέλος το κράταγα επί κανένα τέταρτο με δείκτη και αντίχειρα πάνω στο κλαδί, μέχρι να επανέλθει
 
Γιάννη δεν κάνει τίποτα, δεν κουνιέται,
Το έχασα μάλλον.
Δεν φαίνεται να ανασαίνει, το στρεσάρισα και δεν άντεξε η καρδούλα τού.
[automerge]1569490572[/automerge]
Όταν το έπιασα έβγαλε κραυγές σαν αρπακτικό με ανοιχτό το ράμφος, δεν το ζόρισα γιατί έγινε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι εγινε τελικα Παυλο;
Σκάλοσε ένα νύχι το στο κλουβί όταν το ξεσκάλοσε φοβήθηκα μην το ξαναπάθει καί τό έπιασα να του κόψω τα νύχια σε σκοτεινό δωμάτιο, όταν το έπιασα αντέδρασε με κάτι κραυγές, δεν το ζόρισα δεν το πλήγωσα δεν ξέρω, όταν το αφίσα στο κλουβί δεν αντιδρούσε
[automerge]1569492219[/automerge]
Δηλαδή πάει τώρα το πουλάκι; 🙁
Πολύ κρίμα

Μάλλον Γιάννη είναι πάνω από μισή ώρα έτσι.
 
Κρίμα Παύλο. Να σε ρωτήσω: Τις προηγούμενες φορές που το έπιανες ήταν υπερβολικά αντιδραστικό; Γενικά, το έπιανες συχνά για οποιοδήποτε λόγο;
 
Κρίμα Παύλο. Να σε ρωτήσω: Τις προηγούμενες φορές που το έπιανες ήταν υπερβολικά αντιδραστικό; Γενικά, το έπιανες συχνά για οποιοδήποτε λόγο;

Το είχα πιάσει αλλά δεν το ακινητοποίησα,
Πρώτη φορά του έκοψα τα νύχια
[automerge]1569493253[/automerge]
Το έπιασα μόνο για αλλαγή κλουβιού.
[automerge]1569493744[/automerge]
Ξέρω μια ζωή δεν γυρνάει πίσω ότι και να κάνω.
Αλλά θέλω να ξέρω πού έκανα λάθος έχω αλλά δύο πουλάκια και θα πάρω καί άλλα με τη κουράγιο θα τους κόβω τα νύχια.
Σε αυτό το σάιτ γράφουμε για να γινόμαστε καλύτεροι θέλω να ξέρω αν φταίω και που η αν ήτανε η κακιά στιγμή, και τι να προσέξω, την άλλη φορά.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει απο την εμπειρία του θα το εκτιμούσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν καποιο πουλακι ειναι πιο φοβικο σε σχεση με αλλα το πιανουμε σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ωστε να αποφυγουμε το κυνηγητό.
Απο κει και περα πουλακια με καποιο οργανικο θεμα μπορει να το βγαλουν ευκολοτερα σε συνθηκες στρες,υπαρχει και αυτη η περιπτωση.

Λυπαμαι Παυλο...
 
Λυπάμαι πολύ Παύλο για την τόσο άδικη απώλεια σου😞
Η μητέρα μου είχε έναν καρδινάλιο (έζησε 15 χρόνια στο σπίτι μας) και κάθε φορά που υπήρχε ανάγκη (σπάνια δηλ) να κοπούν τα νύχια του, έχανε τις αισθήσεις του και έκανε γύρω στα δέκα λεπτά να επανέλθει.
Για κάποια πουλιά το πιάσιμο και η διαδικασία κοψίματος των νυχιών αποδεικνύεται τόσο στρεσογόνο που τελικά δεν το αντέχουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι έκανα λάθος ρε παιδιά;
Mε την έννοια που αντιλαμβανόμαστε όλοι, τίποτα.
Εκείνο που πιστεύω εγώ, είναι οτι η συχνή επαφή (πιάσιμο για έλεγχο) περιορίζει τις πιθανότητες αυτών των ατυχημάτων.
Είμαι αντίθετος με το πιάσιμο σε σκοτεινό μέρος.
Πιστεύω οτι το πουλάκι πρέπει να έχει απόλυτη αντίληψη του χώρου και του χεριού μας.
Θα αντιδράσει,ίσως και υπερβολικά κάποιες φορές, αλλά θα σχηματίσει και άποψη για το τί σημαίνει η αιχμαλωσία σε μια ζεστή χούφτα. Αν του είναι άγνωστη αυτή η επαφή είναι πολύ πιο στρεσογόνα ιδιαίτερα σε μεγάλη ηλικία.
-Στην περίπτωση που "λιποθυμήσει" στο χέρι υπάρχουν μια δυό ενέργειες (αλμπάνικες μου φαίνονται, αλλα θα σας τις γράψω) που λέγεται οτι μπορεί να βοηθήσουν. Α) Βουτάμε και τα δυό πόδια σ' ένα ποτήρι νερό και μετά τα ακουμπάμε σε μια πετσέτα. Ακουμπάμε το κάθε ένα απο αυτά στους πόλους μιας 9βολτης πλακέ μπαταρίας για ένα δευτερόλεπτο, με πιθανές επαναλήψεις (όχι πάνω απο 3-4). Β) Κρατόντας το πουλάκι μπρούμυτα στην αριστερή χούφτα αρχίζουμε μια γρήγορη ΚΟΦΤΗ κίνηση, σφίξε - χαλάρωσε, σφίξε - χαλάρωσε, σφίξε - χαλάρωσε και ακολούθως ένα χτύπημα με τον αριστερό παράμεσο στην πλάτη, ανάμεσα στην βάση των φτερών. Τα σημάδια της επαναφοράς(άν υπάρξει) γίνονται άμεσα αντιληπτά.
 
Back
Top