Ασθένειες Έχω προβλήματα με το κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vlad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αφού δεν έχει τίποτα γιατί σου έδωσαν φάρμακα;
Είμαι ενάντια στην προληπτική χρήση φαρμάκων.
Πήγες σε πτηνίατρο ή σε απλό κτηνίατρο;
Το πουλάκι τώρα είναι χαρούμενο; Έχει ενέργεια; Τρώει και πίνει κανονικά;
Είναι ακόμα φουσκωμένο;
 
Είναι κτηνιατριο αλλα και πτηνιατριο. Τα φαρμακα που μου εδωσαν ειναι για το στρες γιατι μου ειπαν εφόσον δεν εχει τιποτα σωματικα, θα ειναι στρεσαρισμενο. Φουσκωμένο ειναι αλλα σημερα ξεκίνησα να του τα δινω γενικα και έτρωγε και επινε και ας ηταν φουντωμενο
 
Θα σας πω ένα περιστατικό με το ίδιο φαρμακο. Πριν κάποια χρόνια είχα ένα λοβακι όπου το έβλεπα κάπως φουσκωμενο. Είχα πάει σε ένα κτηνίατρο και μου είχε δώσει από ότι θυμάμαι το ίδιο φάρμακο και μετά την πρώτη χρήση το βρηκα στο πατο πεθαμένο. Δεν ξέρω αν φταει το φάρμακο αλλά όταν του έκανα νεκροψεία είχε πάθει καρδιακή προσβολή.
 
Είναι κτηνιατριο αλλα και πτηνιατριο. Τα φαρμακα που μου εδωσαν ειναι για το στρες γιατι μου ειπαν εφόσον δεν εχει τιποτα σωματικα, θα ειναι στρεσαρισμενο. Φουσκωμένο ειναι αλλα σημερα ξεκίνησα να του τα δινω

ναι σε ποιον το πηγες να δουμε αν υπαρχει στη λιστα που εχουμε στο φορουμ?
δεν ειμαι γιατρος αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση να συνεστησαν κατι τετοιο! Δλδ μετα απο ενα μηνα ημερο πουλακι και να ειναι στρεσαρισμενο; οταν ειναι στρεσαρισμενα δεν ειναι φουσκωμενα πρωτα απο ολα!
 
τους ενημερωσες οτι του εχουν χορηγηθει φαρμακα; σε ποιον πτηνιατρο πηγες;
απλα τους ειπα τα φαρμακα που μου ειπαν να του δωσο και με ρώτησαν αν εγινε καλύτερα και ειπα οχι. και ετσι που εγραψαν αλλα
ναι σε ποιον το πηγες να δουμε αν υπαρχει στη λιστα που εχουμε στο φορουμ?
δεν ειμαι γιατρος αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση να συνεστησαν κατι τετοιο! Δλδ μετα απο ενα μηνα ημερο πουλακι και να ειναι στρεσαρισμενο; οταν ειναι στρεσαρισμενα δεν ειναι φουσκωμενα πρωτα απο ολα!
Ειναι ενα κτηνιατριο στην καλλιθεα στην http://www.ktiniatriki-kliniki.gr/?...MIv87a1YDC3gIVSuh3Ch1OGg55EAAYASAAEgJjFPD_BwE εδω πηγα ειχα πάρει τηλ και ειπαν ασχολουνται και με πτηνα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μου φαίνεται λογική εξήγηση αυτή που σου έδωσαν στο πτηνιατρείο.
Προσωπικά πριν την αντιβίωση θα του έδινα λίγο ενεργό άνθρακα (ποτέ δεν δίνουμε μαζί με τη αντιβίωση γιατί χάνεται η "λειτουργία" του φαρμάκου)
Επίσης θα έλεγα να μας βάλεις φωτογραφία απο κουτσουλιές.
Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί είναι όλη μέρα φουσκωμένο.
Εκτός αν επειδή είναι μικρό που χρειάζονται περισσότερο ύπνο το κάνει για ξεκούραση κι εσύ θεωρείς ότι είναι όλη μέρα έτσι.

Επειδή είδα και το κλουβί του τώρα να σου πω ότι σίγουρα αυτό του προκαλεί ένα μικρός άγχος.
Είναι ακατάλληλο για κοκατίλ το κλουβί που έχεις.
Υπάρχουν πολλά κλουβιά για το είδος που έχεις σε καλές τιμές οπότε αν μπορείς να του πάρεις άμεσα ένα καινούριο, με παιχνίδια κλπ.
Θα είναι σίγουρα πιο χαρούμενο και θα δείς διαφορά :)
 
Αν του είπε ότι δεν έχει το πουλάκι πρόβλημα, εγώ θα έλεγα να επικεντρωθεί:
1. στη διατροφή (ας αγοράσει και πέλλετς και κανένα λαχανικό)
2. σε ένα άνετο κλουβί με παιχνίδια, τοποθετημένο σε τοίχο και σε ήσυχο περιβάλλον. Ακόμα και το παράθυρο που σε πολλά πουλιά αρέσει, σε μερικά τα στρεσάρει (ο δικός μου φοβάται τα περιστέρια που πετάνε έξω).
3. στον ύπνο (12 ώρες)
4. σε απαλή μουσική που ίσως βοηθήσει να ηρεμεί.

Αυτό το αντιστρές μάλλον είναι απλά κανά συμπλήρωμα διατροφής.
 
Ok Τοτε τι διαστασεις πρεπει να ειναι το κλουβι;Και που μπορω να τα βρω;
 
Διάβασε αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-πουλιά.17800/

Επίσης ένα κλουβί με 60x55x70 περίπου είναι σχετικά καλές.
Αν και στα κλουβιά ισχύει η φράση “the bigger the better”

Στο petsupermarket έχει μεγάλη ποικιλία και στο birdmarket αλλά θα βρεις διάφορα στο Ίντερνετ .
 
απλα τους ειπα τα φαρμακα που μου ειπαν να του δωσο και με ρώτησαν αν εγινε καλύτερα και ειπα οχι. και ετσι που εγραψαν αλλα

Ειναι ενα κτηνιατριο στην καλλιθεα στην ktiniatriki-kliniki.gr/ εδω πηγα ειχα πάρει τηλ και ειπαν ασχολουνται και με πτηνα
Νομιζω οτι η παραπάνω κλινική δεν είναι στη λίστα των πτηνιάτρων και ίσως είσαι η πρώτη που πας εκεί με πτηνό, από τη παρέα του φόρουμ.Αν κάνω λάθος και έχει κάποιο μέλος άλλη εμπειρία από τη επίσκεψη του με πτηνό, καλό θα ήταν να την εκφράσει και αν είναι να συμπεριληφθεί στη λίστα.
Εγω στη θέση σου όμως θα πήγαινα σε έναν από τους "δοκιμασμένους" γιατρούς της λίστα που σου έβαλαν παραπάνω για να νιώσω πιο σίγουρος.
Το πουλάκι το πήγες εκεί;
Το εξέτασαν;
Πήραν δείγμα κουτσουλιάς για ανάλυση ;
Ή πήγες εσύ και τους περιέγραψες το περιστατικό;

Επειδή το πουλάκι είναι μικρό σε ηλικία,ίσως πρέπει να προσέξεις αν τρέφεται σωστά. Δηλαδη αν καταφέρνει να σπάει τους σπόρους ή να τρώει το τσαμπί κεχρί που θα του βάζεις.
Θα έλεγα να το ζυγίσεις το μικρό σε μια ζυγαριά ακριβείας(από αυτές που έχουμε όλοι στη κουζίνα μας) και να μας πεις τι βάρος έχει.
Ποιο αντιστρες διάλυμα σου έδωσε και για πόσες μέρες σου είπε να το δίνεις;

Αν μπορείς τράβα ένα βιντεάκι να δουμε ζωντανά πως συμπεριφέρεται και να ερμηνεύσουμε, αν γίνεται, τη γλώσσα του σώματος τους.
 
Αυτά τα "αντιστρές σκευάσματα" και τη διάγνωση του στρες στα πουλιά ποτέ δεν τα κατάλαβα.
μα βρε Ανεστη ειναι δυνατον το πουλακι να ειναι στρεσαρισμενο ενα μηνα; να ειναι τι πρωτες μερες οκ το καταλαβαινω! Δλδ αυτο με ξεπερναει!
 
Νομιζω οτι η παραπάνω κλινική δεν είναι στη λίστα των πτηνιάτρων και ίσως είσαι η πρώτη που πας εκεί με πτηνό, από τη παρέα του φόρουμ.Αν κάνω λάθος και έχει κάποιο μέλος άλλη εμπειρία από τη επίσκεψη του με πτηνό, καλό θα ήταν να την εκφράσει και αν είναι να συμπεριληφθεί στη λίστα.
Εγω στη θέση σου όμως θα πήγαινα σε έναν από τους "δοκιμασμένους" γιατρούς της λίστα που σου έβαλαν παραπάνω για να νιώσω πιο σίγουρος.
Το πουλάκι το πήγες εκεί;
Το εξέτασαν;
Πήραν δείγμα κουτσουλιάς για ανάλυση ;
Ή πήγες εσύ και τους περιέγραψες το περιστατικό;

Επειδή το πουλάκι είναι μικρό σε ηλικία,ίσως πρέπει να προσέξεις αν τρέφεται σωστά. Δηλαδη αν καταφέρνει να σπάει τους σπόρους ή να τρώει το τσαμπί κεχρί που θα του βάζεις.
Θα έλεγα να το ζυγίσεις το μικρό σε μια ζυγαριά ακριβείας(από αυτές που έχουμε όλοι στη κουζίνα μας) και να μας πεις τι βάρος έχει.
Ποιο αντιστρες διάλυμα σου έδωσε και για πόσες μέρες σου είπε να το δίνεις;

Αν μπορείς τράβα ένα βιντεάκι να δουμε ζωντανά πως συμπεριφέρεται και να ερμηνεύσουμε, αν γίνεται, τη γλώσσα του σώματος τους.
Το εξετασαν και ειπαν δεν εχει καποιο θεμα σωματικα, δειγμα δεν πηραν απλα το ειδαν αλλα δν θυμαμε τι ακριβως μου ειπαν γιαυτο.. Τα φαρμακα που μου εγγραψαν ειναι Tabernil VERMICIDA Tabenil DOXICICLINA kai tarbenil ANTI-STRESS
 
Το εξετασαν και ειπαν δεν εχει καποιο θεμα σωματικα, δειγμα δεν πηραν απλα το ειδαν αλλα δν θυμαμε τι ακριβως μου ειπαν γιαυτο.. Τα φαρμακα που μου εγγραψαν ειναι Tabernil VERMICIDA Tabenil DOXICICLINA kai tarbenil ANTI-STRESS
Σου έδωσε και τα 3 σκευασματα και σου είπε να τα χαρηγήσεις;
Με ποια δοσολογια και ποια σειρά;
3 σκευάσματα ίδιας εταιρείας... Το καχύποπτο μυαλό μου πάει στη προώθηση της και μόνο
 
μα βρε Ανεστη ειναι δυνατον το πουλακι να ειναι στρεσαρισμενο ενα μηνα; να ειναι τι πρωτες μερες οκ το καταλαβαινω! Δλδ αυτο με ξεπερναει!

Όποιος δεν έχει κάτι περιωπής να πει κοτσάρει ένα "έχει στρες" πάρε κι ένα αντιστρες μαζί κι αντίο σας. Γιατί άμα φύγεις με το μπουκαλάκι στο χέρι τότε λες είναι καλός ο γιατρός. Πιο μάρκετινγκ δεν έχει.

Όλοι έχουμε στρες άνθρωποι και ζώα.
 
Αντιστρες είναι μόνο το τελευταίο (ουσιαστικά πολυβιταμίνη). Σου έδωσε και ένα αντιπαρασιτικό και ένα αντιβιοτικό!
Μήπως να το πήγαινες σε πτηνίατρο - πτηνίατρο και όχι κτηνίατρο - "πτηνίατρο";
Αν έχει γίνει λάθος δάγνωση, ίσως τα φάρμακα επιβαρύνουν την κατάσταση.
 
Back
Top