Γενικά Έχω την ανάγκη να με βοηθήσετε να διαλέξω παπαγάλο

αντρέας

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Βόλος
Εχω την ανάγκη να με βοηθήσετε!☹ εδω και παραπανω απο 20 μερες ψαχνω σε ολο το ιντερνετ να βρω τον καταλιλο παπαγαλω βαση με αυτο που θελω και δεν μπωρω να βρω κατι.
βασικος λογος ειναι η ελλειψη γνωσεον ! Και σε οσα side εχω δει δεν λενε αυτο που ψαχνω εγω .
Δηλαδη :
1. Παπαγαλος μεσεου μεγεθους με εντονα χρωματα!
2. Nα ειναι ανεχτικος στο χαιδεμα (να μπορω να τον χαιδευω στην πλατι και στο κεφαλι!)
3. Οσο το δηνατο λιγοτερο θοριβω!

Δεν μ`ενδιαφερει καθολου το να μηλαει!

Μου αρεσει να βαζω τον παπαγαλω στην αγκαλια μου και να παιζω μαζι του! Οχι να καθετε μονο στο χερι μου και στον ωμο μου

Εχω αναγκη την παραμικρη σας σκεψη!

εννοειτε που θα τον παρω μωρο!
 
Ανδρέα μου, η έλλειψη γνώσεων αντιμετωπίζεται με την μελέτη!
Μην βιάζεσαι! Μελέτησε με υπομονη και επιμονη όσα θεματα αφορουν παπαγάλους.
Οι παπαγαλοι μεσαίου μεγέθους είναι συνηθως πολύχρωμοι, αλλά έχουν αρκετά δυνατή φωνή. Επιπλέον η τιμή τους ειδικά οταν είναι μωρα, είναι λίγο ακριβη! Ηδη στο φόρουμ με τα αρθρα για παπαγαλους μπορείς να βρείς πληροφορίες για καποια είδη... Ξεκινα την μελετη και καλη επιτυχία στη επιλογή σου...

Επίσης ρίξε μια ματιά εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
 
Αντρέα μονο ένας ψευτικος παπαγαλος έχει ολα αυτα που ζητας και θα τον χαιδέυεις και δεν θα κανει θόρυβο. Και πρωτου να θυμωσεις θα πρέπει να σκεφτεις οτι ίσως να είσαι υπερβολικός σε αυτο που ψάχνεις. Το καθε πουλι έχει την δικη του προσοπικοτητα αν θελει χαδια θα σου τοδίξει αλλα όσο θέλει εκεινο. Όσο για την φασαρία με τον καιρό και με πολυ υπομονη θα μειωθει όχι να εξαλιφθει. Όσο για την αγγαλια καλυτερα να παρεις μια γάτα.
 
Είσαι στο κατάλληλο μέρος για να αποκτήσεις οσες γνώσεις χρειάζεσαι ώστε να είσαι σε θέση να αποφασίσεις πι πουλί σου ταιριάζει.

Παπαγάλος με σιγαστήρα για αξεσουάρ δεν έχει βγέι ακόμη...όντως οι μικρότεροι σε μέγεθος είναι πιο θορυβώδης συνήθως όπως σου γράφει κ η Τζωρτζίνα.

Το θέμα χρημάτων που μπορείς να διαθέσεις είναι κ αυτό επίσης βασίκό...

Το σίγουρο είναι οτι αν θές να έιναι ήρεμο κ να μπορέις να το χαιδέυεις θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για την εκπαιδευσή του και για να δεθεί μαζί σου.
 
παιδες με παρεξιγισατε και γινατε λιγο σκλιροι απεναντη μου δεν ειπα που θελω ενα πουλι με μπαταριες ουτε κανα πουλι με σιχαστιρα αλλα π.χ η ροζελα ειναι πιο θοριβοδης απο τα baraband ειναι καποιες ρατσες πιο φονακλαδικα απο καπια αλλα! αυτο εννοω!
καλα ολα αυτα που μου λετε αλλα εγω θα προτιμουσα να μου προτινατε καπια ρατσα! βαση με αυτα που σας εγραψα
δεν με πιραζει το κοστος!
 
Aν και ειναι μικρου μεγεθους θα σου προτεινα ενα ζευγαρι Budgies και δεν φωναζουν πολυ και εχουν εντωνα χρωματα και ειναι πολυ ευκολα στην εκτρωφη τους. Θα εχεις και εμπειρια αναπαραγωγη και δεν κοστιζουν πολυ...
 
Aν και ειναι μικρου μεγεθους θα σου προτεινα ενα ζευγαρι Budgies και δεν φωναζουν πολυ και εχουν εντωνα χρωματα και ειναι πολυ ευκολα στην εκτρωφη τους. Θα εχεις και εμπειρια αναπαραγωγη και δεν κοστιζουν πολυ...

ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΑ ΜΙΤΣΟ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΙΑ ΧΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ! 😛 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
επειδη με εχει απασχολησει και μενα αυτο το προβλημα (να μην ξερω πιο ειδος μου ταιριαζει) κατεληξα σε αυτο https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-Σενεγάλης-poicephalus-senegalus.2604/ επειδη μενω σε διαμερισμα, λειπω πολλες ωρες και δεν εχω και πολυ χωρο στο σπιτι. Παντως οτι και να διαλεξεις για να το χαιρεσαι το πουλι σου, να ειναι γερο,υγιες και χωρις ακραιες συμπεριφορες (κραυγες, δαγκωματα, να μαδιεται μονο του) πρεπει να αφιερωνεις αρκετο χρονο, να εχεις υπομονη και να φροντισεις να διαβασεις να μαθεις πολλα πραγματα για το συγκεκριμμενο ειδος
 
Λοιπον εγω εχω ενα RINGNECK... Κυκλοφορουν σε πρασινο, μπλε, lutino (κιτρινο) και το lacewing το οποιο θα κοστισει λιγο περισσοτερο...
Ο δικος μου ειναι πολυ ησυχος...
Μονο το πρωι σφυριζει και κραζει λιγο αλλα χωρις να γινετε θωρυβοδης...
Ειναι πολυ εξυπνα, ομορφα και φτηνα πουλια...
 
Tha fonazei i oxi eksartate apo esena kai pos tha ton mathis... To idio isxei kai gia xaidema... P.x. o dikos mou einai poli iremos, paizi mazi mou, kathete sta xeria sto omo mporei na kathete ores...pezei me tis alesides tou lemou me ta skoularikia...omos den thelei na ton akoumpane... Fonazei poli to proi...to vrady poli oreksi gia paixnidia...an ton afino xoris prosoxi fonazei kai to vrady. 🙂
Den iparxei akrivos ayto pou psaxneis...ligo poli ta pio "eykola" papagalakia einai ta Budgie (Budgerigar)... Omos kai pali ola eksatrate apo esena...
 

ΜΠΡΑΒΟ βρε κουκλα αυτον σκευτομε και γω τον τελευτεο καιρο και ειναι και ο μονος που εχω δει σε πολα βιντεακια να καθεται να τον χαιδευουν !

εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου τωρα που καταλαβες πανω κατω τι θελω και φενεσε και ψαγμενη! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
δεν νομίζω οτι ειμαι κ πολύ "ψαγμένη" όπως λές τουλάχιστον οχι οσο άλλα μέλη του φόρουμ εδω... Εγω αυτά είχα να προτεινω με βάση όσων έχω διαβάσει και οχι απο προσωπική εμπειρία. Αφού καταλήξεις πιο είδος σε ενδιαφέρει περισσοτερο να αποκτήσεις σου προτέινω να διαβάσεις πρώτα οσα περισσοτερα μπορείς για αυτό και φυσικά να έχεις στο μυαλό σου πως οποιο παπαγάλο και να διαλέξεις θα δεσμευθεις μαζί του για πολλααα χρόνια.
 
Back
Top