Γενικά Έχω την ανάγκη να με βοηθήσετε να διαλέξω παπαγάλο

Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση και σε όποιο είδος και αν καταλήξεις να του δώσεις πολύ χρόνο και αγάπη και προ πάντων μην βιαστείς. Σκέψου τι καλά έχει να σου προσφέρει ενας φτερωτός φίλος αλλα σκέψου οτι είναι και δέσμευση σοβαρή.
 
Αν πάρεις εναν ζακο απο μωράκι δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγω τον δικο μου 7 χρόνια τώρα δεν τον έχω ακούσει ποτέ να τσιρίζει, μόνο να μιλάει. Και τρυφερός είναι. Εμένα η δικιά μου θέλει όλο χάδια και παιχνίδια. Βέβαια την είχα πάρει μωράκι, με έμαθε, μεγαλωσε σε ένα ήσυχο περιβαλλον με πολύ αγάπη. Βέβαια δεν έχει έντονα χρώματα που θες... Και κάτι άλλο. Μιλάμε για ζωντανά πλάσματα, αν βγάλουν και καμιά κραυγή χαλάλι τους. Δεν είναι μηχανές να τις ρυθμίζουμε... Φιλικά
 
Δεν σημαινει στο οτι τον ειδες να τον χαιδευουνε δεν υπαρχουν πουλια που δεν τα ειδες τα χαιδευουν αλλα κανωνηκα γυνετε. Τελως παντων οταν καποιος υποτηθετε οτι εχει εξημερωσει πληρος ενα πουλι μπορει να το χαιδεψει εκτως αν προκειτε γιατην πρωσοπηκοτητα του. Και εσει παραδηγματος χαρη μπορει να παρεις αυτο το πουλι και να μην καταφερεις ποτε να το χαιδεψεις... Καποιος ομως μπορει να εχει την δυνατοτητα να χαιδεψει σπουργιτι ειναι θεμα εκτροφεα και οχι του πτηνου.
 
Aνδρέα στο φόρουμ με τα άρθρα για παπαγάλους θα βρείς γύρω στα 25 άρθρα που αφορούν 25 διαφορετικά είδη παπαγάλων. Κάνε εναν κόπο, μελέτησέ τα ένα ένα, διάβασε τα χαρακτηριστικά και τις συνήθειές τους, δες τις φωτογραφίες που κατατιθεντε και μην βιαστεις να πάρεις μια απόφαση επηρεασμένος απο τις προσωπικές εμπειρίες του καθε ενός.

Οι παπαγάλοι έιναι γενικά μακρόβια πουλιά και αποτελούν ένα σύντροφο για παραπάνω από 20 χρόνια αν τους προσφέρεις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης. Εισαι νέο παιδί... Σκέψου πως μπορεί να διαμορφωθούν οι συνθήκες της ζωής σου μέσα στα επόμενα χρόνια, σκέψου και διάβασε όλα αυτα που έχουν ήδη αναφερθεί πάμπολες φορές σε αρκετά ποστ, τι θα κανεις το πουλί στις διακοπές σου κτλκτλ.

Κανείς δεν σε μαλώνει, ουτε σε δουλεύει. Ολοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν με τον τρόπο τους να καταλήξεις στην σωστή απόφαση. Γιατι η απόκτηση ενός φίλου είναι μεγάλη ευθύνη. Σου ευχόμαστε να καταλήξεις στην σωστή απόφαση για σενα μιας και εσυ γνωρίζεις τις ιδιαίτερες συνθήκες της ζωής σου! Καλή επιτυχία!
 
Δεν σημαινει στο οτι τον ειδες να τον χαιδευουνε δεν υπαρχουν πουλια που δεν τα ειδες τα χαιδευουν αλλα κανωνηκα γυνετε. Τελως παντων οταν καποιος υποτηθετε οτι εχει εξημερωσει πληρος ενα πουλι μπορει να το χαιδεψει εκτως αν προκειτε γιατην πρωσοπηκοτητα του. Και εσει παραδηγματος χαρη μπορει να παρεις αυτο το πουλι και να μην καταφερεις ποτε να το χαιδεψεις... Καποιος ομως μπορει να εχει την δυνατοτητα να χαιδεψει σπουργιτι ειναι θεμα εκτροφεα και οχι του πτηνου.

εισαι ωραιος! σε παω!
 
Aνδρέα στο φόρουμ με τα άρθρα για παπαγάλους θα βρείς γύρω στα 25 άρθρα που αφορούν 25 διαφορετικά είδη παπαγάλων. Κάνε εναν κόπο, μελέτησέ τα ένα ένα, διάβασε τα χαρακτηριστικά και τις συνήθειές τους, δες τις φωτογραφίες που κατατιθεντε και μην βιαστεις να πάρεις μια απόφαση επηρεασμένος απο τις προσωπικές εμπειρίες του καθε ενός.

Οι παπαγάλοι έιναι γενικά μακρόβια πουλιά και αποτελούν ένα σύντροφο για παραπάνω από 20 χρόνια αν τους προσφέρεις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης. Εισαι νέο παιδί... Σκέψου πως μπορεί να διαμορφωθούν οι συνθήκες της ζωής σου μέσα στα επόμενα χρόνια, σκέψου και διάβασε όλα αυτα που έχουν ήδη αναφερθεί πάμπολες φορές σε αρκετά ποστ, τι θα κανεις το πουλί στις διακοπές σου κτλκτλ.

Κανείς δεν σε μαλώνει, ουτε σε δουλεύει. Ολοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν με τον τρόπο τους να καταλήξεις στην σωστή απόφαση. Γιατι η απόκτηση ενός φίλου είναι μεγάλη ευθύνη. Σου ευχόμαστε να καταλήξεις στην σωστή απόφαση για σενα μιας και εσυ γνωρίζεις τις ιδιαίτερες συνθήκες της ζωής σου! Καλή επιτυχία!

εχεις πολα δικια σε ολα αυτα που λες εχω κανει τα κουμαντα μου και δεν το σκευτικα χτες, ειναι παραπανω απο 2 χρονια που θελω να κανω αυτην τι κινιση και εκανα πολυ προπονιση με τον ντερη μου Lovebird και λεβεντης!
 
Tωρα ποιος δουλευει ποιον; Αν θες πανε στο προφιλ μου και δες την ηλικια μου για να το κλεισουμε λιγο😡.
 
Εγω φιλε θα σου προτεινα εναν ringneck .. ειχα παλια εναν και τον εχω δωσει στην αδερφη μου τωρα... Ειναι οικονομικος πολυ με πολλα χρωματα και αν τον παρεις μωρο θα τον κανεις αρκετα ημερο.. Αφου δεν σε ενδιαφερει η ομιλια νομιζω ενα τετοιο θα σου ταιριαζε :)
 
Όλα αυτά που αναφέρεις πως θες φίλε μου εκτός από το μεσαίο μέγεθος τα έχει και το Lovebird που ήδη κατέχεις. Ο χαρακτήρας του μοιάζει πάρα πολύ με τον χαρακτήρα μεγάλων παπαγάλων και αν το πάρεις από μικρό και το χειριστείς όπως πρέπει κάθεται και να το χαϊδέψεις. Πάντα βέβαια εξαρτάτε και από τον χαρακτήρα του πουλιού. Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν σου κάνει το Lovebird και θες άλλο παπαγάλο; Δεν θα παρατηρήσεις τόσο τρομερές διαφορές στο χαρακτήρα. Αν το θέμα είναι το μέγεθος τότε νομίζω πως σχεδόν όλοι οι μεσαίου μεγέθους παπαγάλοι σου κάνουν και το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα περισσότερο. Αν θες θα μπορούσες μόλις κατασταλάξεις σε ένα είδος να ρωτήσεις και αν υπάρχουν κάποιες ιδιαίτερες δυσκολίες ώστε να αποφύγεις κάποια λάθη.
 
πιστευω οτι και τα conures ειναι μια πολυ καλη επιλογη...
εχει ενας φιλος μου και ειναι αχωριστοι... Ολο παιχνιδια και αγκαλιτσες ειναι. Φυσικα αυτο εξαρταται απο το πως θα μαθεις εσυ το πουλι να συμπεριφερεται.

κοιταξε κι ενα σχετικο αρθρο για τα conures:
https://community.petbirds.gr/threads/sun-parakeet-aratinga-solstitialis.5536/
 
Γενικά έχω διαβάσει αρκετά για παπαγάλους και στο παρελθόν έχω κάνει κι εγώ έρευνα για πιο πουλί μου ταιριάζει καλύτερα. Σύμφωνα και μια φοβερή τύπησα που μεγαλώνει παπαγάλους ταισμένους στο χέρι, οι αφρικάνικοι (Ζακό, Σενεγαλαίζοι, Mayern) είναι πιο ήσυχοι από τους άλλους..Αυτό μπορώ να στο πω κι εγώ! Ο Σενεγαλέζος μου είναι αρκετά ήσυχος σε σχέση με το Cockatiel μου το οποίο φονάζει σχεδόν ασταμάτητα, ειδικά αν δεν του δεινεις προσοχή και δεν το βγάζεις από το κλουβί του..Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω και το τηλέφωνο αυτής της τύπησας, εκτός από την αγορά του πουλιού, μπορεί να σου δώσει καλές συμβουλές. Την εμπιστεύομαι πολύ. Κι εμένα μου την συστήσανε και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Για εμένα ο βασιλιάς των παπαγάλων είναι ο Ζακός πάντως.. Δεν έχει τόσο σημασια το χρώμμα, όσο η αντίληψη για εμένα..Αλλιώς μετα θα συμφωνήσω για Eclectus και επίσης ρίξε μια ματιά σε Maximilian ή blue head Pionus. Από φωνές βέβαια.. Δεν είμαι σίγουρη τί ακριβώς παίζει.. Ένας φίλος μου είναι αυχαριστημένος με Mayern..
Ελπίζω να σε βοήθησα, συμπατριωτάκι! 🙂
 
Αντρέα, εγώ πήρα ένα monks το βλέπεις και στην φωτογραφία, είναι τέλειος, κάθετε στο χέρι, του αρέσει να τον χαϊδεύωκαι επίσης θέλει να είναι συνέχεια έξω από το κλουβί του, μωρό και ήμερο.
 
Νομίζω ότι εδώ είσαι.Ήσυχος παπαγάλος μεσαίου μεγέθους και με πολλά χρώματα. Ένας φίλος τον έχει εδώ στη Καλαμάτα και είναι πολύ καλός στη συμπεριφορά του. Τώρα το να μη φωνάζει θα συμβάλεις και εσύ με την ανατροφή του

 
Ολοι οι παπαγαλοι ειναι καλοι αρκει να τον μαθεις εσυ απο μικρο.. Οι ζακό ειναι όντως λιγο πιο εξυπνοι απο τους αλλους αλλα υστερούν πολυ σε ομορφια πιστευω. Για μενα ολοι εχουν κατι ξεχωριστο να σου δωσουν 🙂
 
Back
Top