Αναπαραγωγή Ήρθαν τα πρώτα μου μικρά καναρίνια

Τα μικρά καναρινάκια γίνανε χθες 26 ημερών και επειδή παρατήρησα ότι το αρσενικό είχε αρχίσει να τα τσιμπάει και μάλιστα χθες ανταπαντούσαν και τα μικρά που έκαναν αντεπίθεση στον πατέρα αποφάσισα να τα χωρίσω.

Τα έβαλα προσωρινά σε ένα μικρό σχετικά κλουβάκι, αύριο θα πάρω μια διπλή ζευγάρωστρα για να είναι πιο άνετα.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν τα έχω δει να τρώνε μόνα τους. Υποθέτω όμως ότι τρώνε γιατί αν δε τρώγανε από χθες μέχρι σήμερα θα είχε αρχίσει να φαίνεται. Αντίθετα είναι ζωηρά και πολύ κινητικά.
 
Πανεμορφα ειναι Στεφανε
συγχαρητηρια

η διπλη ζευγαρωστρα θα σε βοηθησει πολυ μεχρι να αρχισουνε να τρωνε ολα μονα τους και θα ησυχασεις απο τους τσακωμους

ΜΦΧ
Πανος
 
Παναγιώτη δεν κατάλαβες τη ζευγαρώστρα δε θα την πάρω για να βάλω το ζευγάρι από τη μια και τα μικρά από την άλλη, αλλά για να έχουν τα μικρά περισσότερο χώρο και να πετάνε.
Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι ότι αν από χθες το μεσημέρι που τα χώρισα μέχρι αυτή τη στιγμή αν δεν τρώγανε δε θα φαινότανε; Δεν θα άρχιζαν να δείχνουν ταλαιπωρημένα; Και αυτό το ρωτάω γιατί δεν τα έχω δει να τρώνε μόνα τους.
 
ααα τωρα καταλαβα
εγω για πτησεως εχω ενα παπαγαλων
ιδιες διαστασεις μηκος αλλα πιο φαρδυ

Οταν δεν τρωνε τα μικρα
εχουν ενα ταλαιπωρημενο υφος, κλαψιαρικο θα ελεγα εαν δεν τρωνε.
Αλλα προσεχε φιλε
ειναι η πιο υπουλη στιγμη για να χαθουνε μικρα γιατι δεν μπορουμε να καταλαβουμε εαν ταιζονται σωστα
στη φωλια βλεπουμε το φαι
 

Συνημμένα

  • MVC-123F.webp
    MVC-123F.webp
    29,2 KB · Προβολές: 63
Αυτό υπέθεσα και εγώ Παναγιώτη άρα μάλλον τρώνε γιατί είναι ζωηρά και κινητικά πολύ
 
Στέφανε αν τα πουλιά μείνουν ατάιστα, έστω και για λίγες ώρες, φωνάζουν. Αν και είναι σχετικά μικρά για να ανεξαρτητοποιηθούν στις 26 ημέρες, νομίζω πως αν ήταν νηστικά θα το διαπίστωνες μέσα σε μια μέρα. Θα ήταν φουσκωμένα και ακίνητα στο κλαδί.

Γιατί δεν έβαλες όμως το κλουβί με τα μικρά κολλητά στο κλουβί του ζευγαριού από την αρχή;
 
Για να το κλείσω το θέμα και να μην το αφήσω έτσι να σας πω ότι τελικά έκανα αυτό που είπε και ο Σταύρος και έβαλα από προχθές το κλουβί με τα μικρά δίπλα στο κλουβί με το ζευγάρι και το αρσενικό τα ταϊζει κανονικά.

Όλα λοιπόν πάνε καλά. Θα βάλω και καμιά φωτό να τα δείτε τα μικρά μόλις μπορέσω.
 
Και όπως είχα υποσχεθεί (αν και καθυστέρησα) ορίστε και φωτογραφίες από τα καναρινάκια που πλέον εδώ και αρκετό καιρό ζουν μόνα τους, τρέφονται κανονικά και είναι όλα πολύ καλά
 

Συνημμένα

  • 2008-koina-prwti genna-foto3.webp
    2008-koina-prwti genna-foto3.webp
    14,6 KB · Προβολές: 53
  • 2008-koina-prwti genna-foto5.webp
    2008-koina-prwti genna-foto5.webp
    19,5 KB · Προβολές: 52
Back
Top