Γενικά Ήρθε το νέο μέλος (ringneck) της οικογένειας μου

... Επίσης η μικρή εχει το κλουβί του Λίνκ οπότε από θέμα αρρώστιας δεν το γλυτώνα γιατί το Σάββατο θα βάψω το κλουβί...
Η καραντίνα θα είχε ως στόχο την προστασία του Λινκ κι όχι το αντίστροφο. Τον Λινκ τον γνωρίζεις και τον παρακολουθείς κι είσαι βέβαιος ότι δεν ασθενεί. Δεν μπορείς όμως να είσαι το ίδιο σίγουρος για το νέο πουλί. Όπως θα έχεις ξανακούσει τα πουλιά κρύβουν την ασθένειά τους πολλές φορές διότι αλλιώς αποτελούν στόχο για τους θηρευτές. Δίνοντας 40 μέρες περιθώριο σε ξεχωριστό δωμάτιο δίνεις τη δυνατότητα σε υποβόσκουσες ασθένειες να εκδηλωθούν. Το στρες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα τσίριζε και θα χτυπιόταν στο κλουβί. Πολλά πουλιά μαζεύονται όταν στρεσάρονται.

Ξέρω ότι ακούγεται σαν κήρυγμα αλλά απο τα παλιότερα μέλη περιμένει κανείς να κάνουν πιο συνετές κινήσεις. :)
 
Φοίβο έχεις απόλυτο δίκιο και πριν έρθει ακόμη το κορίτσι έλεγα στην Δέσποινα για την καραντίνα αλλά στην πράξη την πάτησα.

Αφού έγιναν όπως έγιναν τα πράγματα, πλέον να τα έχω στο ίδιο δωμάτιο ή σε χωριστά μέχρι να γνωριστούν καλύτερα;
 
Άγγελε πλέον δεν έχει νόημα η καραντίνα. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά.

Οπότε θα τα αφήσω στο ίδιο δωμάτιο και βλέπουμε με τον καιρό
 
Προς το παρόν όλα πάνε καλά. Αφήνω πρώτα τον Λινκ ελεύθερο και μετά το κοριτσάκι (δεν έχω βρει ακόμη όνομα). Βέβαια αν και 2η μέρα ο Λίνκ κάνει επισκέψεις στο κλουβί της μικρής και μετά κολλάει πάνω μου. Πριν από λίγο που ήταν η μικρή έξω έκανε ακριβώς το ίδιο. Επίσκεψη στο κλουβί του Λινκ και μετά ήρθε στο κεφάλι μου. Πήγε πάλι επίσκεψη στον Λινκ και επέστρεψε στο χέρι μου. Νομιζω θα έχω δύο αυτοκόλλητα σύντομα πάνω μου. Για τόσο νωρίς η μικρή τρώει υπερβολικά πολύ (σε σχέση με τον Λινκ της πρώτες μέρες) και ενώ δουλεύω 10ωρα την έχω δει να πίνει 3 φορές νερό. Επίσης κάνουν και τα δύο τον ήχο της γλώσσας και τα μεσημέρια από ότι μου λέει η Δέσποινα αλλά και τώρα που είναι στα κλουβιά τους.
 
Δεν ξέρω ακριβώς πως να τον περιγράψω. Είναι ο ήχος που κάνουμε κι εμείς όταν σπρώχνουμε την γλώσσα προς τα δόντια. Αυτό ο Λινκ το κάνει κάθε βράδυ όταν νανουρίζεται ή και το μεσημέρι πριν κοιμηθεί αλλά το έκανε και η μικρή
[automerge]1565201462[/automerge]
streamable.com/dj5tb αν και δεν ακούγεται καθαρά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άγγελε δεν κατάλαβα τίποτε απο το βίντεο. Αν αυτό που περιγράφεις είναι σαν τρίξιμο είναι ο ήχος χαλάρωσης που κάνουν όλοι οι παπαγάλοι.

Ναι αυτό τον ήχο λέω. Κάπου είχα διαβάσει ότι το κάνουν όταν είναι χαρούμενοι.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
παίζοντας κρυφτό...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top