Ασθένειες Όγκος στο δάκτυλο κανάρας

prinaris stelios

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα παρατήρησα ένα όγκο στο πισω δάκτυλο ενός από τα καναρίνια μου, ενώ πάει να εμφανίσει το ίδιο και στο άλλο του πόδι.
Θέλω να μάθω τί είναι, τι το προκάλεσε, αν είναι κολλητικό για τα άλλα πουλιά και πως θεραπεύεται. Το πουλί κατά τα άλλα είναι μια χαρά μόνο που δεν μπορεί να μετακινήται έυκολα.
Περιμένω απάντησή σας...
 
Ωχ, τι χαζός που είμαι... Το ξέχασα τελείως να βάλω φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • S8000774.webp
    S8000774.webp
    34 KB · Προβολές: 262
Tι φωτογραφια ειναι αυτη;:Big Grin:

Ο κυριος Μακης εννοουσε φωτογραφια του πουλιου στο σημειο που υπαρχει το προβλημα.
 
Στέλιο φαίνεται σαν την ξηρή μορφή της ευλογιάς αυτό που βλέπω.
Καθαριότητα σχολαστική, σε όλα τα σκεύη και στις πατήθρες
ιδιαιτέρως.
-Βάλε Μπεταντίν σε όλα τα δάκτυλα και των δυό ποδιών. Επανάληψη κάθε
μέρα ή έστω κάθε δεύτερη μέρα και υπομονή,θα κάνει τον κύκλο της.
Απομόνωση αλλά και διαχείρηση με μεγάλη προσοχή. Θα καθαρίζεις και
θα κάνεις οποιεσδήποτε επεμβάσεις σ' αυτό το κλουβί, στο τέλος, αφού
έχεις περιποιηθεί όλα τ' άλλα. Οταν τελειώνεις, καλό πλήσιμο τα χέρια.
Ο φόβος είναι, όχι να πάθεις εσύ κάτι, αλλά να γίνεις φορέας και να
μεταφέρεις τον ιό σέ άλλα πουλάκια.
 
Καλησπερα σας παιδια.Αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα στα καναρινια μου. Εχω χαση δυο πουλια δικης μου παραγωγης και τωρα εχω το ιδιο προβλημα και σε ενα παρα πολυ καλο αρσενικο.
Χθες που τα καθαριζα ειδα οτι και αυτος εχει απο μια φουσκαλα στο μεσαιο μπροστινο δακτυλο και στα δυο ποδια χρωματος κοκινο προς μωβ. Την παρασκευη ηταν μονο στο ενα ποδι και χθες ειδα και στο αλλο. Διαβασα τα οσα εχεται γραψη και καταλαβα πως προκειτε για ευλογια κατι το οποιο δεν γνωριζα. Το πιθανοτερο ειναι να κολησαν απο σπουργιτια που ερχονται στο μπαλκονι μου.
Τι προτεινεται απο αλοιφη να βαλω μπετατιν απο αυριο η τιποτα αλλο και τι πρεπη να κανω να μην κολησουν και τα αλλα αν και αυτο το χωρησα απο την καναρα του και το εχω σε αποσταση απο τα αλλα. Ευχαριστω για τις απαντησης σας εκ των πρωτερων.
 
Στο πόστ #6 του κ. Μακη δίνονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για τις απαραίτητες ενέργειες που πρέπει να γινουν. Επίσης στο πόστ #8 διαβασε το άρθρο που σου προτείνει ο Σταυρος.
 
Back
Top