Γενικά Όνομα για lovebird

@mairi Το κλουβί αυτό είναι μικρό για 2 lovebirds. Τα lovebirds είναι γνωστά ως πουλιά τα οποία είναι πολύ κυριαρχικά με το κλουβί τους. Αν είναι 2 χρειάζεσαι ένα μεγάλο κλουβί ώστε ο καθένας να έχει τον δικό του χώρο. Πάρε μια 60αρα ζευγαρωστρα καλύτερα είναι μια 76αρα η μία 90αρα ζευγαρωστρα για να ζουν άνετα. Οι πατήθρες που είναι σαν βέργα είναι ακατάλληλες γιατί παραμένουν ίσιες και μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα των πελματων. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια τους. Επίσης πρόσθεσε μέσα και παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορούν να τα τεμαχισουν όπως επίσης και αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό τους. Το στικ είναι ακατάλληλο καθώς είναι σκέτη ζάχαρη και το μόνο που προσφέρει είναι λίπος. Το βρακάκι καλό θα ήταν να το βγάλεις γιατί μπορούν να πιαστούν τα νύχια τους εκεί. Την ποτίστρα τοποθέτησε την ψηλότερα για να μην πέσουν μέσα περιττώματα.
Μπορείς να τα βγάλεις κάποια στιγμή. Το πιθανότερο όταν πεινάσουν είναι να μπουν μέσα οπότε βγαλτα σε κάνα μήνα να αρχίζουν να συνηθίζουν.
 
@mairi καλημερα. Η φωτο εδω οπως ειπαμε ειναι θολη. αλλα εχω την αισθηση οτι το δαχτυλιδι ειναι καπως σφιχτο πανω στο ποδι του.Εσυ οταν τα παρατηρεις το βλεπεις να ειναι σφιχτο στο ποδι του ή ελευθερο κινησης? αυτο μονο με δικη σου παρατηρηση θα φανει .Βλεπεις να ασχολειται με αυτο σαν να τον ενοχλει?
Να ζητησουμε και την γνωμη των εμπειρων απο παπαγαλους? @Ledagcc @Vada @Φοίβος
Ευχαριστω
 
@Ledagcc Το κλουβί θα το αλλάξω κάποια στιγμή να πάρω μεγάλη κλούβα. Έτσι το έχω στο μυαλό μου. Οι πατηθρες είναι ξύλινες ιδιο μέγεθος και τους έχω και κούνια ξύλινη και ένα άλλο χρωματιστο σαν σκοινί που πάει από τη μια μερια του κάγκελου στην άλλη. Η κούνια είναι από ξύλα και σκοινί. Θέλει περισσότερα;; Το στικάκι αν είναι θα τον βγάλω και τη ποτίστρα θα τη βάλω πιο ψηλά. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
[automerge]1666071812[/automerge]
@Ledagcc που μπορεί να πιαστούν τα Νυχια τους δε κατάλαβα ;;!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το βρακάκι καλό θα ήταν να το βγάλεις γιατί μπορούν να πιαστούν τα νύχια τους εκεί

@Ledagcc που μπορεί να πιαστούν τα Νυχια τους δε κατάλαβα ;;
Στο λάστιχο που συνήθως έχουν αυτά.
Να συμπληρώσω ότι παρά λίγο να χάσω καναρίνι, το οποίο είχε μαδήσει στο λάστιχο, είχε τυλιχτεί με κάποιον τρόπο σε αυτό (έκανα πάνω από 5 λεπτά να βγάλω άκρη για να το απελευθερώσω, τελικά ήταν αδύνατο να το ξετυλίξω και το έκοβα τμηματικά το ελαστικό νήμα), είχε ακινητοποιηθεί και σφιγγόταν (ποιος ξέρει πόσες ώρες) και μάλλον δυσκολευόταν να αναπνεύσει, το δε ένα του πόδι ήταν ήδη μπλαβί
 
Πανέμορφα τα πουλακια σου, να τα χαίρεσαι!! 😍😍
Το blue και Berry νομίζω πως τους ταιριαζει πολυ!! 😉
Θα συμφωνήσω με όσο είπαν τα παιδια για το κλουβί και θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι όταν αποφασίσεις να τα βγάλεις έκτος κλουβιου καλό θα ήταν να έχεις καλυψει καθρέφτες και μπαλκονόπορτες προς αποφυγήν ατυχήματος (να πεσει το πουλακι επάνω σε αυτά με φορα).

Ένα άλλο που θα σε συμβουλευα ειναι οταν περασουν μερικές μέρες και Εξοικειωθουν τα πουλια με τον χώρο μπορείς να αρχίσεις την βασική εκπαίδευση .
Τα πουλακια πρεπει να ειναι Εξοικειωμενα μαζι σου και να έχετε χτίσει ένα επίπεδο εμπιστοσυνης πριν βγουν εκτός κλουβιου, διαφορετικά αν τα βγάλεις έτσι έξω πολυ δυσκολα ,αν ειναι άγρια θα επιστρέψουν στο κλουβί τους και εσυ θα τα "κυνηγας" η μπορεί να αναγκαστείς να τα πιασεις για να τα βάλεις μέσα πραγμα που θα τους επιφέρει μεγάλο άγχος καθώς αυτή η κίνηση του πιασιματος που για μας θεωρείται φυσιολογική ,για εκείνα θεωρείται απειλή.

Τέλος ένα μικρό σταντ εκτός κλουβιου ειναι απαραίτητο για να κάθονται τις ώρες που ειναι έξω. Αυτό θα σου λυσει και εσένα τα χέρια καθώς εκεί μπορείς να τα βάζεις να κάθονται και να τα εκπαιδευεις!! 🙂
 
@Anna Maria Mp
Μακάρι να τα καταφέρω γιατί μου φαντάζουν όλα αυτά απίστευτα αλλα το θέλω πολύ!!! Μακάρι να καταφέρω να με μάθουν και να μη φοβούνται και να μπορώ να τα βγάζω έξω. Γιατί δεν τα πήρα μωρά να τα μεγαλώσω και δεν ξέρω κατά ποσο θα είναι δυνατόν να γίνει. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες 🙏
 
@mairi Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!! 🙂
Με υπομονή και επιμονή γίνονται όλα!! 😉
Ότι σε απασχολεί στο κομμάτι της εκπαίδευσης όταν έρθει η ώρα ,άνοιξε ένα νέο θέμα στις εκπαιδευσεις για να τα συζητήσουμε αναλυτικά!!
Και παλι να τα χαίρεσαι τα κουκλια σου!!
 
@mairi Για την εκπαίδευση δες αυτά:
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/ αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και τέλος αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top